Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Nauka niemieckiego
Gdzie można kupić sodę oczyszczoną, galaretkę i drożdże

Pieczenie ciast w Niemczech może nam przysporzyć odrobinę kłopotu. Z reguły znamy nazwy podstawowych produktów potrzebnych do upieczenia ciasta. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy rzadko używanych składników niezbędnych do upieczenia ciasta. Nie dość, że nie wiemy, jak nazywają się po niemiecku soda oczyszczona, galaretka, czy też drożdże, to chodzimy po sklepie, jak obłąkani, nie mogąc ich znaleźć. Gdzie można kupić wspomniane produkty do pieczenia ciast? Sprawdźmy!

Jak jest po niemiecku soda oczyszczona i gdzie można ją kupić

Jak jest po niemiecku soda oczyszczona 

Soda oczyszczona to das Natron (czyt. natron). W wielu niemieckich domach często można spotkać zapasy proszku do pieczenia, który służy także do czyszczenia. Soda jest raczej rzadkością. Jeśli poprosimy Niemca o kupno sody, może mieć on mały kłopot. Zazwyczaj coś tam słyszał na temat sody, ale nigdy nie widział. Przynajmniej ja trafiałam na takich rodzynków. 

Gdzie możemy kupić sodę oczyszczoną w Niemczech

Jeśli w sklepach tj. Aldi, Lidl, Penny, czy netto nie możemy znaleźć jakiegoś produktu, z pewnością znajdziemy go w sklepie tj. Edeka lub Rewe. Tak też jest z sodą oczyszczoną. Znajdziemy ją na półkach z dodatkami do ciast. Może nas jednak zmylić wielkość opakowania. Jest ono bowiem wielkości torebki z proszkiem do pieczenia lub cukru waniliowego. Mieści się w niej jedna łyżeczka sody oczyszczonej. 

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Sklepy w Niemczech.

Jak jest po niemiecku galaretka owocowa i gdzie można ją kupić

Jak jest po niemiecku galaretka owocowa

Galaretka owocowa to po niemiecku galaretka owocowa 😉. W Niemczech nie ma bowiem typowo polskiej galaretki. Niemcy używają do ciast tzw. Tortenguss. Gdzie kupić Tortenguss w Polsce? Jest on dostępny w sklepach internetowych np. tutaj. Do deserów używa się natomiast tzw. Wackelpudding.

Co to jest Tortenguss i jak go używać

Tortenguss znacznie różni się od polskiej galaretki. Jest właściwie bezsmakowy (lekko słodki). Nakłada się go na ciasto z owocami, gdy jest gorący. Zastyga on w mgnieniu oka. Aby smak Tortenguss był lepszy, zamiast wody możemy użyć dobrego soku lub soku z owoców z puszki, które zużyliśmy do ciasta. Sok nada mu odpowiedniego aromatu oraz smaku. Tortenguss jest dostępny w dwóch kolorach (żółtym oraz czerwonym) w małych paczuszkach pakowanych po kilka sztuk. 

Gdzie kupić galaretkę owocową w Niemczech

Galaretkę owocową możemy kupić w Niemczech w polskich sklepach oraz w sklepach tj. Edeka oraz Rewe na półkach z polską żywnością. Są to oryginalne polskie produkty. Niestety wybór smaków jest zazwyczaj niewielki. 

Jak są po niemiecku drożdże i gdzie można je kupić

Jak są po niemiecku drożdże

Drożdże po niemiecku to die Hefe (czyt. hefe). Jeśli kupujemy je pierwszy raz, możemy mieć problem z ich znalezieniem. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, drożdże są również pakowane w Niemczech w mniejszej ilości. Kostka droży w Niemczech waży 42g. W Polsce opakowanie jest niemal 2,5 razy większe. 

Gdzie kupić drożdże w Niemczech

Drożdże możemy kupić w Niemczech w każdym sklepie spożywczym – w lodówkach. Zazwyczaj na półce znajduje się jedno małe pudełeczko i łatwo je przeoczyć. Powinny one leżeć w okolicach ciasta francuskiego. Mimo że o tym wiem, nie raz musiałam już pytać obsługę sklepu, gdzie są drożdże. Wam też się to zdarza? Chodzi człowiek, chodzi i nie widzi 👀. 

Zapraszam także do innych lekcji języka niemieckiego pod kategorią "Niemiecki". Znajdziecie tam lekcje gramatyki, lekcje ze słówkami oraz lekcje tj. ta, czyli 2-3 słówka i jakaś wskazówka istotna w pracy oraz życiu w Niemczech. 

A może są inne produkty, z którymi mieliście na początku problemy, aby je znaleźć? Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzu na blogu.

Komentarze