Przejdź do głównej zawartości

Patologiczny altruizm, czyli jak można uzależnić się od pomagania innym

 Patologiczne pomaganie innym

Altruizm wynika z naturalnej potrzeby dawania oraz czynienia dobra. Patologiczny altruizm to nadmierna chęć niesienia pomocy, która szkodzi nie tylko osobie chcącej pomóc, ale i osobie, której udzielana jest pomoc. Szkodliwość takich działań jest łatwa do przewidzenia, ale zaślepiony altruista nie dostrzega tego. Jak to jest możliwe?


Kiedy altruizm staje się patologią

Co to jest altruizm i czy pomaganie innym może być złe? Zasadniczo w dawaniu oraz w pomaganiu innym ludziom nie ma nic złego. Nawet jeśli chwilowo stawiamy potrzeby innych ponad potrzeby własne. Niemniej jednak konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy dawaniem, a otrzymywaniem. 

Pomagając innym koniecznie powinniśmy zwracać uwagę również na własne potrzeby, marzenia, psychiczną oraz fizyczną wytrzymałość. Powinniśmy być świadomi tego, z jakich pobudek działamy oraz mieć na uwadze dobro osoby, której oferujemy pomoc. 

W chwili, gdy zostanie zaburzona równowaga pomiędzy pomaganiem, a zaspakajaniem własnych potrzeb oraz gdy pomagamy głównie po to, aby podbudować własne ego, ma miejsce patologiczny altruizm. Patologiczny altruista uzależnia się od pomagania do tego stopnia, że pomaga nawet wtedy,  gdy:

  • jego pomoc przestała być potrzebna;
  • jest wykorzystywany;
  • jest wypalony;
  • jest wykończony;
  • jest przeciążony obowiązkami. 
Jego poczucie własnej wartości, przynależność do danej grupy społecznej oraz uznanie społeczeństwa zależy od wdzięczności, zainteresowania oraz uznania ze strony obdarowywanego lub społeczeństwa. Patologiczny altruizm to uzależnienie, które należy leczyć. Jak leczyć altruizm? Konieczna jest pomoc terapeuty. Praca z psychologiem pomoże nam zrozumieć problem oraz znaleźć przyczynę naszego uzależnienia. 

Patologiczny altruizm – przyczyny

Patologiczne pomaganie innym

Co jest przyczyną patologicznego altruizmu? Dlaczego pomagamy innym, stawiając własne potrzeby na drugim miejscu? Przyczyny patologicznego altruizmu to: 

  • niskie poczucie własnej wartości – uznanie ze strony osób, którym pomagamy oraz ze strony społeczeństwa buduje nasze poczucie własnej wartości; 
  • chęć posiadania władzy nad osobą, której pomagamy – pomagając osobie, która w pewnym stopniu staje się od nas zależna, czujemy się ważni i niezastąpieni; 
  • niestabilność emocjonalna – osoby niestabilne emocjonalnie cierpią często na depresję. Mają one nadzieję, że pomaganie innym odwróci ich uwagę oraz nada sens ich życiu; 
  • strategia unikania konfrontacji z własnymi problemami – koncentrując się na problemach innych możemy zapomnieć o swoich własnych i odłożyć w czasie moment konfrontacji z własnymi problemami; 
  • brak miłości w dzieciństwie – patologiczni altruiści będąc dziećmi, często uważali się za miłych oraz wartościowych tylko wtedy, gdy poświęcali się oni dla innych. W zamian otrzymywali oni uznanie. To uznanie budowało ich poczucie własnej wartości. Jednocześnie przestawali oni dostrzegać własne potrzeby, marzenia oraz zwracać uwagę na swoją psychiczną oraz fizyczną odporność. Osoby takie oduczyły się również przyjmowania pomocy.

Patologiczny altruizm to uzależnienie, które może być przyczyną depresji, wypalenia zawodowego oraz chorób spowodowanych nadmiernym stresem. Osoby z syndromem patologicznego altruizmu powinny poddać się terapii.

Altruizm z punktu widzenia neurologa

Z punktu widzenie neurologa altruizm to zamaskowany egoizm. Altruizm i egoizm to słowa przeciwstawne. Aż trudno uwierzyć, że mogą one iść w parze. Dlaczego altruista jest egoistą? Podczas niesienia pomocy rośnie w mózgu poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za uczucie przyjemności - tych samych które uwalniają się np. podczas brania narkotyków. Z tego punktu widzenia altruizm to zwykły egoizmu. Pomaganie innym sprawia nam taką przyjemność, że może mieć nawet miejsce uzależnienie się od niesienia pomocy. 

Patologiczny altruizm – chęć zwrócenia na siebie uwagi

Patologiczne pomaganie innym

Patologiczny altruizm wśród bogatych osobistości

Osoby o zapędach narcystycznych pomagają innym, aby zwrócić na siebie uwagę innych. Zjawisko to jest powszechne np. wśród celebrytów. Organizowanie wystawnych balów charytatywnych, na których jada się kawior oraz pije szampana, to nic innego, jak głaskanie własnego ego

Pomagać potrzebującym można po cichu, ale jest to znacznie przyjemniejsze, gdy robi się to, dumnie przechadzając się po sali bankietowej, we fraku, z kieliszkiem w dłoni i oznajmiając całemu światu:

– Patrzcie, jaki jestem wspaniały! Wydaję tyle pieniędzy na potrzebujących!

Nieważne, że darowiznę można odliczyć od podatku, że osoba ta opływa w luksusie, że działalność charytatywna zapewni mu wzrost popularności, który przełoży się na jego zarobki i będzie jeszcze bogatszy. Nie liczy się również to, gdzie tak naprawdę trafią przekazane pieniądze. 

Osoby narcystyczne i egoistyczne pomagają dla poklasku, nie dla samej idei pomagania. Nie umniejsza to faktu, że ta pomoc trafia do potrzebujących. Ile pieniędzy rozchodzi się jednak po drodze dla tego całego splendoru? 

Patologiczny altruizm wśród zwykłych ludzi

Podobną postawę można zaobserwować wśród zwykłych ludzi. Pracując w Niemczech w opiece często na „dzień dobry” słyszy się słowa: 

– Pracuję charytatywnie. 

– Za darmo – padają kolejne słowa, aby upewnić się, że dotarł do nas przekaz, że dana osoba robi coś za darmo.

Czasami sytuacja, w której wypowiadane są te słowa, sprawia, że jest to wręcz żenujące. 

Na przykład: jak można zatrudniając opiekuna w systemie całodobowym (praktykując wyzysk osób z krajów mniej rozwiniętych) chwalić się osobie wykorzystywanej, że dwie godziny w tygodniu pracuje się za darmo, podczas gdy jednocześnie za jedną pensję zatrudnia się człowieka, który jest do dyspozycji dwadzieścia cztery godziny na dobę? 

Podobne odczucia można mieć w stosunku do ludzi, którzy wysyłają pięć euro na miskę ryżu dzieciom w Afryce, a własnej opiekunce skąpią pieniędzy na produkty spożywcze, z których musi przygotować posiłki. Taki altruizm to jest zwykły narcyzm i egoizm.

Dlaczego patologiczny altruizm jest zły

Patologiczne pomaganie innym

Niektórym trudno sobie wyobrazić, że niezaspokojona chęć niesienia pomocy może być zła. Nie ważne są pobudki, dla których pomagamy innym. Ważne jest przecież, że komuś pomogliśmy. Fakt, że sami odnosimy z tego korzyści tj. wzrost reputacji, czy odczuwanie przyjemności, powinien być bez znaczenia. 

Czy pomaganie innym może być złe? Pomoc, która nie trafia w faktyczne potrzeby, nie jest pomocą. Patologiczny altruizm cechuje krótkowzroczność. Udzielając pomocy powinniśmy się zastanowić, jakie skutki będzie miała nasza pomoc w przyszłości. 

Np. dając kilka złoty żulowi, który nas o to prosi, możemy mieć wrażenie, że mu pomogliśmy. Czujemy się z tym dobrze. On kupi sobie kolejne piwo, a my będziemy dla niego bohaterem. Nieważne, że dzisiaj jutro lub za kilka lat zapije się on na śmierć. Jednak podjęcie z nim rozmowy, próba zrozumienia, dlaczego znalazł się w takiej sytuacji oraz pomoc w wyjściu z nałogu, kosztowałoby nas znacznie więcej wysiłku. Łatwiej jest dać 5 zł. Tym małym gestem na jakiś czas zaspokoiliśmy potrzeby własnego ego.

Praca w opiece nad osobami starszymi – przykład patologicznego altruizmu

Patologiczne pomaganie innym

Przykładem patologicznego altruizmu może być nadmierna chęć niesienia pomocy osobie starszej. Jeśli z troski o jej samopoczucie oraz zdrowie wyręczamy ją we wszystkim, nie pozwalając jej nawet samodzielnie wstać po szklankę wody, podlać kwiatów, czy pościelić łóżka, szkodzimy jej. 

Z chęci niesienia pomocy ograniczamy ją. Osoba taka może poczuć się zniewolona. Jej poczucie własnej wartości może znacznie spaść. Może czuć się nieużyteczna. Pojawiają się w jej głowie myśli, że skoro otoczenie uważa, że nie powinna ona tego robić, może robi to źle. Czuje się bezsilna oraz bezużyteczna. Ubezwłasnowolniona. 

Osoba taka cierpi nie tylko pod względem psychicznym. Wycofując się ze wszystkich obowiązków seniorka siedzi wówczas w swoim fotelu i czeka na naszą pomoc. Unika wszelkiego wysiłku, zaprzestaje ruchu, jaki miała podczas wykonywania codziennych czynności. Jej mięśnie wiotczeją, układ krążenia zaczyna szwankować, traci siłę potrzebną do normalnego funkcjonowania. 

A jakie my mamy z tego korzyści? Nie mamy dla siebie czasu, bo ten starszy człowiek bez naszej pomocy zginie. W oczach patologicznego altruisty to idealny obrazek. Senior siedzi wystrojony, nic nie robi, odpoczywa całymi dniami, przybrał nawet na wadze. Dzieci, które go odwiedzają, nie posiadają się z zachwytu – "ach jak tata dobrze wygląda". 

Uznanie z ich ust jest tym, czego patologiczny altruista tak bardzo pragnie. Czuje się on, jak wybawiciel. Nie ważne, co tak naprawdę czuje ten stary człowiek i co dzieje się w jego głowie, gdy praktycznie stał się ubezwłasnowolniony oraz jak podupadanie na zdrowiu ze zwykłej wygody. Senior stał się narzędziem do podłechtania własnego ego opiekuna.

Patologiczny altruizm przyczyną pracoholizmu – liczne nadgodziny w pracy oraz wypalenie zawodowe

Burnout

Czy szef może wymagać dłuższego czasu pracy, niż przewiduje to umowa? W momencie, gdy w naszej pracy wymaga się od nas znacznie więcej, niż jesteśmy w stanie zrobić, osoby ambitne oraz gotowe do poświęceń będą starały się za każdą cenę sprostać zadaniu. Do głowy im nie przyjdzie, że szef wykorzystuje ich dobroć. 

Często odbija się to na zdrowiu takiego altruisty oraz na jego życiu prywatnym. Na koniec pracodawca również nie ma z niego żadnego pożytku, gdyż  pracownik prędzej, czy później wypali się zawodowo lub odejdzie, uświadamiając sobie, że jest wykorzystywany. 

Tymczasem taki pracownik również jest winien sytuacji, do jakiej doszło. Ulegając bowiem prośbom szefa, chcąc mu pomóc, nie wyznaczył w porę odpowiedniej granicy. Nie dbając o siebie, prędzej czy później nie będziemy w stanie nikomu pomóc. Co gorsza sami staniemy się balastem dla innych. Dlatego umiejętność tego, jak odmówić wykonywania nadgodzin w pracy jest niezwykle ważna. 

Patologiczny altruizm jest najczęściej spotykany w zawodach tj. lekarze, pielęgniarze, opiekunowie, psycholodzy, księża, pracownicy socjalni. Empatia to pozytywna cecha. Wynikająca z niej chęć niesienia pomocy innym odgrywa ogromną rolę w naszym społeczeństwie. Jednak, jak we wszystkim, tak i w dawaniu oraz braniu musi być zachowana równowaga.

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

Noce saunowe – sposób na relaks doskonały

Artykuł gościnny W dobie wszechobecnego pośpiechu i ciągłej gonitwy za sukcesem, znalezienie sposobu na relaks i odpoczynek staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Wśród wielu metod na odprężenie, noce saunowe wyłaniają się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, łącząc w sobie zarówno korzyści dla ciała, jak i dla ducha. Odprężenie ciała i umysłu Sauna jest miejscem, gdzie tempo życia zwalnia, a myśli stopniowo ustępują miejsca błogiemu relaksowi . Wysoka temperatura i charakterystyczna atmosfera sauny sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, a napięcie z ciała ucieka z każdym wydychanym tchem. Regularne korzystanie z sauny przyczynia się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, oferując jednocześnie chwilę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Ponadto, sesje saunowe mogą być doskonałym sposobem na medytację i praktykę uważności, pomagając skupić się na teraźniejszości i własnych odczuciach. Korzyści zdrowot

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto