Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że za kawę możesz otrzymać moją książkę Perły rzucone przed damy!

Pieluchy dla dorosłych – jakie wybrać oraz jak założyć na stojąco/ refundacje

Pieluchy dla dorosłych to doskonała ochrona, gdy miejsce ma dość intensywne popuszczanie moczu. Po pampersy sięgamy także w przypadku osób niepełnosprawnych oraz chorych z ograniczoną mobilnością. Pacjenci, którzy na skutek operacji, choroby lub tragicznego w skutkach wypadku stali się osobami z ograniczoną mobilnością z dnia nadzień wymagają fachowej opieki – częstokroć całodobowej. Jakie pampersy dla dorosłych kupić i jak je założyć na stojąco? Sprawdźmy!

Zapoznaj się z artykułem Nietrzymanie moczu u kobiet - przyczyny, rodzaje i skuteczne rozwiązania!.

Zmiana pampersa dla dorosłych na stojąco krok po kroku

Pieluchy dla dorosłych powinny być odpowiednio dobrane zarówno pod względem wielkości, jak i stopnia chłonności. W początkowym stadium nietrzymania moczu wystarczą zwykłe wkładki higieniczne, majtki chłonne lub pieluchomajtki, które są stosunkowo cienkie i wręcz niezauważalne nawet pod cienkimi ubraniami. Dla osób, które dotknęła inkontynencja są one niezwykle komfortowe ze względu na sposób zakładania, skuteczność oraz małą widoczność. 

Gdy popuszczanie moczu się nasili, konieczne są pampersy o dużym stopniu chłonności, które są znacznie trudniejsze w zakładaniu oraz bardziej widoczne. W związku z tym, że inkontynencja jest wstydliwą chorobą, dla pacjenta noszenie pampersów nie jest komfortowe także pod względem psychiki – tak samo jak zmiana pieluch dla dorosłych. 

W przypadku osób mobilnych, które mogą samodzielnie lub z pomocą urządzeń tj. chodzik czy laska ustać na nogach, zmiana pampersów najwygodniej oraz najszybciej przebiega w pozycji stojącej. Jak zmienić pieluchy dla dorosłych na stojąco? 

Oto instrukcja zakładania pampersa krok po kroku:

 1. Zawsze pamiętamy o zakładaniu jednorazowych rękawiczek oraz dezynfekcji rąk przed oraz po zmianie pampersa.
 2. Zużytego pampersa zwijamy i wyrzucamy do specjalnego kosza na pampersy, który zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu moczu lub kału na zewnątrz.
 3. Higiena miejsc intymnych przy pomocy specjalnych chusteczek do pielęgnacji ciała lub myjki z odrobiną delikatnego mydła lub żelu do higieny intymnej oraz wody.
 4. Skórę pacjenta dokładnie wycieramy do sucha.
 5. Aby nie pojawiły się odparzenia koniecznie powinniśmy nałożyć na skórę krem ochronny –najlepiej ze składnikami tj. tlenek cynku lub argininę.
 6. Na oczyszczoną, suchą oraz zabezpieczoną kremem na odparzenia skórę zakładamy pieluchę dla dorosłych.
 7. Po wyciągnięciu pieluchy z opakowania należy ją rozłożyć, nieco rozprostować na kształt łódeczki oraz wywinąć brzegi z gumką na zewnątrz.
 8. W czasie zmiany pampersa dla dorosłych powinniśmy zadbać o to, aby chory mógł się wesprzeć np. na chodziku, stabilnym krześle czy też uchwycie zamontowanym w łazience przystosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej, chorej lub starszej
 9. Pieluchę w formie łódeczki wkładamy między nogi pacjenta, tył dokładnie rozprostowujemy na pośladkach chorego, aby nie powstały fałdy, które mogłyby przyczynić się do dyskomfortu pacjenta, a nawet stać się przyczyną problemów tj. odleżyny.
 10. Równomiernie rozłożonego pampersa na pośladkach przytrzymujemy udem i w ten sam sposób postępujemy z przednią częścią pieluchy dla dorosłych.
 11. Gdy się upewnimy, że pielucha jest założona prawidłowo, przymocowujemy ją za pomocą rzepów znajdujących się po obu stronach pieluchy dla dorosłych. 
Czynność tą należy wykonać precyzyjnie oraz w miarę szybko, by nie nadwyrężać sił oraz cierpliwości pacjenta, dla którego nie jest to komfortowa sytuacja. Chociaż zmiana pampersa u chorej, dorosłej osoby jest naturalna, wiele osób wstydzi się tego, że musi przyjmować pomoc osób trzecich przy zmianie pieluchy. Problem ten pojawia się także w kwestii kąpieli osoby starszej lub chorej. Wstyd to jedna z przyczyn, dla których osoby starsze (zwłaszcza z demencją) nie chcą się myć. Co wtedy robić, dowiesz się tutaj

Jakie pampersy dla dorosłych wybrać

Pampersy dla dorosłych powinny być odpowiednio dobrane pod względem wielkości oraz stopnia chłonności. W przypadku niektórych osób duże znaczenia ma także rodzaj zapięcia – na rzepy lub za pomocą pasa biodrowego. Pieluchomajtki z pasem biodrowym świetnie nadają się dla osób, dla których pampersy na rzepy są za małe. 

Warto pamiętać o tym, że również osoby starsze oraz chore powinny być aktywne. Nietrzymanie moczu nie powinno być problemem, aby senior mógł pójść na basen lub nad wodę – podczas pobytu nad morzem czy też jeziorem. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się nieprzemakalne pieluchy dla dorosłych do pływania

Odpowiednio chłonne oraz prawidłowo założone pieluchy dla dorosłych nie powinny przemakać, jednak może się to zdarzyć. Dlatego warto zabezpieczyć miejsca tj. fotel dla seniora czy wózek inwalidzki, na których siedzi chory lub senior z pampersem. Służą do tego tzw. podkłady higieniczne.  

Koniecznie powinniśmy również założyć na materac łóżka rehabilitacyjnego podkład higieniczny lub nieprzemakalne prześcieradło. Powinniśmy zwrócić uwagę na to aby zarówno podkłady, jak i nieprzemakalne prześcieradła mimo wszystko przepuszczały powietrze. 

Refundacja do pampersów – w Polsce oraz w Niemczech

Refundacja na pieluchy dla dorosłych w Niemczech

W Niemczech kasa chorych dopłaca do pampersów. Osoby ze stopniem niepełnosprawności mają możliwość złożenia wniosku na tzw. Pflegebox. W skład takiego pudełka mogą wchodzić między innymi pieluchy dla dorosłych na nietrzymanie moczu oraz podkłady na łóżko. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.

Dopłaty na pampersy dla dorosłych w Polsce – kiedy przysługują

W Polsce refundacja na pieluchy dla dorosłych jest możliwa, jednak nie każda osoba, u której wystąpiło popuszczanie moczu otrzyma dodatek pieniężny na pampersy. O tym komu przysługuje refundacja pieluchomajtek oraz pieluch decyduje osoba do tego upoważniona tj. urolog, neurolog, ginekolog, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby ulga na pampersy została przyznana, musi nastąpić rozpoznanie choroby wymienionej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 dotyczącym środków absorpcyjnych. Pieluchy dla dorosłych mogą zostać przepisane w przypadku nietrzymania moczu w związku z chorobami tj. choroby nowotworowe, głębokie upośledzenie umysłowe, otępienie, wady wrodzone dolnych dróg moczowych, pourazowe uszkodzenie dróg moczowych lub układu pokarmowego. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest wystarczają przyczyną, aby choremu przysługiwała ulga na zakup pampersów.

Ile wynosi refundacja na pampersy i gdzie można je kupić 

Refundacja na środki ochronne na inkontynencję to około 100 zł miesięcznie. Przewidywana liczba pampersów oraz podkładów miesięcznie to 90 sztuk. Sami możemy zadecydować, na jakie produkty chłonne przeznaczymy dopłaty do pieluchomajtek dla dorosłych. Do wyboru mamy pieluchomajtki, pieluchy, majtki chłonne, wkładki urologiczne, a także podkłady chłonne.

Gdzie możemy kupić produkty chłonne na nietrzymanie moczu

Ulga na pampersy przysługuje nam tylko wówczas, gdy pampersy kupujemy w aptece lub sklepie medycznym, który ma popisana umowę z NFZ. Należy pamiętać o tym, że po upływie zlecenia nie możemy wybrać zaległych pampersów. W przypadku gdy refundacja na pieluchy oraz inne produkty chłonne nie jest wystarczająca, możemy kupić dodatkowe pampersy, ale bez ulgi. 

Opieka nad osobą starszą lub chorą w Polsce i za granicą

Dochodząca opiekunka osoby starszej, chorej lub niepełnosprawnej

W przypadku opieki nad osobą, która wymaga całodobowej opieki warto rozważyć zatrudnienie opiekunki dochodzącej, która odciąży nas od obowiązków opieki nad rodzicem czy też inna osobą chorą lub niepełnosprawną. Jest to niezwykle ważne, aby opiekując się członkiem rodziny mieć możliwość odpoczynku. 

Opieka całodobowa nad osobą chorą starszą lub chorą w Polsce i za granicą

Popularny model opieki całodobowej praktykowany w krajach tj. Anglia, Niemcy, Austria, Szwajcaria staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Najczęściej zatrudniane są u nas Ukrainki. Decydując się na opiekę całodobową należy być świadomym tego, że również opiekunowie pracujący w tzw. systemie całodobowym mają prawo do przerwy, odpoczynku, dnia wolnego, a także przespanych nocy. Jeśli nie możemy im tego zapewnić, konieczne jest zatrudnienie dodatkowego personelu do opieki nad seniorem lub rozważnie oddania osoby starszej lub chorej do domu starców

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Butelki zwrotne w Niemczech W Niemczech podczas zakupów za większość plastikowych oraz szklanych butelek, puszek oraz za niektóre słoiki pobierana jest kaucja tzw. Pfand. Jest to kolejny krok w trosce o środowisko. Kaucję za butelki puszki oraz słoiki odzyskuje się po ich zwrocie. Jakie butelki są zwrotne w Niemczech? Ile wynosi kaucja za butelki w Niemczech oraz gdzie znajdziemy butelkomaty w Niemczech? Sprawdźmy jak wygląda system kaucyjny w Niemczech! Zapraszam do zapoznania się z artykułem Kaucja za butelki w Polsce 2022 . Kaucja za plastikowe butelki, czyli jak wygląda system kaucyjny w Niemczech Ile wynosi kaucja za plastikowe butelki w Niemczech? Kaucja za butelki plastikowe w Niemczech Kaucja za plastikowe butelki w Niemczech wynosi 25 centów. Butelek przed oddaniem nie należy zgniatać. Powinny one również mieć nalepkę z kodem kreskowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Niemcy podczas zakupów bardzo często rezygnują ze zrywek na rzecz ekologicznych opakowań, takich jak wieloraz

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Kurze łapki surowe Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma olbrzymie właściwości prozdrowotne. Ponieważ zawiera naturalny kolagen, zalecana jest przy dolegliwościach tj. ból stawów, strzelanie w kolanach czy też zwichnięcia i złamania. Kurze łapki mogą być używane nie tylko do sporządzenia panaceum na bolące stawy tj. bulion z kurzych łapek. Niezwykle smaczna oraz zdrowa jest również galareta z kurzych łapek. Świetna alternatywa dla kolagenu z kurzych łapek to żelatyna spożywcza.  Zupa kolagenowa z kurzych łapek – właściwości Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma dobry wpływ na nasze zdrowie: wspiera proces trawienia; ma właściwości przeciwzapalne; zawiera wapń i magnez niezbędny dla zdrowych kości; wzmacnia układ odpornościowy; wzmacnia stawy, zęby , włosy i paznokcie. Bulion z kurzych łapek może pomóc przy dolegliwościach tj.: przeciekające jelita; nietolerancja pokarmowa; bolące stawy ; słaba odporność; zły wygląd skóry, paznokci i włosów. Przepis na zupę z kurzych łapek Przepis na zup

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Niemiecka emerytura to jeden z głównych powodów, dla którego Polacy są zainteresowani pracą w Niemczech na niemieckiej umowie. Ile lat trzeba przepracować u naszego zachodniego sąsiada, aby dostać niemiecką emeryturę? Od czego zależy jej wysokość oraz ile emerytury dostaniemy po 5 latach pracy? To pytanie, które zadają sobie osoby śledzące oferty pracy w Niemczech. Czy naprawdę po 5 latach pracy w Niemczech przysługuje nam niemiecka emerytura? Zobacz również: Zlecenia budowlane .  Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce Aby móc otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce , należy spełniać następujące warunki: osiągnąć powszechny wiek emerytalny obowiązujący w Niemczech; odprowadzać przynajmniej minimalne składki emerytalne tzw. gesetzliche Rentenversicherung w Niemczech (zapraszam do artykułu o Minijob , w którym znajdziecie informacje na temat składek odprowadzanych przy pracy na Basis) przez  co najmniej  minimalny okres wyczekiwania tzw. Wartezeit .  C

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Thermomix to luksusowe urządzenie kuchenne pożądane przez wiele kobiet oraz mężczyzn. Robot kuchenny tm6 posiada kilkanaście funkcji, które znacznie ułatwiają gotowanie tj. krojenie, mielenie, wyrabianie ciast... Niestety wysoka cena tm sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Na szczęście świetnie sprawdzają się również znacznie tańsze urządzenia, które posiadają niemalże identyczne funkcje jak tm6. Jaki robot kuchenny możemy kupić zamiast Thermomixa? Sprawdźmy! Przeczytaj artykuł Jak kroić warzywa w Thermomix-ie przy pomocy innowacyjnej nakładki! Robot Kuchenny  Silvercrest SKMC 1200 E5  tzw. Lidlomix  Silvercrest SKMC 1200 E5   to następca Monsieur Cuisine tzw. Lidlomixa, który jako jeden z pierwszych robotów kuchennych pojawił się na rynku i miał zastąpić drogi Thermomix. Cena nowego Lidlomixa wzrosła dwukrotnie. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to świetna alternatywa dla Thermomixa. Użytkownicy zaznaczają, że Lidlomix pod wieloma względami dorównuje tm6 . 

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

  Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski to dylemat wielu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem do obcych krajów. Nie tylko urlop za granicą może spowodować, że zainteresują nas międzynarodowe rozmowy telefoniczne. Może to być także przeprowadzka za granicę oraz praca sezonowa lub tymczasowa w Niemczech. Życie oraz praca na emigracji wymaga od nas zdobywania dodatkowej wiedzy na tematy tj. numery kierunkowe Polski oraz Niemiec, jak i tanie rozmowy zagraniczne.  Jak dzwonić z Polski do Niemiec – numer kierunkowy na Niemcy (prefiks 0049) Jak dzwonić z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec na telefon komórkowy lub stacjonarny Rozmowy międzynarodowe z Polski do Niemiec oraz innych krajów wymagają użycia numeru kierunkowego danego kraju. Numer kierunkowy do Niemiec to 0049 lub +49 . Jaki numer wybrać dzwoniąc z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec? Możemy wybrać zarówno prefiks na Niemcy 0049, jak i +49.   Na co należy zwracać uwagę podcza

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Nauka niemieckiego Pieczenie ciast w Niemczech może nam przysporzyć odrobinę kłopotu. Z reguły znamy nazwy podstawowych produktów potrzebnych do upieczenia ciasta. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy rzadko używanych składników niezbędnych do upieczenia ciasta. Nie dość, że nie wiemy, jak nazywają się po niemiecku soda oczyszczona, galaretka, czy też drożdże, to chodzimy po sklepie, jak obłąkani, nie mogąc ich znaleźć. Gdzie można kupić wspomniane produkty do pieczenia ciast? Sprawdźmy! Jak jest po niemiecku soda oczyszczona i gdzie można ją kupić Jak jest po niemiecku soda oczyszczona  Soda oczyszczona to das Natron (czyt. natron). W wielu niemieckich domach często można spotkać zapasy proszku do pieczenia, który służy także do czyszczenia. Soda jest raczej rzadkością. Jeśli poprosimy Niemca o kupno sody, może mieć on mały kłopot. Zazwyczaj coś tam słyszał na temat sody, ale nigdy nie widział. Przynajmniej ja trafiałam na takich rodzynków.  Gdzie możemy kupić sodę oczyszczoną w Ni

Jak wezwać policję w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy w opiece często jesteśmy zdani jedynie na siebie. Aby czuć się bezpiecznym koniecznie należy znać numery alarmowe w Niemczech tj. numer na policję, pogotowie, czy też na straż pożarną. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za seniorów, nad którymi sprawujemy opiekę. Najczęściej używanym numerem alarmowym przez opiekunkę jest numer pogotowia ratunkowego w Niemczech. Zdarza się, że opiekunka musi zadzwonić na policję, czy też na straż pożarną.  Numery alarmowe w Niemczech  Numery alarmowe w Niemczech są bezpłatne . Dzwoniąc na dowolny numer alarmowy zostaniemy zapytani o dane tj.: imię i nazwisko; miejsce pobytu; w sprawie jakiego zdarzenia dzwonimy. Chociaż sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni zadzwonić na numer alarmowy, zdarzają się sporadycznie, koniecznie powinniśmy posiadać wiedzę, jak zadzwonić po policję, pogotowie, czy też straż pożarną.  Osoby pracujące w opiece z osobami cierpiącymi na demencję, którzy często są agresywni i mają tendencję

Thermomix – 3 triki podczas robienia ciasta

Thermomix to robot kuchenny, który nie tylko gotuje, szatkuje, mieli, ale także wyrabia ciasta. Osoby, które korzystają z tm6 wiedzą, jak bardzo ułatwia on wyrabianie ciasta na pierogi, ciasta kruchego oraz drożdżowego. W przeciągu 2-3 minut mamy gotowe ciasto, któremu nie dorówna żadne ciasto wyrobione ręcznie. Jedyne co musimy zrobić, to dodać do misy tm wszystkie potrzebne składniki – według instrukcji pojawiającej się na panelu tm. Trudno wyobrazić sobie, że pracę z tm6 można sobie jeszcze bardziej ułatwić. A jednak! Thermomix  –  wyrabianie ciasta drożdżowego Jak szybko wyrobić ciasto drożdżowe – tm6 Wyrabianie ciasta drożdżowego w Thermomixie zaoszczędza nam mnóstwo czasu oraz siły – wie to każdy, kto kiedykolwiek próbował wyrobić ciasto na bułki lub ciasto drożdżowe. Najpierw należy zrobić rozczyn, który musi urosnąć, następnie mozolne wyrabianie ciasta, które wymaga sporo siły w rękach. I to ciągnące się ciasto, które klei się do rąk oraz do misy, w której wyrabiamy ciasto...

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Mrożenie i rozmrażanie chleba oraz bułek Mrożenie chleba i bułek to dobry sposób, aby zawsze mieć pieczywo pod ręką. Mrożony chleb oraz bułki nie pleśnieją, ani nie wysychają. Jak mrozić oraz rozmrażać chleb i bułki? Specjalistami w mrożeniu pieczywa są Niemcy. To bardzo oszczędny naród. Zresztą mrożą nie tylko chleb, ale mrożenie pieczywa to specjalność każdej niemieckiej gospodyni. Gdy zamrozimy chleb, pojawia się pytanie, jak rozmrozić chleb? Rozmrażanie chleba krojonego to kwestia kilu minut. Jak rozmrozić chleb, który zamroziliśmy w całości?   Mrożenie chleba w całości Mrożenie chleba w całości Jak mrozić chleb?  Mrożenie chleba w całości polecam wieloosobowym rodzinom, gdzie spożycie chleba jest spore i jeden bochenek chleba zniknie z chlebownika w przeciągu jednego, góra dwóch dni.  Chleb można zamrozić również w całości na święta, gdy spodziewamy się większej liczby gości. W tym celu chleb wkładamy do woreczków do mrożenia, zamykamy je szczelnie i umieszczamy w  zamrażarce

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

  Co to jest Vinted? Vinted to platforma, na której osoby prywatne mogą sprzedawać oraz kupować m.in. używaną odzież. Proces kupna oraz sprzedaży jest niezwykle prosty. Wystarczy założyć konto na Vinted, by w ciągu kilku dni pozbyć się zalegających nam w szafach ubrań lub wzbogacić swoją garderobę o ciekawe "perełki", których nie dostaniemy w żadnym sklepie z odzieżą. Co należy wiedzieć o sprzedaży produktów na portalu Vinted? Sprawdźmy! Sprawdź również asortyment, jaki posiada sklep internetowy Funito Pets.  Co można sprzedawać oraz kupować na portalu Vinted Na portalu  Vinted , wystawiane są na sprzedaż następujące produkty: odzież – damska, męska, dziecięca; obuwie ; torebki ; akcesoria tj. paski, biżuteria, szale; kosmetyki. Polski i niemiecki portal Vinted nie różnią się między sobą. Głównie wystawiana jest na nich  odzież używana , ale nie tylko. Wśród oferowanych artykułów znajduje się także tania odzież nieużywana (z metką lub bez).  Aplikacja podobna do Vinted – ni