Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (BHP)


Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (skrót BHP) dotyczy zbioru zasad bezpieczeństwa w higienicznych warunkach pracy. Obejmuje ono zagadnienia tj. ergonomia, medycyna pracy, ekonomika, psychologia oraz fizyczne bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy znajdziemy w Kodeksie pracy (Dział X). Wszelkie niezgodności w związku z BHP należy zgłaszać do PIP-u. Jest to Państwo Inspekcja Pracy. Jakie są najważniejsze zagadnienia dotyczące BHP? Sprawdźmy!

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy

Portal internetowy z ofertami pracy

Główny ciężar w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy. Jego  obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz dostarczenie pracownikom środków ochrony tj.:
  • odzież ochronna;
  • odzież i obuwie robocze (w niektórych przypadkach);
  • środki higieny;
  • badania lekarskie;
  • szkolenia BHP (dla zleceniobiorców szkolenia BHP wstępne, dla pracowników szkolenia BHP wstępne oraz okresowe).
Działania te mają służyć ochronie zdrowia oraz życia pracowników. Pracownicy powinni mieć dobrze zorganizowane oraz bezpieczne miejsce pracy. Pracodawca ma obowiązek przewidzieć oraz usunąć wszelkie możliwe zagrożenia w miejscu pracy oraz jeśli jest taka potrzeba dostarczyć wyżej wymienione środki ochrony. Konserwacja środków ochrony również spoczywa na pracodawcy. Pracodawca powinien również zadbać o sprawny alarm przeciwpożarowy, gaśnicę oraz drogę ewakuacji. 

BHP – obowiązki pracowników

Aczkolwiek główny ciężar zapewnienia bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy, pracownicy również mają wpływ na BHP. Do obowiązków pracowników w związku z bezpieczeństwem oraz kulturą pracy należą m.in.:
  • dbanie o ład oraz porządek w miejscu pracy;
  • poddawanie się badaniom lekarskim (na umowie o pracę);
  • zgłaszanie wypadku w pracy;
  • przestrzeganie zakazów tj. zakaz palenia w miejscu pracy;
  • przestrzeganie nakazów tj. noszenie maseczki lub odzieży ochronnej;
  • udzielenie pierwszej pomocy.
Jakie sankcje karne grożą pracownikowi za nieprzestrzeganie zasad BHP? Za nieprzestrzeganie zasad BHP grozi pracownikowi upomnienie, a w niektórych przypadkach nawet kara pieniężna. 

Jak powinien się zachować pracownik w razie wypadku

W miejscu pracy (pomimo licznych zabezpieczeń) może dojść do wypadku. W grę wchodzą wypadki lekkie, ciężkie, zbiorowe oraz śmiertelne. Przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne lub związane bezpośrednio z pracą. Jak powinien zachować się pracownik w razie wypadku? Uczestnik lub świadek wypadku (pracownik) powinien podjąć następujące kroki:
  1. Udzielenie pomocy osobie lub osobom poszkodowanym. 
  2. Usunięcie zagrożenia.
  3. Odgrodzenie miejsca, w którym miał miejsce wypadek.
  4. Powiadomienie BHP-owca.

Przysługujące świadczenia dla pracowników

Jakie świadczenia należą się pracownikowi? Należy pamiętać o tym, że pracownicy mają prawo do świadczeń tj.; 
  • zasiłek chorobowy;
  • odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy;
  • zasiłek wyrównawczy. 
Czy pracownik może zostać pozbawiony należnych mu świadczeń tj. odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy? W niektórych przypadkach pracownik może zostać pozbawiony pewnych świadczeń. Dzieje się tak w momencie, gdy nie przestrzegał on zasad BHP oraz gdy był on pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 

Praca z komputerem – bezpieczeństwo i higiena pracy

BHP podczas pracy z komputerem

Jonizacja powietrza w miejscu pracy

Praca z komputerem powiązana jest z kilkugodzinnym przebywaniem w zamkniętej przestrzeni. Dlatego ogromna rolę odgrywa jonizacja powietrza. Jakość powietrza może poprawić jonizator powietrza. Jonizację powietrza możemy także osiągnąć w sposób naturalny. Wystarczy rozmieścić w miejscu pracy rośliny doniczkowe. Kwiaty wytwarzają bowiem jony ujemne uzdatniając tym samym powietrze. 

Regulowane krzesło biurowe w miejscu pracy

Kolejny problem dotyczy ergonomii pracy i jest związany z długotrwałą pracą w pozycji siedzącej. Pracownik powinien mieć w związku z tym odpowiednie, regulowane krzesło biurowe z funkcjami tj.:
  • regulacja obrotowa 360 stopni;
  • regulacja nachylenia oparcia;
  • podłokietniki;
  • zagłówek (nieobowiązkowy, ale wskazany).

Oświetlenie w miejscu pracy

Praca w biurze powinna odbywać się przy odpowiednim oświetleniu – minimum 500 luksów. Oświetlenie możemy zmierzyć przy pomocy miernika. Zwykła lampka biurowa daje nam przykładowo oświetlenie na poziomie 600-700 luksów. 

Temperatura oraz wilgotność powietrza w miejscu pracy

Pracodawca ma również zadbać o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Powinna ona wynosić 18-24 stopnie. Wskazany jest wentylator z funkcją nawilżania. Odpowiednią wilgotność pomieszczenia możemy także uzyskać poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, w których pracujemy.

Hałas w miejscu pracy

Hałas w miejscu pracy nie może przekraczać 65 decybeli. Ilość decybeli można zmniejszyć np. poprzez użycie wykładziny w biurowcu.

Na zwracać uwagę pracując przy komputerze

Nie tylko pracodawca jest zobowiązany do zapewnienie bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. Pracownik również musi przestrzegać następujących zasad:
  • nie wolno zastawiać wentylatorów komputera;
  • nie wolno usuwać samodzielnie żadnych awarii;
  • nie wolno pić przy komputerze z otwartych kubków (wskazany zamykany kubek termiczny);
  • nie wolno spożywać posiłków przy komputerze.
Pracownik pracujący przy komputerze może otrzymać refundacje na okulary z powłoką antyrefleksyjną do pracy przy komputerze. Jak otrzymać refundację na okulary do pracy przy komputerze oraz ile ona wynosi? Aby otrzymać refundację na okulary należy zgłosić się do działu kadr. Możliwa jest refundacja do 300 zł. 

Ile kilogramów można dźwigać w pracy

Ile może dźwigać kobieta i mężczyzna w pracy

Ile kilogramów może dźwigać kobieta w pracy stałej oraz dorywczej

Kobieta w pracy stałej może podnosić oraz przenosić ciężar o wadze 12 kg. Przedmioty przenoszone po powierzchni pochyłej lub schodach nie mogą ważyć więcej niż 8 kg. W pracy dorywczej kobieta może podnosić oraz przenosić do 20 kg. Z kolei po powierzchni pochyłej lub schodach można dźwigać maksymalnie 12 kg. 

Ile kilogramów może dźwigać mężczyzna w pracy stałej oraz dorywczej

Według przepisów BHP mężczyźni w pracy stałej mogą podnosić oraz dźwigać 30 kg po powierzchni prostej oraz 20 kg po powierzchni pochyłej lub schodach. Natomiast w pracy dorywczej jest to ciężar nieprzekraczający 50 kg oraz 30 kg. 

Zasady BHP powstały po to, aby chronić zdrowie oraz życie pracowników. Niestety zdarza się, że zarówno pracodawca, jak i pracownicy podchodzą do bezpieczeństwa oraz higieny pracy na luzie. Dla pracodawcy może to się skończyć wysoką karą pieniężną. Gorzej jest z pracownikiem, który wskutek beztroskiego podejścia do BHP może skończyć ze stałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet przypłacić to życiem. 

Komentarze