Jak ocieplić dom na zimę?

 Artykuł sponsorowany

Ocieplanie budynku styropianem i wełną mineralną

Izolacja termiczna budynku pozwoli nam na zużycie mniejszej energii na ogrzewanie domu. Ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla stale rosną. Coraz więcej osób decyduje się na ocieplenie budynku. Z artykułu dowiemy się, jakich materiałów możemy użyć do izolacji termicznej domu oraz ile kosztuje ocieplenie budynku. Poznamy również ekologiczne materiały ociepleniowe. 

Zapraszam także do artykułu Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.


Ocieplenie domu na zewnątrz – styropian, styropian grafitowy lub wełna mineralna

Jak ocieplić budynek styropianem

Ocieplenie domu styropianem lub wełną mineralną przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie mieszkania. Izolacja termiczna budynku zapobiega wychładzaniu się pomieszczeń w momencie, gdy ogrzewanie centralne jest wyłączone. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób ogrzewających mieszkania węglem oraz drewnem przy pomocy pieca obsługiwanego manualnie. Duża różnica temperatur w wewnątrz oraz na zewnątrz budynku prowadzi do wychłodzenia się mieszkania. Izolacja termiczna tj. styropian lub wełna mineralna skutecznie temu zapobiegają. Dzięki temu wcześnie rano w mieszkaniu panuje komfortowa temperatura. 

Ile kosztuje ocieplenie domu – ceny materiałów oraz robocizny

Ceny styropianu, wełny mineralnej oraz innych materiałów do ocieplania budynków poszybowały w górę. Związane jest to z ogólnym wzrostem cen. Materiały budowlane nie tylko podrożały. Często są one trudnodostępne dla przeciętnego Polaka. Na dostarczenie zamówionych materiałów musimy czekać nawet kilka tygodni. Dobrej jakości materiały budowlane (w tym ociepleniowe tj. styropian, wełna mineralna oraz wata szklana) w atrakcyjnej cenie dostaniemy w składach budowlanych klientów detalicznych, hurtowych oraz wykonawców https://budmar-lancut.com.pl.

Wzrost cen styropianu, wełny mineralnej oraz innych materiałów ociepleniowych, a także robocizny nie zahamował inwestycji związanych z ocieplaniem budynku. Ludność zdaje sobie sprawę z tego, że inwestycja w izolację termiczną domu bardzo szybko się zwróci. W tym roku wzrosły bowiem również koszty ogrzewania budynków. 

W przypadku ogrzewania węglem możemy nawet mówić o trzykrotnym wzroście ceny. Co gorsze istnieją obawy, że może zabraknąć surowca niezbędnego do ogrzewania domu. Dlatego należy zmniejszyć jego zużycie do minimum m.in. poprzez ocieplenie budynku oraz rozsądne obchodzenie się z ogrzewaniem centralnym. 

Ocieplenie budynku w wewnątrz

Jak ocieplić budynek od wewnątrz

Ocieplenie budynku w wewnątrz jest niezwykle istotne. Ocieplamy nie tylko ściany, ale i podłogę oraz poddasza. Do ocieplenia mieszkania mogą nam posłużyć następujące materiały:

  • wełna mineralna;
  • wata szklana;
  • pianka poliuretanowa (izolacja natryskowa stosowana głównie na dachach oraz stropach);
  • płyty poliuretanowe;
  • płyty pilśniowe (stanowią doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną).

Warto również zwrócić uwagę na ocieplenie starych okien (jeśli takie posiadamy i obecnie nie jesteśmy w stanie ich wymienić). Na nic zda się bowiem najlepsze ocieplenie budynku, jeśli ciepło będzie uciekało poprzez okna.

Ekologiczne ocieplenie domu – naturalne materiały ociepleniowe

Jeśli zależy nam na ekologicznym ociepleniu domu, możemy sięgnąć po następujące materiały ociepleniowe:

  • płyty z włókna lnianego;
  • płyty z włókien kokosowych;
  • wełna naturalna;
  • mata trzcinowa;
  • słoma.

Ekologiczne ocieplenie domu często jest droższe niż w przypadku wykorzystania materiałów ociepleniowych tj. styropian lub wełna mineralna. Zwrot części poniesionych kosztów możemy uzyskać korzystając z dopłat do ocieplenia domu tj. termomodernizacyjna ulga podatkowa lub w ramach programu Czyste powietrze.

Przeczytaj artykuł Grzyby zamiast styropianu - rewolucja w opakowaniach i izolacji!.

Komentarze