Krzesło toaletowe w opiece nad seniorami i osobami z ograniczoną mobilnością

 Opieka nad osobą z ograniczoną mobilnością - krzesło toaletowe

Krzesło toaletowe przenośne to niezastąpiony sprzęt w opiece nad osobami starszymi lub z ograniczoną mobilnością. Łączy w sobie funkcje komfortowego krzesła z praktycznymi udogodnieniami, które ułatwiają codzienne załatwianie potrzeb fizjologicznych. Jest wyposażone w podłokietniki, wygodne oparcie oraz przenośny pojemnik sanitarny. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, możemy starać się o pokrycie kosztów związanych z zakupem krzesła toaletowego. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego sprzętu oraz możliwościami refundacji!

Zapoznaj się z artykułem Chodzik dla seniora – co warto wiedzieć

Krzesło toaletowe - pokonywanie barier

Krzesło toaletowe jest niezwykle praktyczne. Powstało z myślą o wygodzie oraz bezpieczeństwie użytkownika. Dzięki wygodnemu oparciu oraz podłokietnikom, osoba korzystająca z urządzenia może czuć się pewnie i stabilnie podczas siadania, wstawania oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Regulacja wysokości pozwala dostosować krzesło do indywidualnych potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnej.

Wyjmowany pojemnik sanitarny w krześle toaletowym

Kluczowym elementem krzesła toaletowego jest przenośny pojemnik sanitarny, który jest umieszczony w siedzisku. Ten wyjmowany pojemnik jest łatwy w utrzymaniu czystości i zapewnia odpowiednią higienę podczas korzystania z toalety. Po załatwieniu potrzeby pojemnik można wygodnie opróżnić i zdezynfekować. Krzesło toaletowe sprawdzi się u osób, które są jeszcze w stanie zasygnalizować, że muszą skorzystać z toalety i są w stanie pomóc w transferze. Osoby obłożnie chore powinny korzystać z pieluch dla dorosłych. W tym przypadku warto także zaopatrzyć się w specjalny kosz na pampersy

Krzesło toaletowe jest przyjazne zarówno dla użytkownika, jak i jego opiekuna. Osobie opiekującej się seniorem lub osobą niepełnosprawną znacznie łatwiej wykonać transfer z łóżka na znajdujące się obok krzesło toaletowe, niż do toalety, gdzie pacjent, w związku z niską wysokością muszli, miałby trudności z siadaniem oraz wstawaniem. W niektórych przypadkach sprawdza się nakładka na sedes. Przy znacznie ograniczonej mobilności lepszym rozwiązaniem okazuje się krzesło toaletowe. Zapoznaj się z artykułem Łazienka dla seniora – przebudować, czy wystarczy odpowiednio wyposażona wanna dla seniora

Czy krzesło toaletowe jest refundowane w Polsce

Chociaż krzesło toaletowe jest wyrobem medycznym ułatwiającym załatwianie potrzeb fizjologicznych seniorom z ograniczoną mobilnością, osobom niepełnosprawnym oraz pacjentom po różnego rodzaju wypadkach lub operacjach, na skutek których nastąpiło tymczasowe lub stałe ograniczenie mobilności, nie jest ono refundowane przez kasę chorych. W razie potrzeby warto rozejrzeć się za tanimi krzesłami toaletowymi - na przykład w Internecie. Można także spróbować uzyskać pomoc z Ośrodka Pomocy Społecznej lub różnych fundacji zajmujących się pomocą potrzebujących. 

Toilettenstuhl - refundacja Krankenkasse w Niemczech

W Niemczech krzesła toaletowe dla seniorów, zwane Toilettenstuhl für Senioren, podlegają refundacji. W tym przypadku, osoby zainteresowane takim wsparciem powinny skonsultować się z niemiecką kasą chorych, czyli Krankenkasse. Refundacja może zależeć od indywidualnych warunków ubezpieczenia oraz potrzeb pacjenta. Jeśli jednak lekarz uzna, że pacjent ze względu na stan zdrowia potrzebuje krzesła toaletowego, i wystawi receptę, kupno krzesełka toaletowego jest tylko formalnością. Podobnie jak w przypadku innego sprzętu medycznego tj. Pflegebett, należy udać się z receptą do Sanitätshaus (sklepu medycznego/ rehabilitacyjnego), który załatwi wszelkie formalności z kasą chorych. 

Krzesło toaletowe jest nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także narzędziem, które przyczynia się do zachowania godności oraz komfortu osób starszych oraz tych z ograniczeniami ruchowymi. Stanowi wsparcie w życiu codziennym. Możliwość skorzystania ze wsparcia w pokryciu kosztów zakupu sprawia, że to narzędzie staje się bardziej dostępne dla osób potrzebujących. Szkoda tylko, że w Niemczech wystarczy recepta od lekarza, a w Polsce rodzina osoby starszej lub niepełnosprawnej musi szukać rozwiązania chodząc "od drzwi do drzwi". 

Komentarze