Podnośnik wannowy dla osób ograniczonych ruchowo

Artykuł sponsorowany

Winda do wanny dla seniora lub osoby niepełnosprawnej

Chorzy z niepełnosprawnością ruchową oraz seniorzy potrzebują pomocy podczas kąpieli. Dużym udogodnieniem jest prysznic z krzesełkiem, na którym możemy posadzić chorego lub seniora. Niestety wiele osób ma w swoich łazienkach wannę. Koszt dostosowania łazienki do potrzeb pacjenta często przerasta nasze możliwości. Rozwiązaniem może być tani podnośnik wannowy.


Podnośnik do wanny dla seniora, czyli jak dostosować łazienkę do potrzeb osób starszych

Wraz z wiekiem coraz więcej czynności sprawia nam trudności. Istotne jest dostosowanie mieszkania do potrzeb osób starszych, które zmieniają się w miarę upływu lat. Większość z nas uwielbia kąpiel. Mając ograniczone miejsce w łazience, często decydujemy się na wannę. Można wziąć w niej zarówno kąpiel, jak i prysznic.

Niestety dla seniora wanna może być dużą przeszkodą. Konieczna może wówczas okazać się pomoc drugiej osoby. Ale nie tylko! Obecnie mamy na rynku bardzo bogatą ofertę dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Warto rozejrzeć się, jakie udogodnienia w mieszkaniu są możliwe – często przy niewielkim nakładzie finansowym. 

Sprzętem, którego nie powinno zabraknąć w łazience seniora jest winda do wanny. Umożliwia ona opiekunowi seniora pomoc podczas kąpieli. Zajmując się osobą starszą nie musimy wówczas wkładać siły fizycznej, aby pomóc wejść oraz wyjść seniorowi z wanny. To duże ułatwienie. Pozwala ono chronić kręgosłup opiekuna podczas pomocy w kąpieli.

Niektórzy seniorzy przy pomocy windy mogą brać kąpiel samodzielnie – bez jakiegokolwiek ryzyka upadku. Senior siada bowiem wygodnie na krzesełko wannowe i przy pomocy pilota, opuszcza je na dno wanny wypełnionej wodą. Po zakończonej kąpieli sterowane za pomocą pilota krzesełko podjeżdża do góry. Wystarczy obrócić ciało o dziewięćdziesiąt stopni, by bezpiecznie wyjść z wanny, czyli wstać z krzesła wannowego z podnośnikiem.

Na filmie poniżej, możemy zobaczyć, jak działa podnośnik do wanny dla seniora.

Jak widać, zarówno senior, jak i osoba obsługująca windę, nie muszą wkładać żadnego wysiłku w celu wykonania transferu osoby starszej podczas kąpieli. 

Podnośnik do wanny dla chorego obsługiwany za pomocą pilota

Podnośnik do wanny dla chorego jest tak samo dobrym rozwiązaniem, jak w przypadku seniorów. Możemy używać go zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Urządzenie idealnie nadaje się dla osób niepełnosprawnych. Doskonale zastąpi ono krzesło do wanny, na którym pacjent może wziąć jedynie prysznic. Podnośnik wannowy pozwala na zanurzenie ciała w wodzie oraz relaks. 

Tego rodzaju sprzęt jest stosunkowo tani. – Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt remontu łazienki, którą chcielibyśmy dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Możemy także liczyć na dofinansowanie do windy do wanny. Jeśli z łazienki korzystają inne osoby, podnośnik w łatwy sposób można wyciągnąć z wanny i odstawić na bok. 

Dofinansowanie do podnośnika wannowego

Dofinansowanie do windy do wanny jest możliwe w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową. Jest to bowiem jedno z wielu urządzeń mających na celu pokonanie barier architektonicznych oraz technicznych w budynkach. Wniosek o dofinansowanie możemy złożyć do PCPR-u/ MPOS-u. Rozpatrzenie wniosku trwa 30 dni. Jeśli nie wypadnie on dla nas korzystnie, możemy się od niego odwołać. W przypadku pozytywnej decyzji możemy otrzymać nawet do 95% wartości zakupionego sprzętu. 

Niestety wiele osób opiekujących się chorymi oraz seniorami nie jest świadoma tego, w jaki sposób mogą one ułatwić sobie pracę podczas pomocy w higienie pacjenta. Ponadto często są one przekonane, że dostosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej wiąże się z ogromnymi wydatkami. Tymczasem podnośnik wannowy jest tanim rozwiązaniem. Podnosi on komfort oraz bezpieczeństwo podczas kąpieli. Warto więc rozważyć zakup podnośnika wannowego oraz złożyć wniosek o dofinansowanie.

Komentarze