Przejdź do głównej zawartości

Czy wiesz, że za kawę możesz otrzymać moją książkę Perły rzucone przed damy!

Czy odejść z pracy – kryteria za i przeciw TOP 10

 Kiedy warto zmienić pracę

Gdy zaczynamy stawiać sobie pytanie, czy odejść z pracy, to pierwsza oznaka, że coś jest nie tak. Strach przed podejmowaniem decyzji, przed kolejnym wyzwaniem oraz przed czymś nowym często sprawia, że decyzja o zmianie pracy jest podejmowana niechętnie. Wielu pracowników próbuje zepchać negatywne doświadczenia oraz uczucia związane z obecną pracą na bok. Tłumaczy sobie, że każda praca ma plusy oraz minusy. Kiedy warto odejść z pracy, a kiedy walczyć o to, aby mieć z niej większą satysfakcję?

Zapoznaj się z artykułem Zachowując równowagę między pracą a życiem prywatnym (work-life balance)...

Powody, dla których chcemy odejść z pracy – czy warto o nich rozmawiać

Czy trzeba mieć konkretny powód, aby odejść pracy

Powody, dla których decydujemy się odejść z pracy mogą być różne. W pierwszej chwili, gdy przez głowę przechodzi nam myśl, że chcemy zrezygnować z posady, często tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją ku temu konkretne przesłanki. Ceniąc sobie stabilizację finansową oraz dobre zarobki (a nawet skromne zarobki) myśli dotyczące porzucenia pracy spychamy na boczny tor. 

Nie zdając sobie sprawy z powodów, dla których chcemy odejść z pracy i nie zastanawiając się nad nimi, tak naprawdę nie robimy nic, aby nasze nastawienie do pracy się zmieniło. W związku z tym sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Nasza intuicja oraz serce mówią nam, że chcemy odejść z pracy. My natomiast w obawie przed zmianą na gorsze, walczymy z tym, jak tylko możemy. 

Co przeszkadza nam w pracy – czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą oraz ze współpracownikami

Czasami od razu dokładnie wiemy, co przeszkadza nam w pracy, ale obawiamy się lub mamy pewność, że jeśli postanowimy podjąć rozmowę z przełożonym, czy też z pracownikami, na temat naszych bolączek, niewiele to zmieni. Wiemy, że próby takie nie tylko nie przyniosą pozytywnych efektów. Mogą nawet obrócić się przeciwko nam. 

Czy warto podejmować rozmowę z pracodawcą, przełożonymi oraz pracownikami o naszych oczekiwaniach względem pracy

Jeśli zaczynamy się zastanawiać, czy zrezygnować z pracy, koniecznie powinniśmy przeanalizować, jakie są tego powody oraz próbować to zmienić. Jedyne, co ryzykujemy, to utratę pracy (która i tak spędza nam sen z powiek), ewentualnie pogorszenie się warunków oraz stosunków w pracy, które znacznie ułatwiłoby nam podjęcie decyzji. 

Czy pracodawca docenia pracownika – jeśli tak, to jakiego

Pracodawcy tak naprawdę rzadko doceniają dobrych pracowników – nie ten, to będzie inny. Jeśli nawet doceniają, to najczęściej nie potrafią im tego okazać. Często problem leży nie tylko w wysokości pensji, ale także w braku szacunku. Pracownikowi o wiele łatwiej zrezygnować z pracy, jeśli czuje się niedoceniany. Zaczyna mieć podobne podejście, jak pracodawca – nie ten, to będzie inny. 

Coraz częściej w firmie trzeba umieć się ustawić – mówić to, co inni chcą usłyszeć, mydlić oczy, przypisywać sobie czyjeś zasługi... podporządkować się pod każdym względem do systemu, który ma wady. Któż z nas lubi krytykę? Chyba nikt. 

Jednak dokąd doszlibyśmy, gdybyśmy nie poddawali w wątpliwość konkretnych prawd? Nadal chodzilibyśmy po płaskiej ziemi, nie wierzylibyśmy, że człowiek może latać, a kobiety, jako istoty pochodzące od świni, nadal nie miałyby prawa głosu. 

Każdy szuka takiego środowiska, w którym będzie czuł się dobrze. Jedni lubią mieć z góry narzucone zasady oraz określoną ścieżkę postępowania. Wiedzą wówczas co, oraz w jaki sposób mają robić. Inni lubią odkrywać nowe lądy, mieć prawo do wypowiadania swoich myśli oraz podejmować wyzwania. 

10 powodów, dla których odchodzimy z pracy

kiedy warto zrezygnować z pracy

Jakie są powody, dla których odchodzimy z pracy i kiedy zdajemy sobie z nich sprawę

Najczęściej już w pierwszych tygodniach pracy można się zorientować, jakie zasady panują w firmie. Czy pracodawca liczy się z pracownikiem, czy można wyrażać swoją opinię na różne tematy, czy mamy szansę na szkolenia, podnoszenie swoich kwalifikacji, awans, podwyżkę itd. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wszystko jest możliwe. A potem? Potem pojawiają się pierwsze schody...

Powody, dla których rezygnujemy z pracy – TOP 10

Najczęstsze powody, dla których rezygnujemy z pracy to m.in.:
  1. Wysokość pensji oraz brak perspektyw na podwyżkę (obiecana podwyżka, premie okazują się mało realne – im głębiej w las, tym ciemniej...).
  2. Brak szacunku do pracownika.
  3. Nieprzyjemny klimat w pracy.
  4. Zbyt duża presja na dobre wyniki pracy – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wysokość pensji oraz jakość przeprowadzanych szkoleń.
  5. Brak uznania ze strony przełożonych.
  6. Nierówność pracowników – są równi i równiejsi.
  7. Brak możliwości rozwoju.
  8. Własne zdanie niemile widziane.
  9. Brak zaufania oraz ciągła kontrola.
  10. Dostępność poza godzinami pracy.
Pracodawcy postrzegają pracowników, którzy często zmieniają pracę, jako "konia", na którego nie warto stawiać. Rzadko kiedy szukają błędów u siebie lub w strukturach firmy. Tymczasem mało który pracownik rezygnuje z pracy dla własnego "widzimisię". Najczęściej ma ku temu konkretne powody. Często je sygnalizuje... Fakt, że zmienia pracę, a inni pozostają, może wynikać z tego, że po prostu ma więcej odwagi oraz wierzy w siebie. 

Zostać czy odejść z pracy – jaką podjąć decyzję

Czy warto rzucić pracę - co dalej

Pojawia się pytanie, kiedy zostać, a kiedy odejść z pracy? Jak długo powinniśmy czekać na polepszenie się sytuacji w pracy, na podwyżkę, awans czy uznanie? Jeśli widzimy jakiekolwiek postępy, warto odczekać i obserwować zachodzące zmiany. A co, jeśli tych postępów nie ma? 

Jeśli daliśmy znać przełożonym, czego oczekujemy od pracy w danej firmie i nie widzimy żadnych pozytywnych zmian, warto sporządzić sobie listę za i przeciw. Co trzyma nas w tej pracy oraz dlaczego chcemy z niej zrezygnować. Można wykorzystać listę TOP 10 zamieszczoną wyżej. 

Warto przy tym pamiętać, że taka decyzja to nie jest czysta matematyka. Czasami na liście za odejściem z pracy może znajdować się jedynie jeden powód, który mimo wszystko przeważy  i sprawi, że zrezygnujemy z pracy. Może to być np. zbyt niska pensja lub atmosfera w pracy, która graniczy lub nawet przybrała postać mobbingu.

Czy decyzja o odejściu z pracy może być zła

Najważniejsze jest to, aby żyć w zgodzie ze samym sobą. Jeśli w pracy czujemy się źle, nie warto z tym walczyć. Prędzej czy później zapadnie decyzja o porzuceniu pracy. Lepiej, żeby nastąpiło to prędzej, niż później. Szkoda straconych tygodni, miesięcy a nawet lat. 

Często przed decyzją powstrzymują nas zobowiązania... Jeśli dajemy sobie radę w tej pracy, dlaczego mielibyśmy sobie nie poradzić w innej? Pracy nie brakuje – aczkolwiek oferty pracy są zbliżone do siebie i ciężko jest wyłapać ogłoszenia, które umieszcza rzetelna firma ceniąca swoich pracowników.

Warto jednak próbować znaleźć pracę, z którą będziemy czuli się dobrze i która pozwoli nam na życie na odpowiednim poziomie. Czasami dobrym rozwiązaniem może okazać się praca za granicą (tymczasowa lub na stałe), która pozwoli nam odetchnąć oraz nabrać dystansu. 

Tak naprawdę każde doświadczenie czegoś nas uczy – zarówno o nas samych, jak i pod względem rozwoju zawodowego. Wynosząc swoje doświadczenie zawodowe z jednej firmy do drugiej, możemy okazać się dla pracodawcy cennym nabytkiem – o ile będzie potrafił on to dostrzec oraz docenić.

Czy decyzja o zrezygnowaniu z pracy była słuszna, będziemy wiedzieli, gdy "kamień spadnie nam z serca". O coś, co nie daje nam radości oraz satysfakcji, nie warto walczyć. Praca musi mieć jakieś plusy – albo chociaż jedną dużą zaletę, która sprawi, że warto będzie w niej zostać. Jeśli trudno znaleźć nam powód, dla którego warto zostać w firmie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Butelki zwrotne w Niemczech W Niemczech podczas zakupów za większość plastikowych oraz szklanych butelek, puszek oraz za niektóre słoiki pobierana jest kaucja tzw. Pfand. Jest to kolejny krok w trosce o środowisko. Kaucję za butelki puszki oraz słoiki odzyskuje się po ich zwrocie. Jakie butelki są zwrotne w Niemczech? Ile wynosi kaucja za butelki w Niemczech oraz gdzie znajdziemy butelkomaty w Niemczech? Sprawdźmy jak wygląda system kaucyjny w Niemczech! Zapraszam do zapoznania się z artykułem Kaucja za butelki w Polsce 2022 . Kaucja za plastikowe butelki, czyli jak wygląda system kaucyjny w Niemczech Ile wynosi kaucja za plastikowe butelki w Niemczech? Kaucja za butelki plastikowe w Niemczech Kaucja za plastikowe butelki w Niemczech wynosi 25 centów. Butelek przed oddaniem nie należy zgniatać. Powinny one również mieć nalepkę z kodem kreskowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Niemcy podczas zakupów bardzo często rezygnują ze zrywek na rzecz ekologicznych opakowań, takich jak wieloraz

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Kurze łapki surowe Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma olbrzymie właściwości prozdrowotne. Ponieważ zawiera naturalny kolagen, zalecana jest przy dolegliwościach tj. ból stawów, strzelanie w kolanach czy też zwichnięcia i złamania. Kurze łapki mogą być używane nie tylko do sporządzenia panaceum na bolące stawy tj. bulion z kurzych łapek. Niezwykle smaczna oraz zdrowa jest również galareta z kurzych łapek. Świetna alternatywa dla kolagenu z kurzych łapek to żelatyna spożywcza.  Zupa kolagenowa z kurzych łapek – właściwości Zupa kolagenowa z kurzych łapek ma dobry wpływ na nasze zdrowie: wspiera proces trawienia; ma właściwości przeciwzapalne; zawiera wapń i magnez niezbędny dla zdrowych kości; wzmacnia układ odpornościowy; wzmacnia stawy, zęby , włosy i paznokcie. Bulion z kurzych łapek może pomóc przy dolegliwościach tj.: przeciekające jelita; nietolerancja pokarmowa; bolące stawy ; słaba odporność; zły wygląd skóry, paznokci i włosów. Przepis na zupę z kurzych łapek Przepis na zup

Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość

Niemiecka emerytura to jeden z głównych powodów, dla którego Polacy są zainteresowani pracą w Niemczech na niemieckiej umowie. Ile lat trzeba przepracować u naszego zachodniego sąsiada, aby dostać niemiecką emeryturę? Od czego zależy jej wysokość oraz ile emerytury dostaniemy po 5 latach pracy? To pytanie, które zadają sobie osoby śledzące oferty pracy w Niemczech. Czy naprawdę po 5 latach pracy w Niemczech przysługuje nam niemiecka emerytura? Zobacz również: Zlecenia budowlane .  Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce Aby móc otrzymać niemiecką emeryturę w Polsce , należy spełniać następujące warunki: osiągnąć powszechny wiek emerytalny obowiązujący w Niemczech; odprowadzać przynajmniej minimalne składki emerytalne tzw. gesetzliche Rentenversicherung w Niemczech (zapraszam do artykułu o Minijob , w którym znajdziecie informacje na temat składek odprowadzanych przy pracy na Basis) przez  co najmniej  minimalny okres wyczekiwania tzw. Wartezeit .  C

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Thermomix to luksusowe urządzenie kuchenne pożądane przez wiele kobiet oraz mężczyzn. Robot kuchenny tm6 posiada kilkanaście funkcji, które znacznie ułatwiają gotowanie tj. krojenie, mielenie, wyrabianie ciast... Niestety wysoka cena tm sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Na szczęście świetnie sprawdzają się również znacznie tańsze urządzenia, które posiadają niemalże identyczne funkcje jak tm6. Jaki robot kuchenny możemy kupić zamiast Thermomixa? Sprawdźmy! Przeczytaj artykuł Jak kroić warzywa w Thermomix-ie przy pomocy innowacyjnej nakładki! Robot Kuchenny  Silvercrest SKMC 1200 E5  tzw. Lidlomix  Silvercrest SKMC 1200 E5   to następca Monsieur Cuisine tzw. Lidlomixa, który jako jeden z pierwszych robotów kuchennych pojawił się na rynku i miał zastąpić drogi Thermomix. Cena nowego Lidlomixa wzrosła dwukrotnie. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to świetna alternatywa dla Thermomixa. Użytkownicy zaznaczają, że Lidlomix pod wieloma względami dorównuje tm6 . 

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

  Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski to dylemat wielu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem do obcych krajów. Nie tylko urlop za granicą może spowodować, że zainteresują nas międzynarodowe rozmowy telefoniczne. Może to być także przeprowadzka za granicę oraz praca sezonowa lub tymczasowa w Niemczech. Życie oraz praca na emigracji wymaga od nas zdobywania dodatkowej wiedzy na tematy tj. numery kierunkowe Polski oraz Niemiec, jak i tanie rozmowy zagraniczne.  Jak dzwonić z Polski do Niemiec – numer kierunkowy na Niemcy (prefiks 0049) Jak dzwonić z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec na telefon komórkowy lub stacjonarny Rozmowy międzynarodowe z Polski do Niemiec oraz innych krajów wymagają użycia numeru kierunkowego danego kraju. Numer kierunkowy do Niemiec to 0049 lub +49 . Jaki numer wybrać dzwoniąc z polskiego telefonu komórkowego do Niemiec? Możemy wybrać zarówno prefiks na Niemcy 0049, jak i +49.   Na co należy zwracać uwagę podcza

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Nauka niemieckiego Pieczenie ciast w Niemczech może nam przysporzyć odrobinę kłopotu. Z reguły znamy nazwy podstawowych produktów potrzebnych do upieczenia ciasta. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy rzadko używanych składników niezbędnych do upieczenia ciasta. Nie dość, że nie wiemy, jak nazywają się po niemiecku soda oczyszczona, galaretka, czy też drożdże, to chodzimy po sklepie, jak obłąkani, nie mogąc ich znaleźć. Gdzie można kupić wspomniane produkty do pieczenia ciast? Sprawdźmy! Jak jest po niemiecku soda oczyszczona i gdzie można ją kupić Jak jest po niemiecku soda oczyszczona  Soda oczyszczona to das Natron (czyt. natron). W wielu niemieckich domach często można spotkać zapasy proszku do pieczenia, który służy także do czyszczenia. Soda jest raczej rzadkością. Jeśli poprosimy Niemca o kupno sody, może mieć on mały kłopot. Zazwyczaj coś tam słyszał na temat sody, ale nigdy nie widział. Przynajmniej ja trafiałam na takich rodzynków.  Gdzie możemy kupić sodę oczyszczoną w Ni

Jak wezwać policję w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy w opiece często jesteśmy zdani jedynie na siebie. Aby czuć się bezpiecznym koniecznie należy znać numery alarmowe w Niemczech tj. numer na policję, pogotowie, czy też na straż pożarną. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za seniorów, nad którymi sprawujemy opiekę. Najczęściej używanym numerem alarmowym przez opiekunkę jest numer pogotowia ratunkowego w Niemczech. Zdarza się, że opiekunka musi zadzwonić na policję, czy też na straż pożarną.  Numery alarmowe w Niemczech  Numery alarmowe w Niemczech są bezpłatne . Dzwoniąc na dowolny numer alarmowy zostaniemy zapytani o dane tj.: imię i nazwisko; miejsce pobytu; w sprawie jakiego zdarzenia dzwonimy. Chociaż sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni zadzwonić na numer alarmowy, zdarzają się sporadycznie, koniecznie powinniśmy posiadać wiedzę, jak zadzwonić po policję, pogotowie, czy też straż pożarną.  Osoby pracujące w opiece z osobami cierpiącymi na demencję, którzy często są agresywni i mają tendencję

Thermomix – 3 triki podczas robienia ciasta

Thermomix to robot kuchenny, który nie tylko gotuje, szatkuje, mieli, ale także wyrabia ciasta. Osoby, które korzystają z tm6 wiedzą, jak bardzo ułatwia on wyrabianie ciasta na pierogi, ciasta kruchego oraz drożdżowego. W przeciągu 2-3 minut mamy gotowe ciasto, któremu nie dorówna żadne ciasto wyrobione ręcznie. Jedyne co musimy zrobić, to dodać do misy tm wszystkie potrzebne składniki – według instrukcji pojawiającej się na panelu tm. Trudno wyobrazić sobie, że pracę z tm6 można sobie jeszcze bardziej ułatwić. A jednak! Thermomix  –  wyrabianie ciasta drożdżowego Jak szybko wyrobić ciasto drożdżowe – tm6 Wyrabianie ciasta drożdżowego w Thermomixie zaoszczędza nam mnóstwo czasu oraz siły – wie to każdy, kto kiedykolwiek próbował wyrobić ciasto na bułki lub ciasto drożdżowe. Najpierw należy zrobić rozczyn, który musi urosnąć, następnie mozolne wyrabianie ciasta, które wymaga sporo siły w rękach. I to ciągnące się ciasto, które klei się do rąk oraz do misy, w której wyrabiamy ciasto...

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Mrożenie i rozmrażanie chleba oraz bułek Mrożenie chleba i bułek to dobry sposób, aby zawsze mieć pieczywo pod ręką. Mrożony chleb oraz bułki nie pleśnieją, ani nie wysychają. Jak mrozić oraz rozmrażać chleb i bułki? Specjalistami w mrożeniu pieczywa są Niemcy. To bardzo oszczędny naród. Zresztą mrożą nie tylko chleb, ale mrożenie pieczywa to specjalność każdej niemieckiej gospodyni. Gdy zamrozimy chleb, pojawia się pytanie, jak rozmrozić chleb? Rozmrażanie chleba krojonego to kwestia kilu minut. Jak rozmrozić chleb, który zamroziliśmy w całości?   Mrożenie chleba w całości Mrożenie chleba w całości Jak mrozić chleb?  Mrożenie chleba w całości polecam wieloosobowym rodzinom, gdzie spożycie chleba jest spore i jeden bochenek chleba zniknie z chlebownika w przeciągu jednego, góra dwóch dni.  Chleb można zamrozić również w całości na święta, gdy spodziewamy się większej liczby gości. W tym celu chleb wkładamy do woreczków do mrożenia, zamykamy je szczelnie i umieszczamy w  zamrażarce

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

  Co to jest Vinted? Vinted to platforma, na której osoby prywatne mogą sprzedawać oraz kupować m.in. używaną odzież. Proces kupna oraz sprzedaży jest niezwykle prosty. Wystarczy założyć konto na Vinted, by w ciągu kilku dni pozbyć się zalegających nam w szafach ubrań lub wzbogacić swoją garderobę o ciekawe "perełki", których nie dostaniemy w żadnym sklepie z odzieżą. Co należy wiedzieć o sprzedaży produktów na portalu Vinted? Sprawdźmy! Sprawdź również asortyment, jaki posiada sklep internetowy Funito Pets.  Co można sprzedawać oraz kupować na portalu Vinted Na portalu  Vinted , wystawiane są na sprzedaż następujące produkty: odzież – damska, męska, dziecięca; obuwie ; torebki ; akcesoria tj. paski, biżuteria, szale; kosmetyki. Polski i niemiecki portal Vinted nie różnią się między sobą. Głównie wystawiana jest na nich  odzież używana , ale nie tylko. Wśród oferowanych artykułów znajduje się także tania odzież nieużywana (z metką lub bez).  Aplikacja podobna do Vinted – ni