Postaw mi kawę i zyskaj na tym 45 dni darmowego dostępu do biblioteki audiobooków na Book Beat!

Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Stopień niepełnosprawności (Pflegestufe, Pflegegrad)

Pflegestufe w Niemczech
Pflegestufe/ Pflegegrad w Niemczech

Przyznawanie Pflegestufe w Niemczech znacznie się zmieniło. Do roku 2017 w Niemczech obowiązywały trzy stopnie niepełnosprawności. Były to stopień pierwszy, drugi i trzeci oraz tzw. stopień „0”, który najczęściej przyznawany był osobom sprawnym fizycznie, za to z ograniczeniem umysłowym jak np. demencja. W roku 2017 wprowadzono jednak nowe kryteria przyznawania Pflegestufe. Od tej chwili stopień niepełnosprawności nazywa się Pflegegrad.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Przyrząd do zakładania skarpetek – idealne rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością.

Przyznawanie Pflegestufe w Niemczech – kryteria

Przyznawanie Pflegestufe w Niemczech według starych kryteriów było ogromnie krzywdzące dla osób chorych na otępienie starcze. Pomimo, że bez problemu poruszali się oni po mieszkaniu oraz mogli wykonać wiele czynności samodzielnie lub na komendę, w praktyce nie byli oni zdolni do życia w pojedynkę w gospodarstwie domowym. 

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Niemczech – decyzja medizinischer Dienst

Wizyta pracowników zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (medizinischer Dienst) przed wprowadzeniem Pflegegrad bywała czasami farsą. Wkraczający do mieszkania pracownik zastawał spacerującego po mieszkaniu seniora. Starsza pan/ pani odpowiadał/ a na pytania. Mogłoby się wydawać, że są to mądre oraz prawdziwe odpowiedzi. Tymczasem wiele z opowiadań starszych ludzi nie było prawdą.

Co zrobić, gdy senior zaprzecza, że potrzebuje pomocy w prowadzeniu domu oraz przy wykonywaniu podstawowych czynności 

Podstawowym błędem było założenie, że osoba chora na demencję, powie prawdę. Po pierwsze seniorzy czasami głęboko wierzą w to, że są jeszcze w stanie mieszkać oraz funkcjonować samodzielnie. Do tego dochodzi strach oraz brak zaufania do otoczenia (jakże charakterystyczny objaw demencji). Osoby starsze boją się oraz podejrzewają, że pracownik z medizinischer Dienst przeprowadza wywiad, aby móc umieścić seniora w domu starców. Snują przypuszczenia, że ich rodziny próbują pozbyć się balastu.

Jaki stopień niepełnosprawności dla mobilnego seniora/ seniorki

Najczęściej to właśnie seniorzy z otępieniem starczym, którzy nie rozumieją świata wokół siebie, stanowczo twierdzą, że wszystko jest ok, że potrafią o siebie zadbać, że nie mają z niczym problemów oraz nie potrzebują żadnej pomocy. Wszystko wygląda oraz brzmi wiarygodnie. Człowiek z zewnątrz, który przychodzi zaledwie na godzinny wywiad mający pomóc w decyzji o przyznaniu stopnia niepełnosprawności, nie dowie się, jak jest naprawdę. 

Tymczasem właśnie na podstawie tej godzinnej wizyty podejmowana była decyzja o przyznaniu stopnia niepełnosprawności. W sprawie seniorów sprawnych fizycznie zapadała najczęściej decyzja o przyznaniu Pflegestufe „0”

Co oznacza konkretny Pflegegrad w Niemczech – kryteria

Pflegestufe w Niemczech - świadczenia
Pflegegrad w Niemczech

Jakie są kryteria w przyznawaniu Pflegegrad w Niemczech? W styczniu 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady w przyznawaniu Pflegestufe. Wprowadzono pięć stopni tzw. Pflegegrad.

Co oznacza Pflegegrad po polsku? Jest to stopień niepełnosprawności. Pflegegrad uwzględnia nie tylko ograniczenia fizyczne, ale również:
 • ograniczenia umysłowe tj. demencja;
 • upośledzenie umysłowe;
 • przewlekłe choroby psychiczne. 
Seniorzy z powyższymi schorzeniami są bowiem również ograniczeni w wykonywaniu codziennych czynności. 

Stopień niepełnosprawności w Niemczech jest określany na podstawie następujących kryteriów:
 • mobilność (zmiana pozycji podczas leżenia, wstawania, siedzenia, zmiana miejsca, poruszanie się po mieszkaniu, poruszanie się po schodach);
 • zdolności rozpoznawcze i komunikacyjne (rozpoznawanie miejsc i osób, orientacja w czasie, pamięć, wykonywanie zadań w życiu codziennym, rozumienie przyjmowanych informacji, zdolność do podejmowanych decyzji, rozumienie wskazówek, poleceń, umiejętność prowadzenia rozmowy, umiejętność informowania o własnych potrzebach);
 • samowystarczalność (higiena osobista, ubieranie, odżywianie, korzystanie z toalety, nietrzymanie moczu oraz związana z tym zmiana pampersów);
 • stosunek do choroby i terapii (przyjmowanie lekarstw, zastrzyków, zmiana cewnika, opatrunków, wizyty u lekarzy, korzystanie z terapii, rehabilitacji, przeprowadzanie koniecznych pomiarów i badań);
 • planowanie dnia codziennego i kontakty socjalne.
Źródło: https://www.pflege.de/pflegekasse-pflegerecht/pflegegrade/ z dnia 10.07.2018

Co oznacza Pflegegrad 1/2/3/4/5 

Jaki stopień niepełnosprawności może zostać przyznany seniorowi

Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracowników medizinischer Dienst z seniorem i jego rodziną zapada decyzja o przyznaniu Pflegegrad. Wiele osób zastanawia się:
 • co to znaczy Pflegegrad 1;
 • co to znaczy Pflegegrad 2;
 • co to znaczy Pflegegrad 3;
 • co to znaczy Pflegegrad 4;
 • co to znaczy Pflegegrad 5.
Niestety trudno jest powiedzieć jednoznacznie, jakie schorzenia lub jaką niepełnosprawność mają seniorzy z konkretnym Pflegegrad. Pod uwagę jest branych mnóstwo czynników. 

Jak przebiega przyznawanie stopnia niepełnosprawności w Niemczech 

Mediziniescher Dienst zadaje mnóstwo pytań. Za odpowiedź są przyznawane punkty, które są następnie sumowane. Wynik decyduje o Pflegegrad. Może się okazać, że osoba z demencją, która jest całkowicie sprawna fizycznie otrzyma Pflegegrad 3. Co to znaczy Pflegegrad 3 w tym przypadku? Seniorka nie jest w stanie sama funkcjonować, chociaż nie ma żadnych ograniczeń fizycznych.

Seniorzy, którym kiedyś przyznano Pflegestufe 0, dziś (z tymi samymi schorzeniami oraz niepełnosprawnością) mogliby dostać nawet Pflegrad 3. Osoby z Pflegegrad 3 mogą obecnie być jak najbardziej w pełni mobilne. Jednocześnie osoby z Pflegegrad 2 mogą być ograniczone ruchowo, ale jedynie do tego stopnia, że są w stanie w miarę samodzielnie funkcjonować. 

Pflegegrad niewiele mówi o tym, czy senior jest mobilny czy też jak bardzo zaawansowana jest demencja. Na Pflegegrad składa się bowiem wiele czynników. Ich suma świadczy o tym, jaki stopień niepełnosprawności zostanie przyznany seniorowi. 

Stopień niepełnosprawności Pflegegrad – zasiłek opiekuńczy w Niemczech

Osoby posiadające Pflegegrad w Niemczech mają prawo do zasiłku opiekuńczego (gdy opiekę nad nimi sprawuje rodzina lub znajomi) tzw. Pflegegeld, lub do świadczeń rzeczowych w postaci usług mobilnych służb medycznych. Na wniosek osób wymagających pomocy lub ich opiekuna prawnego, w przypadku gdy sprawowana jest opieka domowa przez członków rodziny, znajomych lub przyjaciół, świadczenia rzeczowe mogą zostać wymienione na Pflegegeld.  

Ile wynosi Pflegegeld w Niemczech 

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy w Niemczech? Wysokość Pflegegeld w Niemczech oraz świadczeń rzeczowych przedstawiona jest poniżej.

Pflegegrad w Niemczech - Pflegegeld
Pflegegrad i Pfegegeld w Niemczech


Źródło: https://www.pflege.de/pflegekasse-pflegerecht/pflegegrade/ z dnia 10.07.2018

Im większy Pflegegrad, tym większe są świadczenia.  

Bezpłatne środki pielęgnacyjne dla seniorów – Pflegebox

Co to jest Pflegebox

Każdy, kto ma przyznany Pflegegrad i jest pielęgnowany w domu, ma prawo do bezpłatnych środków pielęgnacyjnych o wartości 40 euro. 

Jak zamówić Pflegebox

Pflegebox można zamówić w sklepie medycznym (Sanitätshaus). Środki higieniczne dla seniora dostarczane są co miesiąc. Najczęściej sklep medyczny rozlicza to we własnym zakresie z kasą chorych. 

Co zawierają Pflegebox

Do wyboru mamy różne zestawy w Pflegebox. Mogą one zawierać m.in.:
 • środki dezynfekujące;
 • rękawiczki;
 • pampersy;
 • podkłady na łóżko;
 • fartuchy jednorazowe.
Zamawianie Pflegebox to spora oszczędność. Przy darmowym Pflegebox należy liczyć się z niewielką opłatą. 
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Plastry dla seniora - co warto mieć w apteczce

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Top 5 atrakcji w Detmold - odkryj piękno tego uroczego miasteczka!

Czarna lista nieuczciwych agencji opiekunek w Niemczech

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *