Hamburg - druga Wenecja! Miasto, które zaskakuje swoim urokiem i klimatem!


Hamburg to miasto położone w północnych Niemczech, u ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego. Jest to drugie co do wielkości miasto w Niemczech, po Berlinie, oraz jedno z największych portów w Europie. Hamburg posiada bogatą historię i kulturę, a także liczne atrakcje turystyczne, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Oto najważniejsze z nich!

Binnenalster - sztuczne jezioro w sercu Hamburga

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Binnenalster to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Hamburgu. To sztuczne jezioro, które znajduje się w samym centrum miasta, w sąsiedztwie eleganckiej dzielnicy handlowej. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Powstało na skutek przekopania kanału łączącego rzeki Alster i Elbe. Binnenalster jest popularnym miejscem spędzania czasu wolnego przez mieszkańców Hamburga, a także przez turystów.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Z jego brzegów można podziwiać piękne widoki na okoliczne budynki, w tym na ratusz oraz kościół św. Mikołaja. Wokół Binnenalster znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów, co sprawia, że jest to idealne miejsce na romantyczny spacer lub relaksujący piknik w samym sercu miasta.

Alsterhaus - luksusowy dom towarowy w Hamburgu

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Alsterhaus to ekskluzywny dom towarowy położony w samym sercu Hamburga, przy Jungfernstieg, jednej z najmodniejszych ulic w mieście. Alsterhaus oferuje swoim klientom szeroki wybór ekskluzywnych produktów, w tym odzież, biżuterię, kosmetyki, a także artykuły gospodarstwa domowego i dekoracyjne. Wewnątrz galerii można znaleźć również wyrafinowane restauracje i kawiarnie, gdzie można odpocząć i napić się kawy lub delektować się wykwintnymi daniami. 

Budynek Alsterhaus jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Hamburga. Jego piękna fasada i elegancki styl zachęcają do odwiedzin nie tylko klientów z Niemiec, ale również turystów z całego świata. Wnętrze domu towarowego jest równie imponujące, z przestronnymi korytarzami, oświetleniem i wystrojem, który tworzy przytulną i luksusową atmosferę.

Alsterhaus to idealne miejsce dla osób ceniących jakość, styl i ekskluzywność. Oferuje szeroki wybór produktów, od ekskluzywnych marek haute couture po marki popularne, które zachwycają swoją jakością i stylem. Dla wielu turystów odwiedzenie Alsterhaus jest nie tylko okazją do zakupów, ale również do podziwiania piękna i elegancji tego wyjątkowego miejsca.

Neorenesansowy budynek Atlantic - symbol nowoczesności i luksusu

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Budynek Atlantic to ikona architektury w Hamburgu. Został zbudowany w latach 1906-1909 w stylu neorenesansowym. Od samego początku budowla ta była symbolem nowoczesności i luksusu. W czasach swojego powstania, budynek Atlantic był jednym z największych i najbardziej prestiżowych hoteli w Europie, a także ważnym miejscem spotkań i rezydencją dla znanych osobistości i dyplomatów. 

Wieża telewizyjna w Hamburgu - symbol miasta i wspaniała atrakcja turystyczna

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Fernsehturm w Hamburgu, znany również jako "Wieża Telewizyjna Heinricha Hertza", to jedna z najwyższych wież telewizyjnych w Niemczech. Zlokalizowana na północnej części miasta, w dzielnicy St. Pauli, wieża ma wysokość 279 metrów i została otwarta dla publiczności w 1968 roku. Fernsehturm w Hamburgu jest jednym z symboli miasta i stanowi popularną atrakcję turystyczną, z której można podziwiać piękne widoki na panoramę Hamburga i okoliczne tereny. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, a także restauracja, która oferuje smaczne dania oraz wspaniałe widoki na miasto.

Ratusz w Hamburgu - zabytkowa siedziba władz miasta

Co warto zobaczyć w Hamburgu - ratusz

Ratusz w Hamburgu to prawdziwa perła architektury. Znajduje się w sercu miasta, na Placu Ratuszowym (Rathausmarkt). Został zbudowany w latach 1886-1897 w stylu neorenesansowym. Stanowi doskonały przykład niemieckiej architektury z końca XIX wieku. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Budynek ratusza wyróżnia się przepiękną fasadą, bogatymi zdobieniami i wieżą, która mierzy ponad 100 metrów. Jego wnętrza są równie imponujące, z wspaniałą salą plenarną, a także z pięknymi pomieszczeniami reprezentacyjnymi, takimi jak Sali Złotej i Sali Lustrzanej.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Na dziedzińcu Ratusza znajduje się okazała Fontanna Higiei - greckiej bogini zdrowia. Fontanna ta, po epidemii cholery w 1892 roku, zajęła miejsce figury Merkurego- Boga handlu.

Hamburg-Speicherstadt: Niemiecka wersja Wenecji

Co warto zobaczyć w Hamburgu - zamek na wodzie, druga Wenecja

Hamburg-Speicherstadt to jedna z największych atrakcji turystycznych w Hamburgu. Jest to kompleks magazynów zbudowany na terenie wyspy między dwoma kanałami, których budowa rozpoczęła się w 1883 roku. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków Hamburga. Wewnątrz kompleksu można zobaczyć interesujące muzea, takie jak Muzeum Miniatur Wunderland, Muzeum Portowe Hamburga i Muzeum Kakaowe. W okolicy znajdują się również liczne kawiarnie oraz restauracje. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu - druga Wenecja

Budynki zostały wybudowane w stylu neogotyckim. Charakterystyczna dla nich jest czerwona cegła, łuki oraz niewielkie wieżyczki. Spichlerze zostały usadowione na drewnianych palach. Pomiędzy nimi znajdują się wąskie kanały, które można podziwiać z niewielkich mostów wiszących nad nimi. Hamburg-Speicherstadt często nazywany jest niemiecką Wenecją ze względu na sieć kanałów, mostków i kamiennych budynków z czerwonej cegły, które nadają mu malowniczy i romantyczny wygląd.

Hamburg-Speicherstadt jest również znany z produkcji kawy i herbaty, co czyni go idealnym miejscem do degustacji tych pysznych napojów. W ciągu dnia można zobaczyć, jak statek wpływa do portu, a wieczorem kompleks zamienia się w magiczne miejsce z oświetlonymi budynkami, co dodaje mu jeszcze więcej uroku.

Elbphilharmonie - perła architektury i mekka miłośników muzyki

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Elbphilharmonie to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej spektakularnych siedzib muzycznych na świecie, która znajduje się w Hamburgu. Budynek został zaprojektowany przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog & de Meuron i otwarty dla publiczności w 2017 roku. 

Elbphilharmonie składa się z dwóch części: nowoczesnej konstrukcji na szczycie starej magazynowej hali z XIX wieku. Budynek ma kształt fali i swoim wyglądem przypomina lodowiec lub statek. W środku znajduje się m.in. sala koncertowa z ponad 2 tysiącami miejsc siedzących, która zapewnia wysokiej jakości dźwięk. 

Elbphilharmonie to nie tylko sala koncertowa, ale również miejsce, w którym znajdują się bary, restauracje, centrum sztuki i muzeum muzyczne. Na szczycie budynku znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na panoramę Hamburga. 

Elbphilharmonie jest miejscem, w którym odbywają się koncerty muzyki poważnej, jazzowej, a także występy artystów z innych gatunków muzycznych. Miejsce to przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć nie tylko same koncerty, ale również piękno architektury i widok z tarasu.

Sala koncertowa Laeiszhalle dla miłośników muzyki

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Sala koncertowa Laeiszhalle powstała w 1908 roku. Nazwa pochodzi od hamburgskiego armatora Carla Heinricha Laeisza. Przekazał on 1,2 miliona marek na budowę miejsca, w którym będzie mogła być odtwarzana muzyka klasyczna. Jego wdowa zwiększyła tą kwotę do dwóch milionów. W Laiszhalle grali tacy kompozytorzy jak Richard Strauss, Siergiej Prokofiew oraz Igor Strawiński.

Sala koncertowa Laeiszhalle w Hamburgu jest jednym z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie miasta. Znana z doskonałej akustyki, gości wiele prestiżowych wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty orkiestr, recitale solistów oraz festiwale muzyczne. Budynek Laeiszhalle został zbudowany w stylu neoklasycznym z elementami art nouveau. 

Obecnie Laeiszhalle składa się z trzech sali koncertowych, z których największa, im. Karola Szymanowskiego, może pomieścić do 2100 osób. Laeiszhalle to obowiązkowy punkt na mapie Hamburga dla miłośników muzyki klasycznej i nie tylko.

Forum Sprawiedliwości - ius est ars boni et aequi

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Forum Sprawiedliwości (niem. "Justizforum") to kompleks budynków służących jako siedziba sądów i innych instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości w Hamburgu. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu innych ważnych zabytków, takich jak Hamburger Kunsthalle i Binnenalster. W skład kompleksu wchodzą m.in. budynek Sądu Najwyższego, Sądu Administracyjnego, Sądu Pracy, Sądu Rejonowego i Prokuratury Generalnej. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Wszystkie budynki mają wspólny dziedziniec, a cały kompleks został wybudowany w latach 60. XX wieku w stylu modernistycznym. Jest to ważne miejsce nie tylko z punktu widzenia prawnego, ale także architektonicznego i historycznego, ponieważ budynki te odgrywały ważną rolę w niemieckiej historii, m.in. podczas procesów zbrodniarzy wojennych po II wojnie światowej. Na budynku widnieje napis "ius est ars boni et aequi" tzn. prawo jest sztuką czynienia tego, co dobre i słuszne.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Przed Forum sprawiedliwości znajdują się rzeźby stworzone w 1912 roku przez Artura Bocka. Były one częścią fontanny, która została zniszczona podczas II wojny światowej. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Rzeźby zostały odrestaurowane i umieszczone przed Forum Sprawiedliwości w 1952 roku. Są one ważnym elementem historii miasta i przypominają o jego wartościach kulturowych oraz tradycjach.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Pomnik dla cesarza Wilhelma I w Hamburgu to imponująca rzeźba, składająca się z kilku figur, które symbolizują jedność i siłę narodu. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Szkic pomnika został stworzony w 1889 roku przez znanego niemieckiego rzeźbiarza, Johanness Schillinga. Pomnik stoi dumnie przed Forum Sprawiedliwości w Hamburgu, przyciągając uwagę turystów i mieszkańców miasta. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Jest to ważny element historii miasta i przypomina o chwale i sile, jakie Niemcy osiągnęły za czasów cesarza Wilhelma I.

Alsterarkaden - historia i elegancja w sercu Hamburga

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Alsterarkady to zabytkowe kamienice, które znajdują się w historycznej dzielnicy Hamburga, na ulicy Neuer Wall. Stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego miasta. Kamienice charakteryzują się piękną architekturą z elementami barokowymi oraz rokokowymi. W Arkadach znajdują się eleganckie sklepy, luksusowe butiki oraz restauracje, co czyni to miejsce popularnym wśród mieszkańców i turystów. Warto odwiedzić Arkady, aby zobaczyć, jak pięknie odrestaurowane zabytki mogą łączyć się z nowoczesnymi elementami miasta, tworząc niepowtarzalny klimat.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Fontanna autorstwa Detlefa Birgfelda na Gustaf Mahler-Platz w Hamburgu to piękna fontanna, która znajduje się w centrum Hamburga. Została zaprojektowana przez niemieckiego artystę Detlefa Birgfelda i stanowi ważny element urbanistyczny Gustaf-Mahler-Platz. Fontanna charakteryzuje się oryginalnym i nowoczesnym stylem, który zaskakuje i zachwyca jednocześnie. Woda, która płynie z fontanny, tworzy efektowne kaskady, co przyciąga uwagę przechodniów. Brunnen von Detlef Birgfeld am Gustaf Mahler-Platz to doskonałe miejsce, aby odpocząć, posłuchać muzyki ulicznej lub po prostu cieszyć się spokojem i pięknem miejsca.

Kunsthalle w Hamburgu - zabytkowa galeria sztuki w samym sercu miasta

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Kunsthalle w Hamburg to jedna z najważniejszych galerii sztuki w Niemczech, zlokalizowana w samym sercu miasta. Galeria ta reprezentuje szeroką gamę dzieł sztuki, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. W swoich zbiorach Kunsthalle posiada ponad 700 obrazów, 100 rzeźb oraz 10 tysięcy rysunków i grafik. Wśród najważniejszych artystów, których prace można zobaczyć w galerii, znajdują się m.in. Rembrandt, Rubens, Monet, Picasso czy Warhol.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Hamburg to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki, którzy chcą zobaczyć najważniejsze dzieła sztuki w Europie, a także dla tych, którzy chcą zobaczyć ciekawe wystawy i nowe trendy w sztuce. Galeria ta organizuje również wiele wykładów, warsztatów i spotkań, które pozwalają na lepsze zrozumienie sztuki oraz nauczają, jak patrzeć na dzieła sztuki w sposób bardziej krytyczny i doceniający. 

Co warto zobaczyć w Hamburgu

W pobliżu Kunsthalle oraz dworca głównego znajduje się rzeźba "Reiter" autorstwa Hermanna Hahna. Przedstawia ona jeźdźca na koniu. Jest uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Hermanna Hahna. Jeździec to zwykły młodzieniec. Co ciekawe oprócz okrycia głowy nie ma on na sobie odzienia. W czasach, gdy powstała nagość była częstym motywem w sztuce, natomiast nie afiszowano się nią publicznie, czego nie można powiedzieć o obecnych czasach. 

Hauptbahnhof w Hamburgu - jeden z największych dworców w Europie

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Budynek dworca Hauptbahnhof Hamburg jest jednym z największych dworców kolejowych w Europie. Został otwarty w 1906 roku i od tego czasu służy jako centrum transportowe dla miasta i regionu. Dworzec znajduje się w centrum Hamburga i zapewnia połączenia kolejowe z całym krajem i Europą. Budynek dworca jest imponujący i reprezentatywny, z charakterystycznymi wieżami i kolumnami na fasadzie. Wysoka wieża zegarową jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Hamburga. Wewnątrz znajdują się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, co czyni go popularnym miejscem spotkań i zakupów.

Oaza spokoju w samym sercu Hamburga - Park Planten un Blomen

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Park Planten un Blomen to jeden z największych parków miejskich w Hamburgu, położony w centrum miasta. Jest on popularnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców i turystów, oferującym mnóstwo atrakcji i zielonych terenów do wypoczynku. Park początkowo zajmował teren około 45 hektarów. W ciągu kolejnych lat powiększano go, aż do dzisiejszych rozmiarów, które wynoszą ponad 47 hektarów.

Planten un Blomen oferuje wiele atrakcji, takich jak ogrody różane, ogrody japońskie, stawy wodne, fontanny, place zabaw dla dzieci, a także liczne ścieżki spacerowe i trasy rowerowe. W parku znajduje się również liczba restauracji i kawiarni, w których można odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu natury.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w parku jest letni pokaz wodny, podczas którego fontanny i stawy wodne ożywają w rytm muzyki i świateł. Pokaz ten przyciąga wiele osób i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Hamburga.

Park Planten un Blomen jest jednym z najważniejszych miejsc w Hamburgu i oferuje wiele możliwości relaksu i rozrywki w otoczeniu natury, co czyni go idealnym miejscem na rodzinne wycieczki, romantyczne spacery lub po prostu na odpoczynek od zgiełku miasta.

Pomniki pamięci w Hamburgu - przypomnienie o ofiarach wojen i potrzebie pokoju

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Rzeźba autorstwa rzeźbiarza Alfreda Hrdlicki Fluchtgruppe Cap Arcona upamiętnia ofiary wojny i nazistowskich zbrodni. Pomnik upamiętnia ofiary zbrodni wojennych, które miały miejsce podczas II wojny światowej, kiedy to niemieckie władze zatopiły okręt Cap Arcona wraz z więźniami obozów koncentracyjnych na pokładzie. Pomnik przedstawia grupę ludzi, którzy desperacko próbują uciec przed śmiercią. Jest to poruszający i symboliczny obraz, który przypomina o tragedii wojennej i niesprawiedliwości.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Pomnik Gegen den Krieg Alfreda Hrdlicki to kolejne ważne miejsce pamięci narodowej znajdujące się w Hamburgu. Pomnik ten jest poświęcony ofiarom wojen i przemocy oraz przypomina o konieczności pokoju i pojednania między narodami. Jest to monumentalna rzeźba przedstawiająca postaci ludzkie w różnych pozycjach i gestach, symbolizujące ból, cierpienie i walkę.

Co warto zobaczyć w Hamburgu

76er-Kriegerdenkmal Richarda Köhla to pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. Znajduje się on w Hamburgu, na placu zwanym "76er Platz". Pomnik został zaprojektowany przez Richarda Köhla i został odsłonięty w 1926 roku. Jest to klasyczny pomnik wojenny, przedstawiający postać żołnierza w mundurze, trzymającego w dłoniach broń. 

Bieber Haus - wizytówka neogotyckiej architektury

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Bieber Haus to zabytkowa kamienica znajdująca się w Hamburgu, w dzielnicy St. Georg. W czasie II wojny światowej budynek uległ znacznym zniszczeniom, jednak po wojnie został odbudowany i odrestaurowany. Obecnie w Bieber Haus znajduje się kilka ekskluzywnych apartamentów i biur. Kamienica ta wyróżnia się swoją bogatą, neogotycką fasadą, która przyciąga uwagę turystów i miłośników architektury.

Reeperbahn - słynna ulica rozrywkowa w Hamburgu

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Reeperbahn to jedna z najbardziej znanych ulic w Hamburgu i jednocześnie jedno z najbardziej znanym niemieckich dzielnic rozrywkowych. Znajduje się w dzielnicy St. Pauli i ma długość około 930 metrów. Reeperbahn zyskała sławę dzięki swojemu intensywnemu życiu nocnemu, które obejmuje liczne bary, kluby, restauracje i kabarety. To popularne miejsce dla turystów, którzy chcą zobaczyć niepowtarzalny klimat i atmosferę tego miejsca.

Hamburgski Hafen - jeden z największych portów w Europie

Co warto zobaczyć w Hamburgu

Hamburgski Hafen to nie tylko jeden z największych portów w Europie, ale także ważne miejsce turystyczne, które przyciąga rocznie tysiące odwiedzających z całego świata. To tutaj przybywają liczne statki handlowe i wycieczkowe, a także organizowane są wspaniałe imprezy, takie jak Hamburg Port Anniversary

W artykule przedstawiliśmy kilka najważniejszych atrakcji turystycznych w Hamburgu, które stanowią niepowtarzalną mozaikę kultury i historii miasta. Od rzeźb i pomników, przez muzea i teatry, po ulice pełne życia i rozrywki - Hamburg oferuje mnóstwo wspaniałych miejsc do odwiedzenia i atrakcji do zaoferowania dla turystów z całego świata. Miasto Hamburg to również znakomite miejsce na zakupy, z szeroką ofertą sklepów, galerii i butików, w tym ekskluzywnych marek światowej klasy.

Komentarze