Pomoc dla opiekunek w Niemczech

Pomoc prawna dla opiekunek w Niemczech - Faire Mobilitaet, związki zawodowe

Pomoc dla opiekunek w Niemczech jest konieczna w wielu kryzysowych sytuacjach. Międzynarodowy projekt współfinansowany przez Komisję Europejską zaowocował powstaniem punktu konsultacyjnego, który oferuje pomoc dla opiekunów osób starszych oddelegowanych do Niemiec. Czy pomoc prawna dla opiekunek jest konieczna? A może wystarczy jeden telefon wykonany przez pracowników OPZZ? Kiedy oraz jak skorzystać z pomocy OPZZ dla opiekunów? 

Pomoc prawna dla opiekunek w Niemczech

Prawo unijne dla opiekunek w Niemczech

Pomoc prawna dla opiekunek w Niemczech jest bardzo kosztowna. Prawo unijne dla opiekunek w Niemczech tak naprawdę nie istnieje. Osoby z Polski pracujące u naszego niemieckiego sąsiada powinny być zatrudnione zgodnie z polskim oraz niemieckim prawem dotyczącym pracowników we wszystkich innych branżach.

Wynagrodzenie za czas czuwania w pracy (m.in. pracę w nocy, ale nie tylko) w opiece w Niemczech

Pierwsze rozprawy sądowe, założone i wygrane przez opiekunki osób starszych mogą sprawić, że w niemieckim prawie zostaną wprowadzone pewnie zmiany dotyczące opiekunek oraz tzw. Bereitschaftsdienstu, czyli czuwania w pracy, za który obecnie wszyscy pracownicy powinni dostawać wynagrodzenie. Niestety nie zapowiada się, aby te zmiany były korzystne dla opiekunów. 

Do kogo powinna zwrócić się opiekunka osób starszych w razie problemów na szteli oraz problemów z agencją pracy, która nie chce udzielić jej pomocy, zastrasza nałożeniem wysokiej kary finansowej lub nie wypłaciła jej wynagrodzenia? 

Problemy na szteli oraz problemy z agencją pracy, która w umowie z opiekunką ma zapisane wysokie kary finansowe dla pracownika, np. za "samowolne" opuszczenie miejsca pracy (w razie nieprawidłowości na szteli lub w razie choroby),brak wynagrodzenia na koncie, agresja fizyczna ze strony podopiecznego, a nawet wyrzucenie opiekunki przez seniora lub jego rodzinę na bruk to sytuacje, w których opiekunka niejednokrotnie szuka pomocy prawnej. Tymczasem pomoc prawna dla opiekunek w Niemczech może dużo kosztować. Powinna być ona ostatecznym rozwiązaniem. 

Związki zawodowe dla opiekunów w Niemczech

Związki zawodowe dla opiekunów w Niemczech – czy one istnieją? Do kogo powinna się zgłosić opiekunka, która ma problemy z agencją pracy? Warto spróbować załatwić sprawę polubownie. Czasami, gdy opadną emocje, rozmowa opiekunki z pracodawcą może przebiegać spokojniej, niż w momencie kryzysowym. Nagle okazuje się, że sporo spraw można załatwić. 
Co zrobić, gdy pracodawca straszy nas karami, potrącił część wynagrodzenia lub w ogóle nie wypłacił wynagrodzenia i wszelkie próby rozmowy zawiodły? Nie zawsze konieczna jest pomoc prawna. 
Pracownicy agencji pracy są przekonani, że opiekunka nie podejmie żadnych kroków. Nie bez powodu. Wśród opiekunów panuje ogromne przyzwolenie na zastraszanie karami. Koordynator potrafi być bardzo przekonujący mówiąc opiekunce, że nie może ona opuścić miejsca pracy bez względu na wszystko. 
Najczęściej poszkodowani opiekunowie wylewają swoje frustracje na Facebooku. Za co ponownie zostają zastraszani przez agencje pracy – w tym przypadku poniekąd już słusznie! Na podjęcie odpowiednich kroków decydują się nieliczni. 
W sytuacjach, w których opiekunka nie potrafi porozumieć się z pracodawcą, pomocny może okazać się punkt konsultacyjny dla opiekunów osób starszych. Biuro OPZZ mieści się w Warszawie, przy ul. Kopernika 36/40, na drugim piętrze, pokój 210. Osoba do kontaktu jest Adam Rogalewski. Informacji można zasięgnąć również telefonicznie pod numerem telefonu 0048 572 249 473 lub mailowo: opieka@opzz.org.pl. 

Pomoc dla opiekunów w Berlinie (Faire Mobillität) oraz w Warszawie (OPZZ)

Pomoc dla opiekunów w Berlinie oferuje Faire Mobillität. W Polsce opiekunowie mogą zgłosić się do punktu konsultacyjnego dla opiekunów – OPZZ dla opiekunów osób starszych współpracuje z Faire Mobillität. W ekstremalnych sytuacjach opiekunka seniora może liczyć również na interwencję na terenie Polski, czy też Niemiec. Myślę, że to dobry krok w kierunku poprawy warunków pracy opiekunów oddelegowanych do Niemiec. 

W jakich sytuacjach zgłaszać się do OPZZ i Faire Mobillität

Najczęstsze problemy opiekunów osób starszych pracujących w Niemczech to:
 • brak wynagrodzenia za pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech;
 • brak czasu wolnego;
 • zmuszanie opiekuna osób starszych do wykonywania czynności medycznych;
 • agresja słowna ale i agresja fizyczna seniora;
 • brak pełnego wyżywienia na szteli;
 • problemy zdrowotne i szantaż firmy, że opiekun osób starszych musi pozostać w miejscu pracy;
 • złe warunki mieszkalne w opiece nad osobami starszymi (np. zapuszczony nieogrzany dom, zamykanie opiekuna w piwnicy, brak dostępu do kuchni, łazienki i innych pomieszczeń, z których opiekunka musi skorzystać).
Jeśli nie wiesz:
 • co zrobić, jeśli pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia;
 • ile czasu wolnego przysługuje opiekunce osób starszych w Niemczech lub nie  jesteś w stanie go wyegzekwować;
 • jakich czynności medycznych nie może wykonywać opiekunka osób starszych lub pracodawca naciska, abyś wykonywał niektóre z nich;
 • czy można opuścić miejsce pracy, na którym dochodzi do agresji ze strony podopiecznego lub jego rodziny;
 • co zrobić, jeśli na szteli brakuje jedzenia;
 • co zrobić, jeśli jesteś chora, a pracodawca nakazuje pozostać w miejscu pracy i straszy wysokimi karami finansowymi;
skorzystaj z pomocy punktu konsultacyjnego dla opiekunów osób starszych w Niemczech. Jeśli nie możesz się tam dodzwonić, napisz. Opisz szczegółowo daną sytuację i czekaj na odpowiedź, jak możesz postąpić w danej sytuacji. Czasami wystarczy jeden telefon z OPZZ lub Faire Mobillität, aby problem został rozwiązany. Nie zawsze konieczna jest pomoc prawna. 

Sytuacja polskich opiekunów osób starszych w Niemczech

Pamiętajmy, że bez względu na to, ilu ludzi oraz instytucji chciałoby nam pomóc, w pierwszej kolejności to my jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakich warunkach pracujemy. Niejednokrotnie: 
 • godzimy się na wstawanie nocne;
 • podejmujemy się ciężkich zleceń do osób obłożnie chorych, gdzie pracować powinno więcej, niż jedna opiekunka osób starszych oraz powinien to być wykwalifikowany personel medyczny;
 • rezygnujemy z czasu wolnego;
 • pozwalamy się głodzić;
 • co najgorsze wiele osób podejmuje się wykonywania czynności medycznych, do wykonywania których nie jest upoważniona
Niektórzy z opiekunów oburzają się, na warunki pracy panujące w branży opiekuńczej. Mam nadzieję, że owe oburzenie przerodzi się w bunt, poparty odpowiednim działaniem. Życzę wszystkim opiekunom, aby mieli siłę walczyć o swoje prawa. Tym, którzy uważają, że opieka w Niemczech to branża, w której nie potrzeba zmian, życzę zdrowia i może kiedyś, kiedyś przebudzenia.
Informacje o OPZZ dla opiekunów pochodzą ze strony Prawo.pl.

Komentarze