Przejdź do głównej zawartości

Kary finansowe dla pracownika oraz inne niuanse w umowach opiekunów

Kary finansowe dla pracownika - praca w opiece w Niemczech

Kary finansowe dla pracownika mnożą się w umowach z agencjami pracy podpisywanymi przez opiekunów. Kiedyś wydawało mi się, że moment, w którym na rynku utrzymałyby się jedynie najlepsze firmy, byłby idealnym dla opiekunów. Obecnie widzę pewną niepokojącą tendencję. Owszem, niektóre agencje pracy dla opiekunów stają się wiodące na rynku, ale czy są to najlepsze agencje? 

Brak czasu wolnego na szteli

Mam spore wątpliwości, np. po tym jak z ust pracownicy, zatrudnionej w niezwykle szybko rozwijającej się firmy, usłyszałam, że owa agencja pracy ma mnóstwo zleceń, gdzie opiekunowie nie mają w ogóle wolnego. Dla mnie jest to niedopuszczalne. Niedopuszczalne jest, że są takie zlecenia. Natomiast, że agencja pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech jest tego świadoma, otwarcie o tym mówi i jej pracownik pyta się mnie, co poradziłabym opiekunkom, aby mogły odreagować ciężką pracę, jeśli nie mogą opuścić domu, moim zdaniem powinno być karalne. Przecież to jest łamanie obowiązujących przepisów. Niektórzy twierdzą, że one nie istnieją. Natomiast agencje pracy za granicą są świadome, że istnieją przepisy, które je obowiązują. Nie bez przyczyny nasze umowy zawierają następujące informacje:
 • opiekunka ma praco do 2-3 godzin wolnych w ciągu dnia;
 • opiekunkę obowiązuje określony czas pracy;
 • jeśli senior lub jego rodzina wymaga od opiekunki wykonywania pracy wykraczającej poza jej obowiązki, należy to zgłosić pracodawcy, którym jest agencja pracy. 
Po tak zadanym pytaniu na usta cisnęła mi się jedyna słuszna rada: "uciekaj!". W rzeczywistości wybąkałam coś na temat książek, telewizji i Internetu. 

Czas pracy opiekunów osób starszych w Niemczech

Nigdy nie podpisuj umowy z agencją pracy dla opiekunów, w której nie ma mowy o godzinach pracy!!! 

Raz, jedyny raz, wyjechałam z firmą, która w umowie nie miała określone, ile godzin w tygodniu powinnam pracować. Pech chciał, że trafiłam na podopieczną, która mogłaby od rana do nocy chodzić na spacery. Gdy zgłosiłam to pracodawcy, usłyszałam, że to opieka całodobowa i jeśli pani lubi chodzić, muszę z nią chodzić. Przeczytacie o tym w opowiadaniu "Pędzący Rollator" z mojej pierwszej książki Perły rzucone przed damy. Miałam szczęście, że tą sprawę udało mi się wyjaśnić z córką podopiecznej, która wyraziła zgodę, aby seniorka na spacery chodziła sama. 

Czas wolny opiekunki osób starszych w Niemczech

Ważne jest również, aby w umowie było określone, ile czasu wolnego nam przysługuje. Oczywiście idealna sytuacja to dwie-trzy godziny w ciągu dnia oraz cały dzień wolny lub dwie połówki. Przyznam szczerze, że zadawalam się tą krótką przerwą, a w sprawie wolnego dnia rozmawiam z rodziną już na miejscu. Oczywiście najlepiej uzgadniać to przed wyjazdem. Ale któż z nas to robi? Każdemu zależy na wyjeździe i najczęściej dopiero na miejscu bada, czy można sobie wytargować taki wolny dzień. 

Kary finansowe w umowie opiekunki osób starszych

Czy podpisywanie takich kar jest bezpieczne?

Kary finansowe dla pracownika za kradzież

Kradzież w powiązaniu z demencyjnymi podopiecznymi – no nie wiem... Doskonale wiemy, że osoby chore na demencję potrafią chować przedmioty (zwłaszcza wartościowe) oraz pieniądze. Czy rodzina podopiecznego lub agencja pracy może stwierdzić, że opiekunka coś ukradła i nałożyć na nią w związku z tym karę? Nie sądzę! Od tego jest sąd. Chyba że ktoś został przyłapany na gorącym uczynku, ale przecież również w takiej sytuacji o winie nie decyduje rodzina, czy agencja pracy, tylko sąd. Zarówno rodzina, jak i przedstawiciel agencji pracy nie ma prawa przeszukać naszego bagażu. Nigdy bym się na to nie zgodziła. Zażądałabym wezwania policji. Tymczasem wiem, że są opiekunki, które godzą się na przeszukiwanie bagażu, wiedząc, że są niewinne. Nie powinniśmy na to pozwalać. Osobiście spotykając się z takim brakiem zaufania i oskarżeniami, zażądała bym wezwania policji. Trochę zamieszania nie zaszkodzi opiekunowi, a Niemiec kolejnym razem może by się najpierw zastanowił, czy chce, by sąsiedzi byli świadkami, jak kolejny raz terroryzuje on opiekunkę.

Co powiecie na rozwiązanie zamiast kary finansowej? Np. agencja pracy dla opiekunów powinna zasugerować,  że wartościowe przedmioty powinny być usunięte z domu podopiecznego? Osoby z demencją nie powinny dysponować dużą gotówką, lecz jedynie niewielkim kieszonkowym? Nie ma skarbów i monet, nie ma fałszywych oskarżeń! Tymczasem wielokrotnie pracowałam w domach, gdzie złota biżuteria wysypywała się z szuflad. 

Kara finansowa dla pracownika za "samowolne" opuszczenie miejsca pracy

Czym jest samowolne opuszczenie miejsca pracy? Wiadomo, że jedziemy, by zarobić pieniądze. Nikt z nas nie wyjeżdża dla własnego widzimisię. Nie zjeżdża ze zlecenia, bo zatęsknił za domem. Jeśli ktoś opuszcza miejsce pracy, robi to tylko dlatego, że został do tego zmuszony. Zmuszony tym, co zastał i brakiem reakcji agencji pracy na skargi. Pisze się wówczas wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, dodatkowo informuje się rodzinę, że wypowiedziało się umowę i jedzie się do domu. Czy to jest samowolne opuszczenie miejsca pracy? Otóż nie! Dlatego wcześniej nie przejmowałam się takim punktem w umowie. Co się zmieniło w międzyczasie? Zastraszano mnie wysokimi karami finansowymi.
 1. Zastraszano mnie, gdy zachorowałam. 
 2. Zastraszano mnie, gdy spotkałam się z przemocą fizyczną. 
 3. Zastraszano mnie, gdy nawet nie próbowano wyjaśnić problemów na zleceniu. 
Zastraszano mnie, że w takich sytuacjach nie mogę zjechać do domu, w przeciwnym razie zostanie nałożona na mnie wysoka kara pieniężna.
We wszystkich trzech przypadkach mimo wszystko zrezygnowałam z dnia na dzień ze zlecenia. Czy zostały na mnie nałożone kary finansowe? Otóż nie. Były to groźby rzucane na wiatr. Zastanawiam się, czy takie groźby nie podlegają czasami karze... Czy kary finansowe w umowie pracownika, które później są narzędziem w rękach przedstawicieli agencji pracy nie powinny podlegać karze?

Rozwiązanie problemu jest proste. Zamiast koncentrować się na zastraszaniu opiekunów, wystarczy sprawdzenie szteli. Wystarczą następujące czynności:
 • sprawdzenie, jakie są warunki mieszkalne na szteli;
 • potwierdzenie informacji dotyczących stanu zdrowia podopiecznego;
 • ustalenie z seniorem oraz jego rodziną, ile czasu wolnego powinna mieć opiekunka osób starszych w Niemczech;
 • omówienie tak istotnego punktu jak zakres obowiązków opiekunki seniora;
 • określenie minimalnej kwoty na wyżywienie, jaką powinna otrzymywać opiekunka.
Są to najczęstsze problemy na zleceniu. Jeśli agencja pracy będzie im zapobiegała, nikt nie będzie "samowolnie" opuszczał miejsca pracy. Tymczasem np. jeśli chodzi o wyżywienie zaobserwowałam następujące rozwiązania niektórych agencji pracy:
 • agencja pracy za granicą oświadcza, że gwarantuje pełne wyżywienie, jednocześnie stwierdza, że wszelkie konflikty w tej sprawie opiekun powinien samodzielnie wyjaśnić z podopiecznym i jego rodziną;
 • agencja pracy dla opiekunów w umowie ma zapis, że gwarantuje zakwaterowanie i transport, natomiast podkreśla, że nie gwarantuje wyżywienia. Na pytanie, o co chodzi z wyżywieniem, pracownik agencji odpowiada, że za żywienie odpowiedzialny jest podopieczny. Przyjmuję to do wiadomości, po czym chwilę później zastanawiam się, że przecież zakwaterowanie również zapewnia nam podopieczny, a w umowie napisane, że robi to agencja pracy. Dlaczego więc taki trik z jedzeniem? Dlatego, że to jeden z najczęstszych  problemów na zleceniu! Agencja pracy nie chce rozwiązać tego problemu. Pracodawca woli wymigać się od odpowiedzialności w sprawie wyżywienia! 
W jakim celu oferuje nam się oferty pracy z wyżywieniem? Może jeśli nikt nie ma ochoty wykłócać się o kromkę chleba, łatwiej byłoby podnieść pensje o 250 euro miesięcznie i oferować sztele bez wyżywienia?

Kara finansowa dla pracownika za nadużywanie alkoholu

Długo nie miałam z tym problemu. Do czasu, gdy w jednej umowie zawartej z agencją pracy, która przejęła firmę, z którą wyjechałam na zlecenie, była mowa o tym, że to pracownik agencji pracy może zbadać i stwierdzić, czy jestem w stanie upojenia alkoholowego. Nie chciałam zgodzić się na to, aby robił to pracownik firmy, do której nie mam zaufania, który w ekstremalnej sytuacji, gdy nie postępuję po jego myśli, może mi zarzucić pijaństwo. Czy oddanie takiej władzy pracodawcy jest bezpieczne dla opiekunki? Moim zdaniem nie. Gdy słyszę, że jakaś opiekunka nadużywała alkoholu na szteli, zastanawiam się, czy było tak naprawdę, czy może agencja pracy w ten sposób pozbyła się "niewygodnego" pracownika i próbuje wytłumaczyć, dlaczego potrzebuje opiekuna na już. 

Kara finansowa dla pracownika za zniszczenie mienia

Wiemy, jak wygląda wyposażenie domów naszych podopiecznych. Najczęściej jest to latami niewymieniany i nieruszany sprzęt, który rozlatuje się w rękach, gdy ktoś go zacznie używać. A jeśli ktoś zniszczy coś umyślnie, to najpierw trzeba mu to udowodnić. Czy rodzina podopiecznego lub przedstawiciel firmy jest od udowadniania tego? Gdy zaczynałam pracę w opiece, przeczytałam na forum dla opiekunów o opiekunce, której agencja pracy odciągnęła karę pieniężną z wypłaty za zasikany dywan. Pracodawca twierdził, że to opiekunka zrobiła sobie z niego kuwetę. Nie mogłam się nadziwić. Jak to? Dlaczego? Może nie mogła skorzystać z toalety? Już pod koniec mojego pierwszego zlecenia, gdy zastałam moją podopieczną z majtkami opuszczonymi do kolan na środku sypialni, zrozumiałam, że to z pewnością nie opiekunka sikała na dywan, tylko demencyjna podopieczna.

A przecież zarówno opiekunka może zostać dodatkowo ubezpieczona na taką ewentualność oraz podopieczni w ubezpieczeniu domu mogą zawrzeć szkody wyrządzone przez pomoc domową – może warto zwrócić im na to uwagę? Czy naprawdę za każdym razem, gdy coś się dzieje, to opiekun musi dostać po głowie i po kieszeni? To samo dotyczy się np. używania auta, gdzie nikt nie zwraca uwagi, by dopilnować formalności, a potem żąda się od opiekuna pokrywania szkód. O czym mowa? O używaniu auta podopiecznego przeczytacie w artykule: Czy wozić podopiecznego autem i na co zwracać uwagę. Najzabawniejsze jest to, że trafiałam w miejsca, gdzie wymagane było prawo jazdy, a podopieczni chcieli, bym woziła ich własnym autem. 

Kara finansowe dla pracownika za nienależyte wykonanie usługi

Kto decyduje o tym, czy usługi zostały wykonane należycie? Czy odciągnięcie takiej kary z wypłaty po dwumiesięcznej pracy jest logiczne? Czy jest możliwe, że ktoś źle wykonywał swoje obowiązki i przepracował cały okres przewidziany w umowie? Nie było skarg, a na koniec z tego powodu zostaje mu potrącona część pensji? Wiem z doświadczenia, że jeśli Niemiec jest niezadowolony chociażby dlatego, że nie ma chemii, pracownik taki wymieniany jest jak najszybciej. Nikt nie męczy się tygodniami z opiekunem, który nienależycie wykonuje swoje obowiązki! Więc skąd pomysł na taką karę pieniężną?

Kara finansowa dla pracownika za naruszenie zakazu palenia 

Jako osoba niepaląca nie zwróciłam na to wcześniej uwagi. Rozumiem, że ktoś nie życzy sobie, aby palono u niego w domu, ale zakaz palenia ogólnie? No nie wiem...

Kara finansowa dla pracownika za trzykrotne odmówienie przyjęcia oferty 

Spotkałam się z tym całkiem niedawno – do tego nie w umowie zlecenie, ale w przedwstępnej umowie, jaką agencja pracy chciała ze mną podpisać, przed zaoferowaniem mi jakiejkolwiek oferty. Aż żałuję, że nie skusiłam się, aby poprosić o umowę zlecenie. Ciekawość mnie zżera, jakie w niej były kary.

Kara finansowa dla pracownika za wcześniejsze opuszczenie zlecenia za porozumieniem stron 

Wychodzi na to, że bardziej opłaca się wypowiedzenie umowy niż "układanie się" z pracodawcą, gdyż za wypowiedzenie umowy (póki co) nie ma jeszcze żadnej kary :-))). Co za paradoks. Przypuszczam, że nie można jej nałożyć za wypowiedzenie, ale kto to wie... Czas pokaże, za co jeszcze można nałożyć karę finansową.

Zgoda opiekuna na wypowiedzenie przez agencję pracy umowy, jeśli będzie on chorował dłużej, niż 2 tygodnie

Kolejny zastanawiający punkt w pewnej umowie to oczekiwanie na zgodę opiekuna na wypowiedzenie umowy przez agencję pracy, jeśli opiekun będzie chorował dłużej niż dwa tygodnie. Posłużę się tu pytaniem mojej lekarki, która chciała mi przedłużyć zwolnienie lekarskie, a usłyszała ode mnie, że agencja pracy wypowiedziała mi umowę: "A tak można? Powinna pani walczyć!". Z takiej umowy wynika, że można.

A z jakimi karami i absurdami w umowach wy się spotkaliście? Czy zdarzyło się wam, że pracodawca potrącił wam część wynagrodzenia? Proszę w komentarzach nie podawać firm, tylko fakty. 

Przy okazji wspomnę o reakcji niektórych pracowników agencji pracy za granicą, gdy pytam o wolny dzień. Pada pytanie: "A po co pani wolny dzień?". Odpowiadam: "No nie wiem, żeby wyjść z domu, napić się kawy, pozwiedzać...". Pada odpowiedź: "Pani nie jedzie na urlop, tylko do pracy". No i tak się zastanawiam... Wychodzi na to, że w innych branżach mało kto pracuje, bo przecież większość ludzi ma wolny dzień w tygodniu, a nawet dwa. Okazuje się, że oni urlopują, a nie pracują :-)))) I nawet od takiego urlopu mają płatny urlop. Eldorado normalnie. 

Kolejna anegdota na faktach autentycznych:

Opieka nad seniorem siedem dni w tygodniu, a w umowie okres wypowiedzenia 14 dni roboczych. Nie zwracam uwagi na słowo "roboczych" i podpisuję  umowę przekonana, że okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Pech chciał, ze na tym wyjeździe muszę wypowiedzieć i okazuje się, że do wypowiedzenia agencja pracy liczy pięć dni roboczych w tygodniu, a nie siedem. Zaskoczona siedzę więc za zleceniu czternaście dni roboczych plus wszystkie soboty i niedziele po drodze od dnia wypowiedzenia :-)))).

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo