Zwiedzanie Viersen - lista najciekawszych miejsc TOP 12!

Viersen to urokliwe miasto położone w zachodniej części Niemiec, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia. Choć jest to stosunkowo mała miejscowość, to obfituje w wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w tej okolicy. Przygotuj się na wirtualną podróż po Viersen i odkrycie jego tajemniczych zakątków!

Dülkener Narrenmühle w Viersen (Młyn błaznów)

Młyn błaznów - co warto zobaczyć w Viersen

Młyn został zbudowany w 1809 roku. Początkowo funkcjonował jako młyn zbożowy. Był finansowany ze środków prywatnych. W 1906 r. przeszedł na własność miasta. W 1912 roku urządzono w nim muzeum (Museumsmühle). W 1950 roku młyn został przekazany Akademii Błaznów (Academia Equestris Artium et Scientiarum). Od tego czasu nosi nazwę Narrenmühle. W dolnej części młyna nadal znajduje się muzeum. W górnej części, w tzw. „Sali Mądrości”, odbywają się spotkania.

Co warto zobaczyć w Viersen - wiatrak błaznów historia

11. listopada każdego roku członkowie Akademii Błaznów rozpoczynają swoją „przejażdżkę błaznów” wokół wiatraka (na drewnianych konikach). W ten sposób otwierają karnawał w Dülken. Tradycja przejażdżki wokół młyna głupców sięga XVIII wieku, ale musiała być praktykowana od samego początku. Stare medale, flagi, czapki i księgi, które to potwierdzają, przechowywane są w muzeum młyna.

Mur średniowieczny z wieżą więzienną (Mittelalterliche Stadtmauer mit Gefangenenturm) in Viersen (Dülken)

Co warto zobaczyć w Viersen - mur obronny

Mittelalterliche Stadtmauer mit Gefangenenturm to jedna z atrakcji zabytkowego Starego miasta Dülken w Viersen, położonego w zachodniej części Niemiec. To dobrze zachowana średniowieczna mur obronny, który otaczał miasto i został wzmocniony wieżą więzienną. Dziś można podziwiać ten zabytek podczas spaceru po urokliwej, malowniczej dzielnicy Altstadt. To doskonały przykład historycznej architektury, która przetrwała wieki i wciąż przyciąga turystów z całego świata.

Kriegerdenkmal mit Statue des Kriegers Siegfried przed murem obronnym w Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen

Kriegerdenkmal mit Statue des Kriegers Siegfried to pomnik zbudowany dla upamiętnienia poległych żołnierzy z Viersen w czasie I wojny światowej. Na szczycie pomnika znajduje się posąg Siegfrieda, legendarnego bohatera niemieckiej mitologii, który symbolizuje męstwo i siłę. Pomnik został odsłonięty w 1926 roku i do dziś jest ważnym punktem orientacyjnym w mieście, przyciągającym zarówno turystów, jak i mieszkańców, którzy chętnie odwiedzają ten zabytek.

Stary sierociniec w Viersen (Altes Weisenhaus)

Co warto zobaczyć w Viersen - stary sierociniec

Altes Weisenhaus to zabytkowy budynek w Viersen, zachodniej części Niemiec. Został wybudowany w XVIII wieku i przez wiele lat pełnił funkcję domu dla sierot i ubogich dzieci. Obecnie budynek jest wykorzystywany jako centrum kulturalne, w którym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, wystawy i koncerty. Altes Weisenhaus cechuje się piękną, barokową architekturą, z ozdobnymi detalami na fasadzie oraz przestronnymi wnętrzami.

Rzeźba Tien Anton w Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen

Rzeźba Tien Anton powstała w 1980 roku. Jej twórcą był Bildhauer. Nawiązuje ona do bardzo niewdzięcznego zawodu. Mianowicie w niektórych miastach w Europie w XVIII i XIX wieku odchody z domów zbierali ludzie z taczkami, a potem wywozili je poza miasto, aby uniknąć chorób i zapobiec zanieczyszczeniu miasta. 

Była to praca bardzo niebezpieczna i niezdrowa. Często wykonywana była przez ludzi biednych i bezrobotnych, którzy nie mieli innych opcji na utrzymanie się. Wraz z rozwojem infrastruktury miejskiej i sanitarnych systemów kanalizacyjnych w XIX i XX wieku, praktyka zbierania odchodów przez osoby z taczkami zanikła.

Katolicki kościół św. Korneliusza i Piotra w Viersen (Dülken) (Katholische Kirche St. Cornelius und Peter)

Co warto zobaczyć w Viersen

Kościół katolicki św. Korneliusza i Piotra (niem. Katholische Kirche St. Cornelius und Peter) znajduje się w centrum miasta Viersen w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1893-1894. Wewnątrz znajdują się piękne witraże przedstawiające sceny z życia św. Korneliusza i Piotra, a także liczne rzeźby i obrazy.

Jednym z najciekawszych elementów kościoła jest wieża, która jest widoczna z daleka i stanowi charakterystyczny element krajobrazu miasta Viersen. Kościół św. Korneliusza i Piotra jest ważnym miejscem kultu religijnego dla miejscowej społeczności katolickiej, a także atrakcyjnym miejscem turystycznym dla odwiedzających Viersen.

Fontanna Die vier Winde w Viersen

Ta niezwykła fontanna została umieszczona bezpośrednio przed kościołem katolickim na rynku w Dülken. Stworzył ją rzeźbiarz i grafik Kurt Sandweg. Wokół fontanny znajdują się cztery różne postaci z instrumentami muzycznymi. Symbolizują one różne wiatry:

  • Boreas gryzący północny wiatr;
  • Zephyros łagodny zachodni wiatr;
  • Notos wilgotny i ciepły południowy wiatr;
  • Euros gorący wschodni wiatr. 

Brunnen Die vier Winde in Viersen

Brunnen Die vier Winde in Viersen

Brunnen Die vier Winde in Viersen

Brunnen Die vier Winde in Viersen

Jak myślisz, która postać symbolizuje który wiatr???

Skulpturenpark w Viersen

Skulpturenpark w Viersen to park rzeźb, który składa się z 35 rzeźb i instalacji artystycznych. Prezentują one różnorodne style i techniki artystyczne. Skulpturenpark Viersen jest nie tylko ważnym miejscem dla sztuki, ale również stanowi popularną atrakcję turystyczną, przyciągającą zwiedzających z całego świata. 

Rzeźba Wächter der Kinder Anatola Herzfeld w Casinogarten, Viersen

Skulpturenpark w Viersen - co warto zobaczyć

Rzeźba Optimus II Güntera Häse w Rathauspark, Viersen

Skulpturpark co warto zobaczyć w Viersen

Rzeźba China Daily Wanga Du w Rathauspark, Viersen

Rzeźba Kaspar K.H. Hödicke, Viersen

Skulpturpark co warto zobaczyć w Viersen

Rzeźba Chaosmos Roberto Matta Echaurren w Rathauspark, Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen - Skulpturpark

Rzeźba Wirbelsäule Antoniego Cragg w Rathauspark, Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen - skulpturpark

Rzeźba Figur Davida D. Lauer, Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen - Skulpturpark

Rzeźba Die Frau, Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen - Skulpturpark

Skulpturenpark oferuje przestrzeń do spacerów, relaksu i refleksji, a także organizuje się tutaj różnorodne imprezy i wystawy sztuki współczesnej.

Wieża ciśnień (Wasserturm) w Viersen

Wieża ciśnień w Viersen

Wasserturm to wieża ciśnień w Viersen, w Niemczech, zbudowana w latach 1902-1903. Z uwagi na swoją charakterystyczną architekturę jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. W wieży ciśnień znajduje się poziom widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Viersen i okoliczne tereny. W przeszłości wieża ciśnień służyła do magazynowania wody, która była pompowana z pobliskiej rzeki Niers i służyła do zasilania miasta. Obecnie Wasserturm jest jednym z najważniejszych zabytków Viersen i często jest wykorzystywana jako miejsce różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Das Labyrinth w Viersen

Co warto zobaczyć w Viersen

Labirynt w Viersen składa się z 720 ton skały wapiennej. Znajduje się on w Hoher Busch na placu o wymiarach 35 na 35 metrów. Ścieżka o długości 525 metrów prowadzi do centrum, symbolicznie oznaczonego jabłonią. Ścieżka przez labirynt nie ma rozwidleń. Możesz iść, zatopiony w myślach, nie gubiąc się.

Weberbrunnen w Viersen (Süchteln)


Weberbrunnen to fontanna znajdująca się w centrum miasta Viersen. Jej nazwa nawiązuje do tradycji przemysłu tekstylnego, który miał duże znaczenie dla miasta w XIX i XX wieku. Weberbrunnen to ważny punkt orientacyjny w centrum miasta, a jednocześnie ciekawy zabytek kultury przemysłowej, który przypomina o historii i tradycji miasta.

Rzeźba Bürger im Gespräch w Viersen (Süchteln)

Co warto zobaczyć w Viersen

Rzeźba "Bürger im Gespräch" znajdująca się w centrum miasta Viersen przedstawia dwóch mężczyzn. Ma ona symboliczne znaczenie. Odzwierciedla ideę dialogu i porozumienia między ludźmi w społeczeństwie. To popularne miejsce spotkań i odpoczynku w centrum miasta, a jednocześnie ciekawa forma sztuki ulicznej, która w naturalny sposób wkomponowuje się w przestrzeń miejską. Rzeźba jest także przykładem na to, jak sztuka może przyczynić się do kształtowania tożsamości i kultury miasta.

Bismarckturm w Viersen (Hoher Busch)

Co warto zobaczyć w Viersen

Bismarckturm w Viersen to wieża widokowa zbudowana na cześć ówczesnego kanclerza Niemiec, Otto von Bismarcka. Wieża została zbudowana z cegły i kamienia i ma wysokość 20 metrów. Z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę, w tym na miasto Viersen i pobliskie lasy. Bismarckturm jest popularnym celem turystycznym w Viersen i atrakcyjnym miejscem do spacerów i wycieczek pieszych. W ciągu lat wieża wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie i była wykorzystywana na różne cele, między innymi jako punkt obserwacyjny, magazyn i klub sportowy. Obecnie Bismarckturm jest otwarty dla turystów i można z niego podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wzgórza Süchteln (die Süchtelner Höhen)

Co warto zobaczyć w Viersen

Süchtelner Höhen to obszar pagórkowaty w Niemczech, położony w Nadrenii Północnej-Westfalii, niedaleko miasta Viersen. Obszar ten słynie z pięknych krajobrazów, w tym z malowniczych wzgórz, pagórków i lasów. Wielu turystów i miłośników przyrody odwiedza to miejsce, by cieszyć się urokiem natury i odpocząć od miejskiego zgiełku. W obszarze Süchtelner Höhen znajduje się również wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych, co czyni go popularnym miejscem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Viersen to niewielkie miasteczko w Niemczech, które warto odwiedzić podczas weekendu. Oprócz atrakcji, jakie ma do zaoferowania miasto, dużym zainteresowaniem cieszą się okolice. Jest to idealne miejsce do pieszych wędrówek. 

Komentarze