Mrożenie i rozmrażanie chleba oraz bułek |
Mrożenie chleba i bułek to dobry sposób, aby zawsze mieć pieczywo pod ręką. Mrożony chleb oraz bułki nie pleśnieją, ani nie wysychają. Jak mrozić oraz rozmrażać chleb i bułki? Specjalistami w mrożeniu pieczywa są Niemcy. To bardzo oszczędny naród. Zresztą mrożą nie tylko chleb, ale mrożenie pieczywa to specjalność każdej niemieckiej gospodyni. Gdy zamrozimy chleb, pojawia się pytanie, jak rozmrozić chleb? Rozmrażanie chleba krojonego to kwestia kilu minut. Jak rozmrozić chleb, który zamroziliśmy w całości?
Mrożenie chleba w całości
Jak mrozić chleb?
Mrożenie chleba w całości polecam wieloosobowym rodzinom, gdzie spożycie chleba jest spore i jeden bochenek chleba zniknie z chlebownika w przeciągu jednego, góra dwóch dni. Chleb można zamrozić również w całości na święta, gdy spodziewamy się większej liczby gości. W tym celu chleb wkładamy do woreczków do mrożenia, zamykamy je szczelnie i umieszczamy w zamrażarce w temperaturze -18 stopni.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem 3 pomysły na potrawy z czerstwego pieczywa.
Rozmrażanie chleba
Jak długo możemy przechowywać chleb w zamrażalce?
Pieczywo możemy przechowywać w zamrażalce kilka miesięcy. Nie polecam używania tych samych woreczków wielokrotnie, które jedynie z pozoru sprawiają wrażenie czystych. Jeśli chcemy dbać o środowisko, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, które można przemyć w zmywarce oraz używać wielokrotnie. Oczywiście stosując do mrożenia chleba pojemniki, musimy mieć znacznie więcej miejsca w zamrażalce, niż gdy mrozimy chleb w woreczkach.
Rozmrażanie chleba
Jak rozmrozić cały chleb? Rozmrażanie chleba w całości trwa znacznie dłużej, niż rozmrażanie kilku kromek. Najlepiej wyciągnąć cały bochenek wieczorem i pozostawić go w pomieszczeniu o temperaturze około 18-20 stopni do rana. Nie polecam rozmrażania chleba w przegrzanych oraz nasłonecznionych pomieszczeniach. Chleb w takich warunkach szybciej pleśnieje. Rozmrożony chleb możemy podpiec w piekarniku. W tym celu nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni i wkładamy do niego rozmrożony chleb na około 10-15 minut. Dzięki temu skórka będzie pachnąca oraz chrupiąca. Chleb powinniśmy spożyć najlepiej tego samego dnia. Nie mrozimy dwa razy tego samego chleba!
Mrożenie chleba krojonego
Single oraz rodziny, które spożywają niewielką ilość chleba powinny zdecydować się na mrożenie chleba krojonego. W tym celu do każdego woreczka wkładamy odpowiednią ilość kromek chleba (najlepiej taką ilość, aby starczyła ona nam na jeden dzień lub na jeden posiłek), woreczki zamykamy szczelnie i wkładamy do zamrażalnika.
Rozmrażanie chleba krojonego
Rozmrażanie chleba krojonego |
Do rozmrażania chleba krojonego można użyć również tostera. W tym celu wkładamy do tostera zamrożony chleb i włączamy toster, jak przy świeżym pieczywie.
Tak rozmrożony chleb spożywamy zaraz po tostowaniu.
Mrożenie bułek
Mrożenie bułek wygląda identycznie, jak mrożenie chleba krojonego. Mrożenie bułek jest znacznie wygodniejsze, gdyż możemy zamrozić większą ilość bułek w jednym woreczku i wyciągać taką ilość, jaką akurat potrzebujemy.
Rozmrażanie bułek
Jak rozmrozić bułki i ile czasu potrzeba na rozmrożenie bułek? Bułki powinny rozmrozić się w ciągu maksymalnie dwóch godzin od wyciagnięcia ich z zamrażalnika. Odstawiamy je na blacie kuchennym na około dwie godziny. Po tym czasie nadają się do spożycia. Bułki można rozmrozić również w piekarniku. Jak rozmrozić bułki w piekarniku? W tym celu nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni i wkładamy do niego zamrożone bułki na około 8-12 minut. Po wyciagnięciu bułek z piekarnika można je pozostawić na kolejne 10 minut, aby mieć pewność, że nie będą zamarznięte w środku. Jeśli nie chcemy używać piekarnika (przy jednej bułce nie za bardzo opłaca się nagrzewać cały piekarnik) możemy skorzystać z opiekacza lub wyciągnąć bułki 2 godziny wcześniej i przed spożyciem podpiec je nad tosterem. Dzięki temu skórka będzie chrupiąca, a bułki będą smakowały, jak prosto z piekarni.
Praca w opiece w Niemczech – mrożenie chleba oraz bułek
Mrożenie i rozmrażanie chleba i bułek |
Pracując w opiece nad seniorami w Niemczech bardzo często można spotkać się z mrożeniem chleba. Pieczywo na śniadanie najczęściej wyciąga się wieczorem, a chleb na kolacje wyciąga się po ugotowaniu obiadu lub po kawie, którą najczęściej pije się około godziny 15.00. Popularne jest też rozmrażanie bułek w piekarniku. Częściej rozmrożone bułki podpieka się nad tosterem. Jeśli mimo wszystko pieczywo zeschnie, Niemcy bardzo chętnie robią przepyszne knedle z suchego pieczywa.
Mrożenie ciasta
Jak mrozić ciasto? Ciasto najlepiej jest zamrozić pokrojone na kawałki. Do jednego woreczka wkładamy tyle kawałków ciasta, ile potrzebujemy jednego dnia. Woreczki z ciastem zamykamy szczelnie i umieszczamy w zamrażalniku.
Rozmrażanie ciasta
Jak rozmrozić ciasto? Rozmrażanie ciasta odbywa się bez użycia piekarnika, czy tostera – jak miało to miejsce w przypadku chleba oraz bułek. Pokrojone zamrożone ciasto wystarczy wyciągnąć z zamrażalnika 2-3 godziny przed spożyciem, a więc tuż po obiedzie. Kawałki ciasta rozkładamy na talerzu tak, aby się nie stykały (szybciej się rozmrożą) i przykrywamy je folią spożywczą lub suchą ściereczka kuchenną. Na 15.00 ciasto będzie idealne. Jak rozmrozić ciasto mrożone w całości? Należy wyciągnąć je na noc lub 6-8 godzin przed spożyciem i pozostawić w temperaturze pokojowej przykryte ściereczką.
Przy okazji zapraszam do artykułu Jaki chleb kupować w Niemczech.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska