Pieluchy dla dorosłych – jakie wybrać oraz jak założyć na stojąco/ refundacje

Pieluchy dla dorosłych to doskonała ochrona, gdy miejsce ma dość intensywne popuszczanie moczu. Po pampersy sięgamy także w przypadku osób niepełnosprawnych oraz chorych z ograniczoną mobilnością. Pacjenci, którzy na skutek operacji, choroby lub tragicznego w skutkach wypadku stali się osobami z ograniczoną mobilnością z dnia nadzień wymagają fachowej opieki – częstokroć całodobowej. Jakie pampersy dla dorosłych kupić i jak je założyć na stojąco? Sprawdźmy!

Zapoznaj się z artykułem Nietrzymanie moczu u kobiet - przyczyny, rodzaje i skuteczne rozwiązania!.

Zmiana pampersa dla dorosłych na stojąco krok po kroku

Pieluchy dla dorosłych powinny być odpowiednio dobrane zarówno pod względem wielkości, jak i stopnia chłonności. W początkowym stadium nietrzymania moczu wystarczą zwykłe wkładki higieniczne, majtki chłonne lub pieluchomajtki, które są stosunkowo cienkie i wręcz niezauważalne nawet pod cienkimi ubraniami. Dla osób, które dotknęła inkontynencja są one niezwykle komfortowe ze względu na sposób zakładania, skuteczność oraz małą widoczność. 

Gdy popuszczanie moczu się nasili, konieczne są pampersy o dużym stopniu chłonności, które są znacznie trudniejsze w zakładaniu oraz bardziej widoczne. W związku z tym, że inkontynencja jest wstydliwą chorobą, dla pacjenta noszenie pampersów nie jest komfortowe także pod względem psychiki – tak samo jak zmiana pieluch dla dorosłych. 

W przypadku osób mobilnych, które mogą samodzielnie lub z pomocą urządzeń tj. chodzik czy laska ustać na nogach, zmiana pampersów najwygodniej oraz najszybciej przebiega w pozycji stojącej. Jak zmienić pieluchy dla dorosłych na stojąco? 

Oto instrukcja zakładania pampersa krok po kroku:

 1. Zawsze pamiętamy o zakładaniu jednorazowych rękawiczek oraz dezynfekcji rąk przed oraz po zmianie pampersa.
 2. Zużytego pampersa zwijamy i wyrzucamy do specjalnego kosza na pampersy, który zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu moczu lub kału na zewnątrz.
 3. Higiena miejsc intymnych przy pomocy specjalnych chusteczek do pielęgnacji ciała lub myjki z odrobiną delikatnego mydła lub żelu do higieny intymnej oraz wody.
 4. Skórę pacjenta dokładnie wycieramy do sucha.
 5. Aby nie pojawiły się odparzenia koniecznie powinniśmy nałożyć na skórę krem ochronny –najlepiej ze składnikami tj. tlenek cynku lub argininę.
 6. Na oczyszczoną, suchą oraz zabezpieczoną kremem na odparzenia skórę zakładamy pieluchę dla dorosłych.
 7. Po wyciągnięciu pieluchy z opakowania należy ją rozłożyć, nieco rozprostować na kształt łódeczki oraz wywinąć brzegi z gumką na zewnątrz.
 8. W czasie zmiany pampersa dla dorosłych powinniśmy zadbać o to, aby chory mógł się wesprzeć np. na chodziku, stabilnym krześle czy też uchwycie zamontowanym w łazience przystosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej, chorej lub starszej
 9. Pieluchę w formie łódeczki wkładamy między nogi pacjenta, tył dokładnie rozprostowujemy na pośladkach chorego, aby nie powstały fałdy, które mogłyby przyczynić się do dyskomfortu pacjenta, a nawet stać się przyczyną problemów tj. odleżyny.
 10. Równomiernie rozłożonego pampersa na pośladkach przytrzymujemy udem i w ten sam sposób postępujemy z przednią częścią pieluchy dla dorosłych.
 11. Gdy się upewnimy, że pielucha jest założona prawidłowo, przymocowujemy ją za pomocą rzepów znajdujących się po obu stronach pieluchy dla dorosłych. 
Czynność tą należy wykonać precyzyjnie oraz w miarę szybko, by nie nadwyrężać sił oraz cierpliwości pacjenta, dla którego nie jest to komfortowa sytuacja. Chociaż zmiana pampersa u chorej, dorosłej osoby jest naturalna, wiele osób wstydzi się tego, że musi przyjmować pomoc osób trzecich przy zmianie pieluchy. Problem ten pojawia się także w kwestii kąpieli osoby starszej lub chorej. Wstyd to jedna z przyczyn, dla których osoby starsze (zwłaszcza z demencją) nie chcą się myć. Co wtedy robić, dowiesz się tutaj

Jakie pampersy dla dorosłych wybrać

Pampersy dla dorosłych powinny być odpowiednio dobrane pod względem wielkości oraz stopnia chłonności. W przypadku niektórych osób duże znaczenia ma także rodzaj zapięcia – na rzepy lub za pomocą pasa biodrowego. Pieluchomajtki z pasem biodrowym świetnie nadają się dla osób, dla których pampersy na rzepy są za małe. 

Warto pamiętać o tym, że również osoby starsze oraz chore powinny być aktywne. Nietrzymanie moczu nie powinno być problemem, aby senior mógł pójść na basen lub nad wodę – podczas pobytu nad morzem czy też jeziorem. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się nieprzemakalne pieluchy dla dorosłych do pływania

Odpowiednio chłonne oraz prawidłowo założone pieluchy dla dorosłych nie powinny przemakać, jednak może się to zdarzyć. Dlatego warto zabezpieczyć miejsca tj. fotel dla seniora czy wózek inwalidzki, na których siedzi chory lub senior z pampersem. Służą do tego tzw. podkłady higieniczne.  

Koniecznie powinniśmy również założyć na materac łóżka rehabilitacyjnego podkład higieniczny lub nieprzemakalne prześcieradło. Powinniśmy zwrócić uwagę na to aby zarówno podkłady, jak i nieprzemakalne prześcieradła mimo wszystko przepuszczały powietrze. 

Refundacja do pampersów – w Polsce oraz w Niemczech

Refundacja na pieluchy dla dorosłych w Niemczech

W Niemczech kasa chorych dopłaca do pampersów. Osoby ze stopniem niepełnosprawności mają możliwość złożenia wniosku na tzw. Pflegebox. W skład takiego pudełka mogą wchodzić między innymi pieluchy dla dorosłych na nietrzymanie moczu oraz podkłady na łóżko. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.

Dopłaty na pampersy dla dorosłych w Polsce – kiedy przysługują

W Polsce refundacja na pieluchy dla dorosłych jest możliwa, jednak nie każda osoba, u której wystąpiło popuszczanie moczu otrzyma dodatek pieniężny na pampersy. O tym komu przysługuje refundacja pieluchomajtek oraz pieluch decyduje osoba do tego upoważniona tj. urolog, neurolog, ginekolog, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby ulga na pampersy została przyznana, musi nastąpić rozpoznanie choroby wymienionej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 dotyczącym środków absorpcyjnych. Pieluchy dla dorosłych mogą zostać przepisane w przypadku nietrzymania moczu w związku z chorobami tj. choroby nowotworowe, głębokie upośledzenie umysłowe, otępienie, wady wrodzone dolnych dróg moczowych, pourazowe uszkodzenie dróg moczowych lub układu pokarmowego. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest wystarczają przyczyną, aby choremu przysługiwała ulga na zakup pampersów.

Ile wynosi refundacja na pampersy i gdzie można je kupić 

Refundacja na środki ochronne na inkontynencję to około 100 zł miesięcznie. Przewidywana liczba pampersów oraz podkładów miesięcznie to 90 sztuk. Sami możemy zadecydować, na jakie produkty chłonne przeznaczymy dopłaty do pieluchomajtek dla dorosłych. Do wyboru mamy pieluchomajtki, pieluchy, majtki chłonne, wkładki urologiczne, a także podkłady chłonne.

Gdzie możemy kupić produkty chłonne na nietrzymanie moczu

Ulga na pampersy przysługuje nam tylko wówczas, gdy pampersy kupujemy w aptece lub sklepie medycznym, który ma popisana umowę z NFZ. Należy pamiętać o tym, że po upływie zlecenia nie możemy wybrać zaległych pampersów. W przypadku gdy refundacja na pieluchy oraz inne produkty chłonne nie jest wystarczająca, możemy kupić dodatkowe pampersy, ale bez ulgi. 

Opieka nad osobą starszą lub chorą w Polsce i za granicą

Dochodząca opiekunka osoby starszej, chorej lub niepełnosprawnej

W przypadku opieki nad osobą, która wymaga całodobowej opieki warto rozważyć zatrudnienie opiekunki dochodzącej, która odciąży nas od obowiązków opieki nad rodzicem czy też inna osobą chorą lub niepełnosprawną. Jest to niezwykle ważne, aby opiekując się członkiem rodziny mieć możliwość odpoczynku. 

Opieka całodobowa nad osobą chorą starszą lub chorą w Polsce i za granicą

Popularny model opieki całodobowej praktykowany w krajach tj. Anglia, Niemcy, Austria, Szwajcaria staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Najczęściej zatrudniane są u nas Ukrainki. Decydując się na opiekę całodobową należy być świadomym tego, że również opiekunowie pracujący w tzw. systemie całodobowym mają prawo do przerwy, odpoczynku, dnia wolnego, a także przespanych nocy. Jeśli nie możemy im tego zapewnić, konieczne jest zatrudnienie dodatkowego personelu do opieki nad seniorem lub rozważnie oddania osoby starszej lub chorej do domu starców

Komentarze