Nietrzymanie moczu – problem do zatrzymania

Artykuł sponsorowany 

Nietrzymanie moczu (NTM) tzw. inkontynencja to niekontrolowane oddawanie moczu prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Jeśli bardzo często czujesz nagłą potrzebę oddawania moczu (również w nocy), zdarza ci się, że nie zdążasz do toalety, popuszczasz podczas wysiłku itp., powinieneś skontaktować się z lekarzem urologiem lub ginekologiem. 


Nietrzymanie moczu (NTM) – co to jest i kogo dotyczy?

Wbrew powszechnej opinii nietrzymanie moczu dotyczy nie tylko osób starszych. Zmaga się z nim co ósma osoba w wieku do trzydziestego dziewiątego roku życia. Najczęściej mamy wówczas do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czyli z tzw. popuszczaniem podczas:

  • wysiłku fizycznego;
  • kichnięcia;
  • zmiany pozycji;
  • wybuchu śmiechem. 
Jest to przewlekła, niezwykle uciążliwa choroba. Chory, czując się niekomfortowo w towarzystwie, rezygnuje z kontaktów socjalnych. Często zrywa ze sportem i z jakąkolwiek aktywnością poza domem, gdzie może być ograniczony dostęp do toalety. 

Środki higieniczne na nietrzymanie moczu dla osób w średnim wieku

Dla aktywnych osób w średnim wieku prócz zwykłych wkładek, które dla niektórych mogą okazać się niewystarczające, dostępne są produkty tj. majtki chłonne lub bielizna chłonna. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby idealnie dopasowywały się do ciała kobiety lub mężczyzny. Produkty dostępne są w różnych rozmiarach. Mają one kilka stopni chłonności. Zakłada się je, jak zwykłą bieliznę. Dzięki nim osoby z problemem nietrzymania moczu nie muszą z niczego rezygnować. 

Środki na nietrzymanie moczy dla seniora z inkontynencją

Znacznie częściej problem NTM dotyka osoby starsze. Szacuje się, że co druga kobieta oraz co trzeci mężczyzna po osiemdziesiątym roku życia cierpią na inkontynencję. W tym wieku najczęściej sięga się po pieluchomajtki lub pieluchy. Chociaż nie jest to regułą. 

Osoby z nietrzymaniem moczu powinny rozważyć korzystanie z podkładów higienicznych, które chronią materac częściowo lub z ochraniaczy wodoodpornych, które chronią cały materac. 
Wiele dobrych produktów na nietrzymaniu moczu marki Tena oraz Seni znajdziesz w internetowym sklepie medycznym Pharmamed24

Pamiętaj, że niektóre produkty na nietrzymanie moczu są refundowane przez NFZ.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyn NTM moczy być wiele. Należą do nich:

  • ciąża/przebyty poród;
  • klimakterium/menopauza;
  • otyłość;
  • operacje ginekologiczne;
  • przerost/choroby prostaty lub operacja prostaty (u mężczyzn);
  • zapalenie pęcherza;
  • Parkinson;
  • stwardnienie rozsiane;
  • choroby metaboliczne tj. cukrzyca;
  • problemy natury psychicznej;

Sposób leczenia NTM

Sposób leczenia może różnić się w zależności od przyczyny inkontynencji. Czasami konieczne jest leczenie farmakologiczne lub nawet operacja. W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się:

  • zredukowanie wagi;
  • ćwiczenia mięśni Kegla (dna miednicy);
  • unikanie kawy, alkoholu oraz owoców cytrusowych;
  • dieta niepowodująca zaparć.

Ćwiczenie mięśni Kegla (dna miednicy)

Ćwiczenie mięśni dna miednicy należy wykonywać trzy razy dziennie w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej (w lekkim rozkroku). Polega ono na napinaniu mięśni Kegla przez dwie sekundy (w taki sposób, jakbyś próbował powstrzymać się przed oddaniem moczu), a następnie ich rozluźnieniu. Czynność tą należy wykonać 4-5 razy pod rząd. Po tygodniu ilość skurczów można podwoić. Efekt będzie widoczny dopiero po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. 
Uwaga!!!Nie wykonuj tych ćwiczeń podczas oddawania moczu. 

Kulki gejszy (kulki waginalne)

Sprawne mięśnie dna miednicy to również gwarancja udanego pożycia seksualnego. Nie sposób nie wspomnieć więc o kulkach gejszy. Chociaż większość z nas kojarzy je z erotycznymi gadżetami, tak naprawdę kulki gejszy służyły na Dalekim Wschodzie trenowaniu mięśni dna miednicy. Jest to świetny sposób dla osób mających problem z regularnością wykonywania ćwiczeń oraz dla tych, którym trudno skupić się na zaciskaniu mięśni Kegla. Za pomocą tego gadżetu możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy nawet podczas sprzątania, czy zwykłej jazdy na rowerze.

W pracy, jako opiekun osób starszych, spotykasz się z problemem nietrzymania moczu na co dzień. Dla seniorów jest to nie tylko niezwykle uciążliwa, ale i wstydliwa choroba.

Po które produkty na nietrzymanie moczu sięgasz najchętniej? Masz może jakieś rady dla osób, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w opiece nad osobami z inkontynencją np. dla świeżo upieczonych opiekunów lub osób, które z dnia na dzień muszą zająć się schorowanym rodzicem? Będę wdzięczna za wszelkie uwagi. Jak podejść do seniora z tą dolegliwością, aby nie czuł się skrępowany? Przyznam, że osobiście zajmowałam się kilkoma seniorkami z lekkim nietrzymaniem moczu, które odmawiały używania nawet zwykłych wkładek. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Jak zachęcić seniorów do korzystania z dostępnych produktów na inkontynencję?
Wiem, że niektóre sklepy medyczne dla seniorów wysyłają darmowe próbki.
Czy korzystałeś z takiej możliwości? Czy pomogło ci to w podjęciu decyzji?

Komentarze