Inkontynencja – jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu w domu

 Nietrzymanie moczu i kału u dzieci i u dorosłych - nieprzyjemny zapach w domu

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału może stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu w domu. Najczęściej dotyczy ona osób starszych, które dodatkowo mogą mieć problemy z mobilnością. Trudno zadbać im o właściwą higienę oraz czystość w domu. Wynoszenie śmieci z domu – włącznie ze zużytymi pieluchami, może sprawiać im trudności. Nieprzyjemny zapach unoszący się z kosza na pampersy jest odczuwalny w całym mieszkaniu. Czasami nawet na klatce schodowej. Jak tego uniknąć? 

Dbanie o higienę seniora 

Dbanie o higienę seniora wcale nie jest takie proste, jakby się wydawało. Niektórzy seniorzy mogą odmawiać pójścia pod prysznic. Więcej na temat tego, dlaczego senior nie chce się myć oraz jak namówić seniora do mycia możemy przeczytać tutaj. Ważne jest, aby umożliwić seniorowi swobodne korzystanie z łazienki. W miarę upływu lat korzystanie z wanny, prysznica, a nawet z toalety może sprawiać trudności. Nawet ludzie młodzi i sprawni powinni mieć w łazience zamontowane uchwyty, za które można się złapać podczas wchodzenia oraz wychodzenia z wanny, czy też spod prysznica. W podeszłym wieku takie uchwyty w łazience to must have. Jeśli senior nie ma zamontowanych uchwytów, należy to zrobić jak najszybciej. 

Czy konieczna jest kompletna przebudowa łazienki na potrzeby seniora? Otóż nie. Nawet jeśli senior do tej pory korzystał z wanny, albo ma prysznic z wysokim brodzikiem oraz ma problemy ze wstaniem z toalety, nie zawsze jest konieczny remont łazienki. O tym, jak dostosować łazienkę seniora do jego potrzeb, możemy przeczytać tutaj

Jeżeli senior ma odpowiednie warunki do utrzymania właściwej higieny, a o nią nie dba, pozostaje nam jedynie namówić go do mycia. Czasami może on nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że brzydko od niego pachnie. Może wystarczyć mała uwaga, na ten temat, aby zmotywować seniora do kąpieli. Warto również zapytać, czy senior nie potrzebuje naszej pomocy podczas mycia. Być może samodzielne mycie sprawia mu trudności, albo senior boi się, że się poślizgnie i nie będzie nikogo na miejscu, kto udzieli mu pomocy. Przy niskich emeryturach należy również uwzględnić to, że senior stara się w ten sposób zaoszczędzić. Warto więc rozeznać się w sytuacji i jeśli jest taka potrzeba, zaoferować mu pomoc finansową np. poprzez pokrycie miesięcznych opłat za prąd oraz wodę

Jak zadbać o higienę przy nietrzymaniu moczu lub kału

Znacznie trudniej jest zadbać o higienę przy nietrzymanie moczu oraz kału. Inkontynencja to przykra dolegliwość, która wymaga szczególnej higieny miejsc intymnych. Jak zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych? Idealnym rozwiązaniem jest bidet. Pozwala on na szybkie mycie miejsc intymnych. Podczas podmywania należy pamiętać o tym, aby nie korzystać z mydła, ale sięgać po środki do higieny miejsc intymnych. Seniorzy, którzy nie mają bidetu, mogą skorzystać z bawełnianych myjek i umyć się przy zlewie lub w niewielkiej miednicy. Praktyczne są także chusteczki odświeżające do higieny intymnej. Oprócz właściwej higieny konieczne jest stosowanie odpowiednich produktów na inkontynencję tj.:
  • wkładki urologiczne;
  • majtki chłonne;
  • pioluchomajtki;
  • pieluchy anatomiczne.
Osoby mające inkontynencję powinny pamiętać o regularnym zmienianiu ubrań oraz pościeli. Warto również zadbać o siedziska na krzesła, które można łatwo wyprać. 

Nieprzyjemny zapach z kosza na pieluchy

Kosz na zużyte pieluchy

Nieprzyjemny zapach z kosza na pieluchy to znany problem nie tylko u osób z inkontynencją, ale także u młodych matek z dziećmi. Jak często wynosić kosz z pampersami? Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu wypadałoby każdy zużyty pampers wynosić od razu do kontenera na zewnątrz. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne kosze na zużyte pieluchy. Są to wysokie kosze z wkładem – wąskim rękawem foliowym umieszczonym na plastikowym pierścieniu. Zużyty pampers przepycha się przez gumowy otwór w koszu, który zabezpiecza przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Jak często wynosić kosz z pieluchami? Worek z pampersami z kosza na pampersy wynosimy dopiero wtedy, gdy akurat mamy na to czas. Do worka takiego zmieści się około 10 pampersów. 

Kosz na pieluchy zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu – obsługa

Ekoworki - worki wilokrotnego użytku na zakupy owoców i warzyw

Jak obsługiwać kosz na pieluchy? Obsługa takiego kosza jest niezwykle prosta. 
  1. Na kosz zakładamy wkład, w którym mieści się kilkumetrowy foliowy rękaw. 
  2. Po założeniu wkładu otwieramy kosz (naciskając guziczek z boku kosza) i robimy pętelkę na końcu folii. Następnie zamykamy kosz.
  3. Zużyte pampersy wciskamy przez otwór na górze kosza.
  4. Gdy kosz na pieluchy jest pełny lub chcemy akurat wynieść pieluchy na zewnątrz, otwieramy go i ucinamy foliowy rękaw u samej góry przy pomocy zamieszczonego tam nożyka. 
  5. Worek ze zużytymi pieluchami zawiązujemy i wynosimy do kontenera na śmieci.
  6. Foliowy rękaw ponownie zawiązujemy na supełek, zamykamy kosz na pampersy i używamy jak wcześniej (aż do zużycia całej folii).
  7. Gdy zużyjemy cały rękaw foliowy w koszu na pieluchy, wymieniamy wkład z folią na nowy. 
Kosz na pampersy jest bardzo praktyczny i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w domu, który jest charakterystyczny dla mieszkań osób z inkontynencją oraz młodych małżeństw z małymi małymi dziećmi. Jest to bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Nie marnujemy bowiem dużych worków na śmieci na jednego pampersa. Worek ucinamy w dowolnym miejscu, gdy akurat chcemy wynieść zużyte pampersy. Dzięki temu zużywamy dokładnie taką ilość folii, jaka jest potrzebna. 

Gdzie umieścić kosz na pampersy

Kosz na pampersy umieszczamy w miejscu, w którym z niego korzystamy. U mobilnych seniorów będzie to łazienka. U leżących seniorów może to być sypialnia. U niemowląt będzie to miejsce, gdzie zakładamy im świeżą pieluszkę – w pobliżu łóżeczka, czy też przewijaka. Kosz na pieluchy zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz, dzięki czemu może stać praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym go potrzebujemy. 

Kosz na pampersy jest świetnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o jego opróżnianiu. Brak nieprzyjemnego zapachu w domu może sprawić, że nie zwrócimy uwagi na to, gdy kosz na pieluchy będzie pełny. 

Komentarze