Ile wynosi pensja brutto-netto w Niemczech w 2022 roku

Jak obliczyć wysokość pensji netto w Niemczech – kalkulator wynagrodzeń brutto-netto w Niemczech w 2022 roku

Ile wynosi wysokość wynagrodzenia w Niemczech w 2022 roku? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Oferty pracy w Niemczech kuszą wysokimi zarobkami. Spoglądając na znajomych, którzy zdecydowali się na pracę za granicą widzimy, jak bardzo poprawił się ich status społecznych. Czy zarobki w Niemczech są faktycznie dużo wyższe niż zarobki w Polsce? Ile wynosi pensja brutto-netto w Niemczech w 2022 roku? Sprawdźmy!

Praca w Polsce - sprawdzone oferty pracy

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Niemczech tzw. Mindestloh w 2022 roku

Minimalne wynagrodzenie w Polsce oraz w Niemczech – porównanie

Minimalne wynagrodzenie w Niemczech w 2022 roku wynosi od stycznia 9,82 euro brutto na godzinę. W połowie roku 2022 zostanie ono podniesione do 10,45 euro na godzinę. W Polsce obowiązuje minimalne wynagrodzenie miesięczne. Na chwilę obecną wynosi ono 3010,00 zł brutto/ 2 363,56 zł netto. W wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu od 2022 roku od minimalnego wynagrodzenie nie jest pobierany podatek dochodowy. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że w Niemczech obowiązuje minimalna stawka godzinowa.

Ciekawą informacją dla osób chcących podjąć się pracy w Niemczech może być artykuł Niemiecka emerytura w Polsce po 5 latach pracy w Niemczech – mit czy rzeczywistość.

Minimalne wynagrodzenie w Niemczech – wyjątki

Kogo nie obejmuje minimalne wynagrodzenie w Niemczech? Mindestlohn (z jęz. niemieckiego minimalne wynagrodzenie) w wysokości 9,82 euro brutto/h nie dotyczy m.in grup zawodowych tj.:
 • stażyści;
 • freelancerzy;
 • osoby prowadzące własną działalność;
 • długotrwale bezrobotni;
 • osoby poniżej 18 roku życia, które nie ukończyły edukacji;
 • wolontariusze.
W niektórych przypadkach jest ustalona mniejsza minimalna wysokość wynagrodzenia, w innych nie ma ustalonej żadnej kwoty minimalnej. 

Ile w rzeczywistości wynosi pensja brutto-netto w Niemczech – kalkulator płac

Minimalne wynagrodzenie znacznie różni się od średniego wynagrodzenia w Niemczech. Dokładne informacje na temat tego, ile wynosi średnie wynagrodzenie w Niemczech w 2022 roku znajdziemy m.in na stronie Gehaltstabelle. Według podanych tam danych 45% pracowników w Niemczech zarabia poniżej 1600 euro brutto miesięcznie!

Średnia wysokość wynagrodzenia brutto w wybranych zawodach prezentuje się następująco:
 • pracownik firmy sprzątającej 1548 euro brutto;
 • pracownik magazynu 1608 euro brutto;
 • operator wózków widłowych 1567 euro brutto;
 • kasjer 1753 euro brutto;
 • kierowca 1868 euro brutto;
 • płytkarz 1893 euro brutto;
 • malarz 2073 euro brutto;
 • murarz 2122 euro brutto;
 • pomoc domowa 1710 euro brutto;
 • pomocnik opiekuna osób starszych 1933 euro brutto;
 • pielęgniarka 2109 euro brutto.
Wysokość pensji netto w Niemczech zależy od klasy podatkowej pracownika. Ile klas podatkowych jest w Niemczech? U naszego zachodniego sąsiada obowiązuje aż 6 klas podatkowych!

Jak obliczyć wysokość pensji netto w Niemczech – kalkulator wynagrodzeń brutto-netto w Niemczech

Ile zatem wynosi średnia wysokość pensji netto w Niemczech? Aby obliczyć średnią wysokość pensji netto możemy skorzystać z kalkulatora płac. Znajdziemy go tutaj. Przy pomocy Brutto Netto Rechner możemy wyliczyć średnią pensję minimalną netto w wyżej wymienionych zawodach. I tak np.:
 • pomoc domowa zarabia średnio 1.265,69 euro netto miesięcznie;
 • pracownik magazynu zarabia średnio 1.205,92 euro netto miesięcznie;
 • pomocnik opiekuna osób starszych zarabia średnio 1.397,86 netto miesięcznie.
Średnia wysokość pensji netto w Niemczech w wyżej wymienionych zawodach została obliczona według pierwszej klasy podatkowej. 

Kalkulator walutowy pomoże nam wyliczyć wysokość średniej pensji netto w Niemczech w złotówkach:
I tak np. wysokość pensji pomocy domowej w Niemczech wynosi w złotówkach około 5834,83 zł netto miesięcznie. Jest to kwota dwukrotnie wyższa od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Należy liczyć się z tym, że koszty utrzymania w Niemczech są znacznie wyższe niż u nas

Jeśli chcemy wiedzieć, ile można zarobić w Niemczech w konkretnym zawodzie, wystarczy znaleźć swój wykonywany zawód w podanej wyżej tabeli średniego wynagrodzenia brutto w Niemczech i skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń brutto-netto w Niemczech. Następnie możemy przeliczyć średnią wysokość pensji w Niemczech w euro na złotówki po obecnym kursie, który na dzień dzisiejszy (13.04.2022) jest dość wysoki.

Praca w Niemczech za pośrednictwem agencji pracy – wysokość wynagrodzenia brutto i netto

Praca w Niemczech za pośrednictwem agencji pracy to jedna z najczęściej wybieranych form zatrudnienia. Polskiego pracodawcę wysyłającego pracownika do pracy w Niemczech obowiązuje wyżej wspomniane minimalne wynagrodzenie w Niemczech tzw. Mindestlohn. 

Na co zwracać uwagę wyjeżdżając do pracy w Niemczech z agencją pracy?

Koniecznie należy zwrócić uwagę na szczegóły tj.:
 • ilość godzin pracy w ciągu dnia/tygodnia/ miesiąca;
 • stawka brutto/ netto za godzinę pracy;
 • ubezpieczenie;
 • gdzie odprowadzane będą podatki;
 • warunki mieszkalne;
 • transport do Niemiec oraz dowóz do pracy każdego dnia (jak jest zorganizowany oraz kto pokrywa koszty).
Agencje pracy za granicą zatrudniające pracowników tymczasowych mogą wykorzystywać fakt, że w Niemczech obowiązuje kwota wolna od podatku, która w 2022 dla singli wynosi 9.984 euro oraz dla małżeństw 19.968 euro. Czasami decydują się one na "odprowadzanie" zaliczki na podatek w Niemczech. W rzeczywistości nie odprowadzają one zaliczki na podatek. Gdy przekroczymy kwotę wolną od podatku, pojawi się problem, z którym zostaniemy sami.

Jeśli natomiast pracodawca odprowadzał zaliczkę na podatek, a nie przekroczyliśmy w danym roku kwoty wolnej od podatku, możemy ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Informacje na temat zwrotu podatku z Niemiec znajdziemy tutaj. Ile może wynosić wysokość zwrotu podatku z Niemiec? Średnia wysokość zwrotu podatku z Niemiec waha się między 800-1000 euro.

Praca za granicą w Niemczech przez nieuczciwe agencje pracy oraz innych pośredników – oszukany/ oszukana

Praca za granicą w Niemczech w wielu przypadkach kończy się niestety wielkim rozczarowaniem. Niektóre agencje pracy oraz inni nieuczciwi pośrednicy kuszą osoby, które nie znają niemieckich realiów, niebotycznymi stawkami. Następnie na miejscu okazuje się, że np. nie obowiązują jakiekolwiek godziny pracy, a podawana wysokość miesięcznego wynagrodzenia za pracę w Niemczech była podawana co prawda netto, ale za czas pracy włącznie z licznymi nadgodzinami. 

Rozczarowanie pracownika, któremu została obiecana praca w Niemczech za wysokie wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie jest ogromne. Nikt mu bowiem wcześniej nie powiedział, że na tak wysoką pensję będzie musiał on pracować 14-16 godzin 7 dni w tygodniu. Pojawiają się wówczas ogłoszenia typu "Praca w Niemczech – oszukany/ oszukana". W rzeczywistości taki pracownik w związku ze swoją naiwnością oraz nieznajomością niemieckich realiów przyczynił się do zaistniałej sytuacji. 

Jak ustrzec się przed nieuczciwymi pośrednikami pracy za granicą

Jeśli nie chcemy paść ofiarą nieuczciwego pośrednika lub pracodawcy pracy za granicą, zapoznajmy się najpierw, jakie są realistyczne zarobki w danym kraju np. w Niemczech. Oczywiście pracodawca może nam zaoferować pensję znacznie wyższą niż minimalne, czy średnie wynagrodzenie w Niemczech. Jednak zbyt duże dysproporcje powinny wzbudzić naszą czujność – zwłaszcza, jeśli nie posiadamy żadnych szczególnych umiejętności oraz nie znamy języka niemieckiego. 

Pomocne mogą być opinie o pracodawcy w Niemczech, które znajdziemy w Internecie. Jeśli nie znajdziemy żadnych informacji na temat pośrednika lub pracodawcy, czasami bezpieczniej będzie zrezygnować z danej oferty pracy za granicą. 

Komentarze