Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Jak wysoka będzie moja niemiecka emerytura po 5 latach pracy w Niemczech

Niemiecka emerytura to jeden z głównych powodów, dla którego Polacy są zainteresowani pracą w Niemczech na niemieckiej umowie. Ile lat trzeba przepracować u naszego zachodniego sąsiada, aby dostać niemiecką emeryturę? Od czego zależy jej wysokość oraz ile emerytury dostaniemy po 5 latach pracy? To pytanie, które zadają sobie osoby śledzące oferty pracy w Niemczech. Czy naprawdę po 5 latach pracy w Niemczech przysługuje nam niemiecka emerytura?

Zobacz również: Zlecenia budowlane

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce

Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc ubiegać się o niemiecką emeryturę mieszkając w Polsce

Aby móc otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce, należy spełniać następujące warunki:
 • osiągnąć powszechny wiek emerytalny obowiązujący w Niemczech;
 • odprowadzać przynajmniej minimalne składki emerytalne tzw. gesetzliche Rentenversicherung w Niemczech (zapraszam do artykułu o Minijob, w którym znajdziecie informacje na temat składek odprowadzanych przy pracy na Basis) przez co najmniej minimalny okres wyczekiwania tzw. Wartezeit
Co to oznacza? Kiedy osoba mieszkająca w Polsce, która pracowała w Niemczech, może ubiegać się o niemiecką emeryturę? Musimy znać odpowiedź na następujące pytania:
 1. Ile wynosi powszechny wiek emerytalny w Niemczech? W Niemczech zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nabywają prawo do emerytury w wieku 67 lat. Wiek ten obowiązuje osoby urodzone po 1964 roku. 
 2. Ile wynosi minimalny okres wyczekiwania, aby móc ubiegać się o niemiecką emeryturę tzw. Regelaltersrente? Aby móc ubiegać się o niemiecką emeryturę, należy przepracować w Niemczech minimum 5 lat (60 miesięcy)
 3. Czy, aby móc otrzymać niemiecką emeryturę, należy pracować 5 lat w jednym ciągu? Aby móc ubiegać się o niemiecką emeryturę, należy przepracować 60 miesięcy. Liczy się każdy przepracowany miesiąc – bez względu na to, czy pomiędzy jednym, a drugim zatrudnieniem była przerwa oraz bez względu na długość przerwy w zatrudnieniu na terenie Niemiec. 
Pracując w Niemczech przez pięć lat możemy więc wypracować sobie niemiecką emeryturę. Powstaje jednak pytanie, jak wysoką...

Ile wynosi niemiecka emerytura, którą otrzymamy po 5 latach pracy w Niemczech

Osoby, które liczą na niemiecką emeryturę po przepracowaniu 5 lat w Niemczech, mogą czuć się nieco zawiedzone. W Niemczech nie ma bowiem minimalnej emerytury. Wysokość niemieckiej emerytury zależy m.in. od czynników tj.:
 • wysokość dochodów;
 • wysokość odprowadzanych składek;
 • okres odprowadzania składek;
 • wiek przejścia na emeryturę. 
Jeśli odprowadzaliśmy niskie składki i pracowaliśmy zaledwie 5 lat, otrzymamy odpowiednio niską emeryturę, która w niektórych przypadkach może wynosić nawet jedyne kilkadziesiąt euro. Należy również być świadomym tego, że w Niemczech od emerytury należy odprowadzać podatek – kwota wolna od podatku obowiązuje również w przypadku emerytury. 

Jak wysoka będzie niemiecka emerytura po 5 latach pracy w Niemczech? Jak ją obliczyć?

Przybliżoną wysokość niemieckiej emerytury możemy obliczyć samodzielnie. Aby móc to zrobić, musimy znać następujące pojęcia:
 • Entgeldpunkte – punkty emerytalne (zależne od wysokości zarobków);
 • Rentenwert – współczynnik wartości emerytury (jest on zmienny);
 • Rentenfaktor – współczynnik przejścia na emeryturę – w wieku 67 lat wynosi on 1.
Wysokość niemieckiej emerytury = Entgeldpunkte x Rentenwert x Rentenfaktor

UWAGI:
 1. Wysokość punktów emerytalnych osoby pracującej za średnią krajową wynosi 1 punkt/ rok. Wysokość średniego wynagrodzenia w Niemczech w 2022 to 49.200 euro brutto na rok, czyli 4100 brutto na miesiąc
 2. Rentenwert (z dnia 01.07.2022) wynosi 36,02 (wschód Niemiec) oraz 35,53 (zachód Niemiec). 
 3. Osoby decydujące się na przejście na emeryturę przed 67 roku życia otrzymają odpowiednio pomniejszoną emeryturę – każdy miesiąc to strata 0,3% wartości emerytury. 

Ile będzie wynosiła wysokość niemieckiej emerytury po 5 latach pracy, jeśli w tym okresie zarabialiśmy pensję równą średniej krajowej?

Średnia krajowa w 2022 roku: 4100 brutto = 2547,19 netto na miesiąc (1. klasa podatkowa)

Wysokość niemieckiej emerytury przy średniej krajowej po 5 latach = 5 x 36,02 x 1 =180,10 euro miesięcznie

Zatem osoba zarabiająca średnie wynagrodzenie w wysokości 2547,19 euro netto miesięcznie pracująca przez 5 lat otrzyma w wieku 67 lat emeryturę w wysokości 180,10 euro. 

Nie trudno wyobrazić sobie, jak wysoką emeryturę otrzyma osoba, która przez 5 lat pracowała w Niemczech za pensję w wysokości 1500 euro netto (pod warunkiem, że będą odprowadzane pełne składki rentowe w Niemczech). Informacje, ile wynoszą zarobki brutto/ netto w Niemczech w poszczególnych zawodach, znajdziemy tutaj

Ile będzie wynosiła wysokość niemieckiej emerytury po 5 latach pracy przy pensji w wysokości 1500 euro?

Rentenpunkte możemy obliczyć na stronie internetowej Rentenpunkte berechen – So geht's (inkl. Rechner) - Finanzfluss

Przy zarobkach 2150 euro brutto = 1518,91 euro netto na miesiąc przez 5 lat Rentenpunkte wynoszą 3,11

Wysokość niemieckiej emerytury przy zarobkach 1518,91 na rękę miesięcznie przez 5 lat = 3,11 x 36,02 x 1 = 112,02 euro

Zatem pracując w Niemczech przez 5 lat za pensję w wysokości 1500 euro miesięcznie na rękę oraz opłacaniu pełnych składek emerytalnych w wieku 67 lat otrzymamy prawo do niemieckiej emerytury w wysokości 112,02 euro brutto miesięcznie

Jak w prosty sposób wyliczyć wysokość niemieckiej emerytury po przepracowanych x latach w Niemczech

Wysokość niemieckiej emerytury możemy także wyliczyć w następujący (jeszcze łatwiejszy sposób):

Pensja brutto : 100 x ilość przepracowanych lat = wysokość emerytury

Sprawdźmy:

2150 euro brutto : 100 x 5 lat = 107,50 euro brutto miesięcznie

Ile wyniesie niemiecka emerytura po 5 latach pracy w Niemczech przy składkach emerytalnych odprowadzanych od kwoty 800 euro?

800 euro brutto miesięcznie : 100 x 5 lat = 40 euro brutto emerytury miesięcznie po osiągnięciu wieku emerytalnego 67 lat

Podsumowanie

Przykład: opiekunka osób starszych pracująca w Niemczech w systemie 2:2 otrzyma po 10 lat pracy w Niemczech przy składkach odprowadzanych od kwoty 800 euro brutto niemiecką emeryturę w wysokości 40 euro. PS. Będąc zatrudnionym na niemieckiej umowie należy być świadomym, że w Niemczech panuje obowiązek zameldowania oraz obowiązek ubezpieczenia. Informacje na temat tego, jakie mogą być konsekwencje ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych oraz niedopilnowania formalności przed zjazdem do Polski znajdziemy tutaj

Mam nadzieję, że podane wyżej informacje oraz wyliczenia, pozwolą niektórym zrozumieć, jaką emeryturę można wypracować sobie po 5 latach pracy w Niemczech. Posiadając wysokość pensji brutto praktycznie każdy może wyliczyć przybliżoną wysokość niemieckiej emerytury, jaką otrzyma po 5 latach pracy w Niemczech (w wieku emerytalnym wynoszącym 67 lat). Czy niemiecka emerytura się opłaca?

Komentarze