Artykuł sponsorowany
Opieka nad osobami starszymi jest niezwykle trudna oraz odpowiedzialna. Czasami ciężko jest zapobiec wypadkom. Odpowiednio wyposażona apteczka to podstawa nie tylko w opiece nad osobą starszą, ale i w każdym gospodarstwie domowym. Domowa apteczka oprócz leków powinna zawierać środek dezynfekujący oraz plastry opatrunkowe.
Zawartość apteczki seniora
Zawartość apteczki seniora niewiele różni się od zawartości zwykłej apteczki domowej. Dobrze wyposażona apteczka powinna zawierać:
- leki zażywane regularnie
- pozostałe leki np. tabletki przeciwbólowe, tabletki na przeziębienie, tabletki na chorobę lokomocyjną itd.
- opaskę elastyczną
- bandaż
- kompresy gazowe
- opatrunek jałowy
- plastry opatrunkowe różnej wielkości oraz kształtów
- plastry bez opatrunku
- plastry na odciski
- jednorazowe rękawiczki
- nożyczki
- środek dezynfekujący
Rodzaje plastrów najczęściej stosowane przez seniorów
Plastry opatrunkowe dla seniorów
Plastry opatrunkowe mają za zadanie chronić przed zabrudzeniem, zakażeniem, urazem mechanicznym oraz przed utratą krwi. Pamiętaj, że wielu seniorów bierze lekarstwa na rozrzedzenie krwi. Dla nich nawet mała, zwykła rana cięta może okazać się niebezpieczna dla życia. Dlatego też ważna jest pierwsza pomoc, jakiej udzielisz seniorowi, który się skaleczył. Senior może szybko zapomnieć o ranie i nie będzie zwracał uwagi na opatrunek. Warto więc sięgnąć po plaster, który będzie się mocno trzymał i nie zgubi się po pierwszych kilku minutach od opatrzenia rany. W miejscach ruchomych tj. palce, kolano, czy łokieć koniecznie używaj plastry elastyczne. Dopasowują się one idealnie do ciała, nie ograniczają ruchów oraz nie odklejają się podczas poruszania daną częścią ciała. Jeśli senior bierze kąpiel, załóż mu plaster wodoodporny i zmień zaraz po kąpieli na nowy. Pamiętaj, że osoby starsze bywają, jak dzieci. U niektórych z nich świetnie sprawdzą się kolorowe plastry dla dzieci. Obrazki na plastrach mogą odwrócić ich uwagę od świeżej rany.
Hydrokoloidowe plastry na odciski, pęcherze oraz obtarcia
Plastry na odciski to plastry, po które sięga wielu seniorów. Osoby starsze bardzo często noszą nieodpowiednie obuwie. Niekiedy buty są już sztywne ze starości, a senior uparcie je zakłada, gdyż nie wyglądają one na zniszczone. Seniorzy, którzy na starość dużo schudli, mają znacznie mniejsze stopy. Często „pływają” oni w ulubionych butach sprzed lat. Kolejnym problemem bywają opuchnięte stopy, które osoby starsze na siłę wciskają w za małe buty. Oczywiście w takich przypadkach należy starać się namówić seniora do zakupu nowego, dopasowanego obuwia. Niestety bywa to trudne- nawet, gdy pojawią się pierwsze skutki noszenia nieodpowiednich butów tj. obtarcia, pęcherze, czy odciski. Hydrokoloidowe plastry zmiękczają odciski. Przynoszą ulgę oraz pomagają w usunięciu odcisków. Plastry na odciski działają również amortyzująco. Po usunięciu odcisków przez podologa, plastry hydrokoloidowe przyspieszają gojenie się ran. Jeśli senior skarży się, że odczuwa ból stopy w danym miejscu, najlepiej jest stosować plastry hydrokoloidowe profilaktycznie- zanim pojawią się pierwsze otarcia lub odciski na stopie. Inny plaster zastosujemy na mały odcisk, a inny chcąc np. chronić całą piętę przed obtarciem. Na odciski na stopie najlepiej sprawdzą się małe, okrągłe plastry. Chcąc chronić większą powierzchnię stopy, sięgnij po szerokie plastry.
Jeśli pracujesz jako opiekun osób starszych w Niemczech, pamiętaj, że bez uznanego w Niemczech wykształcenia medycznego nie możesz opatrywać ran. Każdy ma jednak obowiązek niesienia pomocy w momencie zagrożenia zdrowia lub życia. Jeśli więc twój podopieczny się skaleczy, jest oczywiste, że udzielisz mu pierwszej pomocy. Pamiętaj jednak, by poinformować o wypadku rodzinę seniora. To ona powinna zadbać o to, aby powstała rana była opatrywana oraz kontrolowana przez profesjonalny personel medyczny.
Więcej ciekawych informacji na temat plastrów oraz opatrunków znajdziesz w Kompendium wiedzy o plastrach i opatrunkach.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska