Jak dogrzać mieszkanie – 7 skutecznych sposobów, które sprawdzą się w każdym domu

 Jak ogrzewać mieszkanie - kominek gazowy

Czekając na sezon grzewczy 2022 wielu z nas jest zmuszonych do korzystania z alternatywnego źródła ogrzewania. W ruchu temperatura w granicach 18-20 stopni jest dla nas komfortowa. Chłodne mieszkanie staje się problemem wieczorem. Podczas odpoczynku, kąpieli, czy tuż przed zaśnięciem marzymy o tym, aby móc włączyć centralne ogrzewanie. Jak dogrzać mieszkanie? Oto tanie oraz skuteczne metody na ogrzewanie mieszkania. 


Termowentylator – idealny do podgrzania łazienki, pokoju dla dziecka, sypialni

Termowentylator to małe, przenośne źródło energii. Doskonale sprawdzi się on do podgrzewania niewielkich pomieszczeń tj.:

  • łazienka;
  • pokój dziecka;
  • sypialnia.

Zmiana pory roku to okres, kiedy bardzo szybko może nas złapać przeziębienie. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka. Właściwa dieta bogata w witaminy i minerały oraz ruch na świeżym powietrzu to nie wszystko. Powinniśmy zadbać o odpowiednie ubranie oraz komfortową temperaturę w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne podczas kąpieli. Termowentylator, zwany potocznie farelką, sprawdza się także zimą np. w przypadku małych dzieci. Wymagają one nieco wyższej temperatury, niż osoby dorosłe. 

Cena wentylatora to zaledwie koszt 50-200 złotych. Dostępne są również nieco droższe modele. Warto wyposażyć się w ten rodzaj przenośnego grzejnika. Pozwoli on nam dotrwać w komfortowej temperaturze do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Kaloryfery zaczną działać wówczas pełną parą. Aczkolwiek termostaty w wielu domach w tym roku z pewnością nie będą nastawione na maksymalną temperaturę. Wzrost kosztów ogrzewania zmusi nas do oszczędzania podczas ogrzewania mieszkania

Konwektor – idealne źródło ciepła w oczekiwaniu na sezon grzewczy 2022

Konwektor jest nieco większy od farelki. Niektóre modele są przenośne. Grzejnik konwektorowy możemy także umieścić na ścianie. Używając farelki niemal natychmiast czujemy wzrost temperatury. Dzieje się tak za sprawą nadmuchu powietrza. Konwektor elektryczny potrzebuje nieco więcej czasu, abyśmy odczuli zmianę temperatury na wyższą. Sprawdzi się on, gdy chcemy dogrzewać mieszkanie przez dłuższy czas. W porównaniu do farelki z wentylatorem pracuje on znacznie ciszej. Grzejnik konwektorowy wyglądem przypomina kaloryfer. Cena konwektora to 150- 450 złotych (w zależności od modelu). 

Grzejniki na podczerwień – do domu oraz na taras

Grzejniki na podczerwień (IR, promienniki podczerwieni) działają na podobnej zasadzie, jak promienie słonecznej. Ogrzewają one przedmioty lub ludzi, na które pada światło. Nie jest konieczne wcześniejsze ogrzanie powietrza, abyśmy poczuli przyjemne ciepło. Efektu możemy więc spodziewać się znacznie wcześniej, niż w przypadku farelki czy konwektora. Grzejniki na podczerwień mogą być stosowane nie tylko we wnętrzu mieszkania. Doskonale sprawdzają się one w następujących obiektach:

  • garaż;
  • magazyn;
  • taras;
  • ogródek piwny;
  • kamper;
  • hala produkcyjna;
  • sklep.

W ten sposób pracodawca może zapewnić pracownikom odpowiednie ogrzewanie oraz komfortową temperaturę w obiektach firmy. Dzięki grzejnikom na podczerwień możemy także spędzić miły czas na świeżym powietrzu przy lampce wina.

Grzejnik olejowy – energooszczędne źródło ciepła na jesienne wieczory

Na zupełnie innej zasadzie działają grzejniki olejowe. Nie mamy tu do czynienia ani z podmuchem ciepłego powietrza, ani z promieniami podczerwieni. Grzejniki nagrzewają się stosunkowo długo na skutek ogrzania krążącego wewnątrz grzejnika oleju. Czym różnią się grzejniki olejowe od innych przenośnych źródeł ciepła? Grzejnik olejowy po wyłączeniu nadal pozostaje ciepły przez długi czas.

Jest to bezpieczne urządzenie, które może pozostać włączone przez całą dobę. Jak wszystkie grzejniki, jest on wyposażony w termostat. Dzięki temu po osiągnięciu odpowiedniej temperatury przechodzi on w stan czuwania. Wiosną oraz jesienią grzejnik olejowy może stanowić jedyne źródło ogrzewania. Zimą jest to raczej wsparcie ogrzewania centralnego. Na przykład w chłodniejszych pomieszczeniach (w łazience, na rogu domów lub od strony północnej). 

Klimatyzacja do ogrzewanie mieszkania – czy to możliwe

Czy klimatyzacja nadaje się do ogrzewania mieszkania

Klimatyzacja to urządzenie dwa w jednym. Większość z nas kojarzy klimatyzację z chłodnym nawiewem. Czy klimatyzacją można ogrzewać mieszkanie? Okazuje się, że tak. jednak nie wszystkie klimatyzatory posiadają funkcję grzania. Warto zaopatrzyć się w dwufunkcyjne urządzenie na każdą porę roku, jakim jest klimatyzator. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na funkcje oraz moc urządzenia. Zapoznaj się z artykułem Przeciwstaw się letnim upałom: skuteczny montaż klimatyzacji w Krakowie i okolicach.

Klimatyzacja powinna być dobrana odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Możemy zamontować ją na ścianie lub zaopatrzyć się w przenośną klimatyzację. Pozwoli ona nam chłodzić oraz ogrzewać różne pomieszczenia (w zależności od potrzeb). Za kupnem klimatyzacji przemawia fakt, że lata są z roku na roku coraz gorętsze. Rosnące ceny węgla oraz gazu również nie rozchodzą się bez echa. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jaka jest alternatywa do tradycyjnego ogrzewania centralnego. 

Grzejniki gazowe – tanie ogrzewanie

Przenośne grzejniki na butlę gazową pozwalają nam na podłączenie w każdym miejscu. Także tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu czy sieci gazowej. To doskonałe ogrzewanie do garażu, domku letniskowego czy też domku na działce. Są one całkowicie bezpieczne. Piecyki gazowe wyglądają bardzo efektownie. Ogrzewanie tego typu używane w domu może być przepiękną ozdobą salonu. Możemy porównać je do kominków, w których palimy drzewem. Zaletą grzejników gazowych są łatwa obsługa. W porównaniu do kominka używanie piecyka gazowego nie generuje żadnych nieczystości. Promiennik gazowy nie wymaga tak intensywnego czyszczenia, jak kominek. 

Kominek – praktyczne oraz romantyczny

Kominek na drzewo to doskonałe źródło ciepła w domkach jednorodzinnych. Za ich pomocą możemy ogrzać cały dom. Mało tego! Nowoczesne kominki wykorzystywane są także do grzania wody. To doskonała alternatywa dla ogrzewania centralnego oraz grzejników przenośnych. Stylowe kominki możemy także spotkać w mieszkaniach w starych kamienicach. W niektórych budynkach lokatorzy nie mają możliwości podłączenia się do centralnego ogrzewania. Kominek okazuje się wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem. 

W porównaniu do innych grzejników oraz ogrzewania centralnego kominek nie jest samoobsługowy. Dlatego większość z nas niechętnie decyduje się na tą formę ogrzewania jako jedyne źródło ciepła. Jednak każdy z nas wzdycha z rozrzewnieniem na myśl o wieczorze spędzonym przy rozpalonym kominku. 

Komentarze