Wypowiedzenie umowy zlecenie w opiece w Niemczech

wypowiedzenie umowy zlecenie- kary

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna. Reguluje ją Kodeks Cywilny. Możemy wypowiedzieć ją w każdym momencie. Jeśli jednak nie podamy ważnej przyczyny wypowiedzenia umowy, możemy odpowiadać za straty, jakie poniósł zleceniodawca.

Praca w opiece w Niemczech – wypowiedzenie umowy zlecenie

Wypowiedzenie umowy zlecenie to chyba największa zmora opiekunki osób starszych. Jesteśmy na szteli, jesteśmy w domu, chcemy spróbować współpracy z inną agencją pracy, podopieczny nami poniewiera, firma nie potrafi pomóc... Bojąc się kar zawartych w umowie, kwitniemy w miejscu, które powoli nas niszczy. Miota nami strach, lęk, wątpliwości. Co możemy zrobić? Czy opiekunka osób starszych może wypowiedzieć umowę zlecenie? Jakie kary grożą za wypowiedzenie umowy zlecenie?

Każdy opiekun osób starszych może wypowiedzieć umowę zlecenia, zachowując okres wypowiedzenia. Zazwyczaj są to dwa tygodnie. Warto jednak sprawdzić okres wypowiedzenia w umowie zlecenia. Niektóre agencje pracy w opiece w Niemczech wpisują w umowę zlecenie dłuższy okres wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy zlecenie z zachowaniem terminu wypowiedzenia

Autokary z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski

Wypowiadając umowę zlecenie, zachowując okres wypowiedzenia, nie mamy, czego się obawiać. Wysyłamy mailem wypowiedzenie umowy zlecenia. Tego samego dnia dzwonimy do firmy, by się upewnić, że ono dotarło. Parę dni przed zjazdem, warto ponownie napisać maila z pytaniem, czy znaleziono już zmienniczkę oraz zapytać kiedy przyjedzie. Każdego ważnego maila potwierdzamy telefonicznie kilka godzin później.

Czy agencja pracy może zmusić opiekunkę do pozostania w miejscu pracy

Agencja pracy dla opiekunów nie ma prawa zmuszać opiekunki osób starszych, aby została dłużej w miejscu pracy. Jeśli przez ten czas agencja nie znajdzie zmienniczki, jej pracownicy mogą ewentualnie poprosić opiekunkę, żeby została kilka dni dłużej. Ogólnie sprawa zmienniczki nie jest problemem opiekunki osób starszych. To agencja pracy dla opiekunów zarabiają na pośrednictwie pracy i brak opiekunki jest ich problemem. 

Agencje pracy za granicą powinny mieć gotowe rozwiązania w razie wypowiedzenia umowy zlecenia przez opiekunkę osób starszych oraz w razie innych nietypowych sytuacji np. skoczków, gotowych do podjęcia pracy w każdej chwili. Jeśli postanowisz wyjść pracodawcy naprzeciw i zostaniesz kilka dni dłużej, koniecznie poproś o maila z informacją, do kiedy zostajesz lub sama wystosuj maila z wiadomością w stylu „zgodnie z rozmową z dnia xx.xx.xxxx wychodzę firmie naprzeciw i zostaję xx dni dłużej na zleceniu – do czasu zmiany przez zmienniczkę." Wydaje to się być zabawne. Niestety, ja zawsze tak postępuję. Nikt mi później nie zarzuci, że było inaczej.

Wypowiedzenie umowy zlecenie w trybie natychmiastowym

Tanie bilety z Niemiec na Ukrainę

Czy opiekunka osób starszych może wypowiedzieć umowę zlecenie w trybie natychmiastowym?
Jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Umowę zlecenie można wypowiedzieć w trybie natychmiastowym w następujących przypadkach:
 • istotna zmiana sytuacji życiowej np. choroba, śmierć członka rodziny;
 • utrata zaufania do zleceniodawcy;
  • zlecenie wygląda zupełnie inaczej, niż było to podawane przed wyjazdem (zamiast chodzacej  osoby jest leżąca/ zamiast leżącej mamy "babcię" z dzwoneczkiem czynnym całą noc/ podopieczny ma agresywną demencję, a był przedstawiony, jako łagodny baranek/ zamiast jednej osoby mamy dwie/ zamiast dwóch mamy całą rodzinę na dokładkę;
  • brak warunków do normalnego funkcjonowania i życia – brak własnego pokoju, brak lub niedostateczne ogrzewanie, brak dostępu do mediów, jak Internet (chyba, że było podawane przed wyjazdem, że nie będzie możliwości korzystania z Internetu i wyraziliśmy na to zgodę), utrudnione korzystanie z łazienki, brak produktów spożywczych;
  • brak czasu wolnego, brak szacunku ze strony podopiecznego lub jego rodziny (nie musimy pozwalać na to, by nami pomiatano i nas upokarzano) oraz brak reakcji zleceniodawcy, gdy informujemy go o wyżej wymienionych sytuacjach;
  • niezdolność zleceniobiorcy do wykonania zlecenia;
   brak kwalifikacji (np. gdy trafimy na ciężki przypadek i wymaga się od nas wykonywanie czynności medycznych tj. zmiana opatrunków, wydawanie lekarstw, dawanie zastrzyków, zakładanie rajstop uciskowych) lub czynności pielęgnacyjnych jak np. obcinanie paznokci;
  • brak sprzętu i środków (brak podnośnika przy łóżku, brak krzesełka do wanny, wózka, rolatora, podjazdu/ windy schodowej, środków dezynsekujących).
Wypowiedzenie umowy zlecenie w trybie natychmiastowym jest więc możliwe, jeśli podamy ważne przyczyny. Żaden pracodawca nie może nałożyć na nas w związku z wypowiedzeniem kar finansowych.

Wypowiedzenie umowy zlecenie bez podania ważnych przyczyn zobowiązuje nas do zachowania okresu wypowiedzenia, podanego w umowie zlecenia. W przeciwnym razie agencja pracy dla opiekunów może obciążyć opiekuna kosztami.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy zlecenie

Wypowiedzenie umowy zlecenie powinno zawierać:
 • datę, miejscowość,
 • dane stron umowy- imię, nazwisko, nazwę firmy, adres,
 • kto jest zleceniodawcą, a kto zleceniobiorcą,
 • kto wypowiada,
 • czytelny podpis,
 • data złożenia wypowiedzenia.

Wzór wypowiedzenia umowy zlecenia

____________________

Imię i nazwisko

_____________________

_____________________

Adres zamieszkania              

          ____________________

                                                                                               Nazwa firmy

                                                                                               ____________________

                                                                                               ____________________

                                                                                               Adres firmy

 

 

WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIE

zawartej dnia ........................ (data)

pomiędzy zleceniobiorcą  .......................................... (imię i nazwisko),

a zleceniodawcą......................................................... (nazwa firmy)

z siedzibą firmy .......................................................... (adres firmy)

 

Z dniem ...................... wypowiadam umowę zlecenie w trybie natychmiastowym/ z zachowaniem okresu wypowiedzenia*.

Powody wypowiedzenia umowy**:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

____________________

Podpis zleceniobiorcy


*niewłaściwe skreślić

**konieczne przy wypowiedzeniu w trybie natychmiastowym

Kary za wypowiedzenie umowy zlecenie

Nie musimy tkwić tygodniami na zleceniu, które nie spełnia naszych oczekiwań, w chorobie, bez snu itd. Za wypowiedzenie umowy zlecenie „z głową” nie grożą żadne kary. Ponieważ praca w opiece w Niemczech dotyczy opieki nad starszymi, niedołężnymi ludźmi, których mimo wszystko nie można zostawić samych, osobiście uważam, że agencja pracy dla opiekunów powinna móc liczyć na pomoc opiekuna (jeśli na szteli nie dochodzi do skrajnych sytuacji tj. agresja, brak wyżywienia, nieogrzane pomieszczenia), który da pracodawcy około dwa dni czasu na znalezienie zmienniczki. Należy przy tym zaznaczyć, że to opiekunka osób starszych robi firmie przysługę i termin zjazdu ustalić z pracodawcą na piśmie.

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez pracodawcę

Czy agencja pracy dla opiekunów w Niemczech może wypowiedzieć opiekunce umowę? Zleceniodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę, jednak musi podać ważny powód wypowiedzenia umowy zlecenia w trybie natychmiastowym. Jeśli agencja pracy dla opiekunów nie poda powodu wypowiedzenia, lub nie jest on prawdziwy, możemy domagać się odszkodowania.

Rozwiązanie umowy zlecenia za porozumieniem stron

Jest jeszcze jedna opcja – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czasami warto „dogadać się” z agencją pracy. Wszystko należy jednak potwierdzić pisemnie. Ustalenie dogodnego i rozsądnego terminu (zarówno dla opiekunki/ opiekuna, jak i dla agencji pracy za granicą) jest możliwe, realne i wykonalne. Warto próbować.

Nie zjeżdża się z miejsca pracy, bez załatwienia formalności. Nie zostawia się podopiecznych samych. Jednak żadna agencja pracy dla opiekunów w Niemczech nie może zmusić opiekuna, aby tygodniami przebywał on w miejscu pracy, które można określić mianem sztela mina. Opiekunka osób starszych w Niemczech ma prawo do wypowiedzenia umowy zlecenia i nikt nie może go jej pozbawić.

Jeśli mamy problemy ze zjazdem ze szteli lub nie wypłacono nam z jakichś powodów części lub całego wynagrodzenia, warto skorzystać z pomocy punktu konsultacyjnego dla opiekunów. Do punktu można się zgłaszać ze wszelkimi problemami, a także wątpliwościami, jakie towarzyszą nam podczas pracy w opiece na terenie Niemiec.

Komentarze

 1. Nie wiem dlaczego Facebook często blokuje mnie też np.jak udostępniam linki twoje lub innych na strony opiekunek.Teraz też jestem zablokowana!a twój link który dałam na swoją stronę to mi go zamknęli i uważają ze to jest spam .Nie pojmuję działań Facebook .Pozdrawiam i zyczę dalszej owocnej pracy dla nas opiekunek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ktos musial mnie zglosic do facebooka, ze spamuje. Wczoraj zablokowano mi mozliwosc puszczania linkow do mojej strony i wycofano wszystkie posty z dwoch miesiecy. Odwolalam sie i od poludnia juz jest wszystko ok. Posty wrocily na swoje miejsce i mozna udostepniac i podawac linki.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Do takiej decyzji trzeba bardzo się dobrze przygotować. Poczytajcie jakie wam prawa przysługują, a i także obowiązki na was leżą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Problem w tym, że większość opiekunek nie wie, gdzie czytać. Firmy zasłaniają się tym, że prawo pracy nie dotyczy umów zlecenie. Więc jakie prawo stosować odnośnie np. naszego czasu pracy? Z tego, co wyczytałam, w naszym przypadku ma mieć zastosowanie niemieckie prawo pracy. Tymczasem nawet zapalone opiekunki temu przeczą, wprowadzając zamieszanie. Tak naprawdę z Polski może wyjeżdżać do opieki w Niemczech nawet 500 000 osób. Tymczasem nie ma żadnych wytycznych, jak ta praca powinna wyglądać. To już bardziej po stronie niemieckiej można znaleźć pewne wskazówki.

   Usuń
 3. Ja miałam to szczęście, że przez dwa ostatnie lata miałam wspaniałą koordynatorkę, która za każdym razem potwierdzała mnie w tym, że sytuacja w której się znalazłam, nie powinna była mieć miejsca. Zawsze ingerowała, gdy były problemy z jedzeniem, załatwiała dzień wolny, ryzykowałam utratą zlecenia, gdy podopieczna pokazywała się bardzo trudna i wymagała dodatkowej opieki i zaangażowania rodziny. Niestety to jedna jedyna taka koordynatorka na kilkanaście firm. W innych firmach powiedzą opiekunek, że inne opiekunki mają gorzej, gdy jest na skraju załamania psychicznego, postarają karami w umowie, a odnośnie czynności medycznych, powiedzą, że przeprowadzają przecież kursy i nie ma żadnego problemu...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska