Sezon grzewczy 2021

Kiedy powinno zostać włączone ogrzewanie

Sezon grzewczy w 2021 roku zacznie się już wkrótce. Kalendarzowa jesień przywitała nas przepięknymi barwami oraz zimnymi nocami. Dni stają się nie tylko krótsze, ale i chłodniejsze. Wychodząc na zewnątrz ubieramy się odpowiednio ciepło. Coraz częściej również w domu zakładamy wełniany sweter oraz grube skarpety. Pijąc gorącą herbatę zastanawiamy się, kiedy zacznie się sezon grzewczy. Niektórzy włączyli już ogrzewanie. Inni radzą sobie jak mogą – grube koce, ciepłe kołdry oraz termofory poszły w ruch.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Gdzie najlepiej spędzić jesienny weekend?

Co to jest sezon grzewczy

Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne na zewnątrz wymagają stałej dostawy ciepła do mieszkania. Celem dostawy ciepła jest naturalnie ogrzanie mieszkania. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach nie jest komfortowe. W niektórych przypadkach może być przyczyną przeziębień, a nawet poważnych chorób – zwłaszcza w przypadku dzieci, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością. Pomocne okażą się wówczas sprawdzone metody na przeziębienie.

Od kiedy obowiązuje sezon grzewczy 2021

W Polsce przepisy nie określają dokładnie, od kiedy zaczyna się sezon grzewczy oraz jak długo ma on trwać. Sezon grzewczy w domu jednorodzinnym to indywidualna sprawa. Ogrzewanie możemy włączyć w każdej chwili. Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, możemy jedynie dogrzewać mieszkanie późnym wieczorem, gdy w domu robi się nieco chłodniej. Sezon grzewczy w blokach zależy już w mniejszej mierze od ich mieszkańców. O włączeniu ogrzewania decyduje zarządca bloku lub spółdzielnia mieszkaniowa.

Od jakiej temperatury zaczyna się sezon grzewczy

Od kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2021

Sezon grzewczy w Polsce nie zaczyna się od konkretnego dnia w kalendarzu, lecz od określonej temperatury powietrza na zewnątrz lub w środku. Stare przepisy mówiły o tym, że sezon grzewczy zaczyna się, gdy kilka dni z rzędu temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni. Nowe rozporządzenie ministra infrastruktury mówi o temperaturze w mieszkaniu. Ile powinna wynosić minimalna temperatura w mieszkaniu? We wszystkich pomieszczeniach poza łazienką powinna panować temperatura w wysokości minimum 20 stopni. Jeśli chodzi o łazienkę, mowa jest nawet o 24 stopniach. Jednak spółdzielnie mieszkaniowe najczęściej włączają ogrzewanie dopiero z początkiem października.

Ile trwa sezon grzewczy

Sezon grzewczy – jego początek oraz koniec, zależą od temperatury na zewnątrz. Koniec sezonu grzewczego nastąpi, gdy znacznie wzrośnie temperatura powietrza na zewnątrz. Najczęściej ma to miejsce na przełomie marca oraz kwietnia. Niestety pogoda jest zmienna. Niektórym nie pozostaje nic innego, jak dogrzewanie pomieszczeń na własną rękę. Idealnie nadają się do tego grzejniki podczerwieni.

Sezon grzewczy – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Sezon grzewczy 2021

Sezon grzewczy to okres, w którym musimy liczyć się ze sporymi wydatkami na ogrzewanie mieszkania. Wielu z nas zastanawia się, ile gazu, oleju opałowego, drewna, węgla, czy ekogroszku będzie potrzebne na ogrzanie mieszkania, czy też bloku. Im później zacznie się sezon grzewczy, tym większe będą oszczędności na opale. W trakcie sezonu grzewczego warto zwrócić uwagę na to, aby zużycie energii cieplnej było jak najmniejsze. Nie tylko ze względu na oszczędność, ale także ze względu na ekologię. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad tj.:
  • wyłączać ogrzewanie w trakcie wietrzenia mieszkania;
  • obniżyć temperaturę w mieszkaniu w nocy przy pomocy termostatu;
  • przygotować sypialnię na chłodniejsze noce;
  • ubierać się ciepło, aby móc obniżyć temperaturę w mieszkaniu o 2-3 stopnie;
  • fotowoltaika, która w połączeniu w ogrzewaniem podłogowym jest zarazem ekonomiczna, jak i ekologiczna.
Sezon grzewczy dla jednych zaczyna się wcześniej, dla innych później. Bez względu na to, kiedy zaczniemy ogrzewać nasze mieszkania, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie marnować energii cieplnej.

Komentarze