Jak radzić sobie z alergią

 Jak radzić sobie z alergią

Wraz z wiosną nasilają się objawy alergii tj. katar, zatkany nos, piekące oczy, pokrzywka i problemy z oddychaniem. Jak radzić sobie z alergią? Osoby przyglądające się z boku często mówią: "nic nie widać", " nie jest tak źle", "przejdzie ci". Nie rozumieją one, że wysypka swędzi, piecze, jest niekomfortowa - podobnie, jak katar, czy łzawiące oczy. Problemy z oddychaniem nie pozwalają alergikowi normalnie funkcjonować - nawet zasnąć. Zastanawia się on, czy nie dostanie ataku astmy alergicznej.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem https://www.potrudachdogwiazd.com/2022/11/recepta-online-w-kilka-minut-bez.html.

Co to jest alergia i skąd się bierze

Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na alergeny. Co to są alergeny? To wszelkiego rodzaju substancje, które z reguły nie są szkodliwe, ale u osób cierpiących na alergię wywołują objawy tj.:
  • pokrzywka;
  • swędzenie oczu i katar;
  • pieczenie oczu i łzawienie;
  • bóle brzucha, biegunka;
  • świszczący oddech, problemy z oddychaniem;
  • drętwienie języka oraz ust;
  • opuchlizna języka, ust oraz całej twarzy.
Organizm po kontakcie z alergenem wytwarza przeciwciała. Uwalniana jest histamina, która jest odpowiedzialna za większość objawów alergii. Do najczęstszych alergenów należą kurz, pyłki, sierść domowych zwierząt, w przypadku alergii pokarmowej są to orzechy. 

Kto  przeprowadza testy na alergię pokarmową lub wziewną 

Do jakiego lekarza udać się z alergią

Aby móc ograniczyć kontakt z alergenami powinniśmy w pierwszej kolejności przeprowadzić testy alergiczne, które określą, na co jesteśmy uczuleni. 

Do jakiego lekarza udać się z alergią? 

Testy na alergię przeprowadza alergolog. Najczęściej wykonuje się testy skórne. Polegają one na punktowym nanoszeniu najczęściej występujących alergenów na skórę. Wynik znamy już po około 20 minutach. Punkty z alerganami na skórze robią się bowiem czerwone. Przy mocnej alergii może występować pieczenie. 

Testy na alergię wziewną powinno się przeprowadzać zimą, gdy w powietrzu nie ma pyłków. Jednak w momencie, gdy wystąpiła mocna alergia, wykonuje się je także wiosną. Warto powtórzyć takie testy ponownie zimą. 

Alergia na pokarm 

Alergia pokarmowa jest stosunkowo łatwa do stwierdzenia. Najczęściej odczuwamy ją tuż po zjedzeniu pokarmu, na który jesteśmy uczuleni. Występuje wówczas drętwienie ust, języka, wysypka, bóle brzucha, a także biegunka. 

Nietolerancja pokarmowa - testy na nietolerancję pokarmową do zrobienia w domu

W przypadku nietolerancji pokarmowej przez długi czas możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że źle tolerujemy dany produkt. Natomiast może on nam szkodzić np. powodując uczucie zmęczenie oraz wpływając negatywnie na nasz układ trawienny. Dlatego warto zrobić testy. 

Testy na nietolerancję pokarmową Food Detective

Na rynku dostępne są testy na nietolerancję pokarmową, które można przeprowadzić samemu w domu. Są to tzw. testy Food Detective. Wynik uzyskuje się na podstawie badania kropli krwi. Trwa to 40 minut. Są one bardzo łatwe do wykonania. Osobiście również je robiłam. 

Wyniki testów na alergię pokarmową

Co ciekawe, jeśli mamy alergię wziewną na pyłki, najprawdopodobniej mamy nietolerancję pokarmową na te same produkty, które wywołują u nas alergię wziewną. 

W moim przypadku były to zboża. Mam alergię wziewną na trawy, zboża i byliny. W teście na nietolerancję pokarmową również wyszła mi nietolerancja na wszystkie zboża - także te bez glutenu.

Po stwierdzeniu nietolerancji pokarmowej, alergeny należy całkowicie wyeliminować z diety. Jeśli mamy problemy z ułożeniem diety, warto skontaktować się z dietetykiem.

Jak leczyć alergię - leki antyhistaminowe

Wynik testów na alergię pokarmową - unikanie pokarmów, na które jesteśmy uczuleni

Leczenie alergii polega głównie na unikaniu alergenów. W związku z tym w pierwszej kolejności powinniśmy poznać alergeny robiąc test na alergię. W przypadku alergii pokarmowej, gdzie wiemy, na jakie pokarmy jesteśmy uczuleni, nie powinniśmy mieć większych problemów, aby ich unikać.

Alergia pokarmowa - dieta na cały tydzień ułożona przez dietetyka

Jeśli jesteśmy uczuleni na wiele składników i możemy mieć problem z ułożeniem właściwej diety. Warto wówczas skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże nam ułożyć dietę bogatą we wszystkie ważne dla organizmu składniki odżywcze. 

Wyniki testów na alergię wziewną - w jaki sposób unikać alergenów

W przypadku alergii na pyłki powinniśmy postarać się w miarę możliwości wyeliminować je z naszego otoczenia. Przyjmowane leki na alergię to leki antyhistaminowe, które blokują wydzielanie histaminy. Ponieważ jednak histamina spełnia również inne ważne funkcje w naszym organizmie, nie możemy zablokować jej całkowicie. 

Leki przeciwhistaminowe stosujemy, gdy wystąpiła alergia oraz zapobiegawczo - gdy jesteśmy np. uczuleni na pyłki, stosujemy je w czasie pylenia danych roślin. Przy problemach z oddychaniem konieczne jest używanie inhalatora.

Alergia - problemy z oddychaniem

Alergia - co stosować oprócz leków antyhistaminowych

W przypadku alergii można wesprzeć organizm probiotykami, wapniem oraz witaminą C. W przypadku objawów tj. kichanie oraz łzawienie oczu, niezastąpione są sprej do nosa i krople do oczu. Będą one łagodziły objawy. W przypadku alergii skórnej pomocny jest np. fenistil - zwłaszcza przy ukąszeniach owadów, ale także przy wystąpieniu pokrzywki. 

Alergia na pyłki - jak sobie z nią radzić

Alergia wziewna - jak sobie z nią radzić

Zapobieganie objawom alergii wziewnej jest znacznie trudniejsze od  unikania objawów alergii pokarmowej, gdzie zrezygnowanie z alergenów w większości przypadków przychodzi nam bez trudu. Najłatwiej jest wyeliminować, a raczej ograniczyć kurz - przynajmniej w naszym domu. 

W tym celu usuwamy z mieszkania wszystkie rzeczy, które sprzyjają gromadzeniu się kurzu tj. duże zasłony i firanki, koce, stare kanapy, dywany oraz wykładziny, które jeszcze trudniej utrzymać w czystości.  Możemy stosować preparaty neutralizujące domowy kurz oraz środki do prania eliminujące roztocza

Kiedy jest największe stężenie pyłków

Kalendarz dla alergików - kiedy, co pyli oraz kiedy przyjmować leki przeciwhistaminowe

Dla alergików problem z pyłkami zaczyna się już w marcu i trwa do początków września. Warto zaopatrzyć się w kalendarz dla alergika. Wiedząc, że mamy uczulenie na pyłki danych roślin, kalendarz pylenia roślin podpowie nam, w jakim okresie powinniśmy przyjmować leki przeciwhistaminowe. Nie ma bowiem sensu branie leków w czasie, gdy nie jesteśmy narażeni na alergeny. 

Kiedy jest największe stężenie pyłków - pora dnia, pogoda

Duże stężenie pyłków występuje zwłaszcza z rana, w obiad oraz w upalną pogodę. Nie powinniśmy wówczas otwierać okien. Mieszkanie najlepiej wietrzyć po deszczu. 

Natomiast nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz w trakcie opadów. Pyłki przykleją się bowiem do naszego ciała oraz ubrań, co może wywołać mocną reakcję alergiczną. 

W trakcie burzy alergia może się nasilić. Naukowcy zaobserwowali, że podczas burzy - przez około 20-30 minut, jesteśmy szczególnie narażeni na alergeny. Wiatry przynoszą pyłki, znajdujące się dużo wyżej, bliżej ziemi - gdzie je wdychamy. Dostajemy wówczas sporą dawkę alergenów na raz. Poza tym burza dzieli pyłki na mniejsze cząsteczki, które znacznie łatwiej dostają się do naszych płuc. 

Alergia skórna

Jak radzić sobie z alergia skórną

Alergię skórną może wywołać m.in. kurz, pokarm, DETERGENTY, kosmetyki. Osoby cierpiące na alergię powinny zwracać dużą uwagę na to, jak piorą

  1. Nie zaleca się używania dużej ilości proszku. Koniecznie powinien on być dobrze wypłukany. Nie należy więc wkładać zbyt dużo ubrań do pralki, co może spowodować, że pranie zostanie źle wypłukane. 
  2. Najlepiej zrezygnować z płynu do płukania. albo używać płyny dla alergików - bezzapachowe.
  3. Ubrań nie suszymy w pomieszczeniach, w których przebywamy, ale nie suszymy ich także na dworze - najlepsze są piwnica, strych, ewentualnie łazienka, jeśli nie mamy innej możliwości. 
Jeśli występuje alergia na kosmetyki, powinniśmy używać tylko te sprawdzone lub sięgnąć po specjalne kosmetyki dla alergików - dostępne m.in. w aptekach. 

Jeśli wystąpi alergia skórna, należy nosić przewiewne ubrania, które nie będą podrażniały skóry. 
Pomocne mogą być zimne okłady - zwłaszcza, jeśli pojawiła się opuchlizna. Skórę myjemy letnią wodą oraz delikatnym mydłem. Unikamy gorącej wody. Dużą ulgę przynosi przebywanie w chłodnym pomieszczeniu. 

Komentarze