Jak uczyć się języka niemieckiego i każdego innego języka obcego

Jak uczyć się skutecznie języka obcego

Czy nauka języka niemieckiego wymaga pewnych predyspozycji? "Nie mam głowy do nauki języków obcych" –  to jedna z najczęstszych wymówek, gdy tracimy zapał do nauki. Tymczasem wszyscy mamy predyspozycje do nauki języka obcego. Jako dzieci, doskonale opanowaliśmy nasz ojczysty język. W wieku 2-3 lat potrafiliśmy już budować pełne zdania, wyrażać uczucia oraz mówić o naszych potrzebach. Jak zatem skutecznie uczyć się języka obcego, by móc się swobodnie komunikować? Sprawdźmy!

Nauka języka obcego przez osoby w średnim wieku 

Nauka języka obcego (zwłaszcza starszym osobom) przychodzi ciężko. "Jestem już za stary do nauki języka obcego"  to jedna z najczęstszych wymówek. Próbowaliście wymigać się w ten sposób od nauki języka niemieckiego? Tymczasem wiek sprzyja nauce. Również nauce języka niemieckiego. Pisałam o tym w artykule Przyswajanie nowych wiadomości. Z wiekiem mamy:
 • większą wiedzę;
 • większe doświadczenie życiowe;
 • więcej widzieliśmy;
 • więcej słyszeliśmy. 
Czasami znamy już inny język obcy lub przynajmniej poszczególne wyrazy, które używamy w życiu codziennym, słyszymy w piosenkach lub w filmach np.:

Panta rhei
que sera sera
to be or not to be
Arbeit macht frei
je t'aime
siga-siga
nie panimaju

Wygląda na to, że jesteśmy małymi poliglotami i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Więc w czym problem? Dlaczego język niemiecki nie wchodzi nam do głowy? Jak nauczyć się mówić w obcym języku?

Jak skutecznie uczyć się języka obcego

Jak uczyć się skutecznie języka obcego

Zastanawiasz się, jak skutecznie uczyć się języka obcego? Główny problem leży w chęciach! Dzieci są zmotywowane do poznawania świata. Właśnie tej motywacji brakuje nam  dorosłym, by opanować język obcy (np. język niemiecki). Zanim więc przystąpimy do nauki języka niemieckiego, zadajmy sobie pytanie, dlaczego chcemy opanować ten język. Powód, dla którego chcemy nauczyć się obcego języka, to nasza motywacja w chwilach zwątpienia. 

Czy do pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech jest potrzebny język niemiecki

"Do pracy w opiece nad osobami starszymi nie jest potrzebny język niemiecki"  słyszymy często. Czy to prawda? "Opiekunki, które znają język niemiecki, wykonują te same obowiązki, co opiekunki, które nie znają języka niemieckiego"  Jesteście pewni? Przede wszystkim należy być szczerym ze samym sobą
 • Czy nigdy nie denerwowało was, że nie jesteście pewni tego, czego ktoś od was wymaga? 
 • Jak czuliście się, gdy nie mogliście wyrazić waszej radości, czy złości? 
 • Jak czuliście się, gdy nie zostaliście zrozumiani? 
Chyba nie za fajnie? 

A teraz odwróćmy role. Pomyślcie, jak czują się osoby, które muszą na was polegać oraz których dobre samopoczucie, zdrowie, a czasami nawet życie leży w waszych rękach?

Coś tam świta? 

Jeśli swoją przyszłość wiążecie z pracą w opiece nad osobami starszymi w Niemczech, powinien to być pierwszy bardzo ważny powód, dla którego będziecie chcieli uczyć się języka niemieckiego.

Kontakt z obcym językiem na co dzień gwarancją sukcesu w nauce języka niemieckiego

Pracując w opiece nad osobami starszymi w Niemczech mamy idealne warunki do nauki języka niemieckiego. Jak uczyć się języka niemieckiego? Języka obcego można uczyć się w szkole lub w domu latami. Najważniejszy jest jednak stały kontakt z żywym językiem. Praca w opiece umożliwia nam ten kontakt. 
 1. Mamy możliwość osłuchania się z językiem obcym. 
 2. Mamy możliwość przełamania strachu przed mówieniem w języku niemieckim. 
 3. Mamy możliwość używania obcego języka codziennie oraz doskonalenia go. 
Słowa, które wcześniej nic nam nie mówiły, odkrywamy w zdaniach wypowiadanych przez naszych rozmówców na nowo. Uczymy się, jak ich używać. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele już potrafimy. Do tej pory po prostu nie mieliśmy możliwości korzystania z tej wiedzy.

Nauka z książkami w połączeniu z kontaktem z ludźmi posługującymi się danym językiem to najlepszy sposób na opanowanie języka obcego. A my, dzięki naszej pracy mamy takie możliwości! 

Swobodne porozumiewanie się w obcym języku

Co może być kolejną motywacją do nauki języka niemieckiego? 
 1. Lubicie oglądać niemieckie filmy, słuchać niemieckiej muzyki? 
 2. Nie chcielibyście rozumieć świata wokół siebie, zamiast jedynie się go domyślać?
 3. Kupujecie kosmetyki, produkty żywnościowe w Niemczech, wiele osób zwozi chemię do Polski. Nie byłoby fajnie móc przeczytać i zrozumieć to, co jest napisane na etykiecie? Co warto kupić w Niemczech, dowiecie się tutaj
 4. Poznajecie ludzi. Z niektórymi chcielibyście porozmawiać. W przelocie zamieniacie kilka zdań, a tak chętnie wyszlibyście z kimś na kawę. Nie byłoby fajnie móc porozmawiać z nimi na każdy temat? Po powrocie do domu chcielibyście dowiedzieć się, co u nich słychać, ale przez telefon nie wspomożecie się rękoma oraz nogami i rezygnujecie z rozmowy? 
 5. Załatwiacie sprawunki lub wybieracie się na wycieczkę i wciąż wisi nad wami ta nieznośna bariera językowa
Bariery są po to, aby je burzyć. Czas wziąć się więc za naukę języka niemieckiego. Koniec z wymówkami! Czasami, zwłaszcza, gdy nie ma się dobrych podstaw języka, warto zdecydować się na korepetycje z języka niemieckiego

Nauka języka obcego od podstaw

W języku niemieckim jest kilka liter i połączeń liter, które czyta się inaczej, niż w języku polskim. Moim zdaniem właśnie od tego należy zacząć naukę języka niemieckiego. Nie wyobrażam sobie nauki języka obcego bez posiadania tej umiejętności. Niestety niektórzy uczą się właśnie w ten sposób, ograniczając samych siebie. 

Nauka gramatyki języka niemieckiego

Czy nauka gramatyki podczas uczenia się języka obcego jest ważna? Są osoby, które twierdzą, że gramatyka nie jest potrzebna, aby móc swobodnie porozumiewać się w języku obcym. Owszem, na początku nie ma co zawracać sobie głowy skomplikowaną gramatyką, ale warto mieć solidne podstawy gramatykiPrzy nauce języka niemieckie zaczęłabym od nauki:
Jeśli jesteście zainteresowani daną lekcją, wystarczy na górze bloga w wyszukiwarkę bloga (lupkę) wrzucić słowo Lekcja i numer lekcji pisany łącznie np. Lekcja22W ten sposób, nie musicie za każdym razem przeszukiwać wszystkich lekcji od początku, tylko zaczynacie od lekcji, na której skończyliście ostatnio. 

Myślę, że na początek nauki języka niemieckiego tyle gramatyki wystarczy. Gdy ją opanujecie, szyk w zdaniach wyłapiecie już z rozmów, a w razie potrzeby zawsze możecie sięgnąć po pomoce naukowe tj. repetytorium. 

Przypominam, że na moim blogu pod kategorią Niemiecki znajdziecie sporo lekcji. Używam w nich słowa oraz zwroty w języku niemieckim przydatne w pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Lekcje te powstały bowiem specjalnie na potrzeby opiekunek.

Książki oraz inne pomoce naukowe przydatne do nauki języka obcego – konkretnie niemieckiego

Do nauki języka niemieckiego przydatne są następujące książki oraz pomoce naukowe:
 • słowniczek;
 • repetytorium;
 • fiszki;
 • aplikacje.

Najlepszy słownik do nauki języka niemieckiego 

Słownik polsko-niemiecki/niemiecko-polski wydawnictwa Langenscheidt to najlepszy słownik na rynku. Jeśli uczycie się innych języków obcych, wydawnictwo to ma także słowniki do nauki języka angielskiego, greckiego oraz wielu innych języków obcych.

Polecam także słownik języka obcego online: słownik bab.la. Osoby, które mają problem z wymową, klikając na ikonę z głośnikiem, usłyszą, jak wymawia się dane słowo. 

Najlepsze repetytorium z gramatyki języka niemieckiego

Jakie jest najlepsze repetytorium z gramatyki języka niemieckiego? Widziałam ich już wiele. Osobiście polecam repetytorium Stanisława Bęzy. 

Do czego służy repetytorium z gramatyki języka niemieckiego? Jak sama nazwa mówi, przy jego pomocy uczymy się podstaw gramatyki języka niemieckiego. Warto korzystać z repetytorium. Nie radzę jednak uczyć się go na pamięć. Do repetytorium najlepiej sięgnąć, gdy szukamy konkretnego zagadnienia z gramatyki. 

Najważniejsze jest stopniowe przyjmowanie wiedzy. Osoby początkujące powinny najpierw utrwalić jeden temat, zanim przejdą do kolejnego. Gdy będziecie próbowali nauczyć się dużo zagadnień na raz, może wam się wszystko pomieszać i zniechęcicie się do nauki. 

Jedno zagadnienie nawet na miesiąc powinno wystarczyć. W repetytorium jest wyłożona teoria, podane przykłady. Znajdziecie w nim także ćwiczenia oraz rozwiązania do ćwiczeń. 

Aplikacje do nauki języka obcego

Z jakimi aplikacjami można uczyć się języka obcego

Aplikacje do nauki języka obcego to super sprawa! Pomagają one w nauce, jednocześnie można je potraktować, jak dobrą zabawę. 

Aplikacja do nauki języka obcego Duolingo

Pierwsza aplikacja do nauki języka niemieckiego, z jakiej korzystałam, to Duolingo. Niestety nie ma tam opcji nauki niemieckiego w języku polskim. Z aplikacji tej mogą skorzystać np. osoby znające język angielski, ucząc się języka niemieckiego po angielsku. W ten sposób utrwalają one oba języki obce. 

Aplikacja do nauki języka obcego Babbel

Kolejna aplikacja do nauki języka niemieckiego to aplikacja Babbel. Przy tej aplikacji jest możliwość uczenia się języka niemieckiego w języku polskim. Zaczynamy od najniższego poziomu i pniemy się w górę. Jeśli chcemy zacząć uczyć się od razu od wyższego poziomu, aplikacja Babbel jest wówczas płatna.

Aplikacja do nauki języka niemieckiego Der Die Das

Ostatnia aplikacja do nauki języka niemieckiego jaką wam zaproponuję to aplikacja Der Die Das. Służy ona nauce rodzajników. Rodzajniki w języku niemieckim to moja zmora. W chwili obecnej bardziej znam je na wyczucie, niż posługuję się wiedzą wyniesioną ze szkoły.

To są właśnie plusy obcowania z językiem obcym na co dzień. Jeśli nie jestem pewna jakiegoś rodzajnika, zastanawiam się, czy kiedyś słyszałam, jak danego słowa używał Niemiec. Czasami wypowiadam dane słowo z rodzajnikiem i zdaję się na wyczucie, który rodzajnik pasuje bardziej. Gdzieś w podświadomości posiadam bowiem taką informację. Przecież słyszałam je już nie raz. 

Jeśli macie problemy z używaniem rodzajników der, die das i nie wiecie, jak nauczyć się rodzajników w języku niemieckim, aplikacja Der Die Das może być bardzo pomocna w nauce języka. 

Zalety aplikacji do nauki języka obcego

Aplikacje do nauki języka obcego możemy używać w każdej chwili. Nauka z pomocą aplikacji nie jest monotonna, gdyż wiedza podawana jest w różny sposób  piszemy, czytamy, oglądamy, słuchamy i mówimy na przemian. Dzięki tym różnym metodom nauki nasz mózg pracuje lepiej. Najbardziej do gustu przypadła mi aplikacja Duolingo.

Fiszki do nauki języka obcego

Co to są fiszki? To małe karteczki. Z jednej strony jest napisane słowo w obcym języku, z drugiej tłumaczenie. Dlaczego warto uczyć się języka obcego z fiszkami? Wiadomo, że słowa oraz zwroty w obcym języku musimy nauczyć się na pamięć. 

Jeśli wypiszemy je na kartce papieru i uczymy się z niej, pamiętamy kolejność słów. Wydaje nam się wówczas, że opanowaliśmy całe słownictwo. Tymczasem gdy ktoś przepyta nas ze słówek z owej kartki na wyrywki, może się okazać, że sporo słów nie pamiętamy. Warto więc do nauki języka obcego używać gotowych fiszek, lub stworzyć je samemu. 

Moja metoda nauki języka niemieckiego przy pomocy fiszek jest następująca:

Karteczki ze słówkami, które już opanowałam, odkładam na bok. Następnie wałkuję pozostałe słówka. Gdy opanuję wszystkie słówka zamieszczone na fiszkach, biorę ponownie wszystkie karteczki i sprawdzam, czy faktycznie opanowałam całe słownictwo. Zdarza się, że odłożę jeszcze jedno lub dwa słowa, których nie utrwaliłam sobie dostatecznie. 

Jak ważna jest systematyczność w nauce języka obcego

W nauce języka obcego ważna jest systematyczność. Lepiej uczyć się codziennie po piętnaście minut, niż raz w tygodniu przez dwie godziny. Dlaczego tak jest?
 1. Łatwiej będzie nam znaleźć na naukę języka niemieckiego piętnaście minut, niż dwie godziny. 
 2. Nie jesteśmy znużeni nauką języka obcego. 
 3. Dzięki częstej powtarzalności przyzwyczajamy się, że nauka języka obcego jest obecna na stałe w naszym życiu.  

Używanie języka obcego na co dzień

Nauka języka niemieckiego nie może być oderwana od rzeczywistości. Ważny jest kontakt z językiem obcym poprzez:
 • rozmowy z osobami posługującymi się biegle językiem niemieckim;
 • słuchanie radia;
 • oglądanie telewizji;
 • czytanie książek;
 • gotowanie według niemieckich przepisów. 
Ważne jest, by nie zanudzać się przy tematyce, która nas w ogóle nie interesuje. 
Interesujecie się modą? Obejrzyjcie program Shopping Queen
Interesujecie się polityką? Obejrzyjcie Tagesschau
Zbieracie starocie? W telewizji leci świetny program Bares für Rares lub Trödeltrupp itd.
Języka niemieckiego można uczyć się śpiewając. Na moim blogu znajdziecie kilkanaście przetłumaczonych teledysków. 
Ja zamówiłam sobie właśnie książkę "Unter deutschen Betten" w języku niemieckim :-) 

Nauka języka obcego poprzez odgrywanie scenek

Jeśli nie macie akurat z kim porozmawiać w języku obcym, możecie rozgrywać w wyobraźni najróżniejsze scenki lub nawet wypowiadać je na głos, aż do osiągnięcia perfekcji. 

Rozmawialiście z kimś i nie jesteście zadowoleni z rozmowy, gdyż brakło wam słów do wyrażenia swoich myśli? Odegrajcie tą scenkę w samotności. Poszukajcie w słowniczku odpowiednich słów, których w tamtym momencie wam zabrakło. 

Ostatnia rada, jak uczyć się języka niemieckiego

Zapisujcie nowo usłyszane i używane słówka w języku niemieckim. Przygotujcie sobie nieco sztywniejszy papier, który potniecie na małe karteczki i użyjecie go do zrobienia fiszek. 

Mam nadzieję, że czujecie się odrobinę zmotywowani i wiecie, jak zabrać się do nauki języka obcego lub jak ją kontynuować. Jeśli macie swoje sprawdzone metody nauki języka niemieckiego, chętnie się o nich dowiem. 

Komentarze