Kawa parzona to ulubiona kawa Polaków. Jak parzyć kawę bez ekspresu? Większość z nas parzy ją w taki sposób, w jaki robiono to za czasów PRL-u. Do szklanki wsypujemy kawę i zalewamy ją wrzątkiem. Tymczasem kawa parzona w ten sposób podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca. Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z kawy? Otóż nie. Wystarczy ją przefiltrować, aby pozbyć się substancji tj. kafestol oraz kafeol podwyższających "zły" cholesterol .
Zapraszam także do zapoznania się z artykułem Rodzaje ekspresów do kawy – który będzie najlepszy.
Czy tradycyjnie parzona kawa jest zdrowa
Osoby pijące kawę parzoną z fusami cenią ją za jej smak. Myślę, że dużo w tym jest sentymentu. Większość osób, która parzy kawę w ten sposób kojarzy kawę z czasami PRL-u, kiedy to kawa była produktem luksusowym. Szczęściarze dostawali ją w paczkach z Niemiec. Aczkolwiek niektóre produkty z Niemiec w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością, kawa raczej do nich nie należy.
Niestety wiele osób parzy ją w dalszym ciągu w taki sam sposób, jak robiono to 40 lat temu. Tymczasem niefiltrowana kawa zawiera o wiele więcej substancji szkodliwych, niż filtrowana. Wystarczy użyć zwykłe papierowe filtry do kawy, aby pozbyć się szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Pijąc kawę dostarczamy naszemu organizmowi bioaktywne substancje mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie tj. polifenole, witaminy oraz minerały. Nie ma więc potrzeby, aby rezygnować z kawy. Dbając o nasze zdrowie powinniśmy ją jednak filtrować.
W jaki sposób filtrować kawę? To już zależy od nas samych. Możliwości jest sporo. W grę wchodzą nie tylko ekspresy do kawy (ekspresy przelewowe lub ekspresy ciśnieniowe). Bardzo praktyczne są lejki do kawy, kawiarki oraz zaparzacze tłokowe. Ich zalety to:
- łatwość w obsłudze;
- prosta pielęgnacja;
- przystępna cena.
Wymienione tutaj utensylia kuchenne pozwolą nam tanim kosztem cieszyć się smakiem parzonej kawy bez zbędnych fusów.
Filtrowanie kawy jest korzystne nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale także ze względu na mycie kubków oraz filiżanek. Wypłukiwanie fusów kolejną porcją wody jest wręcz nieekologicznie. Niektórzy członkowie rodziny wylewają fusy do zlewu, co najczęściej kończy się zatkanym zlewem. Tymczasem fusy z kawy są świetnym nawozem. Warto je wrzucić do odpadów na kompost. Z otrzymanych fusów możemy także zrobić pilling do ciała.
Lejek do parzenia kawy – kawa filtrowana tzw. przelewowa
Lejek do parzenia kawy jest niezwykle praktyczny. Aby zaparzyć kawę bez ekspresu, oprócz lejka potrzebujemy filtry do kawy. W ten sposób możemy przyrządzić 1-4 filiżanki kawy filtrowanej znanej także pod nazwą kawa przelewowa. Wystarczy nałożyć lejek do kawy na kubek lub dzbanek, włożyć filtr odpowiednich rozmiarów, wsypać kawę i zalać ją wrzątkiem.
Zestaw do parzenia kawy filtrowanej różni się od tradycyjnego lejka końcówką. Dzięki temu stoi on stabilnie na naczyniu i kawa spływa do niego cienkim strumieniem. Jest to świetny sposób do parzenia kawy przelewowej w niewielkiej ilości. Wadą lejka do kawy filtrowanej (w porównaniu do ekspresu do kawy z filtrem) jest fakt, że kawa przelewowa przyrządzona w ten sposób nie jest tak gorąca, jak kawa filtrowana z ekspresu. Utratę ciepła możemy ograniczyć sięgając po kubek lub dzbanek termiczny.
Kawiarka do kawy zamiast ekspresu do kawy
Kawiarka do kawy pochodzi z Włoch. Pierwszy raz spotkałam się z nią w czasach moich studiów. Ponieważ studiowałam w międzynarodowym środowisku, kojarzyłam ją raczej z krajami arabskimi. Okazuje się, że jej pomysłodawcą był Włoch Alfonso Bialetti. Kawiarka do kawy pozwala nam na zaparzenie znakomitej kawy espresso.
Kawiarka zbudowana jest z dwóch zbiorniczków (górnego oraz dolnego) oraz filtra, który umieszczony jest na złączeniu zbiorników. Woda znajdująca się w dolnej części po wstawieniu na kuchenkę gazową lub elektryczną zaczyna parować, przedostaje się przez zmielona kawę znajdującą się w filtrze i skrapla się w górnym zbiorniczku w postaci przepysznej kawy espresso.
Zaparzacz tłokowy (french press), czyli jak zaparzyć kawę bez ekspresu
Zaparzacz tłokowy (french press) to kolejne urządzenie kuchenne, które pozwala nam zaparzyć kawę bez ekspresu i wypić ją ze smakiem. Fusy z kawy dzięki wyjmowanemu tłokowi, spychamy na dno naczynia. Do filiżanki wlewany klarowną kawę wolną od fusów.

French press pozwala nam na zaparzenie kawy w nieco większych ilościach niż lejek do kawy, czy też tradycyjna kawiarka. Fani tradycyjnie parzonej kawy rodem z PRL-u mogą odnaleźć się pijąc w ten sposób przyrządzoną parzoną kawę.
W jaki sposób parzyć kawę? W sumie nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na lejek do kawy, kawiarkę, zaparzacz, czy tez ekspres do kawy. Pamiętajmy jednak, że kawa powinna być filtrowana. W przeciwnym razie może ona negatywnie odbić się na naszym zdrowiu – zaczynając od problemów z żołądkiem, poprzez problemy sercowo-naczyniowe, a na zawale kończąc.
A jaką kawę wy pijecie?
Ostatnio szukając w sklepie filtrów do kawy dokonałam bardzo niepokojącego odkrycia. W dwóch dużych marketach nie mogłam znaleźć filtrów do kawy. Zastanawiam się, co jest tego przyczyną. Czyżby większość Polaków nie filtrowała kawy? Nowoczesne ekspresy do kawy funkcjonują bez papierowych filtrów. Trudno mi sobie jednak wyobrazić, aby w każdym domu stał nowoczesny ekspres do kawy.
Jeśli chcesz się dowiedzieć ciekawych informacji na temat wirtualnej kawy, zapraszam do zapoznania się z artykułem Buycoffee.to - jak aplikacja zmienia sposób wsparcia ulubionych twórców w sieci.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska