Termometr wewnętrzny oraz zewnętrzny – jaki wybrać

Tani termometr pokojowy oraz zewnętrzny

Klasyczny termometr wewnętrzny oraz zewnętrzny to proste, przeznaczone do użytku domowego urządzenie. Termometr taki składa się z rurki ze szkła lub plastiku, w której umieszczona jest ciecz. Rozszerza się ona lub kurczy wraz ze zmianami temperatury. Wzdłuż rurki umieszczona jest skala, na podstawie której odczytuje się temperaturę. Rurka jest przymocowana do drewnianej lub plastikowej, najczęściej podłużnej części.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Przygotuj sypialnię na jesienne i zimowe noce.

Klasyczny termometr wewnętrzny oraz zewnętrzny w niskiej cenie

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu i jak ja zmierzyć

Termometr wewnętrzny pomaga ustalić temperaturę w pomieszczeniu. Aby to zrobić, wystarczy umieścić go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu na około 15-30 minut. Termometr powinien być umieszczony w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych lub innego źródła ciepła. Wynik pomiaru temperatury powinien być odczytany po upływie tego czasu.

Czym się różni termometr zewnętrzny od wewnętrznego? Termometr wewnętrzny jest przeznaczony do pomiaru temperatury w pomieszczeniu, natomiast termometr zewnętrzny służy do pomiaru temperatury na zewnątrz. Termometr zewnętrzny pokazuje najczęściej temperaturę od -20°C do +50°C, a termometr wewnętrzny pokazuje temperaturę od 0°C do +40°C.

Najtańszy termometr pokojowy kosztuje około 10 złotych, a zewnętrzny kosztuje około 20 złotych. Z kolei najdroższy termometr pokojowy może kosztować 100 złotych, a zewnętrzny nawet 200 złotych.

Uroczy termometr pokojowy Chatka z funkcją pomiaru wilgotności powietrza

Termometr wewnętrzny chatka - gdzie kupić

Termometr pokojowy Chatka jest bardzo ładny i pomysłowy. Wykonany jest on z drewna i można go powiesić na ścianie lub postawić na półce. W drzwiach chatki stoją mężczyzna oraz kobieta. Na stacji pogodowej w kształcie chatki możemy odczytać nie tylko temperaturę powietrza, ale także poznać, jak wysoka jest wilgotność powietrza. Jak sprawdzić wilgotność powietrza za pomocą stacji pogodowej tzw. chatki? Jeśli powietrze jest wilgotne, z chatki wychodzi mężczyzna. W przeciwnym razie na przodzie widoczna jest kobieta.

Stacja pogodowa w kształcie chatki została wynaleziona przez Niemca Georga Ferdinanda Vogela w roku 1848. Do Polski przywędrowała ona w roku 1858, kiedy to została wykorzystana do pomiaru poziomu wilgotności powietrza w kopalniach.

Wilgotność powietrza odzwierciedla ilość pary wodnej, która jest obecna w powietrzu. Im więcej pary wodnej, tym bardziej wilgotne jest powietrze. Wilgotność ma ogromny wpływ na pogodę, a także na nasze samopoczucie.

Wilgotność powietrza odzwierciedla pogodę, która nas czeka. Może ona spowodować, że będzie się robiło cieplej lub chłodniej, a także wpłynąć na to, jak intensywnie będzie padał deszcz lub śnieg. Wilgotność powietrza jest więc bardzo ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy prognozowaniu pogody.

Jakiej pogody możemy się spodziewać, gdy powietrze jest suche? W takich warunkach atmosferycznych możemy spodziewać się, że będzie dość ciepło, a także, że będzie mało opadów. Z kolei gdy powietrze jest mokre, to możemy oczekiwać chłodniejszych temperatur i większej ilości opadów.

Powietrze zbyt suche może być przyczyną suchości skóry, a także podrażnień. Z kolei powietrze zbyt wilgotne sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w domu.

Jak możemy wpłynąć na wilgotność powietrza w pomieszczeniu


Możemy zrobić kilka rzeczy, aby zwiększyć wilgotność powietrza w naszym domu. Możemy np. używać nawilżacza powietrza, który będzie dodawał wilgoci do otoczenia. Innym sposobem jest umieszczenie miski z wodą w pomieszczeniu lub ustawienie roślin doniczkowych w miejscach, gdzie panują suche warunki.

Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu może być spowodowana przez niewłaściwą wentylację. W takim przypadku należy skontaktować się z fachowcem, który oceni sytuację i doradzi jak postąpić.

Termometr Galileusza – z kolorowymi kulkami

Stylowy termometr wewnętrzny ze szklanymi kulkami - Galileusza

Termometr Galileusza jest to rodzaj termometru, który działa na zasadzie różnicowania temperatur. Termometr ten składa się ze szklanej rurki wypełnionej cieczą (np. alkoholem) i kulkami o różnych kolorach. Kiedy ciecz się nagrzewa, rozszerza się i unosi kulki, które wskazują wysokość temperatury w pomieszczeniu. Jest to niezwykle stylowy oraz elegancki termometr pokojowy. Jego cena to 100, a nawet ponad 300 złotych.

Czym się kierować przy wyborze termometru

Kupując termometr do pomiaru temperatury na zewnątrz oraz w pomieszczeniu należy brać pod uwagę następujące właściwości:
  • cena;
  • rodzaj;
  • skala temperatur;
  • jakość;
  • rodzaj użytego materiału;
  • wygląd.
Powinniśmy wybrać termometr odpowiedni do naszych potrzeb oraz upodobań pod względem estetycznym.

Zapraszam także do artykułu Odśnieżanie posesji.

Komentarze