Przejdź do głównej zawartości

3 rzeczy o dywanach, które warto wiedzieć

Jaki dywan wybrać

Dywany i chodniczki nadają uroku naszym mieszkaniom. Długo zastanawiamy się, jaki dywan wybrać, zanim zdecydujemy się na ten jedyny, który nas urzeknie. Dzięki niemu wnętrze mieszkania nabiera charakteru. Dywany są także bardzo praktyczne – podobnie, jak chodniczki. Chronią podłogę przed nadmiernym zużyciem, na które szczególnie narażona jest podłoga z drewna oraz panele. Zagłuszają także dźwięki. Dla naszych dzieci oraz czworonogów są świetnym miejscem do zabawy. Jak dbać o dywan? Sprawdźmy!


Jak często prać dywan oraz czym usuwać plamy z dywanu

Zachowanie dywanów w czystości jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych ale i zdrowotnych. Wiedzą o tym alergicy, którzy właściwie powinni unikać dywanów w mieszkaniu. Równie trudne jest pranie wykładziny.

Obecnie na rynku dostępne są dobre środki czyszczące oraz odkurzacze do prania dywanów. Dzięki nim alergia na kurz oraz roztocza nie musi być przeszkodą w zakupie wymarzonego dywanu do salonu czy sypialni.

Jak często należy prać dywan

Pranie dywanu oraz usuwanie plam powinno być zależne od stopnia zabrudzenia. Najlepiej odświeżać dywan raz w tygodniu. Jeśli w domu znajdują się dzieci oraz czworonogi musimy znacznie częściej odkurzać oraz usuwać wszelkiego rodzaju plamy z dywanu. Zarówno dzieci, jak i zwierzęta są zdolne do różnych psikusów. Nie raz rozkładamy bezradnie ręce zastanawiając się, jak usunąć z dywanu potężne plamy z błota, czekolady, soku, moczu czy też jak odkleić gumę od dywanu. 

Jak usunąć wszelkiego rodzaju plamy z dywanu bez używania silnych środków czyszczących

Plamy z dywanu powinniśmy usuwać jak najszybciej – gdy tylko się pojawią. W pierwszej kolejności przy pomocy ścierki lub papierowego ręcznika usuwany większe zabrudzenie, następnie bierzemy się za usuwanie powstałej plamy. Oto kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie dywanów przy pomocy naturalnych "środków czyszczących" dostępnych w każdym domu:

  • proszek do pieczenia – ma właściwości wybielające, powinien więc być używany tylko na jasnych powierzchniach. Świetnie nadaje się do usuwania plam po kawie oraz moczu zwierząt tj. pies, czy kot. Proszek do pieczenia usuwa także nieprzyjemny zapach moczu;
  • sól spożywcza – dzięki niej usuniemy plamy z wina, soku oraz coca coli. Wystarczy nasypać grubą warstwę soli na świeżo powstałą plamę. Sól wchłonie ciecz. Po wyschnięciu wystarczy ją odkurzyć oraz lekko zaprać pozostałości po winie czy też coli np. zwykłym płynem do naczyń. Jeśli plama jest już wyschnięta, sól po nałożeniu na dywan należy zwilżyć wodą mineralną i wetrzeć w dywan;
  • ocet spożywczy – jest szczególnie pomocny przy starych, wyschniętych plamach na dywanach. Rozluźnia on włókna dywanu dzięki czemu możemy usunąć brud w jego głębi. Uwaga – ocet ma również właściwości wybielające. Nie powinniśmy go stosować do usuwania plam na dywanach o jaskrawych oraz ciemnych kolorach. W niewielkich ilościach nadaje on jednak dywanom żywych kolorów. Przecierając dywan wodą z niewielką ilością octu zadbamy o to, że będzie on wyglądał jak nowy;
  • aspiryna – idealna na plamy z krwi. Wystarczy ją pokruszyć, nałożyć na plamę, nasączyć wodą oraz wetrzeć w dywan. Po wyschnięciu odkurzyć;
  • pianka do golenia – znacznie tańsza niż specjalistyczne środki do prania dywanów, a równie skuteczna;
  • mąka – skuteczna przy usuwaniu plam z tłuszczu (podobnie jak zwykły płyn do naczyń);
  • kostki lodu – pomocne przy odklejaniu gumy do żucia od dywanu. Schłodzona guma do żucia znacznie łatwiej odchodzi od dywanu. Pozostałości gumy do żucia  możemy usunąć przy pomocy alkoholu.

Dlaczego warto używać naturalne środki czyszczące do dywanów? Są one nie tylko nieszkodliwe dla środowiska ale i bezpieczne dla naszego zdrowia. Jak się okazuje, są niezwykle skuteczne. Środki czyszczące tj. proszek do pieczenia, soda oraz ocet mają także właściwości dezynfekujące oraz są gwarancją świeżego zapachu. 

Jak zabezpieczyć dywan i chodniczki przed ślizganiem

Zabezpieczenie dywanu i chodniczków przed ślizganiem jest szczególnie ważne przy lekkich dywanach, które znacznie łatwiej się przesuwają. Duże perskie dywany oraz chodniczki nie stanowią tak dużego zagrożenia jak wyroby syntetyczne. Na upadki szczególnie narażone są bawiące się dzieci oraz osoby starsze. W przypadku osób starszych taki upadek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. 

Jak zatem zabezpieczyć dywan i chodniczki przed ślizganiem się po podłodze? Mamy dwie możliwości:

Mata antypoślizgowa jest bardzo praktyczna. Możemy ją przyciąć odpowiednio do wielkości dywanu lub chodniczków. Podkładka z lateksu pod dywanem zapobiega jego ślizganiu się, fałdowaniu oraz podwijaniu. Na rynku podstępne są także silikonowe podkładki na rogi dywanu. Antypoślizgowe podkładki pod dywan są gwarancją bezpieczeństwa. Znacznie ułatwiają one odkurzanie czy pranie dywanów.

Taśma do wykładzin i dywanów jest znacznie trwalszym rozwiązaniem. Jednak mniej praktycznym np. gdy będziemy chcieli przesunąć dywan w inne miejsce czy też pozbyć się kurzu w tradycyjny sposób trzepiąc dywan. Podkładka antypoślizgowa pod dywan oraz dywaniki pozwala nam na przesunięcie czy też wyniesienie ich z domu w każdej chwili. 

Odkurzacze piorące do dywanów

Odkurzacze piorące do dywanów są dużym udogodnieniem. Dzięki nim możemy szybko oraz skutecznie przeprać dywany w całym domu. Przy większych zabrudzeniach warto wcześniej odkurzyć dywan. Dużą oszczędnością jest odkurzacz wielofunkcyjny, którym możemy nie tylko odkurzyć oraz wyprać dywan, ale także wyprać tapicerkę czy też umyć okna. 

Jednym z najbardziej popularnych odkurzaczy podłogowych z nasadką do mycia okien jest odkurzacz Kobold marki Vorwerk. Przy pomocy specjalnej nakładki możemy umyć nim okna w całym domu. Odkurzacz nie pozostawia smug, których powstawanie podczas ręcznego mycia okien jest niezwykle uciążliwe. Odkurzacz kobold ma także specjalną nakładkę do czyszczenia materacy

Na co należy zwracać uwagę czyszcząc dywan odkurzaczem piorącym

Jeśli na dywanie są duże, zaschnięty plamy, najlepiej wcześniej usunąć je ręcznie przy pomocy dostępnych w domu środków tj. płyn do naczyń, soda, sól czy ocet. Następnie dywan pierzemy przy pomocy specjalnych środków do prania dywanów rekomendowanych przez producenta. Koniecznie powinniśmy stosować się do zalecanej ilości środku do prania dywanów. 

Odkurzacz piorący może się popsuć, jeśli będziemy używali zbyt dużo płynów oraz proszków do prania dywanów lub innych środków czyszczących tj. płyn do naczyń czy proszek do prania np. z powodu zbyt dużej ilości wytworzonej piany. 

Zapraszam także do zapoznania się z artykułem Jak uporządkować małe wnętrze.

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Wody siarkowe - na co pomagają?

Artykuł gościnny Wody siarkowe od wieków były cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi udaje się do uzdrowisk i kąpielisk z wodami siarkowymi w poszukiwaniu ulgi w różnorodnych dolegliwościach. Ale na jakie schorzenia i dolegliwości te wody są najbardziej skuteczne? Dowiedz się, jak działają tężnie solankowe ! Charakterystyka wód siarkowych Wody siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w siarkę - pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkiego organizmu. Woda ta jest zwykle klasyfikowana jako mineralna i posiada specyficzny zapach, który przypomina zgniłą kapustę lub jaja na twardo. Siarka to pierwiastek, który od wieków był ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Woda, w której jest obecna w wysokim stężeniu, nazywana jest wodą siarkową i stanowi cenne źródło wielu korzyści zdrowotnych. Charakterystyczny zapach wód siarkowych Każdy, kto miał okazję korzystać z wód siarkowych, z pewnością zauważył ich specyficzny zapach. Porównywany jest on do zapachu

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę