Jak sortować śmieci – problematyczne odpady

Gdzie wrzucić torebkę po herbacie, opakowanie po soku lub mleku, baterie, leki

Od 1 lipca 2017 r. wszedł w życie nowy Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO) na terenie całego kraju. Mogłoby się wydawać, że każdy z nas wie, jak sortować śmieci. W rzeczywistości podczas sortowania śmieci wiele osób popełnia kardynalne błędy. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas sortowania śmieci? Jak robić to dobrze? Przyjrzyjmy się bliżej śmieciom, które sprawiają nam największy problem. 

Gdzie kupić worki ekologiczne na warzywa i owoce - ekoworki

Kartony/ opakowania po sokach i mleku – jakie to śmieci

Gdzie wyrzucać opakowania po sokach i mleku? Na pierwszy rzut oka soki oraz mleko sprzedawane są w kartonach z tektury. Jeśli jednak rozetniemy opakowania soków, znajdziemy w wewnątrz opakowania tworzywo sztuczne lub/ i folie aluminiową. Z tego też powodu wszelkiego rodzaju kartony po sokach oraz mleku powinniśmy wrzucać do żółtego pojemnika. Na jakie odpady przeznaczony jest żółty pojemnik na śmieci? Wrzucamy do niego następujące odpady:
  • siatki i worki z tworzyw sztucznych;
  • plastikowe butelki (miejmy nadzieję, że już niedługo – w Niemczech zarówno za butelki plastikowe, jak i szklane oraz niektóre słoiki pobierana jest kaucja. Nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby wyrzucić butelkę do śmieci. Kaucja za plastikową butelkę w przeliczeniu na złotówki to ponad 1 zł!);
  • plastikowe opakowania po produktach spożywczych, chemii oraz kosmetykach;
  • plastikowe doniczki;
  • styropian oraz folie opakowaniowe;
  • puszki po konserwach oraz napojach;
  • metalowe oraz plastikowe nakrętki po napojach oraz nakrętki od słoików (plastikowe nakrętki po napojach możemy także zbierać osobno w związku z akcją prowadzoną przez fundacje oraz organizacje charytatywne);
  • folię aluminiową oraz opakowania z folii aluminiowej;
  • produkty z gumy oraz kauczuku.
Żółty pojemnik tudzież żółte worki przeznaczone są na tworzywo sztuczne, metale oraz opakowania wielomateriałowe.

UWAGA!!!
Do żółtych pojemników nie wrzucamy baterii, opakowań po aerozolu oraz pojemników po olejach, smarach, czy farbach. Opakowanie powinny być bez zawartości.

Do jakich śmieci wyrzucić torebkę z herbatą oraz fusy po kawie

Jak parzyć kawę

Torebka po zaparzonej herbacie – jakie to śmieci

Torebka po herbacie – niby mała rzecz, ale gdy pije ją cała rodzina (wielokrotnie w ciągu dnia) nazbiera się ich spora ilość. Do jakich śmieci wyrzucić torebkę z herbatą? Jej zawartość to odpady biodegradowalne – sama torebka już niekoniecznie! Jeśli chcemy wyrzucić torebkę po herbacie do odpadów Bio należy się upewnić, że jest ona zrobiona z materiału biodegradowalnego. Jeśli tak nie jest, lub nie mamy pewności, torebkę z herbatą należy wyrzucić do odpadów mieszanych lub jej zawartość do odpadów Bio, a samą torebkę do czarnego pojemnika. 

Do jakiego pojemnika wrzucać fusy oraz filtry po kawie

Fusy po kawie również wrzucamy do pojemników z odpadami Bio. Osoby korzystające z nowoczesnych ekspresów do kawy nie muszą zastanawiać się nad pozbyciem się pozostałości po kawie. Problem z fusami może pojawić się u osób, które parzą kawę w tradycyjny sposób zalewając ją wrzątkiem lub u zwolenników greckiej kawy mokki. Aczkolwiek w ten sposób przyrządzana kawa jest smaczna, nie powinniśmy wylewać tych fusów do odpadów Bio ze względu na dużą zawartość wody. Fusy po tak parzonej kawie wylewamy do kanalizacji poprzez muszlę klozetową. Nie należy wylewać fusów po kawie do zlewu, gdyż może to spowodować zapchanie rur. Osoby parzące kawę przy pomocy lejków do kawy lub ekspresów z filtrami mogą wrzucać filtry do kawy razem z zawartością do odpadów biodegradowalnych. 

W jakich workach wyrzucać odpady Bio

Odpady Bio możemy wyrzucać luzem lub w workach papierowych bez nadruku. W sprzedaży mamy także worki na śmieci biodegradowalne, które są bardzo praktyczne. Używając worków biodegradowalnych łatwiej jest nam utrzymać kosze oraz kontenery w czystości.  

UWAGA!!!
Do odpadów biodegradowalnych nie wrzucamy ziemi, popiołu, płynnych odpadów kuchennych, pozostałości po rybach oraz mięsie, jak i zwierzęcych odchodów. 

Gdzie wyrzucać baterie oraz leki

Problematyczne odpady to baterie oraz leki, których nie możemy wyrzucać do przydomowych kontenerów. Zużyte baterie możemy odnieść do najbliższego sklepu. Najczęściej w marketach wystawiony jest pudełeczko lub kosz na zużyte baterie. Przeterminowane leki oddajemy natomiast w aptece. 

Sortowanie śmieci powinno być czymś naturalnym. Niestety u nas wchodzi ono dopiero w życie. Po niedomkniętych koszach z odpadami mieszanymi można się domyślać, że wiele osób nie przywiązuje większej wagi do sortowania śmieci. Powinniśmy wziąć przykład z Niemców. Na Bawarii same plastiki sortowane są na kilka kolejnych kategorii. W całych Niemczech wprowadzona jest kaucja na plastikowe i szklane butelki, puszki oraz niektóre słoiku, szło sortuje się na białe, brązowe i zielone...Daleka droga przed nami. Największy problem leży w świadomości problemu, jakie niosą ze sobą produkowane przez nas śmieci, a raczej jej brakiem. 

Komentarze