"Perły rzucone przed damy" – książka o pracy w opiece w Niemczech

opieka nad osobami starszymi książka

Moja książka "Perły rzucone przed damy" to nie tylko swoisty poradnik dla opiekunów osób starszych w Niemczech, ale liczne opowiadania. Mogłoby się wydawać, że jest to książka o opiekunkach w Niemczech. Tymczasem zawarte w książce historie to prawdziwe przeżycia jednej osoby – moje. 

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – książka "Perły rzucone przed damy"

Jeśli uważasz, że mój blog oraz książki są przydatne, postaw mi kawę. Decydując się na kawę o odpowiedniej wartości możesz także otrzymać książkę z autografem. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy praca w opiece w Niemczech jest na tyle interesująca, aby powstała o niej książka? Okazuje się, że tak. Moje opowiadania o losach polskiej opiekunki cieszą się dużą popularnością. Opiekunki osób starszych, czytając książkę, często mają wrażenie, że są to ich własne przeżycia. Dlatego książka "Perły rzucone przed damy" to nie tylko książka o mnie, ale także o innych opiekunkach z Polski pracujących w Niemczech, które od lat borykają się z identycznymi problemami w miejscu pracy. 

Moja druga książka poruszająca ten trudny temat, jakim jest opieka nad osobami starszymi, nosi tytuł "(Bez)silna opiekunka, czyli polsko-niemiecka (bez)nadzieja". Jeśli chcesz poznać inne historie, które nie zostały opublikowane w żadnej książce, zapraszam do kategorii na blogu Kinga na szteli.

Opiekunka osób starszych – książka pomaga rozładować nagromadzone emocje

W mojej książce "Perły rzucone przed damy" zwracam uwagę na problemy polskich opiekunów osób starszych w Niemczech oraz na trudności w pracy z osobami chorymi na demencję. Opieka nad osobami starszymi to duże wyzwanie. Książka o pracy w opiece w Niemczech doskonale pokazuje, że polskie opiekunki osób starszych nie zawsze są przygotowane do pracy w opiece. 

"Perły rzucone przed damy" – o czym jest książka

Demencja – objawy, zachowanie, opieka seniora

Książka "Perły rzucone przed damy" napisana przeze mnie, jako opiekunkę osób starszych pracującą w Niemczech w systemie całodobowym, oprócz ważnych informacji dotyczących pracy tj.:
 • warunki zatrudnienia;
 • godziny pracy w opiece;
 • obowiązki opiekunki;
porusza również temat demencji. Otępienie starcze podopiecznych towarzyszyło mi na niemal wszystkich zleceniach. Czasami byłam tego świadoma, innym razem choroba była ukrywana, ignorowana, a chęć podopiecznych do życia w taki sposób, jakby byli nadal ludźmi zdrowymi, komplikowała nie tylko moją pracę, ale i życie rodzinom, u których pracowałam. 

To książka dla opiekunów osób starszych oraz dla osób które zastanawiają się nad podjęciem pracy w opiece w Niemczech, którzy zaczynają swoją drogę w tej branży ale i również dla wszystkich tych, którzy we własnych domach zmagają się z problemami, jakie niesie ze sobą demencja. 

Zachowania i sytuacje często się powtarzają. Otoczenie nie zawsze może zrozumieć, z jakimi problemami borykają się rodziny, które opiekują się seniorem z otępieniem starczym. Co gorsza, nie będąc świadkiem codziennych absurdalnych sytuacji, bardzo łatwo wydaje opinie, poucza, krytykuje, chociaż tak naprawdę powinno służyć wsparciem. 

Zachowania tj.:
 1. Chowanie pieniędzy
 2. Posądzanie o kradzież
 3. Agresja słowna i fizyczna
 4. Gubienie kluczy
 5. Stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych domowników
 6. Zaniedbywanie higieny osobistej 
 7. Konfabulowanie
to chleb powszedni w domach, w których żyje osoba chora na demencję.

Jak radzić sobie z demencją? W kim szukać wsparcia? Najważniejsza jest świadomość tego, co niesie ze sobą starość, z czym wiąże się otępienie starcze. Kompletnie nieprzygotowana do tego rodzaju pracy, uczyłam się, jak postępować z osobami chorymi na demencję – tak, jak tysiące kobiet, które wyjeżdżają do pracy w charakterze opiekunki oraz tak, jak tysiące osób, które nagle, z dnia na dzień, ma w domu osiemdziesięcioletnie dziecko.  

Książka napisana przez opiekunkę osób starszych  liczne historie z pracy w opiece w Niemczech

Moja książka "Perły rzucone przed damy" to piętnaście opowiadań z piętnastu różnych zleceń. Niektóre zdarzenia są zabawne, inne napawają grozą, jeszcze inne wysysają ze mnie resztki energii. Pomimo trudnego tematu książkę czyta się z zapartym tchem. Czasami pojawia się uśmiech na twarzy czytającego, czasami refleksja, że nie tylko on przechodzi przez tak trudny okres... 

Poradnik dla opiekunów osób starszych

"Perły rzucone przed damy" to również poradnik dla opiekunów osób starszych. Dzieląc się zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem, pragnę pomóc opiekunom, dla których opieka nad osobami starszymi jest nowością. Poznając moje historie inni mogą przygotować się na wiele sytuacji, a niektórych z nich nawet uniknąć. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu, jak postępować z osobami chorymi na demencję. Jednak to w jaki sposób robiłam to ja, dla wielu może być inspiracją. 

Nie bez znaczenia są wskazówki zawarte w pierwszym rozdziale książki, które mówią o tak istotnych sprawach, jak:
 • czas pracy w opiece całodobowej;
 • czas wolny w pracy w opiece;
 • wolny dzień w opiece nad osobami starszymi;
 • prawo do wydawania poleceń lub jego brak;
 • wykonywanie czynności medycznych bez wymaganego wykształcenia;
 • obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech;
 • objawy demencji oraz jak postępować z demencją.
Książka "Perły rzucone przed damy" jest dostępna również w formie e-booka. 

Komentarze