10 rzeczy, które koniecznie powinieneś spakować, jadąc do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Pakowanie walizki

Odkąd pamiętam wyjeżdżam do Niemiec w celach zarobkowych. Pracując w gastronomii, musiałam spakować moją JEDNĄ walizkę tak, aby dzięki jej zawartości przeżyć średnio pół roku na obczyźnie. Pamiętam, jak pakowałam do niej elektryczny czajnik do herbaty, żelazko, kilka par butów na różną porę roku, swetry, pościel, ręczniki... Dziś trudno mi sobie wyobrazić, że zapakowanie tylu rzeczy do jednej torby, czy walizki jest możliwe. Pracując w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, wyjeżdżam na znacznie krótszy okres. Podejmuję się pracy w gospodarstwie domowym, które jest w pełni wyposażone. Żelazko, czajnik, nóż, kubek, pościel, ręczniki itp. mogą czekać na mnie w moim mieszkaniu. Zdarza się, że czasami brakuje mi mojego miksera, cedzaka, dobrego żelazka, czy zwykłej książki. Nauczyłam się jednak przystosowywać do sytuacji i radzę sobie z tym, co znajdę w domu podopiecznej. Jeśli nie mam pewności co do świeżości pościeli, czy ręczników, nic nie stoi na przeszkodzie, by je wygotować i przepłukać w środku dezynfekującym do prania. 

Są jednak rzeczy, które muszą znaleźć się w walizce. Należą do nich:

Dokumenty

Dowód osobisty/ paszport, umowa o pracę/ umowa zlecenie, karta ubezpieczeniowa, prawo jazdy, dowód rejestracyjny (jeśli jedziesz własnym autem), karty bankowe

Najważniejszy dokument, jaki musisz zabrać ze sobą, to dowód osobisty lub paszport. Dziś każdy nosi dowód w portfelu. Zanim jednak wyjdziesz z domu, sprawdź, czy faktycznie masz go przy sobie. Czasami wypełniasz dokumenty, podajesz komuś swoje dane przez telefon i może się okazać, że sprawdzając dane na dowodzie, nie odłożyłeś go na miejsce. Koniecznie sprawdź datę ważności! To samo tyczy się kart bankowych, karty ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego. W łatwo dostępne miejsce włóż również swoją umowę, dokument A1 (jeśli posiadasz). Może się zdarzyć, że w razie kontroli podczas podróży będziesz musiał ją okazać. 

Adres podopiecznego, ważne numery telefonów

Włóż do portfela dokładny adres seniora, do którego jedziesz. Przed podróżą sprawdź, czy adres jest prawidłowy. Jak można to zrobić, pisałam w artykule Jak sprawdzić adres w Niemczech. Zapisz nie tylko miejscowość, ulicę i numer domu. Koniecznie pamiętaj o kodzie. W przeciwnym razie możesz wylądować kilkaset kilometrów od miejsca docelowego. Niektóre firmy pytają o dokładny adres podczas zamawiania busa. Zdarza się jednak, że o adres pytają dopiero kierowcy. 

Miej w zasięgu ręki numery telefonu do:
Zapisz sobie te numery koniecznie na karteczce - na wypadek, gdybyś miał awarię telefonu lub gdybyś go zgubił.

Telefon, laptop

Przez najbliższy czas kontakt z rodziną, znajomymi, pracodawcą będzie odbywał się przy pomocy telefonu. Nie zapomnij wziąć ze sobą ładowarki. Pamiętaj również, aby naładować telefon przed podróżą, która może trwać kilkanaście godzin. Pobierz aplikacje przydatne za granicą. Jeśli nie władasz dobrze językiem niemieckim, zorientuj się, z jakiego tłumacza w telefonie możesz korzystać. Zainstaluj sobie Skype (nieco przestarzały) lub Whatsapp do darmowych rozmów telefonicznych. Zasięgnij informacji, jak wygląda sprawa roamingu na twoim telefonie, abyś mógł korzystać z telefonu również w Niemczech. Jeśli nie potrafisz, poproś, by w domu ktoś wytłumaczył ci, jak podłączyć się do sieci Wifi seniora. Jeśli posiadasz laptop, warto wziąć go ze sobą. Zainstaluj lub poproś kogoś, by ci w tym pomógł, program umożliwiający ci oglądanie polskiej telewizji. Zorientuj się, na jakiej stronie możesz oglądać polskie filmy. Podobnie, jak przy telefonie komórkowym, upewnij się, że wiesz, jak podłączyć się do sieci Wifi. 

100 euro i drobne na toaletę

Po co ci pieniądze? Na wszelki wypadek. Dla twojego bezpieczeństwa. Możesz pocałować klamkę, trafić na minę*, mieć trudności z dogadaniem się odnośnie wyżywienia. 100 euro to kwota, dzięki której będziesz mógł czuć się bezpieczniej. Będziesz mógł opłacić powrót lub przejazd na inne miejsce, dokupić sobie żywności (póki nie wyjaśnisz kwestii wyżywienia), czy np. kosmetyk/ lekarstwo, którego zapomniałeś zapakować. Warto mieć również drobne na toaletę. Większość busów robi postoje na parkingach, gdzie toalety są płatne. Koszt skorzystania z toalety to około 70 centów.

Maseczki i środki dezynfekujące

Obecnie to konieczność. Nawet jeśli w chwili, gdy wyjeżdżasz, nie ma obowiązku noszenia maseczek, pamiętaj, by wziąć je ze sobą. Jeśli używasz jednorazowych, weź ich kilka. Jeśli zdecydowałeś się na materiałowe, weź co najmniej dwie, abyś miał na zmianę. Jak zdążyłeś zauważyć, sytuacja może zmienić się z dnia na dzień. Jeśli chodzi o środek dezynfekujący, stanowczo wolę chusteczki dezynfekujące. Pomogą ci one w utrzymaniu higieny podczas długiej podróży. Może ty wolisz korzystać ze środka dezynfekującego w płynie lub nosić rękawiczki jednorazowe?

Słownik

Jeśli nie korzystasz z aplikacji w telefonie, weź ze sobą koniecznie słownik. Ewentualnie rozmówki polsko-niemieckie. 

Tabletki

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, pamiętaj o tym, aby mieć zapas tabletek. Najlepiej na cały pobyt. Nie wiadomo, jak długo będziesz musiał czekać na kartę EKUZ. Warto zapakować kilka tabletek przeciwbólowych, czy środków na przeziębienie. Ja biorę ze sobą zawsze coś na wyciszenie np. neopersen lub positivum. W Niemczech kupuję dziurawiec (Johanniskraut). Pierwsze dni mogą być pełne wrażeń. Taka tabletka przed snem pomoże ci zasnąć i wyspać się należycie. Dzięki temu za dnia będziesz miał więcej siły. Przy trudnych podopiecznych tabletki mogą okazać się przydatne również w ciągu dnia. Nie podawaj ich pobudzonym seniorom. Są to co prawda tabletki ziołowe, ale nie masz do tego prawa. Tak samo nie aplikuj podopiecznym własnych tabletek przeciwbólowych, chociaż tobie pomagają. Nie wiesz, jak zareaguje na nie organizm seniora oraz czy nie wykluczają się one z lekarstwami, które przyjmuje senior.

Odzież

Pamiętam czasy, gdy do walizki pakowałam masę ciuchów. Dziś pakuję 5-6 kompletów ciuchów roboczych, 1-2 wdzianka wyjściowe, jedne buty sportowe (np. na spacery), jedne wyjściowe, kapcie (w których dobrze będzie mi się pracowało), ewentualnie klapki pod prysznic, bieliznę, skarpety, 2 piżamy. W niemal każdym domu, do którego trafimy, jest suszarka. Nie ma więc potrzeby zabierania góry ciuchów. W ciągu półtorej godziny mamy czyste i suche ciuchy, z których możemy korzystać przez kolejne 5-6 dni. W zimie warto zabrać ze dwa grube swetry i grube skarpety. Może się zdarzyć, że mieszkanie będzie niedogrzewane. No i oczywiście okrycie wierzchnie. Uniwersalna kurtka, która ochroni cię przed zimnem, wiatrem i deszczem. 

Kosmetyki/ maści

Do kosmetyczki pakuję najważniejsze kosmetyki typu mydło, szampon, odżywka, żel do higieny intymnej, gąbka, krem, balsam. Jeśli jakiś kosmetyk jest na wykończeniu, nie kupuję w Polsce zapasu. W większość kosmetyków i tak zaopatrzam się w Niemczech. Uważam, że są one lepszej jakości. Cenowo również nie widzę różnicy. Czasami nawet kosmetyki w Niemczech wydają mi się tańsze. Ja zabieram ze sobą suszarkę do włosów. 

Nie zaszkodzi wziąć ze sobą maści tj.
  • maść końska;
  • ketanol w żelu/ voltaren;
  • sudocrem;
  • fenistilgel.
Oczywiście jeśli ktoś używa. Niepotrzebne są jednak olbrzymie zapasy. W Niemczech są one również dostępne. Ewentualnie w aptece zaproponują ci ich odpowiednik.

Jedzenie i picie na drogę

Koniecznie zabierz wystarczającą ilość jedzenia i picia na drogę. Niby są postoje, ale jeśli jedziesz busem, nigdy nie masz pewności, w jakim miejscu zatrzyma się kierowca i czy będziesz mógł sobie coś dokupić. Pamiętasz kilkunastogodzinne korki na granicy, gdy wybuchła pandemia? Poza tym ceny na stacjach znacznie różnią się od tych w marketach. Zaopatrz się w mały termos na drogę. Zaparz kawę lub ulubioną herbatę. Zrób kanapki. Dorzuć do bagażu podręcznego butelkę wody, coś słodkiego, kilka owoców, opakowanie gumy do żucia. 

Czy czujesz się przygotowany do pakowania walizki? Najlepiej sporządź sobie listę rzeczy, które musisz zabrać i odhaczaj każdą spakowaną rzecz. Jeśli masz do mnie zaufanie, skorzystaj z mojej listy 😀. 

*mina - miejsce pracy, na którym nie ma odpowiednich warunków do pracy i życia/ są łamane prawa człowieka i pracownika/ stan fizyczny i psychiczny seniora jest cięższy, niż podała to firma/ senior wymaga opieki fachowego personelu medycznego, pobytu w szpitalu, domu seniora lub hospicjum

Komentarze