Piłeczki żelowe do masażu dostępne są w sklepach medycznych dla seniorów. Możemy zamówić je również w Internecie. Są one zrobione ze specjalnego żelu, który po ściśnięciu powraca do swojego pierwotnego kształtu. W jednym zestawia znajdują się zazwyczaj trzy piłeczki o różnej twardości materiału. Piłeczki możemy kupić również pojedynczo. Należy wówczas zwrócić uwagę na twardość piłeczki (miękka, średnia, twarda). Ćwiczenia należy zacząć od piłeczki o najmniejszej twardości. W momencie, gdy nie sprawiają one już większych trudności, można sięgnąć po twardszą piłkę. Przykładowe ćwiczenia:
Ćwiczenia rehabilitacyjne można wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom wzmacniane są:
Piłeczki żelowe pomagają wrócić do pełnej sprawności po przebytej chorobie lub urazie. Działają one również odstresowująco – nie raz możemy zaobserwować, jak małe dzieci intuicyjnie sięgają po różnego rodzaju "gniotki".
Rehabilitacja dłoni i palców – taśmy do ćwiczeń
 |
Rehabilitacja dłoni i palców – taśmy do ćwiczeń |
Taśmy do ćwiczeń są to akcesoria, które można wykorzystywać nie tylko do treningu rąk, ale również do treningu pozostałych części ciała. Dzięki oporowi, jaki one stawiają, mięśnie zmuszane są do pracy. Podobnie, jak piłeczki żelowe, taśmy są dostępne również w zestawach składających się z kilku gum o różnym oporze. Do każdej z nich potrzebna jest inna siła, jaką trzeba włożyć, by je rozciągnąć. Umożliwiają one powrót do sił po kontuzji lub udarze oraz zwiększają siłę mięśni. Ćwiczenia rehabilitacyjna rąk z taśmą polegają na naciąganiu jej na różne sposoby.
Rehabilitacja rąk – hantle
 |
Rehabilitacja rąk po udarze lub wypadku – hantle |
Mięśnie rąk można również wzmocnić przy pomocy ćwiczeń z hantlami. Hantle należy odpowiednio dobrać pod względem ciężaru. Zanim dokonamy zakupu, możemy sprawdzić, czy taki rodzaj ćwiczeń będzie nam odpowiadał np. wykorzystując do tego butelki napełnione wodą. Oczywiście, jak przy wszystkich ćwiczeniach, najważniejsze jest to, aby wykonywać je właściwie oraz regularnie. Warto więc – przynajmniej na początek skorzystać z porady specjalistów.
W Niemczech zajęcia z rehabilitantem przepisuje lekarz rodzinny. Najczęściej jest to kilka zajęć, na których pacjent uczy się, jak ma wykonywać dane ćwiczenia poprawnie. Następnie może wykonywać je samodzielnie w domu.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska