Co warto wiedzieć o owocach cytrusowych

Owoce cytrusowe - własciwości

Okres zimowy to sezon na cytrusy. Zbiory mandarynek oraz cytryn zaczynają się już w listopadzie. W grudniu pojawiają się pierwsze pomarańcze. To właśnie w okresie świąt możemy cieszyć się smakiem świeżych pomarańczy, mandarynek oraz klementynek. Herbata z miodem oraz cytryną rozgrzewa nas w zimowe wieczory. Z pewnością wśród nas są również fani, którzy chętnie sięgną po grejpfruta lub pomelo. Co powinniśmy wiedzieć o cytrusach?


Owoce cytrusowe 

Owoce cytrusowe zawierają sporą dawkę witaminy C (kwasu askorbinowego). Dla nas to wspaniały zbieg okoliczności, że sezon na cytrusy zaczyna się właśnie w zimie. Witamina C wzmacnia bowiem odporność. Warto więc włączyć owoce cytrusowe do naszej codziennej diety – zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy to ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19 oraz jego mutacjami tj. omikron, jest bardzo duże. 

Cytryna – właściwości oraz zastosowanie

Dlaczego warto pić wodę z cytryna i miodem na czczo

Cytryna zawiera nawet osiem razy więcej witaminy C, niż nasze rodzime jabłko (podobnie, jak pomarańcza). Aby zapewnić naszemu organizmowi dzienną dawkę witaminy C wystarczy spożyć 100 g pomarańczy lub cytryny (ewentualnie 200 g mandarynek). Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wzrasta, gdy jesteśmy narażeni na duży stres. Warto więc sięgać po cytrusy, które obok naszych rodzimych kiszonek (kapusta kiszona, ogórki kiszone, zakwas z buraczków czerwonych) w sezonie zimowych są głównym źródłem witaminy C. Nadmiar witaminy C jest wydalany z organizmu w ciągu doby. Nie musimy się więc obawiać, że przedawkujemy ;-). 

Woda z cytryną oraz miodem na czczo 

Zalecane jest spożywanie codziennie rano na czczo 1-2 szklanek ciepłej wody z sokiem z cytryny oraz miodem. Taka mikstura oczyszcza nasz przewód pokarmowy oraz poprawia trawienie. Podstawą naszego zdrowia jest sprawnie działający układ pokarmowy, który wchłania niezbędne dla naszego organizmu substancje odżywcze. 

Na szklankę wody dodajemy sok z połówki cytryny oraz łyżeczkę miodu. Miód możemy namoczyć w odrobinie wody już wieczorem. Rano wystarczy dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz ciepłą wodę. 

Cytryna, ze względu na dużą zawartość witaminy C, jest zalecana przy wszystkich chorobach. W XVIII wieku sokiem z cytryny wprowadzonym do diety angielskich marynarzy zwalczono szkorbut. 

W ciągu dnia możemy sięgnąć po cytrynę z imbirem oraz miodem. Napój z tych składników ma dodatkowo właściwości rozgrzewające – w sam raz na jesienne oraz zimowe dni.

Pomarańcza – właściwości oraz zastosowanie

Co zrobić z pomarańczy

Pomarańcza oprócz dużej zawartości witaminy C jest także owocem bogatym w karoten (bogate w karoten są owoce oraz warzywa o kolorze pomarańczowym). Szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy nie tylko wzmocni nasz organizm, ale jest także bardzo skuteczna w profilaktyce chorób nowotworowych

Naturalny zapach do domu z pomarańczy

Z pomarańczy możemy przygotować ciekawą dekorację, która wypełni nasz dom wspaniałym zapachem tych egzotycznych owoców oraz goździków. To idealny naturalny zapach do domu w okresie świątecznym.

Mandarynka i klementynka – siostry bliźniaczki

Mandarynka jest uboższa w witaminę C, niż pomarańcza. Zawiera bowiem "jedynie" 40 mg% kwasu askorbinowego. Jest bogata w żelazo oraz potas. Ma słodki, delikatnie kwaskowaty smak – mniej intensywny od smaku pomarańczy. Nie jest także tak bardzo soczysta. Jest za to bardziej praktyczna w spożyciu. Znacznie łatwiej obrać ją ze skórki. 

Jej siostra bliźniaczka klementynka jest smaczniejsza. Trudno je rozróżnić. Klementynki są nieco większe. Mają również grubszą skórkę. Są bardziej intensywne w smaku. Najczęściej klementynki są sprzedawane razem z listkami. Są też bardziej okrągłe, podczas gdy mandarynki mają lekko spłaszczony kształt. Klementynki nie mają pestek.

Grejpfrut 

Grejpfrut ma znacznie mniej fanów, niż pomarańcza lub mandarynka. Powodem jest gorzka substancja naryngina. To właśnie dzięki tej substancji grejpfruty mają wpływ na nasz apetyt oraz wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych

Suplementy diety na odchudzanie dla osób cierpiących na nadwagę często zawierają ekstrakt z grejpfruta. Grejpfruty mają następujące właściwości:
  • przyspieszają przemianę materii;
  • ułatwiają spalanie tłuszczów;
  • oczyszczają organizm.
Jedząc grejpfruta oraz czując jego lekko gorzkawy smak możemy być pewni, że robimy coś dobrego dla naszego organizmu. Nie powinniśmy skrzętnie obierać grejpfrutów z białej skórki, która nie tylko nam nie zaszkodzi, a nawet pomoże nam pozostać szczupłym oraz zdrowym.

Pomelo 

Pomelo to największy owoc cytrusowy. Smakiem przypomina grejpfruty. Nie jest on jednak gorzki. Możemy spożywać go osobno lub jako dodatek do sałatek. W Polsce pomelo jest rzadko spotykane oraz mało znane. Coraz częściej możemy znaleźć je na sklepowych półkach. 

Limonka 

Do czego użyć limonkę

Limonka pod względem wielkości oraz smaku przypomina cytrynę. Ma inny kolor (zielonkawy) oraz ciekawy aromat. Często używana jest jako dodatek do drinków. 

Do czego użyć skórkę z cytryny

Co ciekawe, skórka cytrusów zawiera nawet 2-3 razy więcej witaminy C, niż ich miąższ. Szkoda, że najczęściej ląduje ona w koszu. Świeżą oraz suszoną skórkę z pomarańczy lub cytrusów możemy dodawać do ciast, ciasteczek, herbat lub owsianki. Coraz częściej spotykana jest marmolada z pomarańczy lub cytryny, która zawiera także skórkę owoców. Niestety smak skórki może niektórych zniechęcić do jej spożywania. Świeżo startą skórkę z cytryny możemy używać także do surówek oraz sosów. Doskonale smakuje ona na grillowanej, smażonej lub pieczonej rybie, którą notabene polewamy sokiem z cytryny. 

Cytrusy charakteryzuje wysoka alergenność. Powinny z nich zrezygnować kobiety w ciąży. Osoby ze skłonnościami do alergii, powinny natomiast ograniczyć ich spożycie. 

Owoce cytrusowe są obecnie dostępne przez cały rok. Pamiętajmy, że najsmaczniejsze są cytrusy kupowane w zimie. Poza sezonem lepiej sięgnąć po nasze rodzime owoce sezonowe tj. czarna porzeczka, żurawina, czy dzika róża, które mają w sobie ogromne pokłady witaminy C. 

Komentarze