Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec

Zwrot podatku z Niemiec ile kosztuje - cennik

Pytanie, jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec, zadaje sobie wielu Polaków pracujących u naszego zachodniego sąsiada. Należy się on wszystkim tym, którzy nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku. O zwrot nadpłaty podatku mogą ubiegać się także osoby, którym została przyznana zła klasa podatkowa oraz które poniosły pewne koszty związane z wykonywaną pracą. Jak obliczyć wysokość zwrotu podatku? Jakie dokumenty są nam potrzebne oraz gdzie możemy złożyć wniosek o zwrot podatku z Niemiec? Sprawdźmy!

Jak obliczyć zwrot podatku z Niemiec – kalkulator

Samodzielne obliczenie podatku jest banalnie proste. Jest to suma Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag oraz Kirchensteuer (z jęz. niemieckiego). Pozycje te znajdziemy zarówno na Lohnsteuerkarte, jak i na Abrechnung. Do obliczenia, jak wysoki zwrot podatku nam się należy, może posłużyć nam także kalkulator zwrotu podatku z Niemiec. Kalkulacja zwrotu podatku jest najczęściej natychmiastowa, darmowa oraz niezobowiązująca. 

W przypadku, gdy przekroczyliśmy kwotę wolną od podatku nie należy nam się zwrot całej zaliczki na podatek. Możemy jednak otrzymać zwrot nadpłaty, która może być spowodowana wieloma czynnikami tj. zła klasa podatkowa, czy koszty powiązane z wykonywaniem pracy za granicą. 

Jeśli ubiegamy się o zwrot podatku z Niemiec, kluczowa będzie informacja, ile wynosiła kwota wolna od podatku w Niemczech w 2021 roku? W roku 2021 wynosiła ona 9744 euro dla osób samotnych oraz 19 488 euro dla małżeństw.

Jak ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec – gdzie złożyć wniosek

Aby odzyskać zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec należy złożyć w terminie formularze podatkowe oraz wymagane dokumenty w odpowiednim do miejsca pracy niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Możemy także skorzystać z pomocy biura rozliczeń zagranicznych składając w nim wniosek o zwrot podatku z Niemiec. Specjaliści wyliczą, ile wynosi przysługujący nam zwrot podatku z Niemiec oraz dokonają wszelkich formalności

Dokumenty potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec

Jeśli nasz pracodawca odprowadzał w Niemczech zaliczkę na podatek, mamy prawo do zwrotu podatku z Niemiec (lub nadpłaty). Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec? Aby móc ubiegać się o zwrot podatku niezbędne są dokumenty tj.:
  • Lohnsteuerkarte;
  • Abrechnung;
  • kopia dowodu osobistego lub paszportu;
  • zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce potwierdzone przez urząd skarbowy;
  • wypełnione niemieckie formularze podatkowe.
Zarówno Lohnsteuerkarte, jak i Abrechnung otrzymujemy od pracodawcy – Lohnsteuerkarte po zakończeniu roku, Abrechnung na koniec miesiąca. 

Ponadto w przypadku, gdy wymagane było zezwolenie na pracę, konieczne jest przedstawienie kopi zezwolenia (obecnie nie dotyczy to polskich obywateli). Przydatne może być także Meldebescheinigung (meldunek w Niemczech). 

Pamiętajmy, że w Niemczech ma miejsce obowiązek zameldowania (Meldepflicht), jak i obowiązek ubezpieczenia (Versicherungspflicht).

Biuro rozliczeń zagranicznych Euro-Tax – rozliczenie i zwrot podatku z pracy za granicą (Niemcy, Austria, Holandia)

Biuro rozliczeń zagranicznych Euro-Tax świadczy m.in. usługi związane ze zwrotem podatku z Niemiec. Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów? W niektórych przypadkach należy nam się zwrot całego podatku. Ma to miejsce, gdy nasz dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku. W sytuacji, gdy przekroczyliśmy kwotę wolną od podatku, również możemy odzyskać część podatku.

W jakich sytuacjach należy nam się zwrot nadpłaty podatku? Może okazać się, że przydzielono nam nieodpowiednią klasę podatkową. Zwrot podatku z zagranicy należy nam się również w przypadkach gdy:
  • płaciliśmy czynsz za mieszkanie w Polsce oraz Miete za mieszkanie w Niemczech;
  • ponosiliśmy koszty związane z podróżą do Niemiec;
  • utrzymywaliśmy w kraju osoby tj. współmałżonek i/ lub dzieci;
  • ponosiliśmy inne wydatki związane z wykonywaną pracą. 
Są to poniesione koszty, które możemy odliczyć od podatku (absetzten). Biuro rozliczeń zagranicznych Euro-Tax pomoże nam odzyskać jak największą część zapłaconego podatku. 

Zwrot podatku z Niemiec – termin ubiegania się o zwrot oraz czas oczekiwania

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec

Czas oczekiwania na zwrot podatku może się różnić w zależności od urzędu skarbowego (Finanzamtu). Nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby, ile wynosi maksymalny czas na otrzymanie podatku. Z reguły jest to 3-6 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej. 

Ile lat wstecz można ubiegać się o zwrot podatku w Niemczech

O zwrot podatku można ubiegać się do kilku lat wstecz. Na chwilę obecną podatek uiszczony w Niemczech można odzyskać do czterech lat wstecz. 

Czy warto ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec oraz ile on wynosi? Zwrot podatku, jaki otrzymują Polacy waha się między 800-1000 euro. Jest to więc kwota warta zachodu – nawet, jeśli będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalistów, aby odzyskać zwrot podatku z zagranicy.

 Informacje na temat tego, jak i gdzie rozliczyć się z podatku, znajdziemy tutaj.

Komentarze