Otyłość u dzieci oraz dorosłych

 Otyłość - przyczyny, zapobieganie, odchudzanie, choroby
Otyłość jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadwaga u dzieci może prowadzić do problemów z wagą w dorosłym życiu. Osoby z nadwagą są postrzegane przez innych jako osoby leniwe. Ile w tym prawdy? Kiedy możemy mówić o otyłości? Do jakiego lekarza zwrócić się, jeśli mamy nadwagę? Jak kontrolować swoją wagę oraz ilość spożywanych kalorii? Pamiętajcie – otyłość to choroba, którą należy leczyć!

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Lekarze i personel medyczny atakują otyłych ludzi i gnębią ich za nadwagę uproszczając problem, jakim jest otyłość

BMI – kiedy możemy mówić o otyłości

Ludzie różnią się miedzy sobą m.in. budową ciała. Różnica kilku kilogramów pomiędzy dwoma osobami tej samej płci oraz tego samego wzrostu niekoniecznie świadczy o nadwadze. Może się zdarzyć, że ktoś uważa, że ma kilka kilogramów za dużo, a w rzeczywistości należy do osób szczupłych. Podobnie jak osoby otyłe mogą uważać, że nie mają problemu z nadwagą. Od ilu kilogramów zaczyna się właściwie nadwaga? Do określenia tego, czy mamy nadwagę, czy nie służy m.in. BMI (Body Mass Index). Określa on stosunek masy ciała do wzrostu. Niski indeks masy ciała oznacza, że mamy niedowagę. Z kolei wysokie BMI oznacza nadwagę. Jak obliczyć BMI? Wzór na obliczenie BMI to:

BMI=masa ciała/ wzrost² 

Wzrost podajemy w metrach. Osoba o wzroście 170 cm liczy BMI podając wzrost 1,70 m. Do obliczeń możemy wykorzystać kalkulator BMI online. 

Od jakiego BMI ma miejsce otyłość? Wyniki BMI interpretujemy w następujący sposób:

<16,0 wygłodzenie 
16,0-16,9 wychudzenie
17,0-18,5 niedowaga
18,5-24,9 waga prawidłowa
25,0-29,9 nadwaga
30,0-34,9 otyłość I stopnia
35,0-39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia

Należy wziąć pod uwagę, że indeks masy ciała nie uwzględnia danych tj.:
 • płeć;
 • masa mięśniowa;
 • zawartość tkanki tłuszczowej;
 • gęstość kości.
Warto o tym wiedzieć. Pomimo że BMI stał się powszechnie używanym wyznacznikiem wagi, nie zawsze wynik jest zgodny z rzeczywistością. Osoby z dużą masą mięśniową mogą być uznane na podstawie wskaźnika BMI za otyłe. Dlatego tak ważna jest kompleksowa analiza składu ciała. Przeprowadza ją dietetyk. Analiza składu ciała jest także możliwa przy pomocy nowoczesnej wagi łazienkowej, która łączy się z aplikacją w telefonie.

Waga łazienkowa z analizą składu ciała

Waga łazienkowa z analizą składu ciała pozwala nam na połączenie się z aplikacją w telefonie. Przy jej pomocy możemy określić następujące parametry:
 • BMI;
 • zawartość tkanki tłuszczowej;
 • masa mięśni;
 • masa kości;
 • masa wody.
Aplikacja wylicza także zapotrzebowanie na kalorie. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczną wagę. Analiza składu ciała pomoże nam w kontroli naszej wagi ciała oraz w utrzymaniu właściwej diety. 

Z czego wynika otyłość u dzieci 

MomMe Cosmetics
Otyłość u dzieci jest coraz częściej spotykana. Co jest przyczyną nadwagi u dzieci? Najczęstszą  przyczyną otyłości jest nadmiar dostarczanych kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu dziecka. Mówiąc prościej dzieci otyłe jedzą zbyt wiele i poruszają się za mało. Brak aktywności fizycznej wśród dzieci przynosi plony. Podczas gdy kilka dekad temu dzieci bawiły się na zewnątrz niemal cały dzień, dziś trudno jest wyciągnąć je na boisko. Siedzą one samotnie przed smartphonem lub komputerem. Brak im ruchu. 

Problem ten rośnie wraz z pojawieniem się pandemii. Zdalne nauczanie nie sprzyja aktywności fizycznej dzieci oraz młodzieży. Izolacja ma również wpływ na stan emocjonalny dziecka. W związku z koronawirusem coraz więcej dzieci cierpi na depresję. W związku ze złym stanem emocjonalnym może także pojawiać się kompulsywne objadanie się

Do tego wszystkiego dochodzi sięganie po żywność wysokoprzetworzoną. Mowa tutaj nie tylko o chipsach oraz słodyczach. W wielu domach do przygotowywania posiłków używana jest żywność wysokoprzetworzona.

Otyłe dziecko – problemy z nadwagą w dorosłym życiu

Wielu rodziców bagatelizuje problem otyłości własnych dzieci. Mają oni nadzieję, że dziecko wyrośnie z nadwagi. Odpowiedź na pytanie "Czy otyłe dziecko może mieć problem z nadwagą w życiu dorosłym?" z pewnością ich zaskoczy.

Dlaczego grube dzieci mają problemy z nadwagą w dorosłym życiu

Jeśli przez dłuższy czas dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż wynosi jego zapotrzebowanie, komórki tłuszczowe rosną. Rosną one tak długo, aż zostaną one kompletnie wypełnione. Gdy w komórkach tłuszczowych nie ma miejsca na nadmiar kalorii, tworzą się kolejne komórki tłuszczowe. Raz powstałe komórki tłuszczowe nie ulegają spalaniu. Mogą one jedynie skurczyć się na skutek przestrzegania diety. Jednocześnie mózg dąży do tego, aby komórki tłuszczowe były zawsze wypełnione. W momencie, gdy komórki tłuszczowe kurczą się na skutek diety, zaczynają one produkować mniej leptyny odpowiedzialnej za uczucie sytości. Potrzebna jest ogromna dyscyplina, aby nie powrócić do starych nawyków. 

W związku z tym dorośli, którzy byli otyli w dzieciństwie mają tendencję do tycia. Powodem jest nadmiar tkanek tłuszczowych namnożonych w dzieciństwie, które nieustannie chcą być wypełnione. Dlatego otyłość u dzieci nie powinna być bagatelizowana.

Nadwaga u kobiet w ciąży

YFOOD ZESTAW DEGUSTACYJNY
Z czego wynika nadwaga kobiet w ciąży? Ciąża to nie choroba. Przybieranie na wadze w trakcie ciąży to naturalny proces. Niemniej jednak należy kontrolować swoją wagę. Kobieta nie powinna przytyć w trakcie ciąży więcej niż 12-15 kg. W przeciwnym razie powrót to dawnej wagi może okazać się trudny. Odchudzanie w ciąży nie jest wskazane – tak samo, jak twierdzenie, że kobieta w ciąży musi jeść za dwojga. Osoba ciężarna powinna jeść zdrowe, zbilansowane posiłki. Wskazany jest także umiarkowany ruch np. spacer na świeżym powietrzu. 

Otyłość u kobiet w okresie menopauzy

Przekwitanie może być przyczyną tycia u kobiet w wieku powyżej 40 lat. Dlaczego kobiety w okresie menopauzy tyją? Przybieranie na wadze wywołują wahania hormonalne

Otyłość po 40, 50, 60...

Menopauza to jedno, a starzenie się to drugie. Wraz z wiekiem nasze zapotrzebowanie na energię maleje. Jeśli w trakcie starzenia nie zmienimy diety, ani stylu życia, logicznym jest, że nadmiar energii zostanie zmagazynowany w postaci tłuszczu. I tak zaczyna się otyłość po 40, 50, 60... 

Nadwaga u osób z niedoczynnością hormonów tarczycy


Niedoczynność hormonów tarczycy zmniejsza metabolizm o około 30%. Osoby dotknięte tą chorobą tyją, chociaż ich dieta nie uległa zmianie. Charakterystyczne dla niedoczynności hormonów tarczycy przewlekłe zmęczenie sprawia, że chorzy są mniej aktywni fizycznie. Dodatkowo w organizmie gromadzona jest woda. Leczenie otyłości u osób z problemami z tarczycą powinno być ściśle powiązane z leczeniem niedoczynności tarczycy. 

Kompulsywne objadanie się – otyłość problemem psychologicznym

Co to jest kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się to kolejna przyczyna otyłości. Polega ono na przyjmowaniu dużej ilości pokarmu w niekontrolowany sposób. Najczęściej są to produkty bogate w tłuszcze oraz cukry. Napadowe objadanie się służy rozładowaniu negatywnych emocji tj. stres, czy smutek. Kończy się ono przejedzeniem oraz dolegliwościami fizycznymi tj. ból brzucha. W momencie, gdy chorzy mają kontrolę nad sobą, przechodzą one na dietę oraz zwiększają aktywność fizyczną. Każdy kolejny napad objadania się powiązany jest z następującym po nim uczuciu wstydu oraz rozczarowaniem samym sobą. Kompulsywne objadanie się może prowadzić do całkowitej izolacji. 

Jak walczyć z kompulsywnym objadaniem się

Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się powinny skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli jest taka potrzeba, warto skonsultować się także z dietetykiem. Niezwykle istotne jest, aby chorzy nauczyli się rozładowywać złe emocje w inny sposób niż poprzez jedzenie.

Do czego prowadzi otyłość

Nie ma się co oszukiwać – otyłość prowadzi do szeregu chorób cywilizacyjnych. Niestety lekarze bardzo rzadko uświadamiają pacjentów, że powodem ich choroby jest nadwaga. Jeśli nawet to zrobią, chorzy bardzo często nie wiedzą, jak zrzucić zbędne kilogramy. W odchudzaniu pomocny może być dobry dietetyk. Niestety wizyty u tego rodzaju specjalisty należy robić prywatnie. Dobrym rozwiązaniem byłoby skierowanie do dietetyka. Tymczasem lekarze przepisują tabletki na choroby, którym można byłoby zapobiec przez odpowiednią dietę. Do chorób tych należą:
 • nadciśnienie;
 • problemy z układem krążenia;
 • bezdech senny;
 • niealkoholowe stłuszczenie wątroby;
 • cukrzyca typu II;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • zawał;
 • miażdżyca;
 • udar mózgu;
 • kamica żółciowa.
W przypadku otyłości olbrzymiej proponuje się pacjentom resekcję żołądka. Resekcja żołądka, jak każda inna operacja, niesie ze sobą pewne ryzyko. Nie każdy się na nią zdecyduje. Przejście na zdrową dietę nie jest powiązane z jakimkolwiek ryzykiem. 

Otyłość w Niemczech

Problem otyłości w Niemczech jest zupełnie inaczej traktowany. Niemal wszystkie kasy chorych organizują spotkania, na których specjaliści tłumaczą uczestnikom, jak odżywiać się zdrowo. Ubezpieczony może raz w roku wziąć udział w takim szkoleniu – bezpłatnie. Ponadto kasa chorych zwraca część wydatków za wizyty u dietetyka. Dodatek ten wynosi 120-170 euro (w zależności od kasy chorych). Niemiecka kasa chorych pokrywa więc kilka wizyt u dietetyka. 

Jak walczyć z otyłością? Co jeść? Jak się motywować? – Osoby, które od lat borykają się z nadwagą powinny skorzystać z pomocy specjalistów tj.: dietetyk, psycholog, czy endokrynolog. Motywujące mogą być historie innych ludzi, którym udało się schudnąć. Nic tak nie motywuje, jak zdjęcia przed i po odchudzaniu. Należy pamiętać, że otyłość jest powodem wielu chorób cywilizacyjnych. 

Jeśli nie wiesz, jak szybko schudnąć, polecam także dietę kapuścianą

Komentarze