
Jak przygotować sypialnię na jesienne i zimowe noce? Wraz z końcem lata wieczory oraz noce stają się coraz chłodniejsze. Maleje nie tylko temperatura na zewnątrz, ale także temperatura odczuwalna w domu. Większość z nas nie od razu włącza ogrzewanie. W wielu mieszkaniach to zarządca budynku lub spółdzielnia decydują, kiedy zostanie włączone ogrzewanie. O ile za dnia nieco niższa temperatura nam nie przeszkadza, w nocy może ona spędzać nam sen z powiek.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Jak dogrzać mieszkanie – 7 skutecznych sposobów, które sprawdzą się w każdym domu sypialni wybrać.
Jaka kołdra jest najlepsza na zimę
Zastanawiacie się, jak wybrać ciepłą kołdrę na zimę? Nie da się ukryć, że cienka kołdra, pod którą sypialiśmy do końca lata, nie sprawdzi się w jesienne oraz zimowe noce. Znacznie lepiej będzie nam się spało po ciepłą kołdrą, która otuli nas do snu. Do wyboru mamy:
- kołdry syntetyczne – na rynku dostępne są także zestawy kołder na cały rok. Składają się one z dwóch kołder z zatrzaskami, które możemy spiąć ze sobą razem. W ten sposób dostosowujemy grubość kołdry do temperatury panującej w sypialni oraz do naszych potrzeb. Jakie są zalety kołder syntetycznych? Są to idealne kołdry dla alergików, którzy są uczuleni na puch gęsi. Możemy je prać w pralce, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny podczas snu. Kołdry syntetyczne mają jednak także wady. Największa z nich to fakt, że kołdra w miarę upływu czasu może ulec zdeformowaniu. Ponadto kupując kołdrę warto sprawdzić jej skład oraz czy posiada ona certyfikat jakości (produkt antyalergiczny). Decydując się na kołdrę syntetyczną powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby była to kołdra dobrej jakości. Nie bez znaczenia jest także sposób użytkowania, przechowywania, a także prania pościeli syntetycznej;
- kołdry puchowe – zawsze cieszyły się dużą popularności. Kiedyś robiły je własnoręcznie nasze babcie. Na wsi w zimie królowała pierzyna. Dziś większość z nas może kupić puchowe kołdry w sklepie. Zalety kołder puchowych są nie do podważenia. Kołdry puchowe są lekkie, nie ulegają zniekształceniu, a co najważniejsze idealnie ogrzeją nas w chłodne, jesienne oraz zimowe noce. Za wady kołder puchowych możemy uznać trudność utrzymania ich w czystości oraz fakt, że nie nadają się one dla osób uczulonych na puch. W dzisiejszych czasach pranie chemiczne nie stanowi jednak większego problemu. Pozostaje jedynie problem alergii.
Jaka kołdra jest lepsza – syntetyczna, czy puchowa?
Kupno kołdry to decyzja na lata. To, jaką kołdrę kupimy powinno zależeć od naszych preferencji. Jeśli jesteśmy za ekologicznym rozwiązaniem, z pewnością sięgniemy po kołdrę puchową. Jeśli interesują nas dodatkowe zalety nowoczesnych kołder tj. włókna węglowe, które dodatkowo redukują stres oraz nie chcemy przysparzać sobie kłopotu w związku z utrzymaniem kołdry w czystości, sięgniemy po kołdry syntetyczne.
Jaką pościel na zimę wybrać
Ciepła kołdra na zimę nie ogrzeje nas wystarczająco, jeśli powleczemy ją nieodpowiednią pościelą. Podczas gdy w gorące, letnie dni idealnie sprawdza się pościel jedwabna, satynowa oraz lniana, wraz z przyjściem jesiennych dni, powinniśmy ją wymienić na pościel:
- flanelową – jest miękka, delikatna, przyjemna w dotyku, a co najważniejsze doskonale izoluje ciepło;
- z kory – jest nie tylko łatwa w pielęgnacji (nie trzeba jej prasować), ale doskonale utrzymuje ciepło;
- wełnianą – doskonale grzeje oraz wchłania wilgoć z otoczenia pozostając jednocześnie suchą w dotyku. To także idealna kołdra dla osób cierpiących na bóle reumatyczne.
Jaką pościel na zimę wybrać? Pościel flanelowa wiedzie prym. Po pościel z kory sięgną z pewnością osoby, które nie przepadają za prasowaniem. Jeśli należymy do zmarzluchów, warto rozważyć kupno pościeli wełnianej. Posłuży ona nam latami. To idealna pościel dla seniorów, a także dla osób cierpiących na nerwobóle.
Jaki materac na zimę wybrać – materace dwustronne lato-zima oraz materace nawierzchniowe
Czy materac grzeje? Owszem. Są nawet materace na lato, które chłodzą. Idealne materace na lato to materac lateksowe oraz inne materace piankowe z pianką chłodzącą. Producenci materacy oferują dwustronne materace na lato i zimę. Gdy przychodzą chłodniejsze dni, wystarczy obrócić materac na drugą stronę, która zapewni nam więcej ciepła w chłodne noce. Jaki materac nadaje się na zimę? Idealny ciepły materac na zimę może mieć powierzchnię zrobioną z następujących materiałów:
- pianka termoelastyczna;
- owcza wełna.
Warto pamiętać o tym, aby nasz materac na zimę miał zdejmowany pokrowiec. Znacznie ułatwi nam to utrzymanie go w czystości. Jeśli mamy materac, który posłuży nam jeszcze kilka lat, a chcielibyśmy odczuwać większy komfort podczas snu w zimie, dobrym rozwiązaniem będzie materac nawierzchniowy z termoelastycznej pianki lub z wełny. Więcej informacji na temat tego, jaki materac do sypialni wybrać, znajdziemy tutaj.
Z jakiego materiału powinna być ciepła piżama na zimę
Jaką piżamę wybrać na zimę? Jeśli chodzi o fason, zdecydowanie zaleca się piżamę z długimi nogawkami oraz z długimi rękawami. Idealna piżama na zimę powinna być uszyta z odpowiedniego materiału. Najlepiej sprawdza się piżama bawełniana oraz flanelowa. Ta druga jest znacznie cieplejsza i jest przeznaczona dla typowych zmarzluchów. Warto rozważyć również zakup piżamy z poliestru. Ma ona bowiem doskonałe właściwości termoizolacyjne. Kupno piżamy na zimę to sama przyjemność. Popularny w ostatnim czasie stał się kombinezon do spania. Jest on niezwykle praktyczny. Śpiąc w kombinezonie możemy być pewni, że nie będzie nam wiało po plecach. Oprócz tradycyjnych wzorów możemy kupić także zabawne kombinezony z kapturami przypominające zwierzątka tj. królik, tygrys, czy krokodyl. To także rozwiązanie dla dorosłych. Przy kupnie piżamy na zimę powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nie krępowała ona naszych ruchów podczas snu. Dopełnieniem kompletu będą ciepłe skarpety np. skarpety wełniane lub skarpety z angory.
Elektryczne prześcieradło
Jeśli należymy do osób, które lubią mieć bardzo ciepło podczas snu, możemy sięgnąć po elektryczne prześcieradło. Jest ono szczególne zalecane osobom starszym, które mają problemy z krążeniem, przez co marzną w nocy. Elektryczne prześcieradło sprawdzi się także u osób cierpiących na:
- bóle reumatyczne;
- zmiany zwyrodnieniowe stawów;
- bóle mięśni.
Przy pomocy zamontowanego przy materacu regulatora możemy zwiększać lub zmniejszać wysokość temperatury – w zależności od potrzeby. Elektryczne prześcieradło jest bardzo przydatne do rozgrzania łóżka, zanim położymy się spać.
Termofor – problem z zimnymi stopami i nie tylko
Termofor pozwala nam rozgrzać te części ciała, w które marzniemy. Najczęściej ogrzewamy nim stopy. Termofor może być także pomocny przy bólach tj.:
- ból kręgosłupa;
- ból mięśni;
- ból brzucha – spowodowany miesiączką.
Zamiast termoforu do ciepłych okładów możemy użyć także ekologiczne poduszki wypełnione ziarnami zbóż. W jesienne oraz zimowe dni termofor może nam posłużyć do rozgrzania pościeli, zanim się pod nią położymy. W tym celu wkładamy wypełniony gorącą wodą termofor pod kołdrę (na środku łóżka) i zostawiamy na 15-30 minut. W międzyczasie możemy ponownie przewietrzyć sypialnię.
Pamiętajmy, że zalecana temperatura w sypialni, idealna do spania, to 18 stopni. Spanie w przegrzanych pomieszczeniach nie jest zdrowe. Lepiej zadbać o ciepłą kołdrę, pościel, piżamę oraz materac, które będą gwarancją komfortowego snu. W ten sposób zadbamy o zdrowy sen oraz zaoszczędzimy na wydatkach na ogrzewanie w sezonie grzewczym.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska