W jaki sposób możemy zapobiegać problemom z układem krążenia

 Niewydolność układu krążenia

Problemy z krążeniem to dość częsta dolegliwość. Zwłaszcza u seniorów. Osoby starsze, mające problem z krążeniem, często skarżą się na zawroty głowy oraz są osłabione. Zdarzają się sytuacje, że dochodzi do omdlenia, a w przypadku ostrej niewydolności układu krążenia nawet do śmierci. Jak radzić sobie z problemami z krążeniem? Czy możemy zrobić coś oprócz przyjmowania leków przepisanych przez lekarza? Okazuje się, że niezwykle pomocna jest medycyna naturalna.


Problemy z krążeniem - przyczyny

Problemy z krążeniem mogą być spowodowane chorobami tj.:

  • zawał;
  • choroba wieńcowa;
  • choroba mięśnia sercowego;
  • wrodzona wada serca;
  • nadciśnienie;
  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy;
  • cukrzyca;
  • astma.
Niewydolność układu krążenia

Często problemy z krążeniem wynikają z niewłaściwej diety, braku ruchu, a także na skutek stosowania używek tj. alkohol lub narkotyki.

Problemy z krążeniem- profilaktyka oraz leczenie

W jaki sposób możemy uniknąć problemów z układem krążenia? Kluczowy jest ruch oraz właściwa dieta. Należy również ograniczyć alkohol oraz odłożyć wszelkiego rodzaju środki dopingujące. Osoby, u których zdiagnozowano niewydolność układu krążenia, powinny poddać się leczeniu oraz pozostać w stałym kontakcie z lekarzem. Zły wpływ na układ krążenia może mieć również stres. Dlatego powinniśmy starać się ograniczyć stres i znaleźć techniki relaksacyjne, które pozwolą ukoić nasze nerwy.

Dieta dla osób z problemami krążenia

Jaka jest dieta dla osób z problemami krążenia? Osoby mające problem z układem krążenia powinny zrezygnować z nasyconych kwasów tłuszczowych oraz ograniczyć spożycie soli. Jeśli są one dotknięte nadwagą, powinny pracować nad redukcją masy ciała. Zatem, co może jeść osoba cierpiąca na niewydolność układu krążenia? Zalecane jest spożywanie następujących produktów:

  • olej rzepakowy i oliwa z oliwek;
  • ryby bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe tj. makrela, łosoś, śledzie, sardynki, tuńczyk;
  • orzechy, ziarna słonecznika oraz dyni, migdały;
  • owoce tj. jabłka, grejpfruty, cytryny, melony, jagody, porzeczki, winogrona;
  • warzywa tj. marchew, sałata, jarmuż, zielona pietruszka, brokuły, dynie, szpinak, pomidory, czosnek, cebula;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • rośliny strączkowe tj. soczewica;
  • produkty mleczne sfermentowane tj. kefir, maślanka, jogurty naturalne.
Niezwykle istotne jest dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości płynów. Aby kontrolować ilość spożywanych płynów, warto pobrać aplikację, która będzie przypominała nam o piciu. Człowiek powinien wypijać dziennie około 2-3 litrów płynów. Aplikacja do kontroli spożywania płynów, na podstawie podanej przez nas masy ciała oraz wieku, wyliczy, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę i będzie nam o tym przypominała. W diecie na niewydolność układu krążenia wskazana jest niewielka ilość czerwonego wytrawnego wina, które ma dobry wpływ na krążenie.

Medycyna naturalna- zioła na problemy z układem krążenia

Owoc głogu

Niezwykle pomocne w walce z problemami z krążeniem mogą być zioła. Jedno z najskuteczniejszych ziół w walce z niewydolnością układu krążenia to głóg. Głóg jest niezwykle bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, witaminy PP, soli mineralnych, a także flawonoidów, mających właściwości antynowotworowe oraz antyoksydacyjne. Głóg poprawia znacznie pracę serca, obniża ciśnienie, redukuje duszności oraz zmęczenie, będące częstym objawem problemów z krążeniem. Głóg można spożywać m.in. w postaci dżemu, herbaty lub nalewki. Aby zaobserwować pozytywne efekty działania herbaty ziołowej, należy pić ją regularnie przez okres trzech miesięcy. Herbata z głogu może wzmocnić działanie niektórych lekarstw, dlatego przed jej stosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Niewydolność układu krążenia to jedna z chorób cywilizacyjnych, której lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią dietę, wprowadzenie ruchu w nasze życie oraz ograniczenie wszelkiego rodzaju używek.


Komentarze