Łazienka dla seniora – przebudować, czy wystarczy odpowiednio wyposażona wanna dla seniora

Jak przebudować łazienkę dla seniora lub osoby niepełnosprawnej

Podnośnik do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów przeznaczony jest dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wejść oraz wyjść z wanny. Konstrukcja krzesełka do wanny jest stabilna. Gumowe przyssawki zapobiegają ślizganiu się krzesełka dla niepełnosprawnych i seniorów po powierzchni wanny. Podnośnik do wanny dla seniorów zasilany jest małym akumulatorem. Dźwig do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów obsługuje się pilotem, który jest łatwy w obsłudze – strzałka w dół i strzałka w górę.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Podnośnik wannowy dla osób ograniczonych ruchowo.

Jak przebudować łazienkę dla seniora i osoby niepełnosprawnej

Czy przebudowa łazienki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej jest konieczna? Higiena u seniora jest niezwykle ważna. Wraz z wiekiem przysparza ona seniorom coraz więcej trudności. Jak ułatwić seniorowi kąpiel? Aby ułatwić seniorowi korzystanie z łazienki wcale nie jest konieczna wymiana wanny na prysznic. Przebudowa łazienki jest bardzo kosztowna. W większości przypadku wystarczy, gdy wanna dla seniora lub osoby niepełnosprawnej zostanie wyposażona w krzesełko. Seniorzy mogą mieć spore problemy podczas wchodzenia oraz wychodzenia z wanny. Opiekun nie powinien narażać swojego kręgosłupa kąpiąc podopiecznego bez podnośnika do wanny. Krzesełko do wanny to także duży komfort dla starszej lub chorej osoby. Senior może obsługiwać dźwig do wanny także samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest konieczna przebudowa łazienki seniora. Wystarczy odpowiedni sprzęt, który ułatwi kąpiel. Bardzo praktyczne są krzesełka do wanny, które za pomocą pilota możemy opuścić  wraz z seniorem na dno wanny, a następnie wywindować do góry. 

Podnośnik do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów  jak kąpać seniora lub osobę niepełnosprawną

Jak korzystać z wanny dla niepełnosprawnych i seniorów? Podnośnik do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów obsługujemy w następujących krokach:
  1. dźwig do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów ustawiamy na taką wysokość, jaką ma wanna dla seniora;
  2. senior lub osoba niepełnosprawna samodzielnie lub z pomocą opiekuna siada na krzesełko do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów i bokiem do oparcia, pozostawiając nogi na podłodze;
  3. osoba niepełnosprawna lub senior sam lub z pomocą opiekuna wkłada nogi do wanny, zmieniając jednocześnie pozycję całego ciała, tak, aby ostatecznie siedział opartym o krzesełko do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów z nogami opuszczonymi w wannie;
  4. przy pomocy pilota winda do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów zjeżdża na sam dół i możemy przystąpić do kąpieli;
  5. po kąpieli podnośnik do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów podjeżdża na wysokość brzegu wanny dla seniora. Senior sam lub z pomocą opiekuna wyciąga nogi z wanny dla niepełnosprawnych i seniorów, zmieniając jednocześnie pozycję ciała do pozycji wyjściowej  czyli siedzi na krzesełku bokiem do oparcia, z nogami na podłodze. 
Jak kąpać seniora przy pomocy odpowiednio przystosowanej wanny dla seniorów przedstawia poniższy film. Widać na nim dokładnie, jak obsługujemy podnośnik wannowy dla niepełnosprawnych i seniorów:

Winda do wanny dla niepełnosprawnych oraz seniorów – zalety 

Podnośnik do wanny dla osób niepełnosprawnych lub seniorów sprawia, że kąpiel seniora lub osoby niepełnosprawnej jest znacznie bezpieczniejsza. Bezpieczeństwo podczas kąpieli jest ważne nie tylko dla podopiecznego, ale i dla opiekuna, który pomagając w kąpieli bez potrzebnego sprzętu naraża swój kręgosłup. Krzesełko do wanny seniora i osoby niepełnosprawnej chroni kręgosłup opiekuna, który przy użyciu windy do wanny praktycznie nie używa siły. Dźwig do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów usprawnia więc kąpiel seniora lub chorego oraz gwarantuje opiekunowi zdrowy kręgosłup.

Jak wykąpać osobę niepełnosprawną lub seniora

Pamiętajmy, że jako opiekunowie bez wymaganego w Niemczech wykształcenia w tym kierunku, nie możemy kąpać osób ze znacznym ograniczeniem ruchowym. Nawet jeśli wanna dla seniora jest wyposażona w krzesełko. Obowiązkiem rodziny seniora jest zamówienie wykwalifikowanych służb medycznych (Pflegedienst). Służby medyczne w pierwszej kolejności zwrócą uwagę niemieckiej rodzinie na to, że wanny dla seniorów powinny być wyposażone w podnośnik wannowy dla niepełnosprawnych i seniorów (jeśli nie zostało to jeszcze zrobione). Ile kosztuje krzesełko do wanny? Wanna dla seniora jest refundowana przez kasę chorych. 

Co zrobić, gdy osoba chora na demencję nie chce się myć

Przy okazji chciałabym również zwrócić uwagę na pomoc przy kąpieli lub prysznicu osób chorych na demencję. Chorzy na demencję często odmawiają wzięciu kąpieli/ prysznica. Informacje na temat tego, jak namówić seniora do mycia, znajdziecie tutajJeśli opiekun nie jest w stanie namówić seniora do kąpieli, w żadnym razie nie może go do tego zmuszać. Koniecznie należy poinformować rodzinę seniora. Powinna ona zamówić służby medyczne, które będą przychodziły wykąpać seniora (Pflegedienst). W takim wypadku należy liczyć na to, że zadziała tzw. efekt białego fartucha. Zwróćcie uwagę na to, że służby medyczne, gdy senior odmawia wzięcia kąpieli/ prysznica, również nie zmuszają go do tego. Niemniej jednak prawdopodobieństwo, że uda się nakłonić seniora do kąpieli/ prysznica jest większe, jeśli robi to wykwalifikowany personel.   

Krzesełko do wanny dla seniora po niemiecki – Badewannenlift

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza niemieckie słowo Badewannenlift, teraz już wiesz, że jest to winda do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów. Po niemiecku używa się najczęściej słowa Badewannenlift. W języku polskim możemy powiedzieć również:
  • krzesełko do wanny dla osób niepełnosprawnych lub starszych;
  • krzesełko wannowe dla niepełnosprawnych i seniorów;
  • podnośnik do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów;
  • dźwig do wanny dla niepełnosprawnych i seniorów.
Niestety w Polsce osobami niepełnosprawnymi i seniorami opiekują się rodziny, które nie zawsze są świadome, jak wyposażyć wannę dla seniora. Tymczasem wanna dla niepełnosprawnych i seniorów powinna być wyposażona w dźwig do wanny. Krzesełko do wanny nie przeszkadza w korzystaniu z wanny pozostałym członkom rodziny. Podnośnik wannowy dla niepełnosprawnych i seniorów można bowiem bez problemu wyciągnąć z wanny. Jest on przymocowany jedynie przyssawkami. Krzesełko do wanny jest lekkie. Wyciagnięcie go z wanny dla seniora to zaledwie 1-2 minuty. 
W łazience dużym udogodnieniem dla seniorów może być także nakładka na sedes. Uchwyty po bokach sedesu poprawiają komfort podczas korzystania z toalety, a także są doskonałym oparciem podczas siadania oraz wstawania z sedesu.
Dostosowanie mieszkania do potrzeb seniora oraz oraz osób ograniczonych ruchowo jest bardzo ważne. Częstym problemem mogą być także schody, po których seniorowi trudno wejść. Schody w mieszkaniu są miejscem, w którym dochodzi do wielu wypadków z poważnymi złamaniami. Dlatego warto wziąć pod uwagę zamontowanie windy schodowej. Pozwoli to seniorowi lub innej osobie z ograniczeniem ruchowym poruszanie się po kilku kondygnacjach, jednocześnie nie ograniczy swobody w poruszaniu się po domu pozostałym domownikom. 

Komentarze