Praca zdalna z językiem niemieckim to świetna opcja dla studentów, osób wychowujących dzieci oraz dla pracowników szukających oferty pracy na stałe. Gdzie możemy znaleźć oferty pracy z niemieckim? Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna – pierwsza, druga, trzecia? Jak się do niej przygotować? O co możemy zostać zapytani oraz o co powinniśmy zapytać? Ile zarabia specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego oraz czy taka praca się opłaca? Oto najważniejsze informacje!
Praca zdalna z językiem niemieckim – oferty pracy
Gdzie szukać pracy jako specjalista ds. obsługi klientów niemieckojęzycznych
Oferty pracy dla osób ze znajomością języka niemieckiego znajdziemy na wielu portalach internetowych tj,:
- Pracuj.pl;
- Lento.pl;
- Adzuna;
- InfoPraca.
Najczęściej ogłoszenia dla osób chcących pracować jako specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego wystawiają agencje pracy. Większość ofert pracy dotyczy stanowisk tj. pracownik helpdesk.
Kto to jest pracownik helpdesk
Pracownik helpdesk pochodzi z języka angielskiego. Help oznacza pomoc, desk to biurko. Osoba zatrudniona na tym stanowisku udziela informacji klientom oraz wspiera ich w rozwiązywaniu przeróżnych problemów poprzez wiadomości mailowe, chat oraz telefon.
Co należy do obowiązków pracownika heldesk? Zakres obowiązków obejmuje czynności tj.:
- udzielanie informacji na temat artykułów oraz usług;
- wsparcie techniczne klientów np. przy trudnościach z logowaniem czy też błędach związanych z działaniem lub obsługą aplikacji;
- rozwiazywanie problemów np. z zaginionymi przesyłkami, zamówieniami, zwrotem czy też płatnościami.
Zakres obowiązków nie różni się zbytnio w poszczególnych firmach. Jednak używa się różnych programów do obsługi klienta indywidualnego tj. Salesforce, Zendesk oraz komunikatorów do kontaktu z pracownikami firmy typu Teams lub Slack.
Specjalista ds. obsługi klientów niemieckojęzycznych – jakie umiejętności trzeba posiadać
Praca zdalna przy komputerze – czas pracy
Specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego w systemie zdalnym powinien być przygotowany na pracę przez 8 godzin na pełnych obrotach. Pracodawcy bardzo dokładnie sprawdzają czas oraz efektywność pracy.
Chociaż według prawa pracy pracownikom przysługuje 15 minut przerwy w ciągu dnia oraz 5 minut po każdej przepracowanej godzinie (jeśli praca ma miejsce tylko i wyłącznie przed komputerem), pracownicy na umowie zlecenie mają znacznie krótsze przerwy.
Specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego – kwalifikacje
Specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego powinien przede wszystkim znać język niemiecki w stopniu dobrym lub bardzo dobrym. Informacje na temat tego, jak uczyć się języka obcego, znajdziemy tutaj. Oprócz znajomości języka przydatne są umiejętności tj.:
- znajomość języka angielskiego – często obsługiwane programy są w języku angielskim, zdarza się, że klientom oraz partnerom biznesowym należy odpowiadać w języku angielskim, niekiedy szkolenia odbywają się w języku angielskim (jeśli nie władamy dobrze językiem angielskim, warto zapytać się, w jak dużym stopniu oraz do czego potrzebna jest znajomość języka angielskiego);
- dobra obsługa komputera – chociaż każda firma ma różne programy, z których się korzysta, koniecznie trzeba być biegłym w obsłudze komputera. Minimum wiedzy to Word, Excel, obsługa konta Google oraz komunikatorów;
- umiejętność przyswajania dużego zakresu wiedzy w krótkim czasie – pracodawca organizuje szkolenia (7-30 dni), podczas których należy nauczyć się obsługi programów oraz poznać wiele zasad, według których obsługuje się klientów;
- skrupulatność oraz dokładność;
- zdolność logicznego myślenia;
- szacunek do klienta;
- odwaga do podejmowania ważnych decyzji.
Na pierwszym miejscu stoi znajomość języka niemieckiego. To od niej zależy jakość oraz tempo naszej pracy. Zarówno na jakość, jak i na tempo stawiany jest duży nacisk. Niestety bardzo często ilość wygrywa z jakością. Za szybkie oraz właściwe rozwiązywanie przychodzących spraw przyznawana jest co miesiąc premia.
Praca zdalna z językiem niemieckim – rozmowa kwalifikacyjna
Praca zdalna z językiem niemieckim na terenie całego kraju w miastach tj. Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Bielsko-Biała czy Kraków
Obecnie bardzo często rozmowa kwalifikacyjna odbywa się zdalnie – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi praca zdalna z językiem niemieckim na terenie całego kraju w miastach tj. Poznań, Łódź, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Bielsko-Biała czy Kraków.
Rozmowa kwalifikacyjna – jak przygotować się do rozmowy
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Rozmowa kwalifikacyjna bardzo często przebiega w 2-3 etapach. Warto przygotować się do pierwszej rozmowy w następujący sposób:
- zapoznać się z informacjami, czym zajmuje się firma (warto poczytać informacje o pracodawcy w języku niemieckim, aby zapoznać się ze słownictwem w danej branży);
- zapoznać się z opiniami o pracodawcy;
- przygotować się do mówienia o sobie (wykształcenie, zalety oraz wady) oraz o swoim doświadczeniu (w języku niemieckim);
- przygotować się na pytania, dlaczego jesteśmy zainteresowani pracą w danej firmie oraz dlaczego jesteśmy właściwym kandydatem (zarówno w języku polskim, jak i w niemieckim);
- wyznaczyć sobie minimalną stawkę, za którą jesteśmy gotowi podjąć pracę.
Podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej warto zaznaczyć, że podana stawka jest to minimalna kwota, za jaką jesteśmy gotowi podjąć pracę. Pensja minimalna powinna zostać podniesiona po okresie próbnym. Koniecznie powinniśmy ustalić na pierwszej rozmowie, o ile procent zostanie podniesiona pensja, jeśli sprawdzimy się na stanowisku pracy jako specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego. W zależności od firmy może to być 10-30%. Ustalenia te powinny być zawarte w umowie.
Rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy jako specjalista ds. obsługi klienta niemieckojęzycznego – sprawdzenie znajomości języka niemieckiego oraz obsługi komputera
Po pierwszej rozmowie, jeśli przejdziemy ją pomyślnie, miejsce ma kolejna rozmowa kwalifikacyjna, na której sprawdzana jest nasza znajomość języka niemieckiego oraz obsługa komputera. Jeśli nie mamy z kim poćwiczyć rozmowy w języku niemieckim, warto zdecydować się na korepetycje z języka niemieckiego.
Praca z językiem niemieckim – sprawdzanie znajomości języka niemieckiego
Jak sprawdzana jest znajomość języka na stanowisko pracownika helpdesk z niemieckim? Oprócz krótkiej wstępnej rozmowy w języku niemieckim dostajemy do wykonania zadanie np. zapytanie klienta w konkretnej sprawie, na które mamy odpowiedzieć korzystając z wiadomości dostępnych na stronie pracodawcy lub za pomocą wyszukiwarki Google oraz posiadanej wiedzy.
Praca zdalna pracownik helpdesk – znajomość obsługi komputera
Jeśli chodzi o sprawdzanie obsługi komputera zadawane są bardzo teoretyczne pytania, które niekoniecznie świadczą o umiejętności obsługi komputera. Warto wiedzieć, co to jest Browser, Betriebssysteme itd., czyli posiadać słownictwo związane z obsługą komputera w języku polskim, niemieckim oraz angielskim oraz orientować się, w jaki sposób można rozwiązać różnego rodzaju problemy związane z działaniem danego programu lub aplikacji.
Osoby swobodnie posługujące się językiem niemieckim oraz posiadające ogólną wiedzę z zakresu obsługi komputera nie powinny mieć większej trudności ze zdaniem testów z języka niemieckiego oraz obsługi komputera. Bardzo pomocne jest tu także doświadczenie życiowe oraz doświadczenie na podobnym stanowisku pracy.
Ile zarabia pracownik ds. obsługi niemieckojęzycznego klienta
Praca zdalna z językiem niemieckim – wysokość pensji oraz premia za dobre wyniki w pracy lub od sprzedaży
Przeciętna pensja pracownika ds. obsługi niemieckojęzycznego klienta to około 30 zł brutto/ h. Stawki te mogą wahać się w zależności od firmy. Niektóre korporacje chcąc zatrudnić pracowników wypłacają co miesiąc premię za dobre wyniki w pracy lub premie od sprzedaży. Poprzeczka jest jednak stawiana dosyć wysoko. Warto więc zwrócić uwagę na wysokość pensji podstawowej. Premie powinniśmy traktować jako miły dodatek.
Praca helpdesk z niemieckim – umowa o pracę czy umowa zlecenie
Warto również zwrócić uwagę na rodzaj podpisywanej umowy. Niestety agencje pracy bardzo często podpisują umowę zlecenie na określony czas z możliwością przedłużenia. Nie jest to korzystna umowa, chociaż wiele osób świadomie decyduje się właśnie na taką umowę.
Praca zdalna z językiem niemieckim – dla studentów, osób wychowujących dzieci oraz pracowników szukających pracy na stałe
Pracodawca dostarcza sprzęt do pracy, materiały do nauki oraz przeprowadza szkolenia. Praca zdalna ze znajomością języka niemieckiego to ciekawa opcja dla osób bez doświadczenia, które szukają pracy na cały etat, ale i także osób, które chcą sobie dorobić np. wychowując jednocześnie dziecko czy pracując w innej firmie.
Wady pracy zdalnej w dużej korporacji
Pracując dla korporacji należy liczyć się z dużym naciskiem na coraz to lepsze wyniki oraz być odpornym na krytykę. Osoby które myślą nieszablonowo, dążą do znalezienia lepszych rozwiązań oraz są krytyczne wobec "władzy" mogą mieć spore trudności z przyzwyczajeniem się do tego rodzaju pracy. Informacje na temat tego, kiedy powinniśmy zrezygnować z pracy, znajdziemy tutaj.
Zalety oraz wady pracy zdalnej z językiem niemieckim
Mimo wszystko praca zdalna to ciekawa alternatywa do pracy stacjonarnej. Zaoszczędzamy czas oraz pieniądze na dojazd oraz nie musimy mieć do czynienia z ludźmi, z którymi niekoniecznie mamy ochotę utrzymywać kontakt.
Brak kontaktu ze współpracownikami oraz z pracodawcą może być jednak również sporą wadą – zwłaszcza, gdy chcemy załatwić coś ważnego, staramy się o podwyżkę czy też mamy poważny problem związany z pracą.
Oferty pracy zdalnej pojawiają się coraz częściej. Duże portale działające na terenie Niemiec oraz innych krajów niemieckojęzycznych szukają pracowników do pracy zdalnej w Polsce, aby zaoszczędzić na wydatkach na pracowników. Niestety najczęściej robią to za pośrednictwem agencji pracy. Warunki zatrudnienia oraz wysokość pensji nie powalają. To ciekawa opcja dla osób chcących zdobyć doświadczenie zawodowe.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska