Dopłaty do węgla do gospodarstw domowych 2022

Gdzie składać wniosek o dofinansowanie do węgla i ile trzeba czekać na wypłacenie dodatku węglowego

Dnia 17. sierpnia 2022 weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które umożliwia składanie wniosku o dopłaty do węgla do gospodarstw domowych. Z artykułu dowiemy się:
  • Kto może starać się o dofinansowanie na węgiel 
  • Od kiedy oraz do kiedy można składać wniosek o dopłaty na węgiel
  • Ile wynosi dodatek węglowy
  • Gdzie można składać wniosek o dofinansowanie na węgiel. 
Jest już odpowiedź na pytanie czy będzie dodatek węglowy oraz kto może się starać o dofinasowanie na węgiel!

Dopłaty do węgla – dla kogo (kryterium dochodowe)

Do kogo skierowane są dopłaty do węgla oraz kto może starać się o dofinansowanie? Jakie są kryteria dochodowe, aby móc składać wniosek o dodatek węglowy? Aby móc złożyć wniosek o dodatek na węgiel nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Dodatek węglowy przysługuje wszystkim gospodarstwom, którym głównym źródłem ciepła jest węgiel (zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego). 

Ile wynosi dopłata na węgiel? Każde gospodarstwo ogrzewane węglem może liczyć na dofinansowanie na węgiel w wysokości 3000 zł. Jak długo trzeba będzie czekać na dopłatę na węgiel? Urzędy mają maksymalnie miesiąc czasu na rozpatrzenie wniosku. 

Dofinansowania otrzymamy więc na paliwo stałe tj.:
  • węgiel kamienny;
  • brykiet;
  • palet.
A co z dofinansowaniem na węgiel w przypadku gospodarstw, które mają ogrzewanie na ekogroszek? Osoby te również mogą starać się o dofinansowanie na węgiel! Aby móc starać się o dopłatę węglową konieczny jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dofinansowanie rządowe do węgla – gospodarstwa wieloosobowe

Ile osób z jednego gospodarstwa domowego może składać wniosek o dofinasowanie rządowe do węgla? We wniosku należy podać liczbę domowników. Jeśli wniosek o dopłaty na węgiel złoży kilka osób z jednego gospodarstwa domowego, na dopłatę może liczyć jedynie osoba, która wniosek złożyła jako pierwsza. Za składanie fałszywych informacji we wniosku o dopłatę na węgiel grozi odpowiedzialność karna.

Dopłaty do węgla – od kiedy oraz jak długo

Wraz z wejściem ustawy w życie możemy składać wniosek o dofinansowanie na węgiel. Do kiedy można składać wnioski o dopłaty węglowe? O dopłaty do węgla możemy starać się do końca listopada 2022 roku

Czy osoby, które wcześniej zakupiły węgiel mogą starać się o dofinansowanie rządowe do węgla? Ustawa o dodatku węglowym dopuszcza również składanie wniosku o dofinansowanie węglowe przez gospodarstwa, które wcześniej zakupiły węgiel. 

Dopłaty do węgla 2022 wniosek online lub w formie papierowej

Wniosek o dopłaty węglowe jest jednolity dla całej Polski. Na stronie samorzad.gov.pl/web/gops-dobron/dodatek-weglowy możemy pobrać wniosek o dopłaty do węgla w formie pdf lub docx. Gdzie składać wniosek o dofinansowanie na węgiel? Wniosek o dopłaty węglowe w formie papierowej możemy złożyć osobiście osobiście lub wysłać pocztą do gminy. Istnieje także możliwość wysłania wniosku drogą elektroniczną poprzez ePUAP

W obliczu rosnących cen węgla dopłaty rządowe do węgla mają odciążyć osoby ogrzewające mieszkania węglem. A co z osobami ogrzewającymi mieszkanie gazem? Czy możemy liczyć na dopłaty do gazu?

Komentarze