Idą chłodne dni – co powinniśmy wiedzieć na temat ogrzewania w Niemczech

 Praca w opiece - niedogrzane mieszkanie

Praca w opiece w Niemczech wymaga od opiekunki zamieszkania razem z podopiecznym. W związku z tym niezwykle ważne są warunki mieszkalne, w jakich żyje senior. Sezon grzewczy już tuż tuż. Większość Niemców ma centralne ogrzewanie olejowe. Piec na olej opałowy jest w pełni zautomatyzowany oraz bezobsługowy. Pozwala on na ogrzewanie domu przez całą dobę. Niemiecka oszczędność może sprawić, że niejedna opiekunka z Polski doświadczy niemiłej niespodzianki. 

Zapraszam do artykuły Jak ocieplić dom na zimę.

Sezon grzewczy – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania

Sezon grzewczy zbliża się dużymi krokami. Niemcy doskonale wiedzą, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania. Mają oni kilka zasad, które osobiście uważam za bardzo rozsądne nie tylko ze względu na kwestie finansowe, ale także ze względu na nasze środowisko naturalne. Podczas gdy ogrzewanie olejowe w Polsce jest uważane za ekologiczne (w porównaniu do pieca na węgiel), w Niemczech piece na olej opałowy uważane są za przeżytek. To oczywiście jedynie mała dygresja na temat ekologii widzianej oczyma Polaka oraz Niemca. Niestety w tych kwestiach jesteśmy za Niemcami daleko w tyle. Aczkolwiek coraz więcej osób w Polsce także decyduje się na bardziej ekologiczne rozwiązania, jakimi są panele słoneczne oraz   (pompy ciepła). Seniorzy, którymi się opiekujemy, korzystają najczęściej ze starych rozwiązań, jakimi są piece olejowe. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu mogą oni stosować się do pewnych zasad, które zaskoczą niejedną opiekunkę. Do jakich? 

Wietrzenie domu lub mieszkania zimą przy wyłączonym ogrzewaniu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub mieszkania - tanie ogrzewanie

Tanie ogrzewanie to takie ogrzewanie, które używamy z głową. Niektórzy z nas mogą być przyzwyczajeni do pieców węglowych. Zużycie energii w piecu węglowym nie zwiększa się, gdy otworzymy okno (pomijając piec na ekogroszek, który przy spadku temperatury przechodzi w tryb "praca"). W związku z tym nie jesteśmy nauczeni, aby na czas wietrzenia wyłączać ogrzewanie. 

Jako mieszkańcy bloków również mogliśmy nie zwracać większej uwagi na to, w jaki sposób wietrzymy mieszkanie. Tymczasem wietrząc mieszkanie bez uprzedniego wyłączenia ogrzewania znacznie podnosimy koszt zużycia energii na ogrzewanie.

Jak wietrzyć mieszkanie, aby nie wzrosły nasze wydatki na ogrzewanie?

Wietrzenie mieszkania zimą powinniśmy zacząć od wyłączenia ogrzewania za pomocą termostatu. Termostat znajduje się przy kaloryferze. W wielu mieszkaniach oraz domach stosowany jest także termostat pokojowy, który pozwala nam na wyłączenie ogrzewania w całym pomieszczeniu, na całej kondygnacji lub nawet w całym domu. Dzięki temu nie musimy zakręcać kolejno wszystkich termostatów przy kaloryferach. 

Pomieszczenia wietrzymy krótko, ale skutecznie. W tym celu otwieramy szeroko okna (jeśli jest taka możliwość, robimy przeciąg) i zamykamy je ponownie po 15-30 minutach. Po tym czasie włączamy ponownie ogrzewanie. 

Jak używać regulator temperatury oraz termostaty

Jak regulować temperaturę w domu - sterownik

Jaką temperaturę ustawić na termostacie pokojowym

Regulator temperatury służy nie tylko do wyłączania ogrzewania na czas wietrzenia. Umiejętne obsługiwanie się sterownikiem umożliwia nam oszczędzanie na ogrzewaniu. Jaką temperaturę ustawić na sterowniku? Temperatura powietrza w poszczególnych pomieszczeniach może wynosić 18-22 stopnie. W sypialni jest wskazana temperatura w wysokości 18 stopni. Wyższej temperatury nie potrzebujemy także w kuchni, gdzie najczęściej gotujemy oraz w pomieszczeniach, w których nie przebywamy zbyt często. Salon oraz pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu powinny być dobrze ogrzane – zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy w nich zbyt aktywni. Dla osób starszych komfortowa może okazać się nieco wyższa temperatura powietrza – w granicach 24 stopni. Sterownik oraz termostaty pozwalają nam regulować temperaturę w całym domu oraz w poszczególnych pomieszczeniach. 

Jaką temperaturę ustawić na termostacie na noc

Obniżenie temperatury powietrza na noc pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. O ile należy obniżyć temperaturę na termostacie na noc? Obniżenie temperatury o około pięć stopni nie obniży naszego komfortu w nocy. Jednocześnie pozwoli nam zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie. Nie zaleca się całkowitego wyłączania ogrzewania na noc. W jakich godzinach powinno obniżać się temperaturę na sterowniku? Wszystko zależy od tego, kiedy kładziemy się spać oraz kiedy wstajemy. 

Ogrzewanie mieszkania podczas naszej nieobecności – sterowanie zdalne regulatorem temperatury

Nie ma nas w domu, a grzejniki pracują "pełną parą"? Nie ma takiej potrzeby! Wychodząc z domu powinniśmy "przykręcić nieco grzejniki". Powracając do domu i tak w pierwszej chwili mamy najczęściej wrażenie, że jest w nim bardzo gorąco. W większości przypadków "rzucamy się" do okien, aby przewietrzyć mieszkanie. Nie ma więc potrzeby, aby ogrzewać je bardziej, niż jest to konieczne. Temperaturę na sterowniku powinniśmy obniżyć także, gdy opuszczamy mieszkanie na kilka dni. W dzisiejszych czasach temperaturę w domu możemy ustawiać także zdalnie. Zdalne sterowanie temperaturą w domu umożliwi nam mobilna aplikacja na telefonie. 

Wyżej wymienione sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu są rozsądne oraz skuteczne. Niestety może nam się zdarzyć senior, który na noc wyłącza ogrzewanie całkowicie. Może to być bardzo niemiłą niespodzianką – zwłaszcza, jeśli wcześniej nas o tym nie poinformuje, a my pierwszego dnia – tuż przed pójściem do łóżka porządnie przewietrzymy sypialnie. Na taką ewentualność warto zaopatrzyć się w ciepłą piżamę, grube skarpety, a nawet w termofor, grzejące poduszki z ziarnami zbóż lub pestkami owoców

Ogrzewanie piecem węglowym lub przy pomocy kominka

Podopieczny ogrzewa mieszkanie kominkiem lup piecem węglowym

Niestety może się zdarzyć, że podopieczni mają w domu piec węglowy lub kominek (na drzewo oraz węgiel). Zdarza się to rzadko, a jednak można jeszcze spotkać takie domy w Niemczech. O ile przyjemnie jest posiedzieć przy kominku późnym wieczorem, palenie w nim każdego dnia może okazać się przykrym obowiązkiem. W pokojach, do których nie dociera ciepło z kominka mogą być stosowane np. grzejniki podczerwieni.

Jeśli jesteście zmarzluchami, do tego z miasta i wydaje wam się, że samoobsługowe centralne ogrzewanie jest takie oczywiste, miejcie na uwadze, że wcale tak nie jest. Ponadto możemy natknąć się na oszczędnych seniorów, z którymi będziemy musieli walczyć o to, o której godzinie będzie wyłączane oraz włączane ogrzewanie lub na seniorki, które będą uwielbiały przesiadywać w pomieszczeniu o temperaturze 26 stopni. Praca w opiece to prawdziwe Achterbahn – także pod względem ogrzewania 😉. Pamiętajmy, że tanie ogrzewanie to przede wszystkim odpowiednio ciepłe ubranie, którego nie powinno zabraknąć w naszej walizce.

Zapraszam także do lektury Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie, gdzie znajdziemy więcej wskazówek. 

Komentarze