Fotowoltaika – odnawialne źródła energii

 Odnawialne źródła energii

Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieni słonecznych na prąd elektryczny. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii tj. promieniowanie słoneczne jest niezwykle ważne. Zasoby naturalnych surowców służących do pozyskiwania energii tj. węgiel, ropa naftowa, czy też gaz ziemnych są ograniczone. Warto przestawić się na energię pochodzącą z odnawianych źródeł energii tj. promienie słoneczne, wiatr, czy powietrze, zanim wyczerpiemy wszystkie zasoby surowców naturalnych. 

Zapraszamy zapoznania się z artykułem Turbinowe wiatraki - nowa nadzieja dla środowiska

Jak działają panele fotowoltaiczne 

Panele fotowoltaiczne przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną. Część prądu jest zużywana na bieżąco. Dzięki energii elektrycznej działają wszystkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym, podgrzewana jest woda oraz ogrzewane jest mieszkanie. Nadmiar powstałej energii jest oddawany do elektrowni. W momencie, gdy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie większe, niż są w stanie wytworzyć panele słoneczne, część energii możemy ponownie odebrać z elektrowni. 

Gdzie możemy umieścić panele słoneczne

Panele słoneczne możemy umieścić w kilku miejscach. Ważne jest, aby były one skierowane na południe. Miejsca, na których można umieścić panele fotowoltaiczne to:
  • dach – zamontowane na dachu lub wmontowane w dach;
  • na południowej ścianie budynku;
  • na gruncie – posesja, ogród, pole.

Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji, w jakim miejscu umieścić panele słoneczne? 

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Panele fotowoltaiczne na gruncie
Panele fotowoltaiczne na gruncie

Dostęp do paneli umieszczonych na ziemi jest znacznie łatwiejszy. Ułatwia to odśnieżanie, utrzymanie ich w czystości oraz ustawienie pod odpowiednim kątem oraz we właściwym kierunku. Ma to ogromne znaczenie dla ich efektywności. Serwisowanie oraz naprawa paneli słonecznych również jest łatwiejsza na ziemi. Wpływa to na cenę prac związanych ze sprawnym działanie fotowoltaiki. Kolejne plusy to ochrona przed wiatrem oraz zwiększona wydajność kolektora związana z promieniowaniem odbijającym się od ziemi oraz od innych obiektów. Wady paneli fotowoltaicznych ustawionych na gruncie to utrata dużej powierzchni, którą można byłoby zużytkować w inny sposób oraz utrata energii elektrycznej na odcinku pomiędzy panelami słonecznymi, a budynkiem. Ponadto należy zwrócić wówczas uwagę, aby drzewa, krzewy oraz inne obiekty nie zasłaniały dojścia do promieni słonecznych. 

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety

Panele słoneczne - zalety
Panele fotowoltaiczne na dachu

Panele fotowoltaiczne na dachu pozwalają nam na zaoszczędzenie gruntu pod fotowoltaikę oraz zapobiegają utracie energii podczas dostarczania jej do domu. Możemy umieścić je zarówno na płaskich dachach, jak i dachach spadzistych. Istnieje również możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych w dachu. Panele słoneczne na dachu są wystawione na większe działanie wiatru oraz na niektórych budynkach trudne może być ich serwisowanie. 

Panele fotowoltaiczne na ścianie – zalety

Główne zalety paneli słonecznych na ścianie budynku to krótka droga dostarczania energii elektrycznej oraz większa wydajność dzięki promieniom słonecznym odbijanym od innych obiektów. 

Zalety paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne pozwalają na korzystanie z darmowej energii elektrycznej. Jest to spora inwestycja, ale zwróci się ona już po niespełna dziesięciu latach. Ceny energii wciąż się zmieniają. Podobnie jak ceny surowców tj. ropa naftowa, gaz ziemny, czy też opał. Posiadając własną "elektrownię" nie musimy obawiać się podwyżek cen związanych z dostarczaniem prądu oraz ogrzewaniem domu. Aby zminimalizować zużycie energii na ogrzewanie domu warto zainwestować w pompę ciepła (). 

Dotacje na panele fotowoltaiczne

Decydując się na panele fotowoltaiczne możemy skorzystać z dotacji na panele słoneczne w ramach programów tj.:
  • Czyste powietrze;
  • Mój prąd;
  • Prosument 2;
  • Agroenergia – dotacje na panele fotowoltaiczne dla rolników;
  • Energia plus – dotacje na fotowoltaikę dla przedsiębiorców;
  • inne programy regionalne.
Panele fotowoltaiczne są nie tylko ekonomiczne oraz ekologiczne. To duża wygoda oraz spora niezależność. Przy w miarę stałym zużyciu energii elektrycznej jesteśmy w stanie przewidzieć koszty związane z wydatkami na dodatkową energię na najbliższe lata – jeśli w ogóle będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami. 

Komentarze