Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że za kawę możesz otrzymać moją książkę Perły rzucone przed damy!

Otyłość u dzieci oraz dorosłych

 Otyłość - przyczyny, zapobieganie, odchudzanie, choroby
Otyłość jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadwaga u dzieci może prowadzić do problemów z wagą w dorosłym życiu. Osoby z nadwagą są postrzegane przez innych jako osoby leniwe. Ile w tym prawdy? Kiedy możemy mówić o otyłości? Do jakiego lekarza zwrócić się, jeśli mamy nadwagę? Jak kontrolować swoją wagę oraz ilość spożywanych kalorii? Pamiętajcie – otyłość to choroba, którą należy leczyć!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Lekarze i personel medyczny atakują otyłych ludzi i gnębią ich za nadwagę uproszczając problem, jakim jest otyłość

BMI – kiedy możemy mówić o otyłości

Ludzie różnią się miedzy sobą m.in. budową ciała. Różnica kilku kilogramów pomiędzy dwoma osobami tej samej płci oraz tego samego wzrostu niekoniecznie świadczy o nadwadze. Może się zdarzyć, że ktoś uważa, że ma kilka kilogramów za dużo, a w rzeczywistości należy do osób szczupłych. Podobnie jak osoby otyłe mogą uważać, że nie mają problemu z nadwagą. Od ilu kilogramów zaczyna się właściwie nadwaga? Do określenia tego, czy mamy nadwagę, czy nie służy m.in. BMI (Body Mass Index). Określa on stosunek masy ciała do wzrostu. Niski indeks masy ciała oznacza, że mamy niedowagę. Z kolei wysokie BMI oznacza nadwagę. Jak obliczyć BMI? Wzór na obliczenie BMI to:

BMI=masa ciała/ wzrost² 

Wzrost podajemy w metrach. Osoba o wzroście 170 cm liczy BMI podając wzrost 1,70 m. Do obliczeń możemy wykorzystać kalkulator BMI online. 

Od jakiego BMI ma miejsce otyłość? Wyniki BMI interpretujemy w następujący sposób:

<16,0 wygłodzenie 
16,0-16,9 wychudzenie
17,0-18,5 niedowaga
18,5-24,9 waga prawidłowa
25,0-29,9 nadwaga
30,0-34,9 otyłość I stopnia
35,0-39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia

Należy wziąć pod uwagę, że indeks masy ciała nie uwzględnia danych tj.:
 • płeć;
 • masa mięśniowa;
 • zawartość tkanki tłuszczowej;
 • gęstość kości.
Warto o tym wiedzieć. Pomimo że BMI stał się powszechnie używanym wyznacznikiem wagi, nie zawsze wynik jest zgodny z rzeczywistością. Osoby z dużą masą mięśniową mogą być uznane na podstawie wskaźnika BMI za otyłe. Dlatego tak ważna jest kompleksowa analiza składu ciała. Przeprowadza ją dietetyk. Analiza składu ciała jest także możliwa przy pomocy nowoczesnej wagi łazienkowej, która łączy się z aplikacją w telefonie.

Waga łazienkowa z analizą składu ciała

Waga łazienkowa z analizą składu ciała pozwala nam na połączenie się z aplikacją w telefonie. Przy jej pomocy możemy określić następujące parametry:
 • BMI;
 • zawartość tkanki tłuszczowej;
 • masa mięśni;
 • masa kości;
 • masa wody.
Aplikacja wylicza także zapotrzebowanie na kalorie. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczną wagę. Analiza składu ciała pomoże nam w kontroli naszej wagi ciała oraz w utrzymaniu właściwej diety. 

Z czego wynika otyłość u dzieci 

MomMe Cosmetics
Otyłość u dzieci jest coraz częściej spotykana. Co jest przyczyną nadwagi u dzieci? Najczęstszą  przyczyną otyłości jest nadmiar dostarczanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu dziecka. Mówiąc prościej dzieci otyłe jedzą zbyt wiele i poruszają się za mało. Brak aktywności fizycznej wśród dzieci przynosi plony. Podczas gdy kilka dekad temu dzieci bawiły się na zewnątrz niemal cały dzień, dziś trudno jest wyciągnąć je na boisko. Siedzą one samotnie przed smartphonem lub komputerem. Brak im ruchu. 

Problem ten rośnie wraz z pojawieniem się pandemii. Zdalne nauczanie nie sprzyja aktywności fizycznej dzieci oraz młodzieży. Izolacja ma również wpływ na stan emocjonalny dziecka. W związku z koronawirusem coraz więcej dzieci cierpi na depresję. W związku ze złym stanem emocjonalnym może także pojawiać się kompulsywne objadanie się

Do tego wszystkiego dochodzi sięganie po żywność wysokoprzetworzoną. Mowa tutaj nie tylko o chipsach oraz słodyczach. W wielu domach do przygotowywania posiłków używana jest żywność wysokoprzetworzona.

Otyłe dziecko – problemy z nadwagą w dorosłym życiu

Wielu rodziców bagatelizuje problem otyłości własnych dzieci. Mają oni nadzieję, że dziecko wyrośnie z nadwagi. Odpowiedź na pytanie "Czy otyłe dziecko może mieć problem z nadwagą w życiu dorosłym?" z pewnością ich zaskoczy.

Dlaczego grube dzieci mają problemy z nadwagą w dorosłym życiu

Jeśli przez dłuższy czas dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż wynosi jego zapotrzebowanie, komórki tłuszczowe rosną. Rosną one tak długo, aż zostaną one kompletnie wypełnione. Gdy w komórkach tłuszczowych nie ma miejsca na nadmiar kalorii, tworzą się kolejne komórki tłuszczowe. Raz powstałe komórki tłuszczowe nie ulegają spalaniu. Mogą one jedynie skurczyć się na skutek przestrzegania diety. Jednocześnie mózg dąży do tego, aby komórki tłuszczowe były zawsze wypełnione. W momencie, gdy komórki tłuszczowe kurczą się na skutek diety, zaczynają one produkować mniej leptyny odpowiedzialnej za uczucie sytości. Potrzebna jest ogromna dyscyplina, aby nie powrócić do starych nawyków. 

W związku z tym dorośli, którzy byli otyli w dzieciństwie mają tendencję do tycia. Powodem jest nadmiar tkanek tłuszczowych namnożonych w dzieciństwie, które nieustannie chcą być wypełnione. Dlatego otyłość u dzieci nie powinna być bagatelizowana.

Nadwaga u kobiet w ciąży

YFOOD ZESTAW DEGUSTACYJNY
Z czego wynika nadwaga kobiet w ciąży? Ciąża to nie choroba. Przybieranie na wadze w trakcie ciąży to naturalny proces. Niemniej jednak należy kontrolować swoją wagę. Kobieta nie powinna przytyć w trakcie ciąży więcej niż 12-15 kg. W przeciwnym razie powrót to dawnej wagi może okazać się trudny. Odchudzanie w ciąży nie jest wskazane – tak samo, jak twierdzenie, że kobieta w ciąży musi jeść za dwojga. Osoba ciężarna powinna jeść zdrowe, zbilansowane posiłki. Wskazany jest także umiarkowany ruch np. spacer na świeżym powietrzu. 

Otyłość u kobiet w okresie menopauzy

Przekwitanie może być przyczyną tycia u kobiet w wieku powyżej 40 lat. Dlaczego kobiety w okresie menopauzy tyją? Przybieranie na wadze wywołują wahania hormonalne

Otyłość po 40, 50, 60...

Menopauza to jedno, a starzenie się to drugie. Wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na energię maleje. Jeśli w trakcie starzenia nie zmienimy diety, ani stylu życia, logicznym jest, że nadmiar energii zostanie zmagazynowany w postaci tłuszczu. I tak zaczyna się otyłość po 40, 50, 60... 

Nadwaga u osób z niedoczynnością hormonów tarczycy


Niedoczynność hormonów tarczycy zmniejsza metabolizm o około 30%. Osoby dotknięte tą chorobą tyją, chociaż ich dieta nie uległa zmianie. Charakterystyczne dla niedoczynności hormonów tarczycy przewlekłe zmęczenie sprawia, że chorzy są mniej aktywni fizycznie. Dodatkowo w organizmie gromadzona jest woda. Leczenie otyłości u osób z problemami z tarczycą powinno być ściśle powiązane z leczeniem niedoczynności tarczycy. 

Kompulsywne objadanie się – otyłość problemem psychologicznym

Co to jest kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się to kolejna przyczyna otyłości. Polega ono na przyjmowaniu dużej ilości pokarmu w niekontrolowany sposób. Najczęściej są to produkty bogate w tłuszcze oraz cukry. Napadowe objadanie się służy rozładowaniu negatywnych emocji tj. stres, czy smutek. Kończy się ono przejedzeniem oraz dolegliwościami fizycznymi tj. ból brzucha. W momencie, gdy chorzy mają kontrolę nad sobą, przechodzą one na dietę oraz zwiększają aktywność fizyczną. Każdy kolejny napad objadania się powiązany jest z następującym po nim uczuciu wstydu oraz rozczarowaniem samym sobą. Kompulsywne objadanie się może prowadzić do całkowitej izolacji. 

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się

Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się powinny skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli jest taka potrzeba, warto skonsultować się także z dietetykiem. Niezwykle istotne jest, aby chorzy nauczyli się rozładowywać złe emocje w inny sposób niż poprzez jedzenie.

Do czego prowadzi otyłość

Nie ma się co oszukiwać – otyłość prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych. Niestety lekarze bardzo rzadko uświadamiają pacjentów, że powodem ich choroby jest nadwaga. Jeśli nawet to zrobią, chorzy bardzo często nie wiedzą, jak zrzucić zbędne kilogramy. W odchudzaniu pomocny może być dobry dietetyk. Niestety wizyty u tego rodzaju specjalisty należy robić prywatnie. Dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie do dietetyka. Tymczasem lekarze przepisują tabletki na choroby, którym można byłoby zapobiec przez odpowiednią dietę. Do chorób tych należą:
 • nadciśnienie;
 • problemy z układem krążenia;
 • bezdech senny;
 • niealkoholowe stłuszczenie wątroby;
 • cukrzyca typu II;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • zawał;
 • miażdżyca;
 • udar mózgu;
 • kamica żółciowa.
W przypadku otyłości olbrzymiej proponuje się pacjentom resekcję żołądka. Resekcja żołądka, jak każda inna operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko. Nie każdy się na nią zdecyduje. Przejście na zdrową dietę nie jest powiązane z jakimkolwiek ryzykiem. 

Otyłość w Niemczech

Problem otyłości w Niemczech jest zupełnie inaczej traktowany. Niemal wszystkie kasy chorych organizują spotkania, na których specjaliści tłumaczą uczestnikom, jak odżywiać się zdrowo. Ubezpieczony może raz w roku wziąć udział w takim szkoleniu – bezpłatnie. Ponadto kasa chorych zwraca część wydatków za wizyty u dietetyka. Dodatek ten wynosi 120-170 euro (w zależności od kasy chorych). Niemiecka kasa chorych pokrywa więc kilka wizyt u dietetyka. 

Jak walczyć z otyłością? Co jeść? Jak się motywować? – Osoby, które od lat borykają się z nadwagą powinny skorzystać z pomocy specjalistów tj.: dietetyk, psycholog, czy endokrynolog. Motywujące mogą być historie innych ludzi, którym udało się schudnąć. Nic tak nie motywuje, jak zdjęcia przed i po odchudzaniu. Należy pamiętać, że otyłość jest powodem wielu chorób cywilizacyjnych. 

Jeśli nie wiesz, jak szybko schudnąć, polecam także dietę kapuścianą

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Butelki zwrotne w Niemczech W Niemczech podczas zakupów za większość plastikowych oraz szklanych butelek, puszek oraz za niektóre słoiki pobierana jest kaucja tzw. Pfand. Jest to kolejny krok w trosce o środowisko. Kaucję za butelki puszki oraz słoiki odzyskuje się po ich zwrocie. Jakie butelki są zwrotne w Niemczech? Ile wynosi kaucja za butelki w Niemczech oraz gdzie znajdziemy butelkomaty w Niemczech? Sprawdźmy jak wygląda system kaucyjny w Niemczech! Zapraszam do zapoznania się z artykułem Kaucja za butelki w Polsce 2022 . Kaucja za plastikowe butelki, czyli jak wygląda system kaucyjny w Niemczech Ile wynosi kaucja za plastikowe butelki w Niemczech? Kaucja za butelki plastikowe w Niemczech Kaucja za plastikowe butelki w Niemczech wynosi 25 centów. Butelek przed oddaniem nie należy zgniatać. Powinny one również mieć nalepkę z kodem kreskowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Niemcy podczas zakupów bardzo często rezygnują ze zrywek na rzecz ekologicznych opakowań, takich jak wieloraz

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Kurze łapki surowe Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma olbrzymie właściwości prozdrowotne. Ponieważ zawiera naturalny kolagen, zalecana jest przy dolegliwościach tj. ból stawów, strzelanie w kolanach czy też zwichnięcia i złamania. Kurze łapki mogą być używane nie tylko do sporządzenia panaceum na bolące stawy tj. bulion z kurzych łapek. Niezwykle smaczna oraz zdrowa jest również galareta z kurzych łapek. Świetna alternatywa dla kolagenu z kurzych łapek to żelatyna spożywcza.  Zupa kolagenowa z kurzych łapek – właściwości Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma dobry wpływ na nasze zdrowie: wspiera proces trawienia; ma właściwości przeciwzapalne; zawiera wapń i magnez niezbędny dla zdrowych kości; wzmacnia układ odpornościowy; wzmacnia stawy, zęby , włosy i paznokcie. Bulion z kurzych łapek może pomóc przy dolegliwościach tj.: przeciekające jelita; nietolerancja pokarmowa; bolące stawy ; słaba odporność; zły wygląd skóry, paznokci i włosów. Przepis na zupę z kurzych łapek Przepis na zup

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Niemiecka emerytura to jeden z głównych powodów, dla którego Polacy są zainteresowani pracą w Niemczech na niemieckiej umowie. Ile lat trzeba przepracować u naszego zachodniego sąsiada, aby dostać niemiecką emeryturę? Od czego zależy jej wysokość oraz ile emerytury dostaniemy po 5 latach pracy? To pytanie, które zadają sobie osoby śledzące oferty pracy w Niemczech. Czy naprawdę po 5 latach pracy w Niemczech przysługuje nam niemiecka emerytura? Zobacz również: Zlecenia budowlane .  Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce Aby móc otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce , należy spełniać następujące warunki: osiągnąć powszechny wiek emerytalny obowiązujący w Niemczech; odprowadzać przynajmniej minimalne składki emerytalne tzw. gesetzliche Rentenversicherung w Niemczech (zapraszam do artykułu o Minijob , w którym znajdziecie informacje na temat składek odprowadzanych przy pracy na Basis) przez  co najmniej  minimalny okres wyczekiwania tzw. Wartezeit .  C

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Thermomix to luksusowe urządzenie kuchenne pożądane przez wiele kobiet oraz mężczyzn. Robot kuchenny tm6 posiada kilkanaście funkcji, które znacznie ułatwiają gotowanie tj. krojenie, mielenie, wyrabianie ciast... Niestety wysoka cena tm sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Na szczęście świetnie sprawdzają się również znacznie tańsze urządzenia, które posiadają niemalże identyczne funkcje jak tm6. Jaki robot kuchenny możemy kupić zamiast Thermomixa? Sprawdźmy! Przeczytaj artykuł Jak kroić warzywa w Thermomix-ie przy pomocy innowacyjnej nakładki! Robot Kuchenny  Silvercrest SKMC 1200 E5  tzw. Lidlomix  Silvercrest SKMC 1200 E5   to następca Monsieur Cuisine tzw. Lidlomixa, który jako jeden z pierwszych robotów kuchennych pojawił się na rynku i miał zastąpić drogi Thermomix. Cena nowego Lidlomixa wzrosła dwukrotnie. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to świetna alternatywa dla Thermomixa. Użytkownicy zaznaczają, że Lidlomix pod wieloma względami dorównuje tm6 . 

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

  Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski to dylemat wielu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem do obcych krajów. Nie tylko urlop za granicą może spowodować, że zainteresują nas międzynarodowe rozmowy telefoniczne. Może to być także przeprowadzka za granicę oraz praca sezonowa lub tymczasowa w Niemczech. Życie oraz praca na emigracji wymaga od nas zdobywania dodatkowej wiedzy na tematy tj. numery kierunkowe Polski oraz Niemiec, jak i tanie rozmowy zagraniczne.  Jak dzwonić z Polski do Niemiec – numer kierunkowy na Niemcy (prefiks 0049) Jak dzwonić z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec na telefon komórkowy lub stacjonarny Rozmowy międzynarodowe z Polski do Niemiec oraz innych krajów wymagają użycia numeru kierunkowego danego kraju. Numer kierunkowy do Niemiec to 0049 lub +49 . Jaki numer wybrać dzwoniąc z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec? Możemy wybrać zarówno prefiks na Niemcy 0049, jak i +49.   Na co należy zwracać uwagę podcza

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Nauka niemieckiego Pieczenie ciast w Niemczech może nam przysporzyć odrobinę kłopotu. Z reguły znamy nazwy podstawowych produktów potrzebnych do upieczenia ciasta. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy rzadko używanych składników niezbędnych do upieczenia ciasta. Nie dość, że nie wiemy, jak nazywają się po niemiecku soda oczyszczona, galaretka, czy też drożdże, to chodzimy po sklepie, jak obłąkani, nie mogąc ich znaleźć. Gdzie można kupić wspomniane produkty do pieczenia ciast? Sprawdźmy! Jak jest po niemiecku soda oczyszczona i gdzie można ją kupić Jak jest po niemiecku soda oczyszczona  Soda oczyszczona to das Natron (czyt. natron). W wielu niemieckich domach często można spotkać zapasy proszku do pieczenia, który służy także do czyszczenia. Soda jest raczej rzadkością. Jeśli poprosimy Niemca o kupno sody, może mieć on mały kłopot. Zazwyczaj coś tam słyszał na temat sody, ale nigdy nie widział. Przynajmniej ja trafiałam na takich rodzynków.  Gdzie możemy kupić sodę oczyszczoną w Ni

Jak wezwać policję w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy w opiece często jesteśmy zdani jedynie na siebie. Aby czuć się bezpiecznym koniecznie należy znać numery alarmowe w Niemczech tj. numer na policję, pogotowie, czy też na straż pożarną. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za seniorów, nad którymi sprawujemy opiekę. Najczęściej używanym numerem alarmowym przez opiekunkę jest numer pogotowia ratunkowego w Niemczech. Zdarza się, że opiekunka musi zadzwonić na policję, czy też na straż pożarną.  Numery alarmowe w Niemczech  Numery alarmowe w Niemczech są bezpłatne . Dzwoniąc na dowolny numer alarmowy zostaniemy zapytani o dane tj.: imię i nazwisko; miejsce pobytu; w sprawie jakiego zdarzenia dzwonimy. Chociaż sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni zadzwonić na numer alarmowy, zdarzają się sporadycznie, koniecznie powinniśmy posiadać wiedzę, jak zadzwonić po policję, pogotowie, czy też straż pożarną.  Osoby pracujące w opiece z osobami cierpiącymi na demencję, którzy często są agresywni i mają tendencję

Thermomix – 3 triki podczas robienia ciasta

Thermomix to robot kuchenny, który nie tylko gotuje, szatkuje, mieli, ale także wyrabia ciasta. Osoby, które korzystają z tm6 wiedzą, jak bardzo ułatwia on wyrabianie ciasta na pierogi, ciasta kruchego oraz drożdżowego. W przeciągu 2-3 minut mamy gotowe ciasto, któremu nie dorówna żadne ciasto wyrobione ręcznie. Jedyne co musimy zrobić, to dodać do misy tm wszystkie potrzebne składniki – według instrukcji pojawiającej się na panelu tm. Trudno wyobrazić sobie, że pracę z tm6 można sobie jeszcze bardziej ułatwić. A jednak! Thermomix  –  wyrabianie ciasta drożdżowego Jak szybko wyrobić ciasto drożdżowe – tm6 Wyrabianie ciasta drożdżowego w Thermomixie zaoszczędza nam mnóstwo czasu oraz siły – wie to każdy, kto kiedykolwiek próbował wyrobić ciasto na bułki lub ciasto drożdżowe. Najpierw należy zrobić rozczyn, który musi urosnąć, następnie mozolne wyrabianie ciasta, które wymaga sporo siły w rękach. I to ciągnące się ciasto, które klei się do rąk oraz do misy, w której wyrabiamy ciasto...

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Mrożenie i rozmrażanie chleba oraz bułek Mrożenie chleba i bułek to dobry sposób, aby zawsze mieć pieczywo pod ręką. Mrożony chleb oraz bułki nie pleśnieją, ani nie wysychają. Jak mrozić oraz rozmrażać chleb i bułki? Specjalistami w mrożeniu pieczywa są Niemcy. To bardzo oszczędny naród. Zresztą mrożą nie tylko chleb, ale mrożenie pieczywa to specjalność każdej niemieckiej gospodyni. Gdy zamrozimy chleb, pojawia się pytanie, jak rozmrozić chleb? Rozmrażanie chleba krojonego to kwestia kilu minut. Jak rozmrozić chleb, który zamroziliśmy w całości?   Mrożenie chleba w całości Mrożenie chleba w całości Jak mrozić chleb?  Mrożenie chleba w całości polecam wieloosobowym rodzinom, gdzie spożycie chleba jest spore i jeden bochenek chleba zniknie z chlebownika w przeciągu jednego, góra dwóch dni.  Chleb można zamrozić również w całości na święta, gdy spodziewamy się większej liczby gości. W tym celu chleb wkładamy do woreczków do mrożenia, zamykamy je szczelnie i umieszczamy w  zamrażarce

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

  Co to jest Vinted? Vinted to platforma, na której osoby prywatne mogą sprzedawać oraz kupować m.in. używaną odzież. Proces kupna oraz sprzedaży jest niezwykle prosty. Wystarczy założyć konto na Vinted, by w ciągu kilku dni pozbyć się zalegających nam w szafach ubrań lub wzbogacić swoją garderobę o ciekawe "perełki", których nie dostaniemy w żadnym sklepie z odzieżą. Co należy wiedzieć o sprzedaży produktów na portalu Vinted? Sprawdźmy! Sprawdź również asortyment, jaki posiada sklep internetowy Funito Pets.  Co można sprzedawać oraz kupować na portalu Vinted Na portalu  Vinted , wystawiane są na sprzedaż następujące produkty: odzież – damska, męska, dziecięca; obuwie ; torebki ; akcesoria tj. paski, biżuteria, szale; kosmetyki. Polski i niemiecki portal Vinted nie różnią się między sobą. Głównie wystawiana jest na nich  odzież używana , ale nie tylko. Wśród oferowanych artykułów znajduje się także tania odzież nieużywana (z metką lub bez).  Aplikacja podobna do Vinted – ni