Aktywizacja seniora – czym zająć chorego na demencję lub Alzheimera

Aktywizacja - czym zająć seniora

Aktywizacja seniora ma ogromny wpływ na jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Czym zająć osobę chorą na demencję lub Alzheimera? Niestety większość seniorów w momencie, gdy traci partnerów lub zaczyna niedomagać, wycofuje się z życia. Bardzo często zajęci własnymi sprawami, nie jesteśmy tego świadomi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak nasi rodzice, czy dziadkowie radzą sobie ze starością. Jeśli pozostawimy seniorów samych, może okazać się, że dodatkowo popadną oni w depresję.

Aktywizacja seniora – aktywność fizyczna osób starszych

Aktywizacja - czym zająć chorego na demencję lub Alzheimera

Aktywizacja osób starszych poprzez aktywność fizyczną jest niezwykle ważna. Czym zająć seniora? Najprostsza forma ruchu w tym wieku to spacer na świeżym powietrzu. Senior na spacerze rozrusza kości, wzmocni mięśnie, zaczerpnie świeżego powietrza oraz dostanie dużą dawkę witaminy D, która ma ogromny wpływ na dobre samopoczucie. Warto pomyśleć o tym, aby zaopatrzyć seniora w kijki do nordic walking lub jeśli jest taka potrzeba w chodzik.

Coraz częściej organizowane są zajęcia sportowe dla seniorów. Jeśli w okolicy nie ma takiej możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy to my wybrali się z naszym rodzicem na basen, czy na zajęcia jogi. Do aktywizacji seniora można zaangażować również wnuki. Dzięki temu wszystkim będzie lżej, a senior nie będzie czuł się samotny.

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów chorych na demencję lub Alzheimera

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów chorych na demencję lub Alzheimera to kolejny, niezwykle ważny sposób aktywizacji seniorów. Na zadania poprawiające pamięć nigdy nie jest za późno, ale i nigdy nie jest na nie za wcześnie. Po ćwiczenia na pamięć dla seniorów powinny sięgać nie tylko osoby, u których pojawiły się już pierwsze oznaki demencji lub Alzheimera, ale również osoby zdrowe. Rozwiązując zadania umysłowe dla seniorów opóźniamy proces starzenia się szarych komórek. Należy jedynie odpowiednio dobrać poziom trudności zadań dla chorych z demencją. Zadania pamięciowe dla seniorów do druku to jedna z możliwości. Czym jeszcze możemy zająć chorego na demencję lub Alzheimera? Świetnie sprawdzą się także krzyżówki lub podręczniki szkolne przedszkolaków oraz pierwszoklasistów. Proste zadania matematyczne dla seniorów z podręczników szkolnych do matematyki nadają się idealnie. Podobnie, jak podręczniki języka ojczystego, które zawierają liczne zadania poprawiające pamięć. Uzupełnianie liter, rebusy, dobieranie pasujących do siebie słów zmusi seniorów do myślenia. Dla chorego na otępienie starcze każdy wysiłek umysłowy ma znaczenie. 

Aktywizacja seniorów – gry planszowe oraz karciane

Aktywizacja - czym zając seniora

Czym jeszcze można zająć seniora chorego na demencję lub Alzheimera? Gry planszowe oraz karciane to świetny sposób na aktywizację seniora. Ambitni gracze mogą sięgnąć po szachy lub zagrać w brydża. Innych zadowolą gry tj. halma, czy w warcaby. Seniorom, którym wyżej wymienione gry planszowe sprawiają trudności, pozostaje gra w chińczyka lub np. gra w kości. Tego typu zajęcia z seniorami mogą podjąć się nawet dzieci. 

Aktywizacja seniora – malowanki oraz prace techniczne

Malowanki po numerach

Malowanki oraz prace techniczne mogą sprawić wiele przyjemności – także seniorom z zaawansowaną demencją. Malowanie, wycinanie, sklejanie, rzeźbienie itd. poprawia zdolności motoryczne, uspakaja oraz sprawia wiele radości. To także doskonały wypełniacz czasu.

Jakie malowanki dla seniora wybrać

To, jakie malowanki dla seniora wybrać, zależy od zdolności manualnych seniora. Jeśli malowanie nie sprawia starszej osobie trudności, można zdecydować się na malowanki dla dorosłych. Dla osób chorych na otępienie starcze idealne będą malowanki po numerach. Spełnią one jednocześnie taką samą funkcję jak ćwiczenia umysłowe dla chorych na demencję. Seniorzy z chorobą Parkinsona mogą mieć trudności z malowaniem małych elementów. Dla nich odpowiednie będą zwykłe malowanki dla dzieci. Malowanek nie musimy kupować. W Internecie dostępne są malowanki do wydruku o różnym stopniu trudności. 

Czym zająć seniora chorego na demencję, którego trudno zaangażować we wszelkiego rodzaju zadania na poprawienie pamięci, czy też w malowanie

Aktywizacja - czym zająć seniora chorego na demencję lub Alzheimera

Niestety, zwłaszcza w początkowej fazie demencji, seniorzy często bronią się przed wszelkiego rodzaju aktywizacją. Twierdzą oni, że nie postradali jeszcze zmysłów. W jaki sposób zająć seniora, dla którego zadania umysłowe oraz malowanki są dziecinne, bezsensowne lub przeznaczone jedynie dla osób mających problemy z pamięcią, których oni (w ich mniemaniu) nie mają? Świetną okazją do wykonywania najróżniejszych prac techniczno-plastycznych są święta. Farbowanie jajek, ubieranie choinki, przygotowywanie dekoracji lub strojenie domu sprawią frajdę nie tylko maluchom, ale i seniorom. Będą się przy tym czuli jak dorośli, zdrowi ludzie – chociaż często już tak nie jest. 

Aktywizacja seniora – śpiew

Jak zająć seniora chorego na demencję lub Alzheimera, który lubi śpiewać? Pokolenie naszych rodziców jest niezwykle wierzące i często znajduje ukojenie w pieśniach religijnych, czy też w modlitwie. Należy umożliwić im:
  • wyjście do kościoła;
  • udział w spotkaniach parafialnych;
  • oglądanie programów katolickich;
  • słuchanie radia katolickiego. 
Warto rozejrzeć się za spotkaniami seniorów, gdzie śpiewa się również piosenki świeckie.

Aktywizacja seniora – prowadzenie gospodarstwa domowego

Prowadzenie gospodarstwa domowego było i jest dla wielu osób sensem życia. Nie odbierajmy seniorom możliwości troszczenia się o własne mieszkanie. Może nie robią tego idealnie, ale dzięki temu czują się oni dowartościowani. Przecieranie kurzy, wycieranie naczyń, gotowanie, prasowanie, prace ogrodowe wypełniają im dzień oraz mają dobry wpływ na ich stan ducha oraz ciała. Czasami wymyślamy na siłę, jak zająć osobę chorą na demencję, a ona sama potrafi się zająć sobą wycierając kilka razy z rzędu szafkę, przekładając skarpetki, czy przeszukując wszystkie torebki. 

W aktywizację seniora powinna być zaangażowana cała rodzina oraz grono przyjaciół. Jeśli to za mało, warto rozważyć zatrudnienie opiekuna osób starszych, który wesprze nas w opiece nad najstarszym członkiem rodziny. Opiekun będzie wiedział najlepiej, czym zająć seniora chorego na otępienie starcze.

Komentarze