Trzy powody, dla których senior kłamie

Często drobne kłamstewka osób starszych są odbierane jako zwykłe dziwactwo. Tymczasem szkody wyrządzone mówieniem nieprawdy mogą być ogromne. Przyczyn, dla których senior konfabuluje, może być kilka.


Senior nie chce być problemem dla najbliższych

Osoba starsza wciąż zapewnia swoich bliskich, że czuje się dobrze, że ma pełną lodówkę, że może liczyć na pomoc sąsiadów. Prawda jest zupełnie inna. W rzeczywistości wiele podstawowych czynności dnia codziennego tj. robienie zakupów, opłacanie rachunków, czy higiena osobista, sprawia mu trudności. Nie chce on sprawiać problemu swoim dzieciom oraz wnukom. Czasami czuje się on zażenowany swoją nieporadnością, wstydzi się poprosić o pomoc, ma nadzieję, że poradzi sobie sam. W niektórych przypadkach może się obawiać, że jeśli będzie sprawiał zbyt wiele kłopotu, zostanie zmuszony do zamieszkania w domu starców. Taka postawa może być tragiczna w skutkach – brak właściwej opieki medycznej, odstawienie lekarstw, na które seniora nie stać, lub których nie zdołał kupić na czas, niedożywienie, odwodnienie. Jeśli mamy wątpliwości w zapewnienia seniora, że wszystko jest w porządku, warto przyjrzeć się wszystkiemu dokładniej i skontrolować, czy niczego mu nie brakuje. Nawet jeśli wywoła to w nim złość. Gniew w takich momentach jest zwykłym objawem bezsilności oraz poczucia wstydu.

Senior chce zwrócić na siebie uwagę najbliższych

Senior notorycznie obdzwania całą rodzinę, by opowiedzieć o fikcyjnych zmartwieniach. Gdy bliscy zjawiają się u niego w domu, okazuje się, że nie ma żadnego problemu. Osoby takie czują się samotne. Brakuje im zajęcia. Nie potrafią zagospodarować własnego czasu. Niestety kłamiąc regularnie, mogą doprowadzić do sytuacji, że nikt nie zareaguje, gdy naprawdę będą potrzebowali pomocy. Warto pomóc zorganizować takim seniorom dzień. Zaangażować do tego znajomych oraz fachowców. Nic nie zastąpi jednak regularnych odwiedzin.

Senior jest chory na demencję

Osoba chora na demencję tworzy swój własny świat. Dla niej autentyczne są nie tylko fakty, o których nam opowiada. Towarzyszą im ogromne, prawdziwe emocje, przez co przedstawiane historie brzmią niezwykle wiarygodnie. Nieprawdziwych opowieści osoby starszej nie powinno się lekceważyć. Na odległość trudno nam ocenić, czy są one zgodne z rzeczywistością. Jeśli jednak mamy wrażenie, że słuchamy opowieści rodem z science-fiction, powinniśmy je zweryfikować. Konieczna może się okazać wizyta u neurologa. Kłamstwa osoby chorej na demencję mogą doprowadzić do interwencji policji np. gdy posądza ona sąsiada o kradzież lub rodzinę o znęcanie się nad nią.

Starość wydaje się być niezwykle skomplikowana. Jeśli jednak poświęcimy wystarczająco dużo uwagi starszemu pokoleniu, nauczymy się odczytywać potrzeby seniorów oraz odpowiednio reagować.

A czy ty spotkałeś się z czymś takim, że senior notorycznie kłamał?


Komentarze