Przejdź do głównej zawartości

Praca z ubezpieczeniem w niemieckiej kasie chorych – wezwanie do zapłaty zaległych składek w Krankenkasse

ubezpieczenie w Niemczech - zaległe składki, czy muszę je opłacić

Dostałeś wezwanie do opłacenia zaległych składek w Krankenkasse? Co należy zrobić, aby niemiecka kasa przestała naliczać składki? Co zrobić, gdy dostaniemy od niemieckiej kasy chorych wezwanie do zapłaty opiewające na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy euro? Czy potrzebny jest niemiecki adwokat? Czy można załatwić sprawę zaległych składek w Krankenkasse samodzielnie? To bardzo poważny problem wielu Polaków, którzy zdecydowali się na pracę w Niemczech z niemieckim ubezpieczeniem.

Wezwanie z niemieckiej kasy chorych do opłacenia zaległych składek w Krankenkasse – czy pracodawca popełnił błąd nie wymeldowując nas z Krankenkasse

W Niemczech ma miejsce obowiązek ubezpieczenia. Co to oznacza? Osoba, która przestaje pracować musi podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ma więc dwa wyjścia. Albo melduje się w urzędzie pracy (tzw. Arbeitsamt), albo sama pokrywa koszty ubezpieczenia (Private Versicherung).

W ostatnim czasie coraz częściej osoby, które pracowały w Niemczech dostają wezwanie do zapłaty zaległych składek w Krankenkasse. Osoby, które jakiś czas pracowały w Niemczech, a następnie wróciły do Polski, po miesiącach lub nawet po latach otrzymują od niemieckiej kasy chorych rachunki opiewające na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Po zaprzestaniu stosunku pracy i powrocie do Polski niemiecka kasa chorych dalej, bez informowania o tym ubezpieczonego, naliczała mu co miesiąc składki. 

Pracodawca zawsze zgłasza kasie chorych, że dany pracownik zakończył u niego pracę oraz wymeldowuje go z kasy chorych (jest to w jego interesie). Pracownik otrzymuje tzw. Meldebescheinigung zur Sozialversicherung, w którym jako powód tego oświadczenia (Grund der Abgabe) podane jest wymeldowanie z kasy chorych z powodu zakończenia zatrudnienia

W moim przypadku latami to wystarczało. Około sześć, może siedem lat temu, faktycznie niemiecka kasa chorych zgłosiła się do mnie po raz pierwszy z zapytaniem, gdzie byłam ubezpieczona w okresie, kiedy nie byłam u nich ubezpieczona. W tym czasie przebywałam w Polsce, w której nie ma obowiązku ubezpieczenia i to wystarczyło. 

Wiele zależy tu od podejścia przedstawiciela ubezpieczeniowego oraz od samego ubezpieczonego. Jeśli ubezpieczony zna dobrze język niemiecki, szybko wyjaśni sprawę i nikt nie próbuje na nim zarobić. Problem zaczyna się, jeśli mamy do czynienia z osobą znającą słabo język niemiecki lub nie znającą go w ogóle. Myślę, że to idealny kandydat na "ofiarę" niemieckiej kasy chorych, która przecież dokładnie widzi,  czy dana osoba korzystała z ubezpieczenia.

Wypowiedzenie ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych przed zjazdem do Polski – zaległe składki w Krankenkasse

Należy pamiętać, że jeśli przestajemy pracować i zjeżdżamy do Polski, należy koniecznie wypowiedzieć ubezpieczenie zdrowotne. Pomimo, że pracodawca zgłasza Krankenkasse zakończenie stosunku pracy, my również powinniśmy zgłosić do Krankenkasse, że rezygnujemy z ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba ubezpieczona ma obowiązek wypowiedzieć ubezpieczenie w niemieckiej kasie chorych.

Jeśli pozostajemy na terenie Niemiec (mamy meldunek w Niemczech), powinniśmy zgłosić się do Krankenkasse własnego wyboru lub zarejestrować w niemieckim UP, który będzie opłacał ubezpieczenie do czasu kolejnego zatrudnienia. W przeciwnym razie to, że niemiecka kasa chorych w dalszym ciągu będzie nam naliczała składki zdrowotne jest nieuniknione. 

Wezwanie do zapłaty zaległych składek z Krankenkasse może przyjść do nas nawet po latach. Dlatego nie powinniśmy ignorować jakiejkolwiek poczty z Niemiec. Jeśli interesuje nas praca w Niemczech "na niemieckich warunkach", warto znać niemieckie przepisy oraz język niemiecki. W przeciwnym razie wydamy mnóstwo pieniędzy na polskojęzycznych "adwokatów", którzy często i tak nie załatwiają spraw tak, jak należy. 

Wypowiedzenie ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych z datą wsteczną – wzór (jak uniknąć płacenia zaległych składek w Krankenkasse)

Jeśli z niewiedzy nie wypowiemy ubezpieczenia w Krankenkasse i dostaniemy z niemieckiej kasy chorych upomnienie o zapłacenie zaległych składek zdrowotnych, które były naliczane przez kasę chorych miesiącami, czy latami po naszym powrocie do Polski, należy wypowiedzieć ubezpieczenie w kasie chorych z datą wsteczną. Jak powinno wyglądać wypowiedzenie ubezpieczenia w Krankenkasse z datą wsteczną, podaję niżej.

Niemiecka kasa chorych (Krankenkasse) naliczała mi składki przez kilka miesięcy, lat - co zrobić (wypowiedzenie ubezpieczenia w Krankenkasse)

Jakie dokumenty należy dostarczyć niemieckiej kasie chorych, aby anulowano nam zaległe składki w Krankenkasse

Do wypowiedzenia ubezpieczenia w Krankenkasse warto dołączyć dokumenty tj.:
  • potwierdzenie wymeldowania z urzędu meldunkowego w Niemczech (jeśli było się zameldowanym w Niemczech);
  • zaświadczenie od pracodawcy, że wymeldował on pracownika z kasy chorych (Meldebescheinigung zur Sozialversicherung z Abmeldegrund: zakończenie stosunku pracy);
  • wypowiedzenie umowy o pracę (jeśli takie się posiada);
  • zaświadczenie z ZUS-u lub z KRUS-u, że po powrocie do Polski było się ubezpieczonym.
Najważniejsze jest potwierdzenie, że po zakończeniu stosunku pracy, było się ubezpieczonym w innej kasie chorych np. w Polsce. Załatwia ono wszystko, ponieważ nie ma czegoś takiego, jak podwójne ubezpieczenie. Będąc ubezpieczonym w Polsce  nie można być ubezpieczonym jednocześnie w Niemczech. Jednak im więcej dokumentów, tym lepiej 😉.

Praca w opiece w Niemczech na niemieckim ubezpieczeniu

Myślę, że powoli coraz częściej będzie dochodziło do takich sytuacji, że opiekunowie pracujący w Niemczech będą stawali przed problemem tj. wezwanie do zapłaty zaległych składek w Krankenkasse. Coraz więcej agencji pracy oferuje pracę na niemieckiej umowie lub na tzw. "warunkach niemieckich", gdzie pracownik jest ubezpieczony w niemieckiej kasie chorych. 

Opiekunowie zazwyczaj całkowicie zdają się na agencję pracy dla opiekunów i nie są tego świadomi, że wypowiedzenie ubezpieczenia w Krankenkasse należy złożyć samodzielnie. Być może wiele razy brak złożenia wypowiedzenia ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych nie będzie miał żadnych konsekwencji. 

Jeśli jednak nie dopilnujemy swoich spraw i nie wypowiemy ubezpieczenia w Krankenkasse, możemy naprawdę nawet po latach dostać rachunek, który nas przerazi. Niemiecka kasa chorych w wezwaniu do zapłaty będzie żądała zapłacenia zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

Wezwanie z Krankenkasse do opłacenia zaległych składek – rozłożenie zadłużenia na raty

Możemy spotkać się z propozycją rozłożenia zaległych składek na ubezpieczenie w Krankenkasse na raty. Chociaż dla zszokowanej osoby propozycja ta może wydawać się kusząca, koniecznie powinniśmy próbować wyjść z tej sytuacji "cało" doprowadzić do tego, aby rachunek został anulowany w całości. 

Powyższe wypowiedzenie ubezpieczenie w niemieckiej kasie chorych zostało wypróbowane na córce mojej kuzynki (Ula pozdrawiam ;-)))), która do spłacenia miała ponad dwadzieścia tysięcy euro. Miałam to szczęście, że pracownik w niemieckiej kasie chorych podpowiedział mi, co należy zrobić. Trochę jeszcze poszperałam w necie, żeby wiedzieć, co napisać w takim wypowiedzeniu. Gdy czekając na odpowiedź na nasze wypowiedzenie, zadzwoniłam ponownie do kasy chorych, nie trafiłam już na tak pomocnego pracownika. Kolejna pani tłumaczyła mi, że rozłoży tą kwotę na raty. Na szczęście byłam już poinformowana, że mogę taką umowę wypowiedzieć wstecz.

Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach, aby zająć się samodzielnie tą sprawą, warto zaangażować osobę, która nam w tym pomoże np. adwokata w Niemczech (posługującego się zarówno językiem polskim jak i niemieckim). Uwaga na osoby, które oferują swoją pomoc i pomimo że nie posiadają żadnych kwalifikacji, pobierają za załatwienie takiej sprawy "grube pieniądze". Często nie załatwiają oni formalności tak, jak należy. Lepiej zapłacić profesjonaliście i mieć pewność, że sprawa zostanie zamknięta tak, jak należy. 

Czy ktoś z was już o tym słyszał? A może sam stanął przed takim problemem?

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo