Postaw mi kawę i zyskaj na tym 45 dni darmowego dostępu do biblioteki audiobooków na Book Beat!

Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Aktywizacja seniora – jakie gry planszowe oraz zadania na poprawę pamięci i koncentracji

aktywizacja seniora - zadania dla osób z demencją

Aktywizacja seniora to istotny element sprawowania opieki. Opieka seniora polega nie tylko na prowadzeniu gospodarstwa domowego i dbaniu o higienę podopiecznego. Opiekun powinien wspierać seniora w organizowaniu czasu i aktywizować go. Czasami wystarczy zwykły spacer, spotkanie ze znajomymi, wyjście do centrum miasta, gra w chińczyka, czytanie gazety, czy pogawędka na tarasie przy filiżance kawy. Warto sięgnąć po specjalistyczne zadania na poprawę pamięci i koncentracji dla seniora. 

Aktywizacja seniora – gry planszowe dla osób w każdym wieku

Większość podopiecznych, których miałam, nie chciała się dać przekonać do gier planszowych. Czasami sama zastanawiałam się nad ich sensem i na ile pobudzają one szare komórki osoby starszej do myślenia. Jeśli ktoś całe życie nie grał w gry planszowe, ciężko go do nich przekonać. Są jednak osoby, które grają chętnie. Przy zaawansowanej demencji najczęściej możliwa jest jedynie gra w chińczyka. Z osobami, które mają lekką demencję, możemy spróbować zagrać w gry tj.:
 • warcaby;
 • szachy;
 • młyn;
 • halma;
 • gry karciane;
 • kości.
Osobiście polubiłam młyn oraz halmę. Nauczyłam się jej właśnie od Niemców pracując w opiece. Uważam, że jest to świetna dra, dla seniorów z demencją, którzy potrafią jeszcze logicznie myśleć. Przyznam szczerze, że podchodzili oni do gry bardzo ambitnie i nie raz udawało im się wygrać. Nigdy nie dawałam im forów. 

Zadania dla seniorów chorych na otępienie starcze

Seniorzy powinni spróbować rozwiązywać zadania dla osób starszych. Wiem, że pewnie odezwie się wiele opiekunów ze stwierdzeniem, że to nie należy do naszych obowiązków. Moim zdaniem oprócz sprzątania, karmienia, dbania o higienę, powinniśmy zajmować się również aktywizacją. Niech każdy z was sam decyduje, co to będzie. Wiele zależy też od seniora. Ja nie mam problemu, by usiąść i godzinkę rozwiązywać z podopieczną zadania przeznaczone dla seniorów. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile ma się innych obowiązków. Myślę jednak, że zawsze znajdzie się czas i na takie zajęcie. Np. gdy jest zła pogoda i odpada spacer. 

Ciekawe zadania dla seniorów w języku niemieckim do pobrania znalazłam na stronie Zadania dla osób starszych lub chorych na demencję.

Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które z nich skorzystają. To nie tylko aktywizacja podopiecznych, ale dobry sposób na naukę języka niemieckiego. W ćwiczeniach językowych to ja uczę się niektórych słów i zwrotów od seniorki. 

Zapraszam także do artykułów:

Inne metody aktywizacji seniora:

 • Ćwiczenia na poprawę pamięci dla seniora – gra w słowa (Osoby zainteresowane aktywizacją seniora zapraszam do przeczytania artykułu Gra w słowa. Jest to gra, którą możemy sami przygotować. )
 • Podręczniki szkolne – zadania do ćwiczenia pamięci seniora. Do aktywizacji seniora mogą posłużyć książki szkolne z języka polskiego/ niemieckiego (w Niemczech) oraz z matematyki z młodszych klas. 
 • Sudoku/ krzyżówki
 • Gra memory/ puzzle
 • Gra w państwa i miasta

Przykładowe zadania z podanej wyżej strony z zadaniami dla seniorów w języku niemieckim:Zwróćcie uwagę, że takie zadania można również stworzyć samemu. 

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Top 5 atrakcji w Detmold - odkryj piękno tego uroczego miasteczka!

Jak wezwać policję w Niemczech

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *