Funkcjonalny ogród – kilka porad

Artykuł sponsorowany

jakie meble ogrodowe wybrać

Funkcjonalny ogród to taki, który zapewni nam odpowiedni komfort wypoczynku bez dużego nakładu pracy. Dla osób uwielbiających uprawiać grządki nie bez znaczenia jest wydzielone miejsce na uprawy. Z artykułu dowiemy się m.in.: 
  • Co sprawdzi się zamiast trawnika
  • Jak plewić ogród nie narażając kręgosłupa
  • Jakie meble do ogrodu wybrać 
  • Jakie ogrodzenie do ogrodu będzie najlepsze 
Są to wskazówki dla osób uwielbiających bierny wypoczynek oraz dla tych, którzy relaksują się podczas prac ogrodowych.

Zapraszamy także do artykułu Jak usprawnić pracę w ogrodzie, czyli niezbędnik każdego ogrodnika!

Co zamiast trawnika

Trawnik wokół domu jest obecnie najczęściej spotykany w przydomowych ogródkach. Niestety wymaga on właściwej pielęgnacji – od początku wiosny do późnej jesieni. W związku z tym niektórzy decydują się na kamienie ozdobne do ogrodu. Nie wymagają one dużego nakładu pracy. Wystarczy późną jesienią pozbyć się z nich liści. Najlepiej sprawdzi się w tym celu dmuchawa do liści.

Okazuje się, że pod względem relaksu – zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, kamienie ogrodowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Szybko się nagrzewają. W upalne dni może być to uciążliwe. Znacznie przyjemniej chodzi się po świeżo skoszonej, chłodnej oraz wilgotnej trawie niż po rozgrzanych kamieniach. Ponadto "na łonie natury" lepiej nam się odpoczywaTrawnik jest bezpieczniejszy dla dzieci. Ucieszą się z niego także pies oraz kot. 

Jak zatem najlepiej zagospodarować ogród? Powinniśmy skupić się na roślinach, które wymagają co prawda odpowiedniej pielęgnacji tj.:

  • wertykulacja, koszenie oraz podlewanie trawnika;
  • plewienie oraz podlewanie grządek, klombów oraz roślin doniczkowych;
  • przycinanie żywopłotu;

jednak stanowią idealną przestrzeń na popołudniowy oraz weekendowy odpoczynek. Ponadto rośliny ogrodowe są domem dla owadów, gadów oraz ptaków, które odgrywają ogromną rolę w naszym ekosystemie.

Aby zaoszczędzić nieco czasu, coraz więcej osób decyduje się na kwiaty polne w ogrodzie. Są one odporne na suszę. W lecie nie wymagają one nie tylko podlewania, ale także i koszenia. Wystarczy skosić je dwa razy w roku. Odpowiednia mieszkanka kwiatów polnych sprawi, że przez całe lato w naszym ogrodzie będą kwitły przepiękne, kolorowe kwiaty tj. chabry, maki, rumianek czy dziurawiec. Osoby, które interesuje medycyna naturalna, mogą mieć z takiego ogrodu kolejną korzyść – liczne zioła na napary oraz nalewki.

Wyznaczone miejsce na grządki, klomby oraz duże donice ogrodowe

Aby łatwiej pracowało nam się w ogrodzie, warto wyznaczyć osobne miejsce na warzywa, owoce oraz kwiaty. Jeśli mamy wystarczająco miejsca w ogrodzie na drzewa oraz krzewy, pamiętajmy, że krzewy dobrze będą czuły się w cieniu drzew. Konary drzew ochronią krzewy przed silnym działaniem słońca. Z kolei grządki na warzywa oraz zioła możemy zrobić na wysokości, która będzie sprzyjała zdrowiu naszego kręgosłupa.

Podwyższone grządki możemy zbudować samodzielnie – z cegieł lub drewna. Do ich zrobienia możemy także wykorzystać drewniane skrzynie. Jeśli nie posiadamy zdolności majsterkowicza i gospodarujemy odpowiednimi środkami finansowymi, możemy sięgnąć po gotowe podwyższone grządki dostępne w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych.

W małym ogrodzie, gdzie chcemy posadzić zaledwie kilka ziół oraz warzyw, świetnie sprawdzą się duże, drewniane donice ogrodowe. Możemy w nich uprawiać zioła tj. mięta, liście laurowe czy rozmaryn. Podczas wspólnego wypoczynku z rodziną oraz ze znajomymi przydadzą się one zarówno do drinków, jak i do grilla. W donicach możemy także posadzić pomidory czy też papryczkę chili. Pamiętajmy, że zioła oraz przyprawy odstraszają wiele owadów tj. muchy oraz komary, co wpłynie pozytywnie na komfort domowników oraz gości.

Wygodne meble ogrodowe gwarancją relaksu

Wieczorny relaks w ogrodzie czy tez grill w weekend nie może mieć miejsca bez wyposażenia ogrodu tj. meble ogrodowe. Warto sięgnąć po wygodne drewniane stoły oraz ławki – jest to bardzo ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązanie. Meble ogrodowe z drewna posłużą nam latami.

Gdy pod wpływem warunków atmosferycznych tj. promienie słoneczne, wilgoć czy niska temperatura, zmienią one nieco wygląd, możemy je odświeżyć. Warto wybierać meble ogrodowe renomowanych marek tj. Stolbar.com.pl, które cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Firma istnieje na rynku ponad 20 lat. W ofercie znajdziemy solidne, nowoczesne i ekskluzywne meble ogrodowe z drewna.

Ławki oraz stół to nie jedyne meble, które sprawdzą się w naszym ogrodzie. Warto sięgnąć po skrzynie na poduszki, pufy, hamaki oraz fotele – także wiszące. Dla lepszego samopoczucia meble ogrodowe możemy udekorować obrusami, kocami, poduszkami, kwiatami oraz świecami. Takie otoczenie sprzyja wypoczynkowi, na który powinniśmy sobie pozwolić każdego dnia.

Aby chronić swoją prywatność, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu. Nasz ogród od frontu stanowi wizytówkę naszego domu. Z przodu domu często decydujemy się na ogrodzenie, które nie przysłania widoku na nasz pięknienie wypielęgnowany ogród. Sprawdzi się tu np. dekoracyjne ogrodzenie kute. Część ogrodu z tyłu domu pragniemy jednak wykorzystać na relaks. W tej części ważne są prywatność, intymność oraz spokój. Idealnym ogrodzeniem na tył domu będzie żywopłot, ogrodzenie z drewna czy też z paneli wiklinowych.

Zapraszam także do artykułu Jak uporządkować małe wnętrze.

Komentarze