![]() |
Źródło |
Do pracy w opiece w Niemczech wyjeżdża kilkaset tysięcy Polaków. Kiedyś był to zawód zarezerwowany dla emerytek, które chciały dorobić. Dziś coraz częściej na wyjazd w charakterze opiekuna osób starszych decydują się również ludzie młodzi, włącznie z mężczyznami. Nie interesują ich sporadyczne wyjazdy, podczas których można zacisnąć zęby, licząc dni do powrotu do kraju. Wybierają oni ten rodzaj pracy, jako sposób na życie. Pracy podejmują się regularnie. Do Polski zjeżdżają na krótki okres czasu.
Prawo do dnia wolnego w opiece nad osobami starszymi
Wbrew temu, co mówi zarówno polskie, jak i niemieckie prawo pracy, agencje pracy dla opiekunów najczęściej nie gwarantują prawa do dnia wolnego. Pozostawiają to kwestii przypadku lub wolnej woli rodziny, u której opiekun będzie pracował. Agencje pracy dla opiekunów oferujące umowy z gwarancją prawa do dnia wolnego to nieliczne wyjątki. Praca siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny dziennie została niektórym zakodowana w głowie, jako rzecz naturalna. Pracownicy firm, na pytanie opiekunów o dzień wolny, na jednym wydechu odpowiadają, że przecież nikt nie jedzie do Niemiec na urlop, tylko do pracy. Opiekun odbiera wrażenie, że powinien się wstydzić, że w ogóle śmiał zapytać o dzień wolny. Gdy pozbiera myśli, zadaje sobie pytanie, co z resztą pracowników, którzy pracują w pozostałych branżach. Nikt z nich nie pracuje bez dnia wolnego. Idąc tokiem myślenia pracowników agencji pracy cały świat prócz opiekunów przebywa właśnie na urlopie.
Legalna praca w Niemczech
Nieco inaczej wygląda rozmowa z Niemcami. Zwłaszcza jeśli jest się pierwszym opiekunem, z którym mają do czynienia. Na pytanie, czy jest możliwość dodatkowego czasu wolnego, poza gwarantowanymi dwoma godzinami dziennie, często pada odpowiedź, że da się to zorganizować. Niektórzy wprost oświadczają, że byli zdziwieni, że opiekunowi nie przysługuje dzień wolny. Skoro jednak oferuje im się pracownika, który jest gotów pracować przez siedem dni w tygodniu, nie będą się przecież przed tym bronić. Dla nich najważniejsze jest, żeby zatrudnienie było legalne. Pojawia się pytanie, na ile legalne jest zatrudnianie pracownika, który pracuje kilka tygodni albo nawet miesięcy bez dnia wolnego. Dobrze wiemy, że wiele opiekunów musi być również dyspozycyjna w nocy.
Kto ponosi odpowiedzialność za złe warunki pracy polskich opiekunów osób starszych w Niemczech
Odpowiedzialność za sytuację w branży opiekuńczej w głównej mierze ponosi nasz kraj. Nikogo nie interesuje los ludzi wyjeżdżających „za chlebem” do naszego sąsiada. Tymczasem ci ludzie nakręcają naszą gospodarkę. Wielu z nich wspomaga rodziny w Polsce. Zamiast pobierać zasiłki, decydują się na ciężką pracę za granicą. Niestety nikt nie poczuwa się do tego, aby zapewnić im warunki pracy zgodne z prawem pracy. Agencje, zasłaniając się umowami zlecenie, zaprzeczają, że opiekunowie mają jakiekolwiek prawa. Zawierane umowy są jedną wielką fikcją. Osoby, które mogłyby i powinny podjąć w tej sprawie odpowiednie kroki, udają, że problemu nie ma. W końcu opiekun to gorszy sort, który powinien być wdzięczny za to, że w kilka tygodni pracy może zarobić kilka tysięcy złotych.
A czy ty słyszałeś, że nie jedziesz na urlop, tylko do pracy? Jakie inne sformułowania padały z ust pracowników agencji pracy dla opiekunów, gdy wskazywałeś na nieodpowiednie warunki zatrudnienia?
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska