Przejdź do głównej zawartości

Napij się ze mną kawy, a w zamian otrzymasz moją książkę!

Napij się ze mną kawy, a w zamian otrzymasz moją książkę!
Barbara Bereżańska

Czy odejść z pracy – kryteria za i przeciw TOP 10

 Kiedy warto zmienić pracę

Gdy zaczynamy stawiać sobie pytanie, czy odejść z pracy, to pierwsza oznaka, że coś jest nie tak. Strach przed podejmowaniem decyzji, przed kolejnym wyzwaniem oraz przed czymś nowym często sprawia, że decyzja o zmianie pracy jest podejmowana niechętnie. Wielu pracowników próbuje zepchać negatywne doświadczenia oraz uczucia związane z obecną pracą na bok. Tłumaczy sobie, że każda praca ma plusy oraz minusy. Kiedy warto odejść z pracy, a kiedy walczyć o to, aby mieć z niej większą satysfakcję?

Zapoznaj się z artykułem Zachowując równowagę między pracą a życiem prywatnym (work-life balance)...

Powody, dla których chcemy odejść z pracy – czy warto o nich rozmawiać

Czy trzeba mieć konkretny powód, aby odejść pracy

Powody, dla których decydujemy się odejść z pracy mogą być różne. W pierwszej chwili, gdy przez głowę przechodzi nam myśl, że chcemy zrezygnować z posady, często tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją ku temu konkretne przesłanki. Ceniąc sobie stabilizację finansową oraz dobre zarobki (a nawet skromne zarobki) myśli dotyczące porzucenia pracy spychamy na boczny tor. 

Nie zdając sobie sprawy z powodów, dla których chcemy odejść z pracy i nie zastanawiając się nad nimi, tak naprawdę nie robimy nic, aby nasze nastawienie do pracy się zmieniło. W związku z tym sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Nasza intuicja oraz serce mówią nam, że chcemy odejść z pracy. My natomiast w obawie przed zmianą na gorsze, walczymy z tym, jak tylko możemy. 

Co przeszkadza nam w pracy – czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą oraz ze współpracownikami

Czasami od razu dokładnie wiemy, co przeszkadza nam w pracy, ale obawiamy się lub mamy pewność, że jeśli postanowimy podjąć rozmowę z przełożonym, czy też z pracownikami, na temat naszych bolączek, niewiele to zmieni. Wiemy, że próby takie nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów. Mogą nawet obrócić się przeciwko nam. 

Czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą, przełożonymi oraz pracownikami o naszych oczekiwaniach względem pracy

Jeśli zaczynamy się zastanawiać, czy zrezygnować z pracy, koniecznie powinniśmy przeanalizować, jakie są tego powody oraz próbować to zmienić. Jedyne, co ryzykujemy, to utratę pracy (która i tak spędza nam sen z powiek), ewentualnie pogorszenie się warunków oraz stosunków w pracy, które znacznie ułatwiłoby nam podjęcie decyzji. 

Czy pracodawca docenia pracownika – jeśli tak, to jakiego

Pracodawcy tak naprawdę rzadko doceniają dobrych pracowników – nie ten, to będzie inny. Jeśli nawet doceniają, to najczęściej nie potrafią im tego okazać. Często problem leży nie tylko w wysokości pensji, ale także w braku szacunku. Pracownikowi o wiele łatwiej zrezygnować z pracy, jeśli czuje się niedoceniany. Zaczyna mieć podobne podejście, jak pracodawca – nie ten, to będzie inny. 

Coraz częściej w firmie trzeba umieć się ustawić – mówić to, co inni chcą usłyszeć, mydlić oczy, przypisywać sobie czyjeś zasługi... podporządkować się pod każdym względem do systemu, który ma wady. Któż z nas lubi krytykę? Chyba nikt. 

Jednak dokąd doszlibyśmy, gdybyśmy nie poddawali w wątpliwość konkretnych prawd? Nadal chodzilibyśmy po płaskiej ziemi, nie wierzylibyśmy, że człowiek może latać, a kobiety, jako istoty pochodzące od świni, nadal nie miałyby prawa głosu. 

Każdy szuka takiego środowiska, w którym będzie czuł się dobrze. Jedni lubią mieć z góry narzucone zasady oraz określoną ścieżkę postępowania. Wiedzą wówczas co, oraz w jaki sposób mają robić. Inni lubią odkrywać nowe lądy, mieć prawo do wypowiadania swoich myśli oraz podejmować wyzwania. 

10 powodów, dla których odchodzimy z pracy

kiedy warto zrezygnować z pracy

Jakie są powody, dla których odchodzimy z pracy i kiedy zdajemy sobie z nich sprawę

Najczęściej już w pierwszych tygodniach pracy można się zorientować, jakie zasady panują w firmie. Czy pracodawca liczy się z pracownikiem, czy można wyrażać swoją opinię na różne tematy, czy mamy szansę na szkolenia, podnoszenie swoich kwalifikacji, awans, podwyżkę itd. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wszystko jest możliwe. A potem? Potem pojawiają się pierwsze schody...

Powody, dla których rezygnujemy z pracy – TOP 10

Najczęstsze powody, dla których rezygnujemy z pracy to m.in.:
  1. Wysokość pensji oraz brak perspektyw na podwyżkę (obiecana podwyżka, premie okazują się mało realne – im głębiej w las, tym ciemniej...).
  2. Brak szacunku do pracownika.
  3. Nieprzyjemny klimat w pracy.
  4. Zbyt duża presja na dobre wyniki pracy – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wysokość pensji oraz jakość przeprowadzanych szkoleń.
  5. Brak uznania ze strony przełożonych.
  6. Nierówność pracowników – są równi i równiejsi.
  7. Brak możliwości rozwoju.
  8. Własne zdanie niemile widziane.
  9. Brak zaufania oraz ciągła kontrola.
  10. Dostępność poza godzinami pracy.
Pracodawcy postrzegają pracowników, którzy często zmieniają pracę, jako "konia", na którego nie warto stawiać. Rzadko kiedy szukają błędów u siebie lub w strukturach firmy. Tymczasem mało który pracownik rezygnuje z pracy dla własnego "widzimisię". Najczęściej ma ku temu konkretne powody. Często je sygnalizuje... Fakt, że zmienia pracę, a inni pozostają, może wynikać z tego, że po prostu ma więcej odwagi oraz wierzy w siebie. 

Zostać czy odejść z pracy – jaką podjąć decyzję

Czy warto rzucić pracę - co dalej

Pojawia się pytanie, kiedy zostać, a kiedy odejść z pracy? Jak długo powinniśmy czekać na polepszenie się sytuacji w pracy, na podwyżkę, awans czy uznanie? Jeśli widzimy jakiekolwiek postępy, warto odczekać i obserwować zachodzące zmiany. A co, jeśli tych postępów nie ma? 

Jeśli daliśmy znać przełożonym, czego oczekujemy od pracy w danej firmie i nie widzimy żadnych pozytywnych zmian, warto sporządzić sobie listę za i przeciw. Co trzyma nas w tej pracy oraz dlaczego chcemy z niej zrezygnować. Można wykorzystać listę TOP 10 zamieszczoną wyżej. 

Warto przy tym pamiętać, że taka decyzja to nie jest czysta matematyka. Czasami na liście za odejściem z pracy może znajdować się jedynie jeden powód, który mimo wszystko przeważy  i sprawi, że zrezygnujemy z pracy. Może to być np. zbyt niska pensja lub atmosfera w pracy, która graniczy lub nawet przybrała postać mobbingu.

Czy decyzja o odejściu z pracy może być zła

Najważniejsze jest to, aby żyć w zgodzie ze samym sobą. Jeśli w pracy czujemy się źle, nie warto z tym walczyć. Prędzej czy później zapadnie decyzja o porzuceniu pracy. Lepiej, żeby nastąpiło to prędzej, niż później. Szkoda straconych tygodni, miesięcy a nawet lat. 

Często przed decyzją powstrzymują nas zobowiązania... Jeśli dajemy sobie radę w tej pracy, dlaczego mielibyśmy sobie nie poradzić w innej? Pracy nie brakuje – aczkolwiek oferty pracy są zbliżone do siebie i ciężko jest wyłapać ogłoszenia, które umieszcza rzetelna firma ceniąca swoich pracowników.

Warto jednak próbować znaleźć pracę, z którą będziemy czuli się dobrze i która pozwoli nam na życie na odpowiednim poziomie. Czasami dobrym rozwiązaniem może okazać się praca za granicą (tymczasowa lub na stałe), która pozwoli nam odetchnąć oraz nabrać dystansu. 

Tak naprawdę każde doświadczenie czegoś nas uczy – zarówno o nas samych, jak i pod względem rozwoju zawodowego. Wynosząc swoje doświadczenie zawodowe z jednej firmy do drugiej, możemy okazać się dla pracodawcy cennym nabytkiem – o ile będzie potrafił on to dostrzec oraz docenić.

Czy decyzja o zrezygnowaniu z pracy była słuszna, będziemy wiedzieli, gdy "kamień spadnie nam z serca". O coś, co nie daje nam radości oraz satysfakcji, nie warto walczyć. Praca musi mieć jakieś plusy – albo chociaż jedną dużą zaletę, która sprawi, że warto będzie w niej zostać. Jeśli trudno znaleźć nam powód, dla którego warto zostać w firmie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Noce saunowe – sposób na relaks doskonały

Artykuł gościnny W dobie wszechobecnego pośpiechu i ciągłej gonitwy za sukcesem, znalezienie sposobu na relaks i odpoczynek staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Wśród wielu metod na odprężenie, noce saunowe wyłaniają się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, łącząc w sobie zarówno korzyści dla ciała, jak i dla ducha. Odprężenie ciała i umysłu Sauna jest miejscem, gdzie tempo życia zwalnia, a myśli stopniowo ustępują miejsca błogiemu relaksowi . Wysoka temperatura i charakterystyczna atmosfera sauny sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, a napięcie z ciała ucieka z każdym wydychanym tchem. Regularne korzystanie z sauny przyczynia się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, oferując jednocześnie chwilę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Ponadto, sesje saunowe mogą być doskonałym sposobem na medytację i praktykę uważności, pomagając skupić się na teraźniejszości i własnych odczuciach. Korzyści zdrowot

Wielkanoc w Niemczech – niemieckie słownictwo oraz zwyczaje

Wielkanoc w Niemczech daje pretekst, by ozdobić nie tylko mieszkanie, ale również ogród, który budzi się do życia. Na drzewkach forsycji pojawiają się kolorowe jajeczka. Podobnie, jak w Polsce, typowe dla tego okresu kwiaty to żonkile. Nie spotkałam się w Niemczech z barankiem wielkanocnym. Natomiast króliczek wielkanocny gości w każdym domu. W sklepach półki uginają się od kolorowych pisanek, które można kupić jeszcze długo po świętach. Jeśli chodzi o obrządki kościelne, to nie różnią się one aż tak bardzo od naszych. Jak wygląda Wielki Tydzień w Niemczech Wielki Tydzień, to tydzień przed Wielkanocą. Zaczyna się on Niedzielą Palmową. Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela postu. Tydzień wcześniej w kościołach zasłaniane są wszystkie krzyże oraz ołtarze. W Niedziele Palmową święcone są palmy , które kolejnego roku w Środę Popielcową są palone. Wierni naznaczają sobie znak krzyża na czole popiołem uzyskanym ze spalonych palm. Wielki Czwartek – Ostatnia Wieczerza W Wielki Czwartek m

Czysta energia – jak ją pozyskiwać?

Artykuł gościnny Zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jest duże – w większości przypadków energia wykorzystywana jest nie tylko do prawidłowego działania sprzętów elektronicznych, ale też do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Alternatywą dla tradycyjnych dostawców i źródeł może być energia odnawialna. Czym jest i jak ją pozyskiwać? Czym jest czysta energia? Termin „czysta energia” odnosi się do odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, promienie słoneczne, ale też energii pochodzącej np. z geotermiki. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych surowców kopalnych (węgiel, ropa), których złoża maleją, a ich cena może być uzależniona od sytuacji geopolitycznej.  W przypadku czystej energii początkowo wykorzystywana była ona przede wszystkim przez duże firmy. Na terenie Polski przez ostatnie dekady powstawały zarówno farmy fotowoltaiczne

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

Artykuł gościnny Trzyczęściowy garnitur ślubny to wybór dla tych panów, którzy cenią sobie tradycję i elegancję. Składający się z marynarki, kamizelki i spodni zestaw jest symbolem formalności i dobrego smaku. Szycie na miarę pozwala na dostosowanie każdego elementu do indywidualnych preferencji Pana Młodego - od długości rękawów po rodzaj użytego materiału. Dzięki temu każdy mężczyzna może poczuć się wyjątkowo w tym ważnym dniu. Garnitur składający się z marynarki, spodni i kamizelki, to wybór dla tych, którzy cenią sobie klasyczną elegancję i formalny styl. Jest to strój, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze prezentuje się doskonale na każdym typie uroczystości. Wybierając garnitur trzyczęściowy na ślub, możemy być pewni, że nasz strój będzie odpowiedni do rangi tego wyjątkowego dnia. Wybór garnituru trzyczęściowego jest również praktycznym rozwiązaniem. Kamizelka podkreśla formalny charakter stroju, ale jednocześnie pełni funkcję dodatkowej warstwy izolującej od chłodu. To sz

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Andrzejki w SPA - jak zrelaksować się i wróżyć z wosku

Artykuł gościnny Andrzejki to tradycyjna polska zabawa, która odbywa się w noc z 29 na 30 listopada. W tym dniu ludzie wróżą sobie z wosku, który rozpuszczają w łyżce nad świecą i wylewają do zimnej wody. Zastygły wosk tworzy różne kształty, które mają symbolizować przyszłość. Andrzejki to także okazja do zabawy i integracji z przyjaciółmi. Jednym ze sposobów na spędzenie tej nocy jest wyjazd do SPA, gdzie można połączyć relaks z wróżbami. Oto kilka propozycji, jak zorganizować taką imprezę. Wybierz odpowiednie miejsce Jeśli chcesz zorganizować Andrzejki w SPA, musisz znaleźć odpowiednie miejsce, które oferuje nie tylko zabiegi i basen, ale także salę, w której można urządzić zabawę. Możesz wybrać hotel, pensjonat lub ośrodek wypoczynkowy, który ma własne SPA lub współpracuje z pobliskim. Ważne jest, aby zarezerwować nocleg i salę z wyprzedzeniem, ponieważ Andrzejki to popularny termin . Możesz też skorzystać z gotowych ofert, które niektóre obiekty przygotowują specjalnie na tę okazj

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Nauka niemieckiego Pieczenie ciast w Niemczech może nam przysporzyć odrobinę kłopotu. Z reguły znamy nazwy podstawowych produktów potrzebnych do upieczenia ciasta. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy rzadko używanych składników niezbędnych do upieczenia ciasta. Nie dość, że nie wiemy, jak nazywają się po niemiecku soda oczyszczona, galaretka, czy też drożdże, to chodzimy po sklepie, jak obłąkani, nie mogąc ich znaleźć. Gdzie można kupić wspomniane produkty do pieczenia ciast? Sprawdźmy! Jak jest po niemiecku soda oczyszczona i gdzie można ją kupić Jak jest po niemiecku soda oczyszczona  Soda oczyszczona to das Natron (czyt. natron). W wielu niemieckich domach często można spotkać zapasy proszku do pieczenia, który służy także do czyszczenia. Soda jest raczej rzadkością. Jeśli poprosimy Niemca o kupno sody, może mieć on mały kłopot. Zazwyczaj coś tam słyszał na temat sody, ale nigdy nie widział. Przynajmniej ja trafiałam na takich rodzynków.  Gdzie możemy kupić sodę oczyszczoną w Ni

Minimalizm w dekoracjach ścian - prostota, elegancja i harmonia przestrzeni

Artykuł gościnny W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz więcej osób szuka sposobów na uproszczenie swojego życia i otoczenia. Jedną z popularnych trendów w dekorowaniu wnętrz jest minimalizm, który skupia się na prostocie, czystości i harmonii przestrzeni. W tym artykule zatytułowanym "Minimalizm w dekoracjach ścian - prostota, elegancja i harmonia przestrzeni", chcemy zapoznać Cię z ideą minimalizmu w kontekście dekoracji ścian. Omówimy zalety minimalistycznych dekoracji, sztukę wykorzystania pustej przestrzeni oraz wpływ koloru i tekstury na minimalistyczne aranżacje. Podpowiemy także jak wybrać odpowiednie elementy dekoracyjne oraz przedstawimy trendy i inspiracje zminimalizowanymi wnętrzami z miasta Poznań. Krok po kroku opiszemy jak stworzyć własną minimalistyczną aranżację ścian oraz udzielimy praktycznych rad dla początkujących w stylowym minimalizmie. Zapraszamy do odkrycia harmonii i elegancji w prostych dekoracjach ścian! Wprowadzenie do minimalizmu w dekoracjach

Dlaczego należy bielić pnie drzew owocowych?

Artykuł gościnny Bielenie pni drzewek owocowych to kluczowy element utrzymania ich w dobrej kondycji zdrowotnej. Jest to jeden z często pomijanych kluczowych aspektów pielęgnacyjnych, co jest ogromnym błędem. W dzisiejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie - dlaczego warto bielić drzewka owocowe? Podpowiemy również, kiedy należy to robić. Zapraszamy! Dlaczego powinno się bielić pnie drzew owocowych? Proces bielenia drzewek owocowych ma na celu zabezpieczenie ich kory przed uszkodzeniami , które powodują drastyczne zmiany temperatury powietrza. Prawidłowo zabielony pień odbija promienie słoneczne, co zapobiega jego przegrzewaniu. Ma to szczególne znaczenie nie w okresie letnim, ale we wiosennym czy jesiennym. Wówczas wtedy właśnie występują najdrastyczniejsze amplitudy. W słoneczne dni kora się nagrzewa, zaś nocą - łapie ją przymrozek. Jesienią drzewa owocowe nie posiadają liści, przez co są szczególnie wrażliwe na oddziaływanie czynników zewnętrznych . W wybielonych pniach nie zos