Siła natury – jak zrobić ciepłe oraz zimne okłady

 Ciepłe oraz zimne okłady przy pomocy poduszki ze zbożem

Ziarna zbóż oraz pestki owoców doskonale magazynują ciepło oraz zimno, które następnie powoli oraz stopniowo oddają do otoczenia. Ze względu na te właściwości są one używane do wypełniania poduszek służących jako ciepłe oraz zimne okłady. Jak zrobić poduszki ze zbożem lub z pestkami? Jakich ziaren oraz pestek użyć? Przy jakich dolegliwościach możemy stosować ciepłe oraz zimne okłady z ekologicznych poduszek? Sprawdźmy!

Poduszki z ziarnami zbóż oraz z pestkami owoców – właściwości grzejące oraz chłodzące 

Jak zrobić ciepły okład przy pomocy poduszki wypełnionej zbożem lub pestkami 

Poduszki wypełnione ziarnami zbóż lub pestkami to doskonała alternatywa do termoforu. Dzięki drobnym ziarnom zbóż idealnie dopasowują się one do ciała. Ciepłe okłady przy pomocy ekologicznej poduszki mogą przynieść ogromną ulgę przy różnego rodzaju bólach. Nagrzane poduszki z ziarnami wydzielają przyjemny zapach zbóż przypominający lato. Jak używać poduszkę ze zbożem lub pestkami? Poduszkę należy umieścić na około 15 minut w rozgrzanym piekarniku. Optymalna temperatura to 70 stopni. Do nagrzania poduszki możemy wykorzystać także mikrofalówkę lub gorący kaloryfer. Ciepłą poduszkę nakładamy na zmarznięte lub bolące miejsce. 

Kiedy stosować ciepły okład z ekologicznej poduszki

Ciepłe okłady z ekologicznej poduszki wypełnionej ziarnami zbóż lub pestkami owoców stosujemy przy następujących dolegliwościach:
  • napięcie mięśni;
  • bóle reumatyczne;
  • bóle stawów (naprzemiennie z zimnymi okładami);
  • bóle miesiączkowe;
  • migrena;
  • przeziębienie.

Jak zrobić zimny okład przy pomocy ekologicznej poduszki wypełnionej zbożem lub pestkami

Poduszkę wypełnioną orkiszem, żytem, gryką lub innym zbożem, a także pestkami owoców, możemy wykorzystać do zrobienia zimnych okładów. W tym celu poduszkę wkładamy do worka. Woreczek szczelnie zamykamy, a następnie wkładamy go z zawartością na 15-20 minut do zamrażalnika. Woreczek zapobiegnie wchłanianiu wilgoci przez zboże. Zimny okład z poduszki działa tak samo, jak zimny okład z kostek lodu, jest jednak znacznie przyjemniejszy. Wypełnienie ze zboża oraz pestek nie będzie tak bardzo lodowate, jak kostki lodu.  

Kiedy stosować zimny okład z ekologicznej poduszki

Zimne okłady z ekologicznych poduszek z ziarnami zbóż lub z pestkami wykorzystujemy przy następujących dolegliwościach:
  • skręcenia;
  • opuchlizna;
  • ból stawów (naprzemiennie z ciepłymi okładami);
  • ukąszenie owadów;
  • stany zapalne;
  • gorączka.
Krioterapia, czyli leczenie zimnem była stosowana już w starożytności. Schłodzenie ciała łagodzi także ból. 

Ekologiczne poduszki na problemy z krążeniem oraz choroby kręgosłupa


Osoby ciepiące na problemy z krążeniem oraz problemy z kręgosłupem powinny rozważyć stosowanie poduszek ekologicznych z ziarnami lub pestkami. Siedzenie, opieranie się lub leżenie na poduszkach wypełnionych ziarnami działa jak dobry masaż, który usprawnia krążenie. Należy wypróbować, jakie wypełnienie będzie dla nas komfortowe. Przy problemach z kręgosłupem, poduszka ekologiczna idealnie dopasowuje się do ciała oraz nie zapada się dając mu odpowiednie wsparcie w miejscach tj. głowa, szyja, kark, barki, czy cały kręgosłup. Dlatego też może ona być stosowana w profilaktyce oraz leczeniu chorób kręgosłupa

Gdzie kupić ekologiczne poduszki wypełnione ziarnem pszenicy, gryki, żyta lub innego zboża

Ekologiczne poduszki wypełnione ziarnami zbóż lub pestkami owoców możemy kupić gotowe lub zrobić je samodzielnie. Mogą mieć one różną wielkość oraz kształt w zależności od tego, na jakie miejsca chcemy je używać. Poduszki nadają się zarówno do butów, na kark, barki, plecy, kolano, czy też pod cały tułów. Wystarczy dopasować odpowiednią wielkość oraz kształt poduszki. Gdzie kupić poduszki wypełnione ziarnami zbóż lub pestek? Ekologiczne poduszki rozprowadzają sklepy zajmujące się wyłącznie sprzedażą poduszek z ziarnami zbóż oraz z pestkami owoców, a także niektóre sklepy z ekologicznym wyposażeniem wnętrz.

Jak zrobić poduszki z ziarnami zbóż samodzielnie

Jeśli poduszki z ziarnami zbóż robimy samodzielnie, należy użyć naturalny materiał z lnu lub bawełny oraz ziarna zbóż z ekologicznych upraw. Ziarna oraz pestki powinny być starannie oczyszczone oraz wysuszone. Poszewki nie powinny być wypełnione do pełna. Nie może być ich także za mało, gdyż poduszki nie będą wówczas wystarczająco mocno grzały oraz chłodziły. Ile wypełnienia wsypać do poszewki? Poduszka z ziarnami po rozłożeniu powinna być gruba na około 1-1,5 cm. Jeśli robimy długie poduszki, najlepiej zszyć obie strony poszewki co 10 cm dzieląc ją w ten sposób na kilka mniejszych części. Dzięki temu ziarna nie będą przesypywały się z jednego końca poduszki na drugi. Po roku,  maksymalnie po dwóch latach, ziarna tracą swoje właściwości i należy wymienić je na nowe. Warto więc pomyśleć o wszyciu zamka. Zamek w poduszce pozwoli także na zachowanie odpowiedniej higieny.

Jakie zboża oraz pestki możemy wykorzystać do zrobienia poduszki ze zbóż

Ekologiczna poduszka może być wypełniona najróżniejszymi zbożami, a także pestkami z owoców. Do najpopularniejszych należą następujące poduszki:
  • poduszki z orkiszem;
  • poduszki z żytem;
  • poduszki z gryką;
  • poduszki z pszenicą;
  • poduszki z prosem;
  • poduszki z owsem;
  • poduszki z pestkami winogron;
  • poduszki z pestkami wiśni
Jeśli poduszki ze zbożem lub z pestkami owoców robimy samodzielnie, możemy połączyć właściwości zbóż z prozdrowotnymi właściwościami ziół. Do poszewki dodajemy wówczas oprócz ziaren zbóż kilka gałązek ziół tj. rumianek, lawenda, czy mięta. 

Poduszki ze zbożem – słówka w języku niemieckim

Szukając poduszek z ziarnami lub pestkami w Niemczech, możemy potrzebować następujące słówka w języku niemieckim:
  • Getreidekissen – poduszki ze zbożem
  • Wärmekissen – poduszki grzejące
  • Kältekissen – poduszki chłodzące
  • Obstkernkissen – poduszki z pestkami
  • Körnerkissen – poduszki z ziarnami
Używaliście już poduszek ze zbożami lub z pestkami? Jakie odpowiadają wam najlepiej – z drobnymi, czy grubymi ziarnami? 

Pamiętajmy, że sięgając po ekologiczne poduszki powinniśmy uwzględnić nasze alergie

Komentarze