Czy odejść z pracy – kryteria za i przeciw TOP 10

 Kiedy warto zmienić pracę

Gdy zaczynamy stawiać sobie pytanie, czy odejść z pracy, to pierwsza oznaka, że coś jest nie tak. Strach przed podejmowaniem decyzji, przed kolejnym wyzwaniem oraz przed czymś nowym często sprawia, że decyzja o zmianie pracy jest podejmowana niechętnie. Wielu pracowników próbuje zepchać negatywne doświadczenia oraz uczucia związane z obecną pracą na bok. Tłumaczy sobie, że każda praca ma plusy oraz minusy. Kiedy warto odejść z pracy, a kiedy walczyć o to, aby mieć z niej większą satysfakcję?

Zapoznaj się z artykułem Zachowując równowagę między pracą a życiem prywatnym (work-life balance)...

Powody, dla których chcemy odejść z pracy – czy warto o nich rozmawiać

Czy trzeba mieć konkretny powód, aby odejść pracy

Powody, dla których decydujemy się odejść z pracy mogą być różne. W pierwszej chwili, gdy przez głowę przechodzi nam myśl, że chcemy zrezygnować z posady, często tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją ku temu konkretne przesłanki. Ceniąc sobie stabilizację finansową oraz dobre zarobki (a nawet skromne zarobki) myśli dotyczące porzucenia pracy spychamy na boczny tor. 

Nie zdając sobie sprawy z powodów, dla których chcemy odejść z pracy i nie zastanawiając się nad nimi, tak naprawdę nie robimy nic, aby nasze nastawienie do pracy się zmieniło. W związku z tym sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Nasza intuicja oraz serce mówią nam, że chcemy odejść z pracy. My natomiast w obawie przed zmianą na gorsze, walczymy z tym, jak tylko możemy. 

Co przeszkadza nam w pracy – czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą oraz ze współpracownikami

Czasami od razu dokładnie wiemy, co przeszkadza nam w pracy, ale obawiamy się lub mamy pewność, że jeśli postanowimy podjąć rozmowę z przełożonym, czy też z pracownikami, na temat naszych bolączek, niewiele to zmieni. Wiemy, że próby takie nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów. Mogą nawet obrócić się przeciwko nam. 

Czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą, przełożonymi oraz pracownikami o naszych oczekiwaniach względem pracy

Jeśli zaczynamy się zastanawiać, czy zrezygnować z pracy, koniecznie powinniśmy przeanalizować, jakie są tego powody oraz próbować to zmienić. Jedyne, co ryzykujemy, to utratę pracy (która i tak spędza nam sen z powiek), ewentualnie pogorszenie się warunków oraz stosunków w pracy, które znacznie ułatwiłoby nam podjęcie decyzji. 

Czy pracodawca docenia pracownika – jeśli tak, to jakiego

Pracodawcy tak naprawdę rzadko doceniają dobrych pracowników – nie ten, to będzie inny. Jeśli nawet doceniają, to najczęściej nie potrafią im tego okazać. Często problem leży nie tylko w wysokości pensji, ale także w braku szacunku. Pracownikowi o wiele łatwiej zrezygnować z pracy, jeśli czuje się niedoceniany. Zaczyna mieć podobne podejście, jak pracodawca – nie ten, to będzie inny. 

Coraz częściej w firmie trzeba umieć się ustawić – mówić to, co inni chcą usłyszeć, mydlić oczy, przypisywać sobie czyjeś zasługi... podporządkować się pod każdym względem do systemu, który ma wady. Któż z nas lubi krytykę? Chyba nikt. 

Jednak dokąd doszlibyśmy, gdybyśmy nie poddawali w wątpliwość konkretnych prawd? Nadal chodzilibyśmy po płaskiej ziemi, nie wierzylibyśmy, że człowiek może latać, a kobiety, jako istoty pochodzące od świni, nadal nie miałyby prawa głosu. 

Każdy szuka takiego środowiska, w którym będzie czuł się dobrze. Jedni lubią mieć z góry narzucone zasady oraz określoną ścieżkę postępowania. Wiedzą wówczas co, oraz w jaki sposób mają robić. Inni lubią odkrywać nowe lądy, mieć prawo do wypowiadania swoich myśli oraz podejmować wyzwania. 

10 powodów, dla których odchodzimy z pracy

kiedy warto zrezygnować z pracy

Jakie są powody, dla których odchodzimy z pracy i kiedy zdajemy sobie z nich sprawę

Najczęściej już w pierwszych tygodniach pracy można się zorientować, jakie zasady panują w firmie. Czy pracodawca liczy się z pracownikiem, czy można wyrażać swoją opinię na różne tematy, czy mamy szansę na szkolenia, podnoszenie swoich kwalifikacji, awans, podwyżkę itd. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wszystko jest możliwe. A potem? Potem pojawiają się pierwsze schody...

Powody, dla których rezygnujemy z pracy – TOP 10

Najczęstsze powody, dla których rezygnujemy z pracy to m.in.:
  1. Wysokość pensji oraz brak perspektyw na podwyżkę (obiecana podwyżka, premie okazują się mało realne – im głębiej w las, tym ciemniej...).
  2. Brak szacunku do pracownika.
  3. Nieprzyjemny klimat w pracy.
  4. Zbyt duża presja na dobre wyniki pracy – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wysokość pensji oraz jakość przeprowadzanych szkoleń.
  5. Brak uznania ze strony przełożonych.
  6. Nierówność pracowników – są równi i równiejsi.
  7. Brak możliwości rozwoju.
  8. Własne zdanie niemile widziane.
  9. Brak zaufania oraz ciągła kontrola.
  10. Dostępność poza godzinami pracy.
Pracodawcy postrzegają pracowników, którzy często zmieniają pracę, jako "konia", na którego nie warto stawiać. Rzadko kiedy szukają błędów u siebie lub w strukturach firmy. Tymczasem mało który pracownik rezygnuje z pracy dla własnego "widzimisię". Najczęściej ma ku temu konkretne powody. Często je sygnalizuje... Fakt, że zmienia pracę, a inni pozostają, może wynikać z tego, że po prostu ma więcej odwagi oraz wierzy w siebie. 

Zostać czy odejść z pracy – jaką podjąć decyzję

Czy warto rzucić pracę - co dalej

Pojawia się pytanie, kiedy zostać, a kiedy odejść z pracy? Jak długo powinniśmy czekać na polepszenie się sytuacji w pracy, na podwyżkę, awans czy uznanie? Jeśli widzimy jakiekolwiek postępy, warto odczekać i obserwować zachodzące zmiany. A co, jeśli tych postępów nie ma? 

Jeśli daliśmy znać przełożonym, czego oczekujemy od pracy w danej firmie i nie widzimy żadnych pozytywnych zmian, warto sporządzić sobie listę za i przeciw. Co trzyma nas w tej pracy oraz dlaczego chcemy z niej zrezygnować. Można wykorzystać listę TOP 10 zamieszczoną wyżej. 

Warto przy tym pamiętać, że taka decyzja to nie jest czysta matematyka. Czasami na liście za odejściem z pracy może znajdować się jedynie jeden powód, który mimo wszystko przeważy  i sprawi, że zrezygnujemy z pracy. Może to być np. zbyt niska pensja lub atmosfera w pracy, która graniczy lub nawet przybrała postać mobbingu.

Czy decyzja o odejściu z pracy może być zła

Najważniejsze jest to, aby żyć w zgodzie ze samym sobą. Jeśli w pracy czujemy się źle, nie warto z tym walczyć. Prędzej czy później zapadnie decyzja o porzuceniu pracy. Lepiej, żeby nastąpiło to prędzej, niż później. Szkoda straconych tygodni, miesięcy a nawet lat. 

Często przed decyzją powstrzymują nas zobowiązania... Jeśli dajemy sobie radę w tej pracy, dlaczego mielibyśmy sobie nie poradzić w innej? Pracy nie brakuje – aczkolwiek oferty pracy są zbliżone do siebie i ciężko jest wyłapać ogłoszenia, które umieszcza rzetelna firma ceniąca swoich pracowników.

Warto jednak próbować znaleźć pracę, z którą będziemy czuli się dobrze i która pozwoli nam na życie na odpowiednim poziomie. Czasami dobrym rozwiązaniem może okazać się praca za granicą (tymczasowa lub na stałe), która pozwoli nam odetchnąć oraz nabrać dystansu. 

Tak naprawdę każde doświadczenie czegoś nas uczy – zarówno o nas samych, jak i pod względem rozwoju zawodowego. Wynosząc swoje doświadczenie zawodowe z jednej firmy do drugiej, możemy okazać się dla pracodawcy cennym nabytkiem – o ile będzie potrafił on to dostrzec oraz docenić.

Czy decyzja o zrezygnowaniu z pracy była słuszna, będziemy wiedzieli, gdy "kamień spadnie nam z serca". O coś, co nie daje nam radości oraz satysfakcji, nie warto walczyć. Praca musi mieć jakieś plusy – albo chociaż jedną dużą zaletę, która sprawi, że warto będzie w niej zostać. Jeśli trudno znaleźć nam powód, dla którego warto zostać w firmie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy

Komentarze