Przejdź do głównej zawartości

Co należy wiedzieć o wykładzinach?

Wykładzina w domu - jak czyścić oraz prać (profesjonalna firma do prania i czyszczenia wykładzin i dywanów warszawa

Wykładziny podłogowe spełniają wiele funkcji. Wbrew pozorom mają one wpływ nie tylko na wygląd wnętrza pomieszczenia. Wykończenie mieszkania, domu czy biurowca m.in. poprzez położenie wykładziny, to bardzo ważne zadanie. Ma ona wpływ na nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Jakie są jej zalety oraz wady? Jak czyścić wykładzinę? A może lepiej pranie wykładzin zlecić profesjonalistom?


Wykładzina w pomieszczeniu – po co

Wykładziny pokojowe nadają pomieszczeniu charakteru. Sprawiają, że pokój staje się przytulniejszy oraz cieplejszy. Warto po nie sięgnąć w domach jednorodzinnych, starych kamienicach z grubymi murami (szczególnie na parterze), gdzie posadzka jest znacznie chłodniejsza niż w nowoczesnych blokach. 

Wykładzina w pokoju dziecięcym – zalety

Wykładzina pokojowa jest bardzo często spotykana w pokoju dziecięcym. Należy zadbać o to, aby była to wykładzina z atestem dla dzieci. Maluchy chętnie bawią się na podłodze. Odpowiednie podłoże ma  wpływ na ich bezpieczeństwo. Dlaczego warto położyć wykładzinę dywanową w pokoju dziecka? Powodów może być kilka. Najważniejsze z nich to m.in.:

 • doskonała amortyzacja podczas upadku np. gdy dziecko dopiero uczy się chodzić lub nie zachowa ostrożności podczas zabawy;
 • doskonała powierzchnia antypoślizgowa – jeśli nie mamy wykładziny w całym domu, warto zaopatrzyć dziecko w skarpetki antypoślizgowe (na rynku możemy także znaleźć antypoślizgowe skarpety dla dorosłych);
 • przyjemna w dotyku np. podczas zabawy na podłodze;
 • znacznie cieplejsza niż posadzka czy panele;
 • tłumi hałas bawiących się dzieci lub rodziców sprawdzających, czy dziecko śpi.
Jeśli zdecydujemy się na wykładzinę w pokoju dziecięcym, powinniśmy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, czyli o odkurzaniu oraz praniu wykładziny. 

W jakich pomieszczeniach warto położyć wykładzinę

Wykładziny na podłogę świetnie sprawdzą się w naszym domu także w miejscach tj.:
 • korytarz;
 • sypialnia;
 • schody;
 • siłownia;
 • balkon;
 • taras;
 • garaż;
 • wejście do domu;
 • przed kamperem.
Niestety pranie wykładzin nie należy do najłatwiejszych czynności. Zwłaszcza, jeśli są one mocno zabrudzone. O ile pranie wykładziny w sypialni czy w pokoju dziecka nie powinno nam sprawiać większych trudności, o tyle wyczyszczenie wykładziny w korytarzu, gdzie jest ona znacznie mocniej zabrudzona, może być na tyle trudne, że zaczniemy zastanawiać się, czy położenie wykładziny w tak często uczęszczanym miejscu było sensowne. 

Jak czyścić i prać wykładzinę

Profesjonalne pranie i czyszczenie wykładzin i dywanów w Warszawie

Odkurzacz piorący czy profesjonalna firma do prania dywanów i wykładzin

Podobnie, jak w przypadku prania dywanów, pomocny może być odkurzacz z funkcją prania. Wcześniej powinniśmy usunąć większe plamy z wykładziny – domowymi sposobami lub odpowiednimi środkami czyszczącymi. 

Więcej informacji na temat tego, jaki odkurzacz piorący wybrać oraz jak usunąć plamy z dywanu, znajdziemy tutaj. Czasami warto zdecydować się na profesjonalne pranie i czyszczenie wykładziny np. gdy jest ona mocno zabrudzona lub nie możemy sobie poradzić z uporczywymi plamami. 

Uciążliwe czyszczenie i pranie wykładziny a jej zalety

Pomimo tego, że wykładzina jest znacznie trudniejsza do utrzymania w czystości niż. np. kafelki lub panele, warto umieszczać ją w często uczęszczanych miejscach tj. korytarz czy schody. 

Czy wykładzina w korytarzu to dobry pomysł

W korytarzu wykładzina pełni następujące funkcje:
 • tłumi kroki oraz inne dźwięki (np. odgłosy łapek naszych czworonogów cieszących się w powrotu domowników lub z wizyty gości);
 • zapobiega wnoszeniu brudu oraz wilgoci w głąb mieszkania;
 • chroni podłogę przez szybkim zużyciem nppanele w wejściu nie będą dobrym pomysłem. Trwała wykładzina owszem!;
 • gdy wykładzina się zużyje, łatwo wymienić ją na nową

Tania oraz łatwa w montażu wykładzina pozwala nam ochronić podłoże przed zniszczeniem. Jednocześnie podnosi ona nasz komfort. Jest także niezwykle praktyczna. 

Wykładzina na schodach drewnianych oraz kamiennych
Pranie i czyszczenie wykładzin w domu oraz w biurze - profesjonalna firma od prania i czyszczenia wykładzin i dywanów Warszawa


Wykładzina na schodach jest gwarancją bezpieczeństwa. Schody kamienne oraz z drewna bywają bardzo śliskie. Możemy wyłożyć je w całości wykładziną lub jedynie częściowo np. gdy chcemy aby był widoczny surowiec, z którego są one zrobione. Schody z drewna oraz kamienia są bardzo stylowe. Warto jednak zabezpieczyć je odpowiednio wykładziną. 

Jak przymocować wykładzinę na schodach? Wykładzinę możemy przykleić w całości na schody i przytwierdzić ją dodatkowo metalowymi prętami. Możemy także nałożyć na poszczególne schodki  kawałki wykładziny o odpowiedniej wielkości oraz kształcie i przykleić je klejem lub taśmą dwustronną. 

Szczególnie trudne jest pranie wykładziny w miejscach tj. korytarz oraz schody. Warto wówczas wynająć firmę do prania i czyszczenia wykładzin, która dysponuje profesjonalnym sprzętem. W sypialni oraz w pokoju dziecka czy też w siłowni o czystość wykładziny możemy zadbać samodzielnie – o ile posiadamy odkurzacz piorący lub lubimy prać dywany i wykładziny ręcznie. 

Wykładziny obiektowe – co to jest

Firma piorąca i czyszcząca wykładziny w biurowcu Warszawa

Wykładziny obiektowe są znacznie odporniejsze na ścieranie oraz zabrudzenia, niż wykładziny podłogowe, które znajdują się w naszych domach. Mają one na celu m.in. tłumienie hałasu. W dużych budynkach, które odwiedza oraz w których pracuje mnóstwo osób, jest to szczególnie ważne. Wykładzina w biurze ma wpływ na ergonomię, higienę oraz bezpieczeństwo pracy. Znajdziemy ją w miejscach tj.:
 • biurowce;
 • hotele;
 • punkty gastronomiczne;
 • przedszkola;
 • szkoły;
 • siłownie;
 • salony gier;
 • boiska sportowe;
 • łodzie.
Firma czyszcząca i piorąca wykładziny i dywany w biurze, hotelu, restauracji, szkole, przedszkolu

Wykładziny obiektowe możemy także spotkać przy wejściu do różnego rodzaju obiektów, a także w ogrodzie piwnym. 

Jak dbać o wykładziny w biurze oraz innych, dużych obiektach

O ile w domu czyszczenie i pranie wykładziny często wykonujemy samodzielnie, o tyle przy obiektach tj. biura czy szkoły, personel sprzątający nie jest w stanie zadbać o odpowiednią czystość wykładzin. Ich pielęgnacja ogranicza się do codziennego odkurzania. Pranie wykładzin przez profesjonalne firmy piorące oraz czyszczące wykładziny to najlepsze rozwiązanie dla dużych obiektów tj. biurowiec, hotel, czy szkoła. 

Jak często należy prać wykładziny

Pranie wykładziny w domu

Im częściej pierzemy wykładziny, tym mniej czasu nam to zabiera. W domach prywatnych możemy prać wykładzinę nawet raz w tygodniu – zwłaszcza, jeśli wśród domowników znajdują się dzieci, osoby z alergią na kurz i roztocza oraz zwierzęta tj. psy, koty czy papużki (które wbrew pozorom bardzo brudzą). Warto wówczas zdecydować się na odkurzacz piorący

Pranie wykładziny w biurze, szkole, hotelu oraz w innych, dużych obiektach

Pranie wykładzin biurowych podejmowane jest znacznie rzadziej. Zaleca się prać je co najmniej raz na sześć miesięcy. Czasami zalecane jest częstsze czyszczenie wykładzin np.:
 • przy dużym ruchu;
 • jesienią, gdy wykładziny znacznie częściej się brudzą;
 • gdy na wykładzinie pojawiły się widoczne plamy.
Zdarza się także, że po imprezie firmowej zorganizowanej w biurze konieczna będzie fachowa pomoc. Profesjonaliści wiedzą nawet, jak usunąć zapach wymiocin z wykładziny. Przy imprezie zakrapianej alkoholem może to być niezwykle cenna wiedza. 

Pranie wykładziny na mokro i na sucho

Czyszczenie wykładziny w czynnym biurowcu

Co ciekawe, profesjonalne firmy piorące oraz czyszczące wykładziny mogą podjąć się zadania w trakcie, gdy budynek jest eksploatowany przez pracowników oraz gości. Oprócz prania wykładziny na mokro możliwe jest bowiem pranie wykładziny na sucho. Na metodę tą warto zdecydować się, jeśli chcemy wyczyścić wykładziny w czynnym biurowcu – bez niepotrzebnej dezorganizacji pracy. 

Jak wyczyścić wykładzinę w restauracji

Wykładziny spotykane są także w punktach gastronomicznych. Dbanie o podłoże w takim miejscu jest szczególnie trudne. Na wykładzinie mogą pojawić się plamy z tłuszczu, wina czy też mocne zabrudzenia spowodowane brudem przyniesionym z zewnątrz. Profesjonaliści usuną brud z wykładziny szybko i skutecznie np. tuż przed otwarciem restauracji.

Dobrze wyprana wykładzina to wizytówka każdego domu oraz biura. Powinna ona być nie tylko czysta na pierwszy "rzut okiem". Niezwykle ważne jest to, aby usunąć kurz oraz roztocza znajdujące się głęboko w wykładzinie. Potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt oraz fachowa wiedza. Jeśli wykładzina jest czysta, poznamy to po zapachu świeżości w całym pomieszczeniu, a nawet budynku. 

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę