Czy dom spokojnej starości to dobre rozwiązanie

 

Dom spokojnej starości brzmi znacznie lepiej niż dom starców. Jednak przez większość społeczeństwa jest on nadal kojarzony negatywnie. Panuje przekonanie, że wyrodne dzieci oddają do domu starców swoich zniedołężniałych rodziców. Często osoby, które decydują się na ten krok z troski o zdrowie, bezpieczeństwo oraz samopoczucie własnych rodziców, muszą tłumaczyć się przed rodziną oraz społeczeństwem. Dlaczego tak ciężko nam zrozumieć, że dom spokojnej starości niekiedy jest najlepszym rozwiązaniem?


Dom spokojnej starości – kiedy warto rozważyć 

Kiedy oddać rodzica do domu starców

Kiedy warto rozważyć dom spokojnej starości – seniorzy niezdolni do samodzielnego życia w domu

Decyzja o oddaniu jednego lub obojga rodziców do domu starców dla większości z nas może być dość trudna. Zwłaszcza, jeśli rodzice nie rozumieją i nie popierają tej decyzji. Opieka nad rodzicem, który wymaga pomocy w prowadzeniu domu jest stosunkowo ciężka. Wymaga dużego zaangażowania ze strony dzieci. 

Często ciężar opieki nad rodzicem nie jest rozłożony równomiernie. Dzieci mieszkające z rodzicami lub w pobliżu zajmują się nimi najwięcej. Rodzeństwo mieszkające daleko nie rozumie, jak ciężko jest prowadzić własne życie, a jednocześnie zajmować się własnym, zniedołężniałym rodzicem. 

Dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie pomocy domowej, która zrobi zakupy, posprząta dom, czy też pomoże naszym rodzicom w utrzymaniu higieny osobistej. Niestety pomoc domowa jest kosztowna. Ponadto nie jest ona niezawodna. Starsi ludzie wymagają uwagi. Często oczekują obecności dzieci, pomimo że mają zapewnione odpowiednie warunki do życia poprzez zatrudniony personel. 

Kiedy jeszcze dom spokojnej starości jest dobrym rozwiązaniem – senior wymaga opieki medycznej

Jeszcze trudniej bywa, gdy rodzice wymagają opieki medycznej, a nawet całodobowej opiekunki. W Polsce coraz częściej praktykowana jest całodobowa opieka. Najczęściej zatrudniane są opiekunki ze wschodu. Na ile moralne jest zatrudnianie osób z mniej rozwiniętych krajów do opieki całodobowej? Czy jest to zgodne z prawem? 

Wyzysk polskich opiekunek za naszą zachodnią granicą to dość częste zjawisko. Opiekunki z Ukrainy również zaczynają się skarżyć na złe traktowanie przez polskie rodziny. Nic w tym dziwnego. Nie ma czegoś takiego jak praca 24h na dobę. Warto postawić się w sytuacji opiekunki, zanim zaczniemy oczekiwać od niej czegoś, czego sami nie bylibyśmy w stanie udźwignąć na swoich barkach. 

Mało jest polskich rodzin, które są w stanie zatrudnić dwie lub więcej opiekunek do opieki nad rodzicem. Tylko w ten sposób będziemy mogli zagwarantować rodzicom dobrą opiekę, a zatrudnianym opiekunkom godną pracę w opiece. 

Ewentualnie możemy wspierać opiekunkę kosztem naszego czasu wolnego. Może to być trudne – zwłaszcza, jeśli jesteśmy czynni zawodowo. Poza tym większość z nas nie posiada odpowiednich kwalifikacji do opieki nad osobami starszymi – podobnie, jak i większość opiekunek (zarówno tych z Polski, jak i z Ukrainy czy innych krajów Europy wschodniej). 

Tymczasem wielokrotnie trzymamy się kurczowo opieki nad rodzicem w domu, nie dopuszczając do siebie myśli, o oddaniu rodziców w ręce profesjonalistów. Dlaczego tak ciężko przychodzi nam oddanie seniorów do domu spokojnej starości? 

Czasami sami jesteśmy przeszkodą. Targają nami wyrzuty sumienia. Czasami nie pozwala nam na to rodzeństwo, które przygląda się wszystkiemu z daleka i nie rozumie, jak ogromnej pomocy potrzebują nasi rodzice. Czasami obawiamy się tego, co ludzie powiedzą. Najłatwiej byłoby nam podjąć decyzję o oddaniu rodziców do domu starców, gdyby oni sami wyrazili taką wolę. 

Dom spokojnej starości to miejsce, w którym personel zadba nie tylko o podstawowe potrzeby seniora. Ogromne znaczenie dla seniorów mają:
  • aktywizacja;
  • rehabilitacja;
  • opieka medyczna – całodobowa. 
Dom seniora to gwarancja bezpieczeństwa przez całą dobę. Takiego bezpieczeństwa oraz komfortu nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym rodzicom w domu. Czas przestawić swój tok myślenia! 

Niesamodzielni rodzice – kto powinien sprawować opiekę

Niesamodzielni rodzice często są kością niezgody pomiędzy rodzeństwem. Gdy pojawia się problem opieki nad rodzicem, obowiązek ten najczęściej zsuwany jest na najsłabsze ogniwo – osobę mało asertywną, bezrobotną lub opiekującą się już jedną osobą wymagającą opieki. Do balastu, jaki na niej ciąży, dorzucany jest kolejny balast – bez najmniejszych wyrzutów sumienia. 

Prawo silniejszego rządzi nie tylko w społeczeństwie. Niestety bardzo często ma ono również miejsce w rodzinie. Co gorsze osoby, na które zrzuca się cały balast opieki nad rodzicem, często przyjmują to z pokorą. Niestety prowadzi to do tego, że kilka lub kilkanaście lat później sami będą wymagać oni opieki. 

Empatia jest wskazana. Tak samo, jak i troska o własnych rodziców. Pamiętajmy jednak, że pobyt w domu spokojnej starości zagwarantuje im bezpieczeństwo oraz dobrą opiekę. Nam natomiast pozwoli żyć swoim własnym życiem. Być czynnym zawodowo, rozwijać się, zadbać o życie prywatne, w którym znajdzie się również miejsce na odwiedzanie rodziców w domu seniora

W momencie, gdy sprawowanie opieki nad rodzicem nie pozwala nam żyć swoim własnym życiem, powinna mieć miejsce rozmowa z rodzicem oraz rodzeństwem oraz ustalenie dalszych kroków – zatrudnienie "całodobowej" opiekunki oraz zaangażowanie w opiekę ze strony całego rodzeństwa lub decyzja o znalezieniu odpowiedniego domu spokojnej starości. 

Dom spokojnej starości – oferta

Czy oddać rodzica do domu starości

Co oferuje seniorom dom spokojnej starości? Dom seniora to nie tylko dach nad głową oraz pełne wyżywienie. Seniorzy mogą liczyć na kontakt z innymi pensjonariuszami. Jest to dużym plusem. Często żyjąc w domu seniorzy są skazani na samotność. W domu spokojnej starości można znaleźć towarzysza do rozmów, wspólnego oglądania telewizji, spacerów czy też do grania w karty. 

Dom starców to także profesjonalny personel dostępny przez całą dobę. Zadba on o właściwą pielęgnację seniora oraz otoczy odpowiednia opieką medyczną – w zależności od schorzeń seniora. Dom spokojnej starości to także zajęcia aktywizacyjne oraz rehabilitacyjne, a także natychmiastowa pomoc w nagłych przypadkach

Ile kosztuje pobyt w domu spokojnej starości

Ile kosztuje pobyt w domu starców? Cena za pobyt w domu spokojnej starości zaczyna się od około 3000 zł za miesiąc czasu. W zależności od liczby miejsc w pokoju oraz oferowanego standardu może być ona nieco wyższa. 

Coraz częściej powstają domy spokojnej starości o podwyższonym standardzie, gdzie seniorzy mogą skorzystać z sauny, sali kinowej czy też sali przeznaczonego na hobby tj. malowanie. Cena domu seniora może wynosić wówczas nawet kilkanaście tysięcy za miesiąc. Oferta obejmuje wówczas często usługi tj. masaże, zabiegi pielęgnacyjne czy też relaksacyjne

W niektórych przypadkach możliwe jest sprawowanie opieki samodzielnie lub zatrudnienie całodobowej opiekunki. W momencie, gdy opieka przez jedną osobę staje się niemożliwa, gdyż rodzic faktycznie wymaga opieki i w dzień, i w nocy, nie powinniśmy wahać się przed podjęciem decyzji o znalezieniu miejsca w domu spokojnej starości. 

Chodzi tu nie tylko o nasz komfort, ale także o bezpieczeństwo, komfort, zdrowie i życie naszego rodzica. Przez lata demonizowaliśmy domy starców. Najwyższy czas, aby zrozumieć, że nie jest to zło konieczne, lecz luksus, na jaki my oraz nasi rodzice możemy i musimy sobie pozwolić. 

Komentarze